Psoriazis copil

Raspunsuri - Pagina 15

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns oanalu spune:

Buna seara!
Am cautat in mesajele voastre sa raspund la nedumeririle mele, dar se pare ca fiecare caz e unic in felul sau.
Baietelul meu de 10 ani nu a fost practic diagnosticat cu psoriazis, dar se pune aceasta problema. De la inceputul lunii septembrie a incepet sa se aspreasca pielea la incheietura mainilor.Am fost la medic, am facut tratament, totul a fost OK, dar cum am terminat tratamentul problema a reaparut. Initial medicul, in care am f. mare incredere a spus ca este vorba de o deshidratare puternica a pielii. Am facut de atunci mai multe serii de tratamente, dar situatia nu s-a imbunatatit, ba din contra au inceput sa-i apara si pe degete. Zonele sunt uscate si rosii si nu prezinta mancarimi.Vazand ca unguentele prescrise nu mai au nici un efect ieri am inceput sa-l dau cu Lavian (am vazut la TV).Voi ce rezultate ati obtinut?
Va multumesc si astept cu nerabdare un raspuns,
Oana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Amonar spune:

Draga Mihaela,

Sant si eu mamica, din intamplare am citit topicul tau, mai demult...si am vrut sa-ti scriu si eu ceva, dar la momentul respectiv nu am facut-o. Banuiesc ca ai incercat multe posibilitati dar nu am citit toata povestea sa vad ce ai incercat prin metode naturiste. In primul rand ceea ce consider eu ca trebuie facut, indiferent de suferinta copilului tau, este sa-i intaresti sistemul imunitar. Si asta prin alimentatie corespunzatoare, adica naturala, echilibrata si unde se exclud tocmai acele alimente care "hranesc" micoticele, cum este psoriazis. Eu sant ferm convinsa ca de exemplu usturoiul nu trebuie sa lipseasca o zi din alimentatia noastra. La noi cel putin nu..si eu am un baiat de 1,5 ani. In fiecare zi ii dau tzatziki facut de mine si pot sa spun ca racelile il cam feresc sau trec repede. Bineinteles ca il si vitaminizez dandu-i in fiecare zi legume si fructe. Nu ii dau zahar si de obicei il feresc de gustul dulce. Nici nu ma gandesc de exemplu la produse semifabricate sau cumparate gata din borcane sau alte cele. Sucuri din sticle nici atat. Tot ce mananca baiatul meu este produs de mine, bineinteles ca materia prima o cumpar din magazin....deocamdata nu pot sa-mi permit sa am gradina mea cu legume si zarzavaturi. Dar va veni si timpul acela. Oricum, ca sa nu ma mai lungesc la vorba eu cred ca trebuie luptat cu boala pe mai multe planuri.
Din intamplare am gasit un articol unde se dau niste sfaturi cu privire la alimentatie in caz de psoriasis. Nu stiu daca trebuie sa-l preiei 100% dar ai putea banuiesc sa preiei ceva elemente din acest articol. Asta pt ca este vorba de un copil in crestere si nu e chiar asa de simplu. Sau ai putea sa iei legatura cu persoanele din articolul respectiv...Cine stie... "Pe "Nu" il ai, pe "DA" poti sa-l primesti" spune o zicala Olandeza..Eu as incerca orice, de altfel ca orice mama.
Sper sa citesc o data ca baietelul tau e sanatos si fericit! Va doresc din suflet multa putere si insanatosire.


PS. Nu stiu daca te-ai gandit vreodata la vreo alergie ascunsa...Alergiile in general submineaza sistemul imunitar. S-ar putea sa fie doar o "simpla" alergie la laptele de vaca si tot ce-i din lapte de vaca. Adica la proteina bovina. Sau poate fi o intoleranta la lactoza. Nu stiu..zic si eu...si la baiatul meu am descoperit-o doar prin masuratori de biorezonanata. Altfel nu aflam in veci de ea.

Articolul:

Tratamente naturiste pentru psoriazis


Psoriazisul este o boal#259; a pielii, caracterizat#259; prin pete albe-roz, lucitoare, acoperite cu scuame fine pe piele, localizate, īn special, la coate, genunchi #351;i cap. Boala se datoreaz#259;, īn principal, afec#355;iunilor alergice, tulbur#259;rilor endocrine, bolilor neuropsihice #351;i afec#355;iunilor sīngelui #351;i limfei.


Metoda trat#259;rii prin diet#259; #351;i fitoterapie
Dup#259; cum ne-a spus dna Iulia Tunaru, terapeut naturist, membru al Asocia#355;iei Na#355;ionale pentru Terapii Complementare din Romānia, aceasta boal#259; este perfect vindecabil#259;, prima condi#355;ie a vindec#259;rii fiind preg#259;tirea psihic#259; pentru autotratament #351;i un repaus alimentar de 42 de zile, īn care se consum#259; doar fructe #351;i legume crude: "Dup#259; 5 zile, prin noul sistem de alimenta#355;ie, scaunele se regleaz#259; de la sine. A se evita diferen#355;ele de temperatur#259;. Nu se amestec#259; fructe acide cu fructe alcaline #351;i nici legumele cu fructele. Se las#259; un timp de digestie de 3-4 ore īntre mese. Dac#259; putem, este bine s#259; ne hr#259;nim cu un singur fel de fructe sau legume īntr-o zi. Īn cele 42 de zile de hran#259; naturist#259; se beau, zilnic, 2 l de ceai din urm#259;torul amestec de plante, īn p#259;r#355;i egale: coada calului, coada #351;oricelului, g#259;lbenele, urzic#259;, frunze de frasin. Se prepar#259; infuzie din 4 linguri de amestec la 2 l de ap#259;. Zilnic, se consum#259; o lingur#259; de miere poliflor#259;, īntre orele 15-18".
Printre alimentele medicament sīnt morcovi, ridichi, ro#351;ii, ardei, p#259;trunjel, pe#351;te fiert, g#259;lbenu#351; de ou crud, ulei presat la rece sau ulei de m#259;sline, iaurt, kefir, lapte b#259;tut etc. Alimentele interzise īn caz de psoriazis sīnt: carne de porc, vit#259;, mezeluri, pui (la 6 luni de la īnceperea tratamentului), vinete, zah#259;r, o#355;et, ulei pr#259;jit, ceapa pr#259;jit#259;, alcool, pīine alb#259;. De preferat pīine cīt mai pu#355;in#259;, neagr#259; sau de secar#259;. Īnlocui#355;i zah#259;rul cu miere de albine #351;i o#355;etul cu suc de l#259;mīie. Se scoate din alimenta#355;ie, obligatoriu, cartoful. "Este important#259; evitarea alimentelor men#355;ionate mai sus, pentru c#259; ele favorizeaz#259; cre#351;terea acidit#259;#355;ii sīngelui, fapt ce īntre#355;ine aceast#259; boal#259;", spune dna Iulia Tunaru.
Se consum#259; infuzie de t#259;t#259;neas#259;, o can#259; pe zi. Poate fi īnlocuit#259; cu infuzie de rostopasc#259;, o linguri#355;#259; plant#259; uscat#259; la 250 ml ap#259; clocotit#259;; se ia cīte o lingur#259; din 3 īn 3 ore.
Foarte important#259; īn tratamentul psoriazisului este clisma cu infuzie de rostopasc#259; (4 linguri de plant#259; la 4 l de ap#259;). Se face īn primele 5 zile. Aceasta, pentru a facilita eliminarea de toxine depuse īn intestinul gros, care altfel reintr#259; īn sīnge.
Extern, pe pielea afectat#259; se pun frunze zdrobite de p#259;tl#259;gele ro#351;ii. Se fac sp#259;l#259;turi #351;i se pun comprese cu fiertur#259; de: coaj#259; de stejar (200 g), coaj#259; de salcie (200 g) #351;i arnic#259; (100 g), la 3 l de ap#259;. Apoi, se unge pielea cu urm#259;torul preparat: se fierb, 15 minute, īn ulei de porumb, boabe de ov#259;z #351;i semin#355;e de spanac (la 1/4 l ulei se pun 50 g ov#259;z #351;i 50 g semin#355;e de spanac). Dup#259; 2-3 ore, se filtreaz#259; #351;i se p#259;streaz#259; la loc īntunecos #351;i rece.
Tratament cu substan#355;e keratolitice extrase din insecte
Un alt terapeut care a ob#355;inut bune rezultate īn tratarea bolnavilor cu psoriazis este dl dr.doc. biolog Mircea Ciuhrii, de la cabinetul Insect-farm din Bucure#351;ti: "Īn compozi#355;ia extractelor din insecte am descoperit un complex de glucolipide #351;i proteine specifice, care sīnt extrem de folositoare īn tratamentul psoriazisului. Aceste substan#355;e keratolitice au proprietatea de a dizolva crustele psoriazice #351;i de a le elimina, pīn#259; la dispari#355;ia lor total#259;. Cremele keratolitice ac#355;ioneaz#259; asupra #355;esutului afectat, reparīndu-l exact dup#259; modelul genetic. Īn afar#259; de unguente, īn tratamentul psoriazisului recomand#259;m #351;i capsule cu pulberi lipoproteice extrase din insecte, care calmeaz#259; func#355;ia celular#259; a sistemului nervos, responsabil#259; de cele mai multe ori de apari#355;ia psoriazisului".
Tratamentul d-lui Ciuhrii este īnso#355;it īntotdeauna de un regim alimentar specific, iar pacien#355;ii trebuie s#259; respecte cīteva reguli care previn reapari#355;ia petelor: s#259; nu se expun#259; niciodat#259; la razele solare, s#259; evite consumul alcoolului, al cafelei #351;i s#259; nu fumeze. Cīnd pacien#355;ii au respectat īntocmai instruc#355;iunile, urmīnd #351;i regimul alimentar specific acestei boli (recomandat īn func#355;ie de caracteristicile fiec#259;rui pacient), crustele psoriazice nu au mai ap#259;rut pe o durat#259; de circa trei ani: "Nu pot spune ca preparatele noastre vindec#259; definitiv aceast#259; boal#259;, deoarece am īntīlnit #351;i cīteva recidive la pacien#355;i dar, īn mod sigur, ofer#259; o variant#259; de tratament eficient#259;, care elimin#259; aspectul nepl#259;cut al pielii", ne-a spus dl Ciuhrii. (C.Iacob)

http://www.evenimentul.ro/articol/tratamente-naturiste-pentru-psoriazis.html



Mergi la inceput
Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns beatrice1971 spune:

Draga Mihaela

Am sa incerc sa-ti raspund la intrebari:

1. Ceaiul de cumpara direct de la inventatorul acestuia. Amonar a postat un link.
2. Preparare : 1 litru de apa, o lamaie cu tot cu coaja si un pliculet de ceai se fierb impreuna pana cand raman 750ml. Pentru respectarea in totalitate a retetei lamaia trebuie mancata. Se poate indulci cu zahar sau miere, sau cu ce vrei...
Cum am facut eu: lamaia nu am mancat-o niciodata pentru ca nu am putut, ceaiul nu l-am indulcit pentru ca preferam ceaiul acrisor decat dulce. Gustul nu e rau...zic eu...chiar si pentru un copil (baietelul meu tot timpul se revolta ca nu-i dadeam si lui) iar daca il indulcesti cred ca va rezulta un fel de limonada. Important este faptul ca nu este amar.
3. Cantitatea bauta teoretic trebuie sa fie 750ml dar practic nu-mi rezulta niciodata atat, ba il fierbeam prea mult, ba prea putin. Ceaiul se bea pe parcursul intregii zile, de exemplu poate sa il bea pe post de apa.
4. Am inceput sa beau ceaiul in martie 2007 iar in vara, iulie-august 2007 aratam ca in pozele postate. Deci in cazul meu si-a facut efecetul fff repede, in 5luni. Din pacate nu toti sunt asa de norocasi ca si mine, la unii ceaiul lucreaza in timp. Presupun ca depinde si de vechimea bolii. Exista si un procent de aprox.15% dintre pacienti asupra carora ceaiul nu are efect dar sunt convinsa ca voi nu veti fi printre acestia.

Cand am citit mesajele tale m-am hotarat sa-mi fac cont aici pe forum ca sa-ti pot raspunde. Este o sansa pe care o puteti incerca si pe care doream sa vi-o impartasesc. Sper sa reusiti si Alex sa se faca bine, imi imaginez ca prin ceea ce treceti. Crede-ma ca mie ca si adult mi-a fost greu...

Vezi ca exista si un forum pe care scriu cei care consuma ceaiul. Poti intra accesand linkul acesta: http://psoriazis-deniplant.myforum.ro/.

Va doresc mult succes si tinem legatura. M-ar bucura tare mult sa aud lucruri bune despre evolutia bolii.

Cu bine,
Beatrice

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MihaelaAlex spune:

Dragii nostri cititori, ce sunteti alaturi de noi,

Acum cand timpul sta sa-si īmparta trupul intre vechi si nou,
cand colindul isi pregateste cu emotie armoniile,
cand magii strabat distantele pentru clipa cea de taina,

Acum, dupa Sfanta porunca a datinii strabune,
Va incredintez gandurile frumoase de calde urari de fericire,
sanatate, belsug si impliniri.
Sarbatori Fericite alaturi de cei dragi!!

Alexut si mami va doresc din inimi, un sincer:
LA MULTI ANI SI SANATATE !!![

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MihaelaAlex spune:

Alex implineste 7 ani!

Suntem unii dintre cei mai fericiti parinti, care serbeaza implinirea a 7 anisori a copilasului lor, Alex.
Ne punem o dorinta, din adancul inimii noastre, ca Alex sa fie sanatos si sa nu mai stie ce este psoriazisul !
Ii dorim o viata fericita ca al oricarui copil sanatos !
Dumnezeu sa ne auda si sa ne indeplineasca aceasta dorinta sfanta, in care Alex sa nu mai aiba psoriazis !

Am auzit de la o persoana ca in Canada s-ar fi descoperit tratamentul impotriva psoriazisului, atat pentru copii cat si pentru adulti.
Va rog din suflet, daca cineva are detalii si informatii de orice fel, despre acest nou tratament, sa ne scrie.
Speranta traieste vesnic in noi, mai ales pentru sanatatea copilului nostru, cel mai de pret lucru...

Va multumim si asteptam sa ne scrieti !

Mihaela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ainia spune:

Mihaela, la multi ani pentru Alex! Sa dea Dumnezeu sa se insanatoseasca si tot ce ati trait pana acum sa ramana un vis urat!!! Din tot sufletul ii doresc lui Alex sa se faca bine!!!!!!
Si tie iti doresc putere multa!



PS. Si Andrei implineste 7 ani pe 25 ianuarie.

Lavinia
pozele mele Andrei (25.01.2001) Tea si Rares (12.07.2006)
franturi din viata

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adisiteo spune:

BUNA MIHAELA SI ALEX
BUNA TUTUROR
NUMELE MEU ESTE ADRIANA, IAR TEO ESTE BAIETELUL MEU DE 1AN SI 11LUNI.
MAI AM DOUA FETITE: EVELINA 5ANI JUMATE SI EMANUELA 3ANI.
IMI PARE BINE CA AM INTRAT PE ACEST FORUM, VA MULTUMESC CA VA FACETI TIMP SA SCRIETI SI VA PROMIT CA VOI FACE SI EU ACEST LUCRU DE ACUM INAINTE.
AM DESCHIS SI EU UM SUBIECT, TOT PE ACEST FORUM "PSORIAZIS PUSTULOS GENERALIZAT" - PENTRU CA ASA SE NUMESTE NENOROCIREA CARE S-A ABATUT ASUPRA NOASTRA.
TOTUL A INCEPUT IN FEBRUARIE 2007, CAND TEO A FACUT VARSAT DE VANT. BUBITELE AU PERSISTAT MAI MULT DECAT ERA NORMAL SI AM AJUNS LA DERMATOLOG. DUPA TREI INCERCARI NEREUSITE DE TRATAMENT, CU UN DERMATOLOG SI O A PATRA CU ALT DERMATOLOG, AM AJUNS LA SPITALUL COLENTINA UNDE AM STAT INTERNATI SI AM URMAT TRATAMENT CU ADVANTAN, DAIVOBET, PREDNISON, ZYRTEC...
TEO AVEA RANI PE 70% DIN SUPRAFATA CORPULUI. A FOST GROAZNIC. AVEAM MORALUL LA PAMANT, DAR IN SUFLETUL MEU SPERAM CA REZULTATUL BIOPSIEI SA FIE ALTUL. NU A FOST ASA ... REZULTATUL BIOPSIEI A FOST ..... SI VA RAMANE, NUMAI DUMNEZEU STIE PANA CAND ..... PSORIAZIS PUSTULOS GENERALIZAT!!!
ASTA SE INTAMPLA IN MAI 2007. NU POT SA DESCRIU IN CUVINTE CHINURILE PRIN CARE TRECE TEO. ACUM ARE RANI PE 80% DIN SUPRAFATA CORPULUI: PE FATA, IN CAP, PE GAT, LA URECHIUSE, PE BURTICA, PE SPATE, LA SUBRAT, PE MAINI, PE PICIORUSE ... SI PARCA NU ERA DE AJUNS ... ACUM I-AU APARUT SI LA ORGANELE GENITALE.
SANTEM INGROZITI MAI ALES DE FAPTUL CA PUSEELE CARE INAINTE ERAU LA 1-2 SAPTAMANI SI CARE DEBUTAU CU FEBRA FOARTE MARE 40-41-42, DE AJUNGEAM LA IMPACHETARI, ACUM SE REPETA SI LA 3 ZILE, DAR FARA FEBRA.
NU STIU CUM AU TRECUT CEI 6 ANI DE BOALA LA VOI, DAR EU AM IMPRESIA CA AU TRECUT 10 ANI NU UNUL SINGUR.
AJUNG ACASA DE LA MUNCA, MANCAM SI INCEPEM RITUALUL DE SEARA: BAIE, UNS CU CREMA, SIROP SI MULTE LEGANARI PE PICIOARE, PLIMBARI CU EL IN BRATE, PLANS SI DOUA TREI ORE DE SOMN. SOTUL MEU ESTE SI MAI CHINUIT, DEOARECE TEO PREFERA SA IL PLIMBE TATI SAU SA II FACA TATI AAA. DIMINEATA ALT CHIN ... SPALAT, DAT CU CREMA, SCHIMBAT, MANCARICA SI ... IAR SERVICI.
FETELE SE JOACA PE LANGA EL CAND II FAC BAITA SI IL FAC SA RADA, II ATRAG ATENTIA PENTRU CA IN ULTIMUL TIMP NU PREA A MAI AVUT PIELEA CURATA SI NU II MAI PLACE NICI LA BAIE.
EVI ESTE PUTIN MAI MARE DECAT MANU SI PERCEPE ALTFEL SITUATIA ... IMI PLANGE SUFLETUL CAND O AUD " LASA TEO CA DOAMNE-DOAMNE TE IUBESTE SI O SA TE FACA BINE, O SA VEZI, O SA SCAPI DE BUBITE".
AM CITIT TOATE MESAJELE SI M-AM INGROZIT SI MAI TARE.
SE ZICE CA DUMNEZEU NU NE DA POVERI MAI MARI DECAT PUTEM SA DUCEM, DAR EU SINT TENTATA SA SPUN CA NU MAI POT. STIU CA TREBUIE SA LUPT ALATURI DE EL, SA IL AJUT, SA CAUT SOLUTII, DAR ATUNCI CAND GASESC O SOLUTIE, ACEASTA SE DOVEDESTE A FI DOAR DE MOMENT SI ASTA MA OMOARA.
VA DORIM MULTA SANATATE SI NE RUGAM CA DUMNEZEU SA NE INTAREASCA, SA NE DEA PUTEREA DE A MERGE MAI DEPARTE SI DE A CREDE INTR-O MINUME PENTRU TOTI CEI DRAGI AI NOSTRI CARE SUFERA DE ACESTA CRUNTA SI NEMILOASA BOALA.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MihaelaAlex spune:

Draga Adriana,

M-au cutremurat randurile tale. Nici un cuvant nu poate linisti durerea micutului vostru Teo. Atata suferinta si durere....
Vreau sa stiti ca suntem alaturi de voi.

Imi aduc aminte clipele prin care am trecut noi cand l-am ars pe Alexut cu azot lichid pe leziunea de psoriazis la buric crezand ca sunt veruci, de razele facute fara nici un rezultat, de sarea in care innota la Lacul Sarat de la Slanic Prahova, de atatia doctori, etc... de clipe amare pline de durere, de lacrimi si de speranta in Dumnezeu...

Vreau sa punctez cateva lucruri, din experienta noastra, poate va vor ajuta:
- Ii faceam baita cu oilatum, de la farmacie, care inmoaie si catifeleaza pielea. Acum prefer sa nu-i mai fac baita ci doar dus si il spal cu EUCERIN pH5 DUSCHOL, si pe manute, la fel.
Prefer dusul in loc de baie pentru ca in baie i se inmoaie toata pielicica si devine rosie mai mult decat la simplu dus.
Il o data pe zi sau o data la 2-3 zile, numai seara.
De ce il spalati pe Teo de doua ori, si dimineata si seara?
- Eu cred ca sarea din baie ar putea sa-l usture rau pe rani, ca si apa de la mare. De exemplu, apa sarata de la mare o suporta si era benefica, impreuna cu tot climatul de la mare, dar apa din lacul sarat de la Slanic Prahova nu a fost suportata prea mult de el, acuzand ca ustura prea tare, iar cand terminam cu baile, mi se parea ca psoriazisul revine in forta, mai puternic decat in stadiul precedent, parca se autoapara.
- Cele mai bune creme pentru noi, au fost: CREMA HEMP DE LA BODY SHOP, un unguent preparat la spitalul Colentina, pe baza de CALOMEL, dat de catre Dna Doc. Olga Simionescu, care mi s-a parut cea mai buna in domeniu. Daca doresti pot sa-ti dau informatii despre cabinetul ei particular.
Oricum, noi am cam renuntat la plimbarile la doctori, caci pana in prezent am alergat la foarte multi, fara rezultate. Asa ca preferam sa ne intretinem cu cremele de mai sus.
- Am citit despre Uleiul de Canepa CANAH si pastilele CANAH, poti citi: http://www.canah.com/#/ro/about/
Mi se par interesante si cred ca le vom comanda curand, sa vedem daca dau rezultate bune si pentru noi.

A MAI FOLOSIT CINEVA ULEIUL SI CAPSULELE CANAH HEMP IN PSORIAZIS?

Te rog scrie-mi un PM cu adresa ta sa iti pot trimite prin posta din cremele noastre sa puteti incerca.

Va pupam mult si sanatate multa de tot!
Aveti grija de voi si speram in Dumnezeu si in minunile lui!
Multa putere !

Mihaela si Alex

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crengutica spune:


mihaela si alex am si eu o rugaminte la voi...sa-mi spui si mie mai multe despre cabinetul patiular al dnei doctor olga simionescu, adresa si nr. tel

multumescc mult

Mergi la inceput