Psoriazis copil

Raspunsuri - Pagina 12

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns hair spune:

Mihaela, nu se poate, boala asta parca e inteligenta, cand zici ca incepi s-o cunosti cunoaste alte cai de atac. imi este f. f. mila de alex si ma gandesc mereu la voi.

l-am intrebat pe dr. dupont daca un copil de 7 ani poate lua psoriacalm si care ar fi doza, si mi-a zis ca are pacienti copii si ca sa ia 3 gelule dimineata si 3 gelule seara. nu stiu ce sa zic, dar io zic ca au ceva efect, mai ales daca voi nu folositi cortizoni... daca vrei, cand ma intorc din concediu dupa 17 sept. io mai comand pt. 3 luni si daca vrei comand si pt. tine.

untul de corp HEMp de la body shop il folosim zilnic, cam o cutie la 2 zile. deja i-am lasat pe cei din plaza fara nici o cutie ieri...


in plus, am comandat o crema pe net despre care am citit ca face minuni, insa nu se stie exact compozitia si o da la analiza la o firma independenta. pana vin rez. noi o s-o folosim si te tin la curent. se numeste osas lotion. cauta pe net. e din anglia. imi pun mari sperante in ea.

in plus, am eliminat sarea si glutenul. daca intr-o luna nu obtin rez. spectaculaose cu reg. asta, vreau sa eliminam si lactatele, vad ca multa lume zice bolile autoimune sunt de fapt alergii la proteine din lapte.



sanatate,


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iris_y0 spune:

buna,

sper sa nu ma fi trezit prea tarziu. eu am psoriazis, de 2 ani (am 29 ani), am deja un copil(6ani si 8 luni) si imi doresc al doile copil . din cate stiu, psoriazisul nu prezinta riscuri pentru sarcina, deci nu exista riscul ca nou-nascutul sa mosteneasca aceasta afectiune. adevarat? daca stie cineva mai multe despre "psoriazis si sarcina" sa-mi dea de veste! eu ce am gasit nu m-a lamurit f. tare. mai caut.

multumesc mult!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns victory06 spune:

quote:
Originally posted by hair

Mihaela,

sotul a luat cate 2 pastile mtx 2,5 la 12 ore de 3 ori, deci in total 6 pastile, si trat. dat cu mult timp in urma de un dr. era de repetat kestia asta timp de 3 sapt. insa sotul nu a luat acum decat 1 tura, a facut si o indigestie, si i s-a si ameliorat si nu stiu, momentan nu mai ia.

deocamdata e destul de bine, cu untul hemp de la body shop si elocom/.daivonex la cateva zile.


poate kiar mergem la mare in weekend, desi ultimele dati nu i-a priit, insa incercam dimineata devrema si seara.


psoriacalmul m-a costat vreo 850 RON pentru trat. pe 6 luni, vreo 8 cutii de 180 capsule. la cati bani dam pe unguente nu mi se pare scump. sa vedem poate reusim cu ajutoryl lui sa scapam de cortizoni.


sanatate multa,

ralu

ralu



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns victory06 spune:

quote:
Originally posted by hair

Mihaela, nu se poate, boala asta parca e inteligenta, cand zici ca incepi s-o cunosti cunoaste alte cai de atac. imi este f. f. mila de alex si ma gandesc mereu la voi.

l-am intrebat pe dr. dupont daca un copil de 7 ani poate lua psoriacalm si care ar fi doza, si mi-a zis ca are pacienti copii si ca sa ia 3 gelule dimineata si 3 gelule seara. nu stiu ce sa zic, dar io zic ca au ceva efect, mai ales daca voi nu folositi cortizoni... daca vrei, cand ma intorc din concediu dupa 17 sept. io mai comand pt. 3 luni si daca vrei comand si pt. tine.

Buna,
si eu am probleme cu psoriazisul , as vrea sa-mi spui cum merge sotului tau cu tratamentul PSORICALM. Multumesc

untul de corp HEMp de la body shop il folosim zilnic, cam o cutie la 2 zile. deja i-am lasat pe cei din plaza fara nici o cutie ieri...


in plus, am comandat o crema pe net despre care am citit ca face minuni, insa nu se stie exact compozitia si o da la analiza la o firma independenta. pana vin rez. noi o s-o folosim si te tin la curent. se numeste osas lotion. cauta pe net. e din anglia. imi pun mari sperante in ea.

in plus, am eliminat sarea si glutenul. daca intr-o luna nu obtin rez. spectaculaose cu reg. asta, vreau sa eliminam si lactatele, vad ca multa lume zice bolile autoimune sunt de fapt alergii la proteine din lapte.



sanatate,
ralu

ralu



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MihaelaAlex spune:

Buna dimineata tuturor si buna Iris,

Referitor la intrebarea ta, Iris, nu vreau sa te descurajez, dar toti doctorii incep cu intrebarea "cine a avut din familiile noastre psoriazis?"
Noi nu am realizat inca cine a avut, dintre cei pe care i-am cunoscut (bunci, unchi, matusi, etc), dar cu ce ne-ar ajuta si ce mai conteaza? Nici eu si nici sotul nu avem, nici parintii nostrii nu au avut si cu toate astea, baietelul nostru are o forma destul de grava.
Doctorii sustin ca cineva din familie, a nu stiu cata generatie in urma, s-ar putea sa fi avut si s-a transmis genetic si lui Alexut.
Asa cum stim psoriazisul nu se ia, nu este contagios, dar am auzit ca unii din parintii care aveau psoriazis au transmis si copilului lor. Dar, am cunoscut mamica care a avut psoriazis cand era mica si a facut doi copii sanatosi, fara psoriazis.

Parerea mea este ca sanatatea copiilor nostri sta numai in mainile si in puterea lui Dumnezeu.

Multa bafta in luarea deciziei tale !!!

Mihaela si Alexut va saluta pe toti cititorii si va roaga sa scrieti, daca aveti vreo veste sau vreo experienta sau vreo informatie despre subiect.

Multumim pentru ajutor !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns hair spune:

Mihaela,

sotului meu ii merge din ce in ce mai bine. Uite ce facem in principal:
- psoriacalm - a intrat in a 6-a luna
- de azi iarasi 2 vigantolete de 1000
- eliminat: sare, gluten, produse lactate - pare usor, numai 3 elemente, dar e destul de greu
- lotiunea osas comandata de pe net
- multe fructe

toate acestea la un loc incep sa arate rezultate. lotiunea are efect f. bun, insa unii pe net au suspiciunea ca ar contine cortizon. daca are, desi sper din suflet ca nu, mai ales ca o folosesc f. multi pt. dermatita la bebelusi, are f. putin, pt. ca efectul la noi n-a fost de pe o zi pe alta ca la elocom, ci in cateva zile.
psoriacalmul ai vazut ca l-am intrebat pe dr. si a zis ca merge pt. Alex, de altfel am vazut ca in studiul lui pe 108 pacienti peste 30 erau cu varste intre 0-10 ani.

numai bine si sanatate multa,



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MihaelaAlex spune:

Ralu draga,

Mi-ai dat o veste minunata ca sotului tau ii merge din ce in ce mai bine si fara cortizon. Dumnezeu sa va ajute in continuare si multa sanatate va dorim !

Iti multumesc mult ca mi-ai scris si ca ma ti continuu la curent.
Am crezut ca sunteti plecati in concediu, pana pe 17 septembrie si de aceea nu ti-am scris. Nu ati mai fost in concediu?

Am o groaza de intrebari sa-ti pun, ca sa ma dumiresc:
- In primul rand, nu mai folositi elocomul sau alte creme cu cortizon si de cand ati renuntat la ele?
- Cate luni o sa mai ia sotul psoriacalm?
- Simte vreo schimbare psihica produsa de psoriacalm?
- Crezi ca psoriacalmul poate afecta negativ dezvoltarea altor organe sau dezvoltarea neuro-psihica, la copii?
- Am citit si eu despre osas. Pare O.K. si m-as bucura atat de mult ca Dumnezeu a facut o minune si pentru noi.
De cand a inceput lotiunea osas?
- Mai se exfoliaza pielea ?
- Cum actioneaza tot acest tratament? Cum se comporta pielea? Se reduc leziunile? Se albeste pielea ca in cazul folosirii cortizonului sau redevine normala, ca pielea sanatoasa ?

Si inca as mai avea o sumedenie de intrebari.
Te rog suna-ma la tel: 0724 54 16 54

Ii dau si eu lui Alexut, zilnic o pastiluta de vigantolete de 1000.
Am cumparat si alifia Hemp de la Body Shop. Este grasa si ii dau lui Alexut, o data pe zi, dar se exfoliaza continuu. Alexut se mai si scarpina si trage de cojite, se jupoaie pana da sangele.
Apar alte leziuni mici in alte parti.
Sunt in continuare disperata si trebuie sa fac ceva.
As vrea sa incercam si noi psoriacalmul si lotiunea osas si cred ca o sa avem curaj. Mi-e teama ca ar putea avea efecte secundare importante si nu stiu cum va reactiona pielea dupa oprirea tratamentului... De asemenea, psoriacalmul am vazut ca actioneaza asupra creierului si mi-e teama.

Care este parerea ta?

Astept raspunsurile si daca poti si telefon.

Multumim mult si ne-ai strecurat o mare speranta in suflete !
Va tinem pumnii si suntem alaturi de voi !

Mihaela si Alexut

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns hair spune:

Mihaela, o sa te sun sapt. viitoare ca am mai comandat osas si astept sa vina si iti dau si tie sa incerci. intre timp d-na care vinde pe net a fost de acord sa plateasca vreo 300 lire la un laborator particular si unul din membrii forumului englez de psoriazis ii trimite o cutie primita de la ea inainte. analiza este numai pt.a depista urme de cortizon si cant. zilele astea il trimite si a zis ca dureaza intre 7-10 zile. oricum sigur nu este ceva de taria elocomului, si in plus pe urechi si gat unde a trecut nu i-a mai revenit, desi nu a mai dat cu osas de o sapt.

sotul meu crede ca regimul este f. important, mai ales sarea si lactatele.

ma bucur sa-ti spun ca nu a mai folosit elocom de 3-4 sapt.

n-am mai plecat in concediu. in 2-3 sapt. tre sa comand iar psoriacalm. vorbim.

sunt si eu plina de speranta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marcellinna spune:

Dragele mele.Psoriazisul e o pacoste cu care ma lupt si eu din copilarie.

Am sa incer sa raspund celor ce au pus intrebari(recunosc ca nu am citit chiar toate comentariile voastre)
In jurul varstei de 5 ani au inceput sa-mi apara primele pete pe glezne.Apoi petele au inceput sa apara pe genunchi si coate.
M-au purtat ai mei pe la dermatologi si sincer nu-mi amintesc exact cate tratamente am facut si numele produselor stiu doar ca foloseam la vremea aia niste lotiuni brune,niste creme tot asa de culoare bruna si miros de parca ar fi fost ceva afumat si in fine celebrele creme cu cortizon.
Dupa cativa ani de tratament mi-au trecut total leziunile de pe genunchi si glezne,am ramas doar cu cele de pe coate.
Astea apareau si dispareau,uneori erau mai mici alteori mai extinse.
Crezusem ca am "scapat".

Am aflat apoi ca de psoriazis nu scapi,scapi doar de fazele acute,poti sa ai perioade lungi fara leziuni dupa care reapar.
S-a reacutizat psoriazisul meu in jurul varstei de 25 de ani,de data asta a reaparut dar pe pielea capului si pe urechi.
La epoca aia nu stiam ce sa fac altceva decat sa folosesc din nou celebrele creme cu cortizon si dupa un timp iar au trecut de tot de tot.

Acum dupa o perioada de extrem stress prin care am trecut a reaparut pe pielea capului si pe un cot.
pe cot am doar o pata de marimea unui banutz dar pe cap ,pana luna trecuta eram plina peste tot.
Fetelor pe cap imi dadea niste mancarimi insuportabile,imi crapa pielea pe cap,cand atingeam pielea capului ca sa ma spalam de multe ori ma trezeam ca am rani sangerande si in plus imi cade parul in mod alarmant.

In fine m-am dus la cel mai bun dermatolog de aici si mi-a dat un tratament .
Nu-mi venea sa cred,dupa doar doua spalari pe cap cu produsele asta mi-au trecut TOATE ranile pe cap,nu mai am scuame deloc da deloc,am o piele perfecta pe cap de parca nici n-as fi avut vreodata asa ceva ,au disparut toate scuamele si ranile si produsele astea nu contin cortizon.
Nu mai renunt la produsele astea!!!!Am sa le cumpar mereu si pt faptul ca in ciuda pretului se consuma destul de putin si chiar merita .Credeti-ma nici nu as fi crezut ca actioneaza atat de rapid.Din fericire sunt intr-adevar eficiente.
Folosesc aceste produse:
http://www.ciao.it/Neutrogena_T_GelOpinione_683088

http://www.saninforma.it/Sezione.jsp?idSezione=6933&idSezioneRif=6912

Eu le cumpar din farmaciile de aici.

Inafara de astea,dermatologul mi-a dat sa iau niste capsule gelatinoase,mi-a recomandat marea,regim cu sare la minim posibil si MINIM DE PROTEINE de origine animala:
http://www.farmaplanet.it/paradetails.asp?CProdotto=A010856
Psorin valeriana e un produs ce nu contine cortizon.

Pt pata de pe cot...tot celebra crema ce contine betametazona plus calcipotriol.Ce folosesc eu se numeste TOKEN.
E o crema ce se foloseste pe leziuni dar nu pe cele de pe cap si nici pe fata.
Se foloseste cu foarte multa grija,tratamentul nu trebuie in niciun caz intrerupt brusc(exista riscul reaparitiei leziunilor cutranate sau chiar a agravarii lor)se intrerupe treptat reducand incet incet atat cantitatea cat si frecventa tratamentului.
Acum pe cot am doar o mica pata ramasa depigmentata dar nici urma de scuame sau altceva.A trecut si asta, dar inca mai folosesc crema in cantitati reduse si mult mai putin frecvent ca inainte pt a evita reaparitia leziunii ca urmare a intreruperii bruste.

Imi pare rau ca nu pot sa recomand Mihaelei altceva fara cortizon pt fiul ei decat produsele pt rezolvarea problemei copilasului pentru leziunile de pe pielea capului.In rest pt celelalte leziuni tot cremele cu cortizon.
Mihaela incearca totusi daca tot le folosesti ,atunci cand intrerupi tratamentul sa o faci foarte bland.Poate e acesta motivul(intreruperea brusca a aplicarii cremei) pt care leziunile reapar.

Sa nu va zic ca de curand am aflat ca in ciuda faptului ca nu mai am pete pe corp deloc, artrita de care sufar eu si care credeam ca e de natura reumatismala,in realitate e artrita psoriazica.Nu(mai) am leziuni pe piele,in schimb articulatiile mele se distrug treptat,psoriazisul meu manifestandu-se in principal in interiorul articulatiilor.
Caut si eu in stanga in dreapta tratament pt asta dar se pare ca putini sunt constienti ca trateaza artrite reumatismale in loc de artrite psoriazice si nu am gasit inca un tratament pt asta.

Mihaela daca te hotarasti sa tratezi pielea capului copilului cu produsele ce eu le-am testat si iti spun ca mie mi-au folosit de la prima tentativa,poti sa-mi scri mesaj privat si as putea sa ti le trimit cu un autocar.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MihaelaAlex spune:

Raluca,

Iti multumesc tare mult ca mi-ai scris si sper, din tot sufletul, ca acest nou tratament sa ne salveze de suferinta, pe cei atat de dragi noua.

Astept cu nerabdare telefonul tau, caci as dori sa vorbim mai in detaliu. Te voi suna eu inapoi, imediat ce voi sti telefonul tau.

Iti multumesc din inima pentru osas. As vrea sa incerc si eu cu alifia asta, dar stiu ca iti trebuie si tie si de aceea, poate ar fi mai bine sa comanzi si pentru mine un tub si sa ne intalnim sa-ti dau banii. Cat costa un tub de alifie?
Astept cu nerabdare rezultatele de laborator, dar pana atunci parca nu mai rezist sa astept. As incerca oricum cu alifia asta, mai ales pentru ca sotului tau ii face bine. Cat dureaza pana primim alifia, de la data comenzii?
Pe fata se da cu osas si ce rezultate sunt, caci eu nu mai stiu cu ce sa-i dau lui Alexut la ochisori. Elidelul nu-i face nimic. Am dat cu crema Hemp si se inmoaie pielicica, dar tot se descuameaza.
Acum in jurul guritei s-a inrosit si il mananca rau de tot. Mi-e frica sa nu faca si aici psoriazis. In barba i-a aparut un alt punctulet de psoriazis, iar pe corp nu mai vorbesc.

O sa tinem si noi regim, daca este nevoie, numai sa-l vedem pe micut ca ii este mai bine.

Cat timp mai ia sotul tau psoriacalm? Simte vreo schimbare psihica? Este mai calm ca inainte? (Alex este o fire agitata continuu, foarte energic si se enerveaza rau daca nu ii iese ceva cum vrea el).

Ma bucur ca nu ati mai folosit elocomul de o luna. Este un pas important.

Doamne ajuta !!!

Multa, multa sanatate si astept telefonul tau, cu multa nerabdare

Mihaela si Alexut

Mergi la inceput