Psoriazis copil

Raspunsuri - Pagina 20

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns jamilla2008 spune:

Citat:
citat din mesajul lui lineea

Buna tuturor!

Sunt Lineea si acum 5 ani am fost diagnosticata cu Pso., in urma unei infectii in ureche...In general boala s-a manifestet foarte putin, pe coate, scalp...dar acum la 26 ani a inceput sa imi faca mai multe probleme. In februarie am fost la Marea Moarta, unde am stat doua saptamani...efectele au fost ok, dar Pso nu a disparut complet. Medicul de acolo, mi-a recomandat ca data viitoare sa merg in luna mai, luna cea mai favorabila pt tratarea pso. Eu locuiesc in Scandinavia, unde clima este foarte aspra, mai ales pt problema mea.
Din experientele mele va pot spune, ca am incercat clinca Psoremiss din Romania, Brasov, iar rezultatele au fost foarte bune la inceput. Toate petele imi disparusera in max o luna...acum insa nu mai au nici un efect:( Momentan merg la raze de 3 ori pe saptamana si folosesc dermovat crema si dermovat lichid pt scalp(pt scalp e f. bun). Se pare ca macar asa pot tine pso in sah, cel putin pana la vara, cand am sa vin in Romania in concediu si intentionez sa merg la statiune in Calimanesti, unde am auzit ca se trateaza si Pso.
Am mai comandat si ulei de kukui din Hawai, despre care am auzit ca ar fi foate bun..ramane de vazut...
Sper din tot sufletul ca in urmatorii ani sa apara un leac!!!!

Multa sanatate tuturor!!!


Buna lineea,

si eu am pso dupa cum am scris si in posturile anterioare..am fost la psoremiss dar tot asa cu rezultate doar la inceput..daca vrei sa corespondam imi poti lasa un mail ceva..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sanziana72 spune:

A folosit cineva pentru psoriazis crema facuta din vaselina si 1% aspirina ? A dar rezultate.

Noi am folosit-o initial pentru cojitele de pe cap si pentru ca ne-a ramas am mai folosit si la altele si am descoperit ca a avut o iritatie care a trecut numai cu aceasta crema. Cand m-am dus sa iau din nou de la farmacie m-au intrebat daca imi trebuie pentru psoriazis, de aceea intreb.

Nu exista ca atare, dar le cereti sa v-o prepare: la 100g vaselina se pune 1% aspirina. Sper sa va ajute.

Am gasit si acest site care vorbeste despre psoriazis, dar e in franceza:
http://www.asthme-reality.com/asthme5.htm

"We can do no great things - only small things with great love." ("Nu putem face lucruri mari – doar lucruri mici cu multa dragoste.")Mother Teresa (1910 - 1997)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lineea spune:

Buna Jamilla

Eu am incetat cu razele UVB ( dupa 7 luni), deoarece am observat ca nu prea ma ajuta mare lucru...Am incercat si sa tin un regim strict, in ultimele doua luni mancand doar verdeturi, nici o diferenta. Deci pana la urma pot manca orice am pofta. Uleiul de kukui despre care scriam, doar hidrateaza, nu am observat nici o alta diferenta. Eu o sa incerc din nou psoremiss si eventual ceaiul Deniplant, despre care am citit atata...Oricum, din cate mi-am dat seama, cam toate reclamele pt diferite creme, ceaiuri, se dovedesc a fi false, te alegi doar cu buzunarul gol si crede-ma am incercat o gramada.
Acum a venit vara si sper ca soarele o sa-mi fie cel mai bun medicament[:) Am sa vin in tara peste 2 saptamani si o sa merg in statiune la Calimanesti, unde sunt curioasa de ce pot face ei pt mine...
Sper ca sa putem comunica si schimba experiente in privinta pso-trateamenteler

Lineea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adisiteo spune:

Buna Mihaela si buna tuturor,

Nu cred ca se stie asa de multe de cazul lui Teo, dar vreau sa va spun cateva lucruri, deoarece in atata timp si prion atatia medici si tyratamente am reusit sa inteleg cate ceva in lupta cu "nenorocirea" asta care ne-a distrus viata:

1. Chiar daca un tratamenst este bun pentru unele persoane, nu inseamna ca este bun si pentru ceilalti.

2. Cortizonul este bun doar pentru a iesii din starea de criza, dar trebuie urmat de un tratament corespunzator, dat de un medic bun, in care sa aveti maxima incredere, ceea ce noi in Romania nu am gasit.

3. Cand spuneti raze, mentionati si documenttati-va ce fel de raze: uvb (a,b), puva; noi acum facem cu Teo uvb narow-band. Nici noi nu am stiut ca este diferenta intre ele. Plus ca difera si aparatele foarte mult. In tara am incercat PUVA+oxoralen(capsule), dar nu a mers. Acum, la Viena facem uvb narow-band si rezultatele se vad.

4. ultima si cea maiimportanta: acelasi tratament, cu doi medici diferiti, in doze diferite, va pot surprinde diferentele de reactie ale organismului si rezultatele. EXPERIENTA CONTEAZA, REZULTATELE PE CARE LE-A AVUT MEDICUL PANA ATUNCI IN CAZURI SIMILARE!!!

In tara am facut acelasi tratament medicamentos ca si aici la Viena, care in dozele de acolo nu aveau cum sa il ajute, nu au facut decat sa ii invete organismul cu el, obosindu-i ficatul inutil. Acum suntem siguri ca am ajuns pe drumul cel bun,avem incredere in profesorul care il trateaza aici pe Teo si rezultatele se vad. Ii multumesc lui Dumnezeu in fiecare zi ca ne-a indreptat pasii catre el.

Va doresc multa sanatate si Dumnezeu sa va ajute sa gasiti cea mai buna solutie pentru ca fiecare din voi, mai usor sau mai greu, sa ajungeti sa va amintiti de aceste perioade grele doar pentru a sfatuii pe altii.

Imi pare tare rau, dar timpul nu imi permite sa intru mai des.

www.teostanculeasa.blogspot.com


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns hair spune:

Buna Mihaela si la toata lumea,

va scriu ca sa va mai dau o sugestie de tratament.
Mie mi-au aparut pe palme niste vezicule cu likid care ma mancau ingrozitor si se spargeau etc. cautand pe net m-am diagnosticat cu deshidroza si am citit undeva in formula as de un trat f simplu pentru orice eczema: se inmoaie mainile in infuzie de rostopasca (tinuta mai mult la infuzat, vreo 20 min. minim) cate o ora. In cateva zile mi-au trecut leziunile, mi-am facut baile astea la palme si dim si seara.

Asa ca i-am recomandat si soacrei mele care are pso pe brate, si are deja 1 sapt de cand face in fiec seara baie in lighean cu tot antebratul cate 1 ora si...........rezultatele se vad. Petele s-au micsorat si s-au deskis mult la culoare. daca ar merge tot in ritmul asta, in inca o sapt ar scapa de tot. O sa va tin la curent cu evolutia la ea, insa vva pleca cateva zile la tara si cred ca acolo va intrerupe din pacate.


Deci mainile tinute in ceaiul cat mai fierbinte ca sa patrunda in piele si tinut cat mai mult. Daca nu se poate, incercati macar de udat locul cu ceai cat mai des.


Multa sanatate lui Alex si tuturor,

Ralu




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lou27 spune:

Help pls!
Am fost diagnosticata cu psoriaziss la nivelulul scalpului. Am fost la clinica Psoremiss si mi s-au dat acele 2 creme si samponul. Vin cu o intrebare la cei care au folosit si ei acest tratament: cum se utilizeaza cele 2 unguente. Siu k unul dimineata si unul seara. Dar la cat timp trebuie sa ma dau cu ele pe cap, deoerece in instructiuni zice k unguentul se lasa timp progresiv crescand din 30 in 30 minute, iar in josul paginii scrie k se lasa pt 3-4 ore sau chiar mai mult.
Cu samponul am inteles cum trebuie sa fac! Dar cu unguentele? Eu dimineata ma dau cu formula A, si apoi plec la servici...ce fac il iau cu mine si ma duc la baie l amunca si ma dau iar? Iar cel care se aplica seara..miroase a gaz...si nu voi scapa de miros decat dupa 2 zile cand voi face baie :| Asta e dilema mea
Va multumesc!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns jamilla2008 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Lou27

Help pls!
Am fost diagnosticata cu psoriaziss la nivelulul scalpului. Am fost la clinica Psoremiss si mi s-au dat acele 2 creme si samponul. Vin cu o intrebare la cei care au folosit si ei acest tratament: cum se utilizeaza cele 2 unguente. Siu k unul dimineata si unul seara. Dar la cat timp trebuie sa ma dau cu ele pe cap, deoerece in instructiuni zice k unguentul se lasa timp progresiv crescand din 30 in 30 minute, iar in josul paginii scrie k se lasa pt 3-4 ore sau chiar mai mult.
Cu samponul am inteles cum trebuie sa fac! Dar cu unguentele? Eu dimineata ma dau cu formula A, si apoi plec la servici...ce fac il iau cu mine si ma duc la baie l amunca si ma dau iar? Iar cel care se aplica seara..miroase a gaz...si nu voi scapa de miros decat dupa 2 zile cand voi face baie :| Asta e dilema mea
Va multumesc!


Buna, si eu am cremele de la psoremiss dar nu le prea folosesc pentru ca cea de noapte miroase ingrozitor.. nici eu nu ma suport..dar altii..eu ma dadeam seara si dimineatza ma spalam pe cap, iar cu cea de zi ma dadeam dimineatza si atat..

am auzit de pestii vindecatori de psori din turcia..vad ca au fost adusi si in romania.. www.pesteledoctor.ro/index.php" target="_blank">http://www.pesteledoctor.ro/index.php
a folosit cineva acest "tratament" ? :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corina_roxy spune:

Citat:
citat din mesajul lui a75dana

Dragele mele, v-am descoperit de curand.
Am 33 de ani si sunt mama unui baietel de 6 ani, de curand diagnosticat cu psoriazis. Am tot sperat (si īnca mai sper) sa nu fie asta, avand īn vedere cala īnceput medicul a zis ca e pitiriazis, apoi eczema atopica si acum psoriazis.
Stiti cum pot eu ca parinte sa pot face diferenta fata de eczema atopica?
Au aparut ca niste pete mai īnchise la culoare acum 9 luni pe fata superioara a mainilor. Atunci medicul a zis ca e pitiriazis si am facut tratament pentru asta.Vara a fost bine, la mare, a trecut aproape de tot. Cum a avenit frigul s-a agravat si a īnceput sa se extinda Acum sunt acoperite de cruste groase, care se crapa. I-am dat cu Advantan, dar desi s-a rezolvat pe moment, a reaparut. Acum dam doar cu Locobase, pentru emoliere.
I-am comandat ceaiul deniplant(desi am unele retineri legate de mercantilismul inventatorului)si bea cam de 10 zile, dar nu am vazut deocamdata ameliorari. Am īnteles oricum ca tratatmentul e de durata.
Ce analize de sange īi pot face?
Dermatologul nu mi-a recomandat nimic, dar simt nevoia sa fac ceva.
L-am programat la biorezonanta si clinica psoremis.
Ce sfaturi puteti sa īmi dati?
Se extinde repede si asta ma īngrijoreaza
Daca ati putea sa va rupeti din timpul vostru pentru a-mi raspunde, v-as multumi din suflet. Am vazut ca sunt mamici cu multa experienta īn lupta cu boala asta si mi-ar fi de mare folos.
Dumnezeu sa va ajute!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corina_roxy spune:

[quote]citat din mesajul lui a75dana

Dragele mele, v-am descoperit de curand.
Am 33 de ani si sunt mama unui baietel de 6 ani, de curand diagnosticat cu psoriazis. Am tot sperat (si īnca mai sper) sa nu fie asta, avand īn vedere cala īnceput medicul a zis ca e pitiriazis, apoi eczema atopica si acum psoriazis.
Stiti cum pot eu ca parinte sa pot face diferenta fata de eczema atopica?
Au aparut ca niste pete mai īnchise la culoare acum 9 luni pe fata superioara a mainilor. Atunci medicul a zis ca e pitiriazis si am facut tratament pentru asta.Vara a fost bine, la mare, a trecut aproape de tot. Cum a avenit frigul s-a agravat si a īnceput sa se extinda Acum sunt acoperite de cruste groase, care se crapa. I-am dat cu Advantan, dar desi s-a rezolvat pe moment, a reaparut. Acum dam doar cu Locobase, pentru emoliere.
I-am comandat ceaiul deniplant(desi am unele retineri legate de mercantilismul inventatorului)si bea cam de 10 zile, dar nu am vazut deocamdata ameliorari. Am īnteles oricum ca tratatmentul e de durata.
Ce analize de sange īi pot face?
Dermatologul nu mi-a recomandat nimic, dar simt nevoia sa fac ceva.
L-am programat la biorezonanta si clinica psoremis.
Ce sfaturi puteti sa īmi dati?
Se extinde repede si asta ma īngrijoreaza
Daca ati putea sa va rupeti din timpul vostru pentru a-mi raspunde, v-as multumi din suflet. Am vazut ca sunt mamici cu multa experienta īn lupta cu boala asta si mi-ar fi de mare folos.
Dumnezeu sa va ajute!

buna,pot sa-ti impartasesc din experienta mea si sper sa-ti fie de ajutor,sper sa ma descurc si sa trimit pt. ca este primul forum pe care scriu
eu si fetitamea de 6 ani suferim de aceasta boala dar se manifesta diferit,eu am pe scalp si fata , ea are axial si inghinal
am observat ceva vara trecuta ,am fost la o nunta si fetita a transpirat bineinteles ,a 2a zi amavut o surpriza neplacuta au aparut din nou bubitele de atunci avem un adevarat ritual la baie si se cunoaste
si ca sa-mi interesc afirmatia, de curind am probleme pe apa calda le centrala (cind iese din baie o limpezesc foarte bine cu dush-ul )
akum de kind nu merge centrala nu reusesc mereu si se cunoaste apar bubitele
astept parerile voaste, si o sa revin

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns OirinaE spune:

La multi ani pentru Noul An, va urez din tot sufletul!

Am revenit datorita corinei_roxy, dar din pacate sunt iar pe fuga.

Am sa atasez, deocamdata, un citat pe care il salvasem si eu intr-o perioada in care o cam luase razna si la mine dragutul de psoriazis. Ii zic asa pentru ca, practic, fiecare bolnav are o relatie personala cu boala lui, si pana nu te impaci cu ea eu cred ca sanse de a te desparti de ea nu prea sunt. Desigur, aceasta e doar o fateta a problemei. Cat despre bolile copiilor... ar fi foarte multe de adaugat...
Nu vreau sa dau sfaturi pentru ca eu insami nu prea ma ingrijesc. Oricum, am observat ca nu prea sunt luate in considerare opiniile potrivit carora boala trebuie tratata DIN INTERIOR, lucru care din pacate aduce multa suferinta. Este o boala autoimuna. Sursa e in interior.

Dar am promis ca voi scrie mai pe scurt azi. Sper din suflet sa revin.

Si mai sper din toata inima ca Alexut e bine, si poate de aceea nu mai avem vesti. Doamne ajuta!

Iata, mai jos, cateva insemnari dintr-o revista:
"Unii speciali#351;ti īn domeniu dau vina pe stres, al#355;ii pe deregl#259;rile digestive, alimenta#355;ia necorespunz#259;toare, problemele de rinichi #351;i ficat. Īn 50 la sut#259; dintre cazuri exist#259; o istorie īn familie a afec#355;iunii, iar īn timp ce tratamentele conven#355;ionale ajut#259; la alinarea simptomelor, acestea nu ac#355;ioneaz#259; #351;i la nivelul cauzei de baz#259; care, īn multe cazuri s#8209;a dovedit a fi o intoleran#355;#259; la gluten. Una dintre teorii, care merit#259; luat#259; īn considerare, cu privire la cauza acestei boli este legat#259; de imposibilitatea organismului de a metaboliza acizii gra#351;i. De aceea, cei care sufer#259; de psoriazis ar trebui s#259; evite citricele, mīnc#259;rurile pr#259;jite, f#259;inoasele, produsele lactate #351;i zah#259;rul. Īn schimb, ar trebui s#259; m#259;reasc#259; īn alimenta#355;ia lor cantitatea de legume, crude sau g#259;tite #351;i s#259; consume, zilnic, cel pu#355;in o linguri#355;#259; de ulei de m#259;sline, de preferat īn salate. Apa este foarte important#259;, īntr#8209;o cantitate de cel pu#355;in 8 pahare de ap#259; pe zi, dar nu trebuie neglijate nici sucurile. S#8209;a demonstrat c#259; ajut#259; foarte mult dac#259; sīnt consumate, zilnic, dou#259; pahare mari de suc de morcov cu #355;elin#259;. Morcovul este foarte bogat īn vitamina A, care este critic#259; pentru s#259;n#259;tatea pielii. #354;elina con#355;ine un compus numit psoralen#259;, care, potrivit unor cercet#259;ri īn domeniu, ajut#259; īn prevenirea psoriazisului. Aceast#259; substan#355;#259; este īntīlnit#259; #351;i īn l#259;mīi. Trebuie neap#259;rat evitat alcoolul, care īnr#259;ut#259;#355;e#351;te boala #351;i f#259;cut un obicei din consumul zilnic al ceaiului de urzic#259; – ac#355;ioneaz#259; ca un agent blīnd de detoxifiere la nivelul ficatului. De asemenea, trebuie evitat#259; luarea brusc#259; īn greutate, care accentueaz#259; problema. Un program specific de detoxifiere v#259; ajuta la decongestionarea colonului #351;i la men#355;inerea greut#259;#355;ii corporale. Vitamina D joac#259; un rol critic īn divizarea celular#259;. Cea mai bun#259; surs#259; natural#259; de vitamina D este soarele, ceea ce explic#259; de ce starea celor care sufer#259; de psoriazis se īmbun#259;t#259;#355;e#351;te atunci cīnd ace#351;tia fac b#259;i de soare. Celulele malformate, precum cele specifice īn cazul psoriazisului, nu ating maturitatea īnainte de a se exfolia. Acest lucru se īntīmpl#259;, conform unor speciali#351;ti, datorit#259; faptului c#259; aceste celule nu produc destul solitrol – hormon secretat prin piele. Se pare c#259; cel mai bun loc pentru a beneficia de b#259;i de soare eficiente īn cazul psoriazisului este Marea Moart#259;, īn Israel. Este punctul de pe p#259;mīnt cu cea mai sc#259;zut#259; altitudine, unde se īntīlne#351;te o u#351;oar#259; cea#355;#259; atmosferic#259; ce ofer#259; cea mai mare protec#355;ie īmpotriva radia#355;iilor solare decīt orice alt loc din lume. De asemenea, pe #355;#259;rmul M#259;rii Moarte, umiditatea este foarte sc#259;zut#259;, ceea ce īmpiedic#259; pierderea de substan#355;e minerale. Una dintre substan#355;ele minerale care, se pare, ajut#259; cel mai mult īn psoriazis este seleniul – se poate g#259;si īn ceap#259;, usturoi, fructe de mare, ro#351;ii sau brocoli. Cercet#259;rile arat#259; c#259; seleniul ajut#259;, īn special, īmpotriva psoriazisului pozi#355;ionat la nivelul pielii capului. Trebuie avut īn vedere, totu#351;i, c#259; una dintre cele mai importante cauze de psoriazis este #351;i stresul, iar complexul de vitamine B ajut#259; foarte mult īn amelioararea bolii sau chiar īn vindecare."

Numai bine!

Mergi la inceput