Psoriazis copil

Raspunsuri - Pagina 13

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns MihaelaAlex spune:

Buna dimineata Marcellinna,

Iti multumesc mult pentru mesajul tau si descrierea amanuntita a povestii tale. Imi pare rau ca aceasta boala pacatoasa te-a afectat si te chinuie si pe tine. Dar imi pare bine ca ai gasit tratamentul cu care sa ameliorezi.

Probabil cand erai mica ai folosit creme pe baza de gudroane, care acum, din nefericire, nu se mai gasesc. Erau bunicele si cred ca lui Alex i-ar fi facut bine, dar nu se mai gasesc.
Tot ce e bun nu se mai gaseste. De ex., foloseam pentru el o crema nunita BACTROBAN, cu antibiotic si mai ales era benefica pe regiunile unde era pericol sa apara psoriazisul. Acum, la gurita are bube si este crapat tot, pune manuta, se freaca. Inainte il ungeam cu bactroban si ii trecea rapid. Acum nu se mai gaseste si alt unguent care sa-l inlocuiasca nu este. Daca cumva gasesti la farmaciile de acolo, te rog spune-mi si il platesc, daca mi-l poti trimite, cu mii de multumiri.

Eu nu i-am dat lui Alexut cu creme cu cortizon, decat foarte rar. Am mai folosit cand era mic de un an ELOCOM timp de o luna - o aplicatie/zi si 1 luna - 1 aplicatie la 3 zile, apoi ADVANTAN, dar cate o saptamana. Oricum il manca pielea, saracutul.

Are mult psoriazis si pe pielea capului, mititelul. II dam cu crema cu calomel. As vrea tare mult sa incerc produsele folosite de tine si care spui ca au facut miracole in cazul tau, mai ales ca nu contin cortizon. Am sa-ti dau un PM, cat de curand.

Capsulele gelatinoase ce reprezinta? Pot lua si copii? Nu au efecte secundare importante?

Am auzit si eu si am citit de artrita psoriazica. Ma tem foarte tare pentru Alex, caci mititelul meu avand o forma severa de psoriazis poate este predispus la artrita/. Cateodata mi se plange ca-l dor articulatiile, dar il linistesc ca nu-i nimic, ca asa este cand creste. Nu gasim nici doctori si nici tratamente pentru forma asta de artrita.
De doua zile, Alexut mi se plange ca-l doare partea pulpa, jos, intre glezna si genunchi, dar cred ca s-a lovit acasa sau la gradi si nu a realizat. Dar saracutul, il doare asa de rau, ca aproape schioapata. Mi-e tare teama. Crezi ca ar putea sa-l doara pulpa din cauza artritei?????

Iti doresc multa, multa sanatate si iti voi da cat de curand un PM, cu marea rugaminte sa-mi trimiti putin din produsele care le folosesti pentru pielea capului, sa putem incerca si noi. Sa ne ajute Dumnezeu!

Mihaela si Alexut

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns hair spune:

MIhaela,

samponul t-gel de la neutrogena se gaseste si la noi la farmacii. l-am folosit si noi intr-o vreme, acum ni se pare mai bun selsun blu.

de crema nu stiu. noi am folosit in skimb tratamnetul de la foltene pt. psoriazis pt. cap - sunt parca 10 doze care se folosesc la 2 zile fiecare, impreuna cu masaj. sunt f. bune. vezi ca la farmacii unde sunt produse foltene sunt niste cutii mari care au o bulina mare "anit-psoriazis".

inca nu mi-au venit crmele, sunt suparata, tipa le-a pus in plic si mi-e frica sa nu se fi spart hartia si sa nu mai ajunga paketul. sunt f. suparata, mai ales ca se cunoaste pe piele ca nu mia folosim... a incalcat si intr-o zi dieta si a 2-a zi s-a vazut....


ai mare grija sa faca miscare, si sotul are artita psoriazica si numai miscarea si ung. cu diclac il ajuta.


sanatate,



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miki-miki spune:

Mihaela, imi pare tare rau de suferinta copilasului tau. Am si eu o ruda care se confrunta cu ac boala si stiu ce inseamna. Am descoperit un site romanesc despre psoriazis si acolo sunt f multe informatii despre ac boala. Sunt trecuti cativa dr acolo si poate te ajuta cu amelioararea bolii lui Alexutz. Uite aici: http://www.psoriasis.ro/psoriazis_descriere.php?id=46
Multa sanatate!

Miki

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amyarabella spune:

Va doresc din tot sufletul Multa multa sanatate si mai ales prichindeilor si va multumesc mult pt raspunsuri.

mami Amy si bebe Stefan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MihaelaAlex spune:

Draga Raluca si Marcellinna,

V-am scris PM-uri, daca aveti timp, uitati-va pe ele si transmiteti-mi si mie raspunsurile.
Va multumesc mult.

Raluca, ce ai mai facut cu lotiunea Osas? A ajuns?
Daca pot se te ajut cu ceva, te rog sa-mi spui.
Ati folosit vreodata DAIVOBET-ul? Stiu ca are cortizon in compozitia lui, dar aseara am vorbit cu o persoana care era afectata de psoriazis, in proportie mare si mi-a spus ca si-a dat vara asta, o luna, cu Daivobet si are pilea curata si acum. Nu i-a mai aparut deloc. Noi avem in casa Daivobet, l-am si incercat si facea minuni, tocmai pentru ca avea cortizon, dar mi-a fost frica sa-l mai folosim, sa nu recidiveze mai rau.
Dar acum, pana la sosirea lotiunii OSAS, parca m-as incumeta sa-l folosesc. Ce ziceti?
Caut si eu relatii pentru a obtine direct din Anglia lotiunea Osas, cu toate ca poate si comanda pe internet ar fi bine sa fac. Nu stiu daca ajunge sigur.

Astept raspunsurile voastre cu mare nerabdare.

Sanatate si numai bine,

Mihaela si Alex

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marcellinna spune:

E foarte greu sa dai sfaturi eu iti spun ce-as face eu,nu-i obligatoriu sa faci ce zic eu.
Din pacate mai toate produsele sunt cu cortizon.
Daca copilul sufera si leziunile se extind ,pana la urma tot la produsele cu cortizon ajungi.Folosite CORECT si pt scurte perioade de timp (nu mai mult de trei saptamani ) pot da rezultate bune fara prea multe batai de cap cu efecte colaterale.
Cand decizi sa intrerupi tratamentul (fie ca nu e eficace deloc dupa o saptamana fie ca leziunile au disparut) nu o face brusc.Continua aplicarile cu cantitati din ce in ce mai mici si frecventa in prima saptamana o data la doua zile si apoi doar odata la trei zile pana la intreruperea completa a tratamentului.
Daca nu faci asa risti ca leziunile sa reapara chiar mai intinse si mai grave decat la inceput.
De obicei ,nu e o regula dar este frecvent ca asta este cauza pt care la intreruperea tratamentului cu produse pe baza de cortizonleziunile reapar vertiginos si nu mai raspund la acelasi tratament.

Ti-am raspuns la MP.Vezi ce gasesti in farmaciile din tara si ceea ce nu gasesti si te intereseaza ,trimite-mi lista ca-ti trimit de-aici.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MihaelaAlex spune:

Buna dimineata Marcellinna,

Ma bucur foarte mult ca mi-ai scris detaliat tot ce ai facut tu si cum ai face. Ne sunt de folos povetele si experienta ta.
Am notat samponul, crema de cap si pastilele si incerc sa le gasesc aici. Te voi tine la curent cu ce gasesc si iti multumesc de pe acum, pentru cele care nu le voi gasi si te voi ruga pe tine sa mi le iei.
Am inteles ca PSORIN VALERIANA PERLE nu are efecte secundare care sa afecteze copii? E sigur asa?
Referitor la cremele cu cortizon, cred ca alta iesire nu avem. Pana la urma trebuie sa apelam la ele si sa le folosim asa cum zici si tu, oprindu-ne progresiv. Dar acum, mai astept o saptamana ca poate pleaca cineva la sfarsitul acestei saptamani in Anglia si poate gaseste LOTIUNEA OSAS CU ALOE, de care spunea Raluca ca face minuni.
As vedea cum reactioneaza la aceea si pe urma, daca Doamne fereste nu o suporta sau nu-i merge bine, as incepe DAIVOBETUL.
Deocamdata, saptamana aceasta continui sa ii hidratez pielicica cu CREMA HEMP DE LA BODY SHOP si ii mai dau cateodata cu preparatul cu CALOMEL.
E bine ca nu mai imi spune ca il dor pulpele si ca nu mai merge schiop. Probabil s-a lovit si nu stie unde, ca este tare nazdravan.
Doamne ajuta!

Iti multumesc mult de tot pentru PM si pentru toate mesajele si apreciem din suflet ca esti langa noi.

Multa sanatate si sa auzim numai de bine !

Intre timp, Alexutul meu creste, merge la gradi, joaca tenis, canta la pian, se joaca in curte si va multumeste tuturor celor care ne scriti si ne cititi.

Mihaela si Alex

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MihaelaAlex spune:

S.O.S. RALUCA

Raluca, te rog sa-mi spui urgent, daca sti, adresa unde se gaseste LOTIUNEA OSAS, in Anglia, caci s-ar putea sa se duca cineva in Anglia, saptamana aceasta si sa cumpere lotiunea, dar trebuie sa-i spun exact locul.

ASTEPT URGENT RASPUNSUL TAU CU ADRESA FARMACIEI SAU A LOCULUI DE UNDE TREBUIE SA-L IA.

Nu mai stiu nimic de tine. De ce nu ne-ai mai scris?
Ti-a sosit lotiunea. Asteptam vesti, cu mare nerabdare.

Mii de multumiri si sanatate multa,

Mihaela si Alex

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marcellinna spune:

Iti dau cateva informatii despre Psorin Valeriana.Iti traduc ce scrie pe cutie.
E un integrator alimentar ce contine acizi grasi polisaturati Omega3, Vit.E si extract uscat de Valeriana.
Util in stari de carenta dietetica sau in cazuri de necesitate crescuta de aceste substante.Componentele dezvolta o justa functie nutritiva in avantajul structurii pielii.Formula a fost imbogatita cu Valeriana pentru proprietatile ei linistitoare.

Ingrediente:
Ulei de peste,vitamina E,extract sec de valeriana officinalis,ulei de soia,lecitina de soia,ceara apicola,gelatina alimentara si glicerina.
Doza consiliata:
o perla /zi ,in timpul cinei.
Atentionari:Se recomanda sa nu se foloseasca doze mai ridicate decat cea consiliata.Nu se tin la indemana copiilor mai mici de trei ani.

Eu nu cred ca are ce sa-i faca rau baiatului tau.Contine substante ce hranesc si ajuta la metabolismul pielii,prezente dealtfel in mici cantitati in alimentatia echilibrata si Valeriana care e un usor calmant( pt a linisti "crizele de mancarimi" si stressul).
Mie mi l-a recomandat dermatologul sa-l iau timp de o luna.

Daca ajungi la cremele cu cortizon,insist sa fii foarte atenta ,nu mai mult de trei saptamani ,intreruperea blanda treptata , si sa nu-l folosesti pe leziunile de pe fata.
Pe fata sa fie mereu dat cu o crema nutritiva emolienta si hidratanta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MihaelaAlex spune:

Draga Raluca,

In continuare, asteptam de la tine un semn.
Ce ati mai facut cu tratamentul nou?
Mai esti suparata? A venit lotiunea OSAS?
Am inteles ca LOTIUNEA OSAS nu se gaseste in farmacii.
Am scris la adresa de e-mail, data pe internet si mi-au scris o adresa si o persoana de contact.
Tu cum ai procurat LOTIUNEA OSAS?
Inca astept raspunsurile tale pretioase sa stiu cum sa-i procur si eu lotiunea OSAS lui Alexut, caci persoana daca se duce in Anglia nu sta sa se intalneasca cu o anumita persoana, la o anumita adresa, sa-mi cumpere lotiunea. Asa ca nu stiu cum sa procedez. Sa fac comanda pe internet? Dar ajunge?
Voi cum procedati?
Daca nu voi reusi sa o procur, atunci voi incerca DAIVOBET - 5 ZILE SI DAIVONEX IN WEEKEND.

Astept raspunsurile tale pretiose, cat mai curand posibil.

Multa sanatate si numai bine !!!

Mihaela si Alex

Mergi la inceput