Psoriazis copil

Raspunsuri - Pagina 19

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns vikimrin09 spune:

Am descoperit o crema foarte buna: Lavian Dermal de la Dr.Geske Gmbh.
E foarte buna pt palme, calcaie, etc. Eucerin cu 10 % uree este bun ca emolient.Vitamine Triovit; sucuri de morcovi, telina, varza. FFF important regimul alimentar si modul in care gandim si reactionam la stress.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns a75dana spune:

Dragele mele, v-am descoperit de curând

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns a75dana spune:

Dragele mele, v-am descoperit de curând.
Am 33 de ani #351;i sunt mama unui b#259;ie#355;el de 6 ani, de curând diagnosticat cu psoriazis. Am tot sperat (#351;i înc#259; mai sper) s#259; nu fie asta, având în vedere c#259; la început medicul a zis c#259; e pitiriazis, apoi eczem#259; atopic#259;.
S#355;i#355;i cum pot eu ca p#259;rinte s#259; pot face diferen#355;a fa#355;#259; de eczema atopic#259;?
Au ap#259;rut ca ni#351;te pete mai închise la culoare acum 9 luni pe fa#355;a superioar#259; a mâinilor. Atunci medicul a zis c#259; e pitiriazis #351;i am f#259;cut tratament pentru asta.Vara a fost bine, la mare, a trecut aproape de tot. Cum a avenit frigul s-a agravat #351;i a început s#259; se extind#259;. Acum sunt acoperite de cruste groase, care se crap#259;. I-am dat cu Advantan, dar de#351;i s-a rezolvat pe moment, a reap#259;rut. Acum d#259;m doar cu Locobase, pentru emoliere.
I-am comandat ceaiul deniplant(de#351;i am unele re#355;ineri legate de mercantilismul inventatorului)#351;i bea cam de 10 zile, dar nu am v#259;zut deocamdat#259; amelior#259;ri. Am în#355;eles oricum c#259; tratatmentul e de durat#259;.
Ce analize de sânge îi pot face?
Dermatologul nu mi-a recomandat nimic, dar simt nevoia s#259; fac ceva.
L-am programat la biorezonan#355;#259; #351;i clinica psoremis.
Ce sfaturi pute#355;i s#259; îmi da#355;i?
Se extinde repede #351;i asta m#259; îngrijoreaz#259;.
Dac#259; a#355;i putea s#259; v#259; rupe#355;i din timpul vostru pentru a-mi r#259;spunde, v-a#351; mul#355;umi din suflet. Am v#259;zut c#259; sunt multe m#259;mici cu mult#259; experien#355;#259; în domeniul #259;sta #351;i mi-ar fi de mare folos.
Dumnezeu s#259; v#259; ajute!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns a75dana spune:

Dragele mele, v-am descoperit de curand.
Am 33 de ani si sunt mama unui baietel de 6 ani, de curand diagnosticat cu psoriazis. Am tot sperat (si înca mai sper) sa nu fie asta, avand în vedere cala început medicul a zis ca e pitiriazis, apoi eczema atopica si acum psoriazis.
Stiti cum pot eu ca parinte sa pot face diferenta fata de eczema atopica?
Au aparut ca niste pete mai închise la culoare acum 9 luni pe fata superioara a mainilor. Atunci medicul a zis ca e pitiriazis si am facut tratament pentru asta.Vara a fost bine, la mare, a trecut aproape de tot. Cum a avenit frigul s-a agravat si a început sa se extinda Acum sunt acoperite de cruste groase, care se crapa. I-am dat cu Advantan, dar desi s-a rezolvat pe moment, a reaparut. Acum dam doar cu Locobase, pentru emoliere.
I-am comandat ceaiul deniplant(desi am unele retineri legate de mercantilismul inventatorului)si bea cam de 10 zile, dar nu am vazut deocamdata ameliorari. Am înteles oricum ca tratatmentul e de durata.
Ce analize de sange îi pot face?
Dermatologul nu mi-a recomandat nimic, dar simt nevoia sa fac ceva.
L-am programat la biorezonanta si clinica psoremis.
Ce sfaturi puteti sa îmi dati?
Se extinde repede si asta ma îngrijoreaza
Daca ati putea sa va rupeti din timpul vostru pentru a-mi raspunde, v-as multumi din suflet. Am vazut ca sunt mamici cu multa experienta în lupta cu boala asta si mi-ar fi de mare folos.
Dumnezeu sa va ajute!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MihaelaAlex spune:

LA MULTI ANI TUTUROR CITITORILOR SI UN AN 2009 CU SANATATE SI BUCURII !

Multumim celor care ne-au scris.

Draga Viki, am luat si noi Lavian Dermal, cu aceeiasi speranta. Nu am aplicat de multe ori, dar oricum nu s-a vazut nici un fel de rezultat.

Draga Dana, m-a indurerat mesajul tau.
Numai un dermatolog bun poate sa-si dea seama daca este sau nu psoriazis. Si la noi a fost mai greu de diagnosticat, pentru ca la 1 an este mai rar sa intalnesti un copil cu psoriazis, numai o pata mica la buric, cum a fost cazul nostru. De ex. doc Giurcaneanu de la Colentina a spus ca sunt veruci si l-am ars cu azot lichid pe buric.
Deci incompetenta isi lasa dureros amprenta.
De aceea, e bine sa sti sigur ce este.
In cazul in care se confirma ca este psoriazis, atunci este mai greu, pentru ca noi ne luptam de 7 ani de zile cu psoriazisul si este greu de controlat. M-am convins, pentru a nu stiu cata oara, ca nu exista tratament si din pacate, incercam sa tinem sub control cum putem, cu ce simt ca ii face lui Alex bine.

Din disperarea de a face ceva pentru Alexut si din credinta ca trebuie sa se rezolve, in Noiembrie am fost in Viena, la un doctor universitar renumit. A confirmat ca este vorba de psoriazis si ne-a dat urmatorul tratament: Dermovate - un cortizon foarte puternic, timp de 10 zile, de doua ori pe zi, dupa care continuam cu Elidel, de doua ori pe zi, a la long; pastile Neotigason timp de 2 luni; si raze timp de o luna. Am inceptut dermovate si numai dupa o singura aplicare am intrerupt, deoarece Alex nu l-a suportat, avand niste mancarimi extraordinare. Cand am oprit aplicarea cu dermovate,numai dupa o singura utilizare, leziunile s-au acutizat imediat si a fost greu sa revenim la forma pe care o avea anterior folosirii unguentului. Bineinteles ca nu am mai avut curajul sa-i dau pastile neotigason. Cu elidel am reincercat, dar nu am facut nimic deosebit.
Raze nu am facut.
Ne-am reintors la Crema Hemp.
In perioada vacantei de iarna, s-a mai ameliorat starea pielii lui Alex si e binisor, in sensul ca nu mai este atat de rosu si nu s-a mai exfoliat chiar asa. Cred ca a fost fara stres.
Foarte mult conteaza stresul !

Va dorim toate cele bune !

Mihaela si Alex

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns jamilla2008 spune:

Buna fetelor,

Si eu ma confrunt cu aceasta afectiune de cativa ani, este localizata la nivelul scalpului si o pata pe sold, nu s-a extins mai mult dar nici sa scap nu reusesc.
Am incercat o multime de metode, nu mananc carne de porc, portocale, ciocolata.., am fost la psoremiss iar de curand mi-am cumparat crema hemp de la body shop. Vad ca exista pe piata un ulei de canepa..l-a folosit cineva?

Voi ce fel de regim tineti? am auzit unele pareri cum ca ficatul nu ar functiona corect..si-a facut cineva analizele? eu intentionez sa le fac.
dar de omega3 ce ziceti? mancam nuci mai multe? :)

Astept parerile voastre.

Multa sanatate!
Elena

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns jamilla2008 spune:

Buna,

folosesc de doua zile crema Hemp si mi se pare ok..parca pielea nu mai e asa uscatat. Voi cu ce va mai dati?

O zi frumoasa

Elena

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns jamilla2008 spune:

La dl Giurea Marin din pitra olt nu a fost nimeni?
Am auzit ca ceaiurile d-lui ar avea succes in aceasta afectiune..
Eu intentionez sa merg..
Elena

Citat:
citat din mesajul lui vikimrin09

Am descoperit o crema foarte buna: Lavian Dermal de la Dr.Geske Gmbh.
E foarte buna pt palme, calcaie, etc. Eucerin cu 10 % uree este bun ca emolient.Vitamine Triovit; sucuri de morcovi, telina, varza. FFF important regimul alimentar si modul in care gandim si reactionam la stress.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns jamilla2008 spune:

MihaelaAlex nu mai intrati pe forum? as vrea sa mai vb si eu cu cineva :). Astept raspunsul vostru..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lineea spune:

Buna tuturor!

Sunt Lineea si acum 5 ani am fost diagnosticata cu Pso., in urma unei infectii in ureche...In general boala s-a manifestet foarte putin, pe coate, scalp...dar acum la 26 ani a inceput sa imi faca mai multe probleme. In februarie am fost la Marea Moarta, unde am stat doua saptamani...efectele au fost ok, dar Pso nu a disparut complet. Medicul de acolo, mi-a recomandat ca data viitoare sa merg in luna mai, luna cea mai favorabila pt tratarea pso. Eu locuiesc in Scandinavia, unde clima este foarte aspra, mai ales pt problema mea.
Din experientele mele va pot spune, ca am incercat clinca Psoremiss din Romania, Brasov, iar rezultatele au fost foarte bune la inceput. Toate petele imi disparusera in max o luna...acum insa nu mai au nici un efect:( Momentan merg la raze de 3 ori pe saptamana si folosesc dermovat crema si dermovat lichid pt scalp(pt scalp e f. bun). Se pare ca macar asa pot tine pso in sah, cel putin pana la vara, cand am sa vin in Romania in concediu si intentionez sa merg la statiune in Calimanesti, unde am auzit ca se trateaza si Pso.
Am mai comandat si ulei de kukui din Hawai, despre care am auzit ca ar fi foate bun..ramane de vazut...
Sper din tot sufletul ca in urmatorii ani sa apara un leac!!!!

Multa sanatate tuturor!!!

Mergi la inceput