Psoriazis copil

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns MihaelaAlex spune:

Buna dimineata, tuturor !

Am cumparat elidel si am incercat sa-i dau puiutului la ochisori, dar dupa prima aplicatie nu prea ia facut bine. S-a decojit imediat pielea si s-a cam iritat. Imi este teama sa mai continui.

I-am cumparat crema OLIVE BODY BUTTER De la Body Shop si incerc sa-i hidratez pielea cu el, caci sunt putine cremele care le suporta.
In acelasi timp, ii dau pe leziuni cu crema cu calomel.

Intentionam sa mergem la un doctor care sa-i faca o analiza sa ne zica la ce este alergic, etc.
Va voi tine la curent.

Multumesc.

Astept mesajele voastre cu interes.

Pe curand.

Mihaela si Alex

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MihaelaAlex spune:

Dragii mei,

Am cumparat pentru Alex, samponul de par "DUCRAY" cu KERTYOL, pentru scuamele de pe cap.
Ati folosit acest sampon? Stiti daca este bun pentru psoriazisul scalpului? Cum a reactionat pielea la folosirea lui?

Iepuremic, te rog daca sti, spune-ne cu ce trebuie facuta detoxificarea organismului, care se considera importanta in evolutia pozitiva a psoriazisului?
Cum ii mai merge tatalui si ce tratamente mai face?
Multa sanatate!!!

Ralu, iti multumim pentru retetele unguente. Au fost folosite toate de sotul tau? Care si-a facut efectul si in ce a constat acest efect?
Noi folosim si acum crema cu calomel si ii amelioreaza pielea, adica mai precis stagneaza. Cu toate astea, am observat ca petele de pe corpul lui Alexut cresc. Nu stiu cu ce sa incerc, de teama sa nu-i fac mai rau si nu stiu la ce doctor sa mai merg?!?
Ce mai face sotul tau? Multa sanatate !!!

Astept raspunsurile voastre pretioase si va multumim.

Pe curand,

Mihaela si Alex

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dicirstea spune:

Fetelor, am postat de la inceput despre treaba asta. Chiar nu a incercat nimeni produsele de la Insect Farm? Am si specificat ca cele pentru scalp au fost extra! Au avut efect imediat, iar petele de pe fata au trecut cam in 2-3 luni de toamna iarna, si fara sa respect cu strictete regimul alimentar. Si eu am facut luni de zile tratamente cortizonice, pana cand am facut alergie si la ele (acnee cortizonica), fara sa socotesc efectele secundare. Nu zic ca sunt unicele cele mai bune, dar mai ales la copii parca e pacat sa se dea cortizon, sub orice forma.

MihaelaAlex, musai sa ii schimbi programul. E ok sa aiba activitate, dar gaseste-i ceva care sa nu fie de natura competitiva ( gen tenis) ci de relaxare ( gen dans sau pictura sau de olarit).

Multa sanatate!sa auzim de bine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maraiulia spune:

Dragi mamici,
Sunt noua pe forum si-mi pare tare rau pentru problemele pe care le aveti cu copii vostri.
Eu am o eczema la mana dreapta care se agraveaza la cald, apare primavara si ma tine pana toamna cand da frigul, si la umezeala. Faza cu spalatul pe maini, vase, rufe, chiar si baia copilului complica situatia. Am incercat tot felul de unguente dar fara rezultat. De ceva vreme folosesc un preparat de la "Dacia plant" - Dermogent. Sunt zile in care se amelioreaza dar din cauza factorilor de mai sus o iau de la capat.
Dar nu despre asta vreau sa va scriu, in primul rand. Am citi pe un site despre homeopatie cum ca toate problemele de piele sigur au o cauza interna. Si am gasit niste explicatii despre problema mea. Asa ca am cautat un medic homeopat la care am programare abia in 12 iunie si vreau sa vad ce imi spune. Poate ar fi bine sa incercati si cu puiutii vostri la un asemenea medic.
Homeopatia trateaza omul in ansamblul lui si nu doar boala. A da cu creme pentru o boala de piele vindecarea este doar aparenta, nu faci altceva decat sa "impungi" boala in corp si sa ajungi la alte complicatii. Asta este ceea ce am inteles eu citind despre homeopatie.
Eu am avut o colega foarte bonalva de inima ( un preinfarct), cu insomnii de nu dormise cu anii, care a folosit un tratament homeopat. Rezultatul: inima s-a ameliorat considerabil si fericirea iei :dormea bustean noptile.
Fetelor dupa ce ma intalnesc cu domnul doctor va scriu si va dau detalii.
Aveti grija de voi si de cei dragi!!
Mara Iulia si Mami

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MihaelaAlex spune:

Draga Mara Iulia,

Iti multumesc pentru mesajul tau.
Si eu intentionez sa merg la un homeopat bun cu Alexut, pentru psoriazis, dar din nefericire nu cunosc un homeopat bun, recunoscut.

Te rog sa-mi dai si mie numele si datele de contact ale homeopatului la care te-ai programat si sa-mi spui de unde sti de el.

Ati auzit de doctorul MARCU, care are cabinet pe langa Academia Militara? Stiti ceva despre el si tratamentele lui?

Cu drag,

Mihaela si Alex

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MihaelaAlex spune:


Chiar nu stie nimeni pareri despre dl. doc. dermatolog MARCU, cu cabinetul langa Academia Militara?

Stie cineva un homeopat foarte bun in Bucuresti, poate ar ajuta psoriazisul lui Alex?

Asteptam raspunsurile voastre, cu mare atentie.

Multumim.

Mihaela si Alex

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns hair spune:

mihaela,

sanatete micutului alex.

sotului meu ii merge f. bine, are pielea inca f. uscata, dar aproape normala.
repet inca o data trat: seara elocom, dimineata daivonex timp de vreo 4 sapt., apoi rarit treptat, o data la 2 zile, apoi la 3 zile timp de 2 sapt., acum la vreo 4-5 zile.
intre timp 2 pastile de 1000 de vigantolette (de fapt de cand cu soarele nu a mai luat) + 8 psoriacalm. In plus cat a fost soare a facut plaja pe bloc in jur de 20 min zilnic, din pacate in ultima sapt. nu s-a mai putut, insa cele 20 min. au fost spectaculase, terenul era pregatit cu vigantolete si psoricalm.

sunt f. multumita ca a reusit sa se redreseze, io cred ca si psoricalm isi face efectul. te tin la curent, ar trebui ca in 4 luni sa fie cu pielea perfecta. dar deja merge cu maneca scurta, sandale. numai ca are pielea mai inchisa la culoare, cred ca din cauza la vigantolete, multi de pe forum ziceau ca s-au bronzat f. rapid si mult mai inchis decat de obicei dupa D3.

multa sanatate,

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MihaelaAlex spune:

Draga Ralu,

Iti multumesc tare mult ca ma ti la curent cu evolutia psoriazisului la sotul tau si ii dorim din inima multa sanatate si insanatosire grabnica si definitiva. Sa dea Dumnezeu ca rezultatele sa fie vizibile si de durata, caci si in noi se naste speranta.

Referitor la schema actuala de tratament, elocomul il aplicati o data pe zi, iar daivonexul (care nu contine cortizon) l-ati rarit?
Se mai descuameaza pielea?
La ce doctor sa ma adresez sa ii stabileasca si lui Alexut schema de tratament? Crezi ca ar fi bine sa fac efortul sa ma duc in Franta?
Ai vreun medic dermatolog in Franta care ne-ar putea ajuta, respectiv si cu schema pentru PSORICALM?

Astept cu mare nerabdare si speranta raspunsurile tale.

Pielicica lui Alexut nu este asa bine. Vad ca pe zi ce trece leziunile de pe burtica se maresc, se descuameaza permanent, peste tot, desi dau cu alifia cu calomel o data la 2 zile, caci si daca dau mai des, tot se irita si il mananca.
M-am programat sambata asta la Doctorul Marcu, dar nu stiu ce sa fac?
Oare ce medicamente ii va da si daca merita sa le incerc pe mititel?
Ai auzit ceva despre acest doctor?

Multa sanatate si astept raspunsurile tale.

Te pup,

Mihaela si Alexut

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MihaelaAlex spune:

Draga Cristina,

Multumesc ca ai depus suflet cu raspunsul tau, in problema noastra.
Ne pare rau de prietenul tau si ii dorim multa sanatate.

De cat timp face tratamentul cu lotiunea si samponul de la PsoMedis (kamedis)? Leziunile de psoriazis au trecut sau sunt tinute sub control? Cum si cand foloseste lotiunea?
Dupa intreruperea tratamentului ce s-a intamplat?
Ce contin samponul si lotiunea?

Si Alexut are leziuni de psoriazis in cap.
Ii dau cu aceeiasi crema de pe corp si anume un preparat pe baza de calomel. Ii tin leziunile sub control, dar nu sunt mari progrese.

Astept raspunsurile tale si-ti multumesc inca o data.

Pe fata ce foloseste? E foarte important.
Lui Alexut nu-i prea merge cu nimic.

Cu drag,

Mihaela si Alexut

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns hair spune:

Mihaela,

uitasem.

pt. cap sotului ii merge f. f. bin (bine, nu normal, dar poate purta tricou inchis, pielea nu mai e rosie si se descuameaza putin) cu o solutie gasita la farmacia Helpnet de pe 13 sept. colt cu panduri.
se cheama Foltene - traitament anti-irritation si are o bulina alb cu rosu "Anti psoriazis"
are niste doze care se folosesc una la 2 zile si de la prima aplicare a fost miraculos,. te rog cauta-l si incearca-l dupa ce dai faci masaj cateva minute.

psoriacalmul l-al comandat de pe net, daca vrei iti dau emial sa comanzi si te suna ei si iti cer nr. de card, vine in 5 zile. si cu dr. mai vorbesc pe mail, dar in franceza mea limitata.

schema cu elocom si daivonex am gasit=o pe net, nu mai mergem demult la doctori. din prima sapt. s-a vazut rezuktatul, insa trebuie renuntat treptat la elocom.

sanatate,





Mergi la inceput