Sezatoarea canadiana (57)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns lorelaim spune:

Ana Stroe - eu iti urez multa bafta in partea engleza! Eu m-am simtit f bine in Toronto. Da'.. dragostea - bat-o vina - m-a relocat :-)

La fostul meu job vine odata sefu' si-mi zice:
"Lorelai, ce-ar fii sa intervievezi si Tramblay?"
Eu - senina si fara sa gandesc prea mult:
"Da - cum sa nu! Unde-i resumeul?"
El se uita luuuung la mine... Eu ii zambesc nevinovat si intreb:
"L-ai pus deja in baza de date? Il gasesc in sistem? Care-i numele mic?"
El roseste... se vede ca nu stie pe unde sa scoata camasa... si spune cumva cu juma' de glas...
"Ma refeream sa intervievezi mai multi quebecosi... Ca ai f multi candidati emigranti... "
No comments

"Daca dragoste nu e... nimic nu e..."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Emilly spune:

Venit, dat interviu ajuns cu bine acasa pe frigul si vintul ce-ti taie rasuflarea.Fuse 3 tipe care mie mi-au placut, acum sper ca le-am placut si eu...m-au luat prin surprindere cu un test scris, apoi complectat hirtogaraia dupa care ne-am intilnit.Nu m-au intrebat de puncte slabe dar m-au intrebat de o situatie neplacuta, tensionata traita la locul de munca...eu acu zic ca zisei bine, oi vedea apoi
Am fost prima, mai erau dupa mine vreo 3, 4 candidati.

Ba eu zic ca sunt nitel rasisti si poate ca si noi in locul lor am fi la fel.Eu prima oara cind am lucrat cu un quebecos am avut asa un sentiment ciudat, parca le furam ceva, nu eram la mine acasa, nu vorbeam limba mea...

Ana urita atmosfera la tine la munca, am trait si eu asa ceva dar in Ro.Cum iti mai e feciorul? s-a refacut?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Donia spune:

Ira, eu in Romania faceam parte din echipa care intervieva asistente. Daca nu gaseam persoana perfecta pentru post nu angajam, oricat de mult am fi avut nevoie si oricat de mult am fi muncit noi in plus din cauza lipsei de personal. Lucram cu pacienti muribunzi si stiam foarte bine ca nu oricine e facut pentru meseria sta, ca nu oricine poate sa ofere genul de ingrijire pe care il ofeream noi, ca institutie. Asa ca aici merge bine zicala "omul potrivit la locul potrivit". Si asta iti spune ceva despre standardele acelei unitati, spital, camin de batrani, etc.
La primul post canadian interviul a fost usor, asistenta sefa era disperata sa angajeze. Si dupa 5 minute am fost intrebata cand pot sa incep, cred ca asta era tot ce o interesa. Iar dupa ce m-am dezmeticit am vazut ca ingrijirea pacientilor lasa mult de dorit, si asta se vedea in primul rand din atitudinea managerilor. Contau numarul si viteza de executie, ceea ce a fost unul din motivele pentru a-mi cauta un alt job, caci aveam prea putine satisfactii profesionale si aveam zile in care imi era de-a dreptul lehamite. Sa nu mai spun ca una dintre asistente era alcoolica si venea bauta la servici! I-am facut si eu raport, dar a durat destul de mult pana au dat-o afara. Ceea ce n-ar fi trebuit sa se intample.
La al doilea job am avut inteviu cu cele doua asistente sefe, doua tipe foarte profesioniste. S-a vazut si din seriozitatea inteviului, am stat cam o ora si jumatate si am tocat nursingul si pe fata si pe dos. Nici ele nu angajau doar de dragul de a avea oameni, ci cautau persoana portivita. Si m-au gasit . Ei, acolo eram incantata ca toata lumea muncea cu daruire, aveam ce invata, erau niste asistente super, mi-as fi lasat viata in mainile lor fara sa clipesc.
Si uite ca intr-adevar perfectionismul nu e mereu apreciat de manageri. Ca la primul job prea putin ii interesa cat de bine imi fac meseria, spre deosebire de al doilea.
A, si degeaba urla ziarele ca nu sunt destui medici si asistente, daca bugetele spitalelor nu sunt suficient de mari. Iar caminele de batrani sunt private, sunt o sursa de profit, asa ca e in interesul patronilor sa nu plateasca peronal numeros, ci sa isi umfle buzunarele.

Eu nu strivesc corola de minuni a lumii (L. Blaga)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CarmenB spune:

Buna seara fetelor
Scriati voi mai demult de un dentist bun, parca era prin Westmount, Ira tu ziceai ca ai fost multumita ...Eu vreau un dentist bun care sa se priceapa si la copii, da bine...
Lui Cezar i sa misca un dinte de vreo doua saptamani, unul din incisivii de jos, eu la inceput am zis ca-i cam devreme, are 5 ani jumate, dar am citit pe internet ca astia incep sa cada primii in jurul varstei de 6 ani. Se misca el tot mai tare, ca nici nu mai putea sa muste mancarea, o indesa spre masele; mie mi-era teama sa-l scot cu ata asa ca l-am dus la dentistul nostru, de care noi suntem multumiti. Sambata s-a uitat el la dinte si zice: aaa pai ar trebui sa-i fac injectie ca sa-l scot ca are radacina destul de lunga si inca nu a aparut dintele definitiv si trebuie lasat asa sa pice singur. Eu as fi vrut sa-l dea cu ceva gel sa-l amorteasca un pic si sa-l scoata, ca Cezar se tot vaita ca-l doare dar am plecat de la dentist tot cu dintele in gura. Azi dimineata, cand sa plecam la scoala Cezar isi aseza dintele in gura ca se strambase de tot, ma gandeam ca il inghite cu mancarea la pranz, asa ca i-am pus o ata si numai ce am tras un pic de el ca a iesit. Avea si o radacina micuta, ma mir cum se mai tinea, am crezut ca s-a rupt dar am citit apoi tot pe internet ca dintii astia de lapte incep sa se roada la radacina cand sunt pregatiti sa cada.
Deci asta e povestea dintisorului, dar eu sunt cam nemultumita de dentistul asta care nu a avut chef sa se uite mai mult de doua secunde la copil.
Concluzia: vreau un dentist bun de copii !!

Multumesc!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laurajr spune:


Fetelor, pe TFO e Dupa-amiaza unui tortionar a lui Lucian Pintilie !!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanagabriela spune:

Ira si Bebitzu

Noi cred ca mergem simbata la Fete des Neiges pentru ca se anunta o temperatura ceva mai blinda. In principiu am vrea sa ajungem pe la ora 11:00 si sa stam o ora sau doua (pina inghetam).
Daca credeti ca ne putem intersecta, dati-mi de stire si vorbim vineri seara.

O seara buna.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ira spune:

CarmenB, uite : http://www.smilemontreal.com/

Clientela e de la Stephen Harper in sus. Consultatia (numai) e 100$ si mie nu mi-a dedus-o asigurarea privata (manulife) pe care o am de la Sibin de la firma, ca nu aveau asemenea preturi in baza de date.

Oana, eu sambata nu pot. Désolée. Noi - ca activitati, zilele astea, am fost doar la sanius. Patinele Sofiei au ramas in dulap, nu prea ne vine sa stam mult pe afara.

Bebitzu, daca ai chef poate ne vedem duminica. Daca nu, ramane pe cand o fi mai cald.

Va pupez pi toti cu caldura - 25 cu plus cel putin (ca doar avem nevoie). Iri

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns columbiana spune:


buna fetelor,

care poate sa-mi dea datele de contact a unui notar roman.
am pus casa in vinzare pe duproprio (fara agent), sa vedem daca reusim sa evitam comisionula gentului, dar am nevoie de o colaborare cu un notar care sa ma ajute cu actele (studiat ofertele, raspuns oficial, vinzare/cumparare, detalii, etc)

mersisi o zi buna,

Ana

sa o ajutam pe Emma
http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=79512&whichpage=1

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pitilache spune:

LORELAI sunt super informatiile tale despre interviu. Dar eu zic ca mai greu ajungi la un interviu, cel putin mie mi se pare mai greu sa-ti faci un CV interesant astfel incat sa te cheme la interviu.Ce parere ai?

Vad ca vine iar zapada la Mtl pentru cateva zile bune, nu ca s-ar fi topit cea dinainte, dar sa mai avem un strat proaspat. Sebastian are turneu de hockey de maine pana duminica, undeva intre Trois Rivieres si Quebec si tare m-as fi dus si eu dar avand in vedere ca luni trebuie sa nasc, am zis c-o las pe altadata... anul asta ma limitez la turneele locale doar.

Distractie frumoasa la sanius si patinat!

Roxana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lorelaim spune:

Roxana (Pitilache) - daca doresti poti sa-mi trimiti cv-ul tau pe e-mail la lorelaim@gmail.com si dupa cel citesc as putea sa-ti spun unde ar mai trebui sa lucrezi un picut la el (daca este cazul bineinteles).
Acum fug ca se trezeste mititica (micuta mea fiind la varsta "terrible two" ma pot lauda ca am in casa acum personajele "Beauty" & "Beast" in aceeasi persoana)!
lorelai

"Daca dragoste nu e... nimic nu e..."

Mergi la inceput