Sezatoarea canadiana (57)

Sezatoarea canadiana (57) | Autor: Donia

Link direct la acest mesaj

55, 56




Eu nu strivesc corola de minuni a lumii (L. Blaga)

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Donia spune:

Helaaaau!

De ce nu mai scrieti? V-ati speriat ca avem capitol nou? Bine, sparg eu gheata.

Lorelai, multumesc pentru ce ai postat referitor la interviuri si la intrebarile capcana.

Emilly, sa inteleg ca ai un interviu pentru un post la un nursing home? Daca am inteles bine iti urez succes. Si tot la fel iti urez si daca nu am inteles bine.
La intrebarea cu defectul spune ca esti perfectionista si ca unii considera asta un defect, dar de fapt in meseria noastra e ceva absolut necesar, ca avem multa responsabilitate, etc si bla bla bla.

V-am salutat, ca am spart destula gheata si la urma urmei aici e sezatoare si nu lucratoare.

Eu nu strivesc corola de minuni a lumii (L. Blaga)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanagabriela spune:

Pentru mamicile din Montreal

Ce mai faceti cu copilasii pe frigurile astea siberiene? Este a treia saptamina cind avem in fiecare zii -20 sau chiar mai jos. Noi stam ascunsi in casa, fugim din casa in masina si de acolo la scoala. Singura activitate sportiva a fost patinajul (in interior).

Acum prognoza arata temperaturi mai suportabile la sfirstul saptaminii asa ca ne gindim sa dam o raita simbata sau duminica pe la "Fete des neiges". Mai sint amatori?
O seara buna



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ira spune:

Da, Oana, duminica venim noi la fête des Neiges, daca e mai dupa masa...adica de la 2-3 incolo.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lorelaim spune:

Doina - cu multa placere! Asa cum am spus si anterior - daca cineva are intrebari ref la pregatirea resume-ului si la tactici de interviu - cu tot dragul! Daca pot sa ajut - nu ezitati!
Eu perfectionismul nu pot sa-l vad ca pe o calitate deoarece am avut un caz: o dna prj manager in IT (baze de date) - o personalitate super-cool (vesela, voioasa, deschisa, o reala placere sa te conversezi cu ea), referinte fff bune. Am plasat-o la o firma unde sefa ei a placut-o imediat... deci viitorul ei parea super-roz. Insa d-na candidata era perfectionista si punea extrem de mult suflet munca si timp in a-si face treaba... Din pacate, managera ei era Speed-Gonzales si nu tinea de loc la ideea ca lucrurile trebuie facute PERFECT!... Dupa 6 luni de zile candidata mea a fost concediata... pt ca managera ei avea nevoie de cineva cu "viziune" si rapiditate... NU UN PERFECTIONIST!...
Asa ca... probabil in alte meserii este altfel...La noi temp variaza intre +2grade si -5 grade... sau mai precis -10grade (cu factorul vant). Este relativ fain (ba soare, ba umbra... dar zapada este inca alba). Singurul lucru realmente SCARBOS este ca in zona sunt EXTREM DE MULTI CAINI (sunt familii care au 3 caini!... stam in zona de blocuri!) si peste tot, la colturi si margini de drumuri/alei vezi numai zapada galben/portocalie :-(... Din pacate sunt f multi nesim care considera ca zapada acopera si caca de caine... si am remarcat ca in loc sa-l stranga in punga si sa-l arunce la cos (primaria da gratuit pungi speciale in acest scop si sunt cosuri de gunoi la fiec 5m!) il lasa in zapada... chiar si in parcul copiilor! Mi-e o scarba si sunt atat de revoltata de-mi vine sa-i BAT! Ufff...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Emilly spune:

Donia da am un interviu azi si sper sa iasa ceva, e la un centru de batrini.Sper sa am bafta ca eu mereu la inceput sunt emotiva si nu-mi gasesc cuvintele si parca vocea mi se ingroasa si nu vor sa iasa.Ufff, dupa citeva minute imi revin, ma relaxez si incep sa ma conversez usor, pot spune ca Lorelai apoi sunt vesela, deschisa, voioasa, important e sa trec de primele minute cu bine...
Si eu am inteles ca perfectionismul nu mai e bine vazut cind il spui pe la interviuri.Am mai inteles ca poti sa deviezi un pic si sa zici ca de exemplu vorbesti cam mult la telefon sau iti place prea mult sa faci cumparaturi, adica sa zici ceva ca si o glumitza si sa treci mai departe.

Sarbatorile zapezii sunt cind, unde la ce ora??merci!

Donia cum mai sunteti?bb?mami?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lorelaim spune:

Multa bafta Emily! Eu am remarcat ca interviurile mele cu adevarat bune le-am facut atunci cand nu aveam nevoie musai sa-mi schimb jobul... Cred ca daca reusesti sa fii detasat si sa faci pur-si-simplu ACTORIE de dragul actoriei (adica sa te imaginezi cat de bine te prezinti tu insuti si deja sa te vezi in post) atunci faci cel mai bun interviu. Celor care intervieveaza le plac oamenii siguri pe ei, cu un zambet calm si nefortat, cu o atitudine pozitiva si plina de otimism. Gandeste-te numai si numai la lucruri faine care-ti fac placere si nu te enerva indiferent de ceea ce ti se intampla in decursul zilei.
Doina - intr-adevar, nu ne-ai mai spus ce mai face bb? :-)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CataD spune:

Salut,

Oana, noi am fost la sanius cu Laura weekendul trecut, a fost foarte incantata! Si desi nu era asa cald afara s-a "incins" la urcat delusorul.

Emilly, in nici un caz sa nu zici faza cu telefonul...am eu acum la munca vre-o 2 tipe care numai pe telefon stau si nu stiu cum sa le mai zicem sa termine...daca ar mai veni una cu faza asta la interview la noi ar fi eliminata din prima.

Oricum, orice ati zice "negativ" trebuie sa ziceti si ceva ce faceti sa indreptati partea asta. Depinde de fiecare, cred ca totusi trebuie sa alegi ceva ce ti se potriveste cat de cat, eu chiar sunt o perfectionista si nu consider asta un defect asa mare :)
Mai depinde foarte mult si de ce faci, daca ai fi la call center e bine sa-ti placa sa vorbesti mult la telefon :)



Catalina si Laura (12 ian 2004)
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=58588" target="_blank">Ajutati-l pe George!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Emilly spune:

Catalina ma refeream in general nu la locul de munca.La munca ccc clar nu ai voie sa stai calare pe telefon.Va zic dupa amiaza ce am facut.Intre timp mai citesc pe net impresii, sfaturi utile pentru interviuri.
Gaza te ce mai face?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ira spune:

'Neata,
io nu pricep treaba asta, toata presa e en feu, tzipa dupa lipsa asistentelor si cadrelor medicale din spitale, cica chiar in St Justine, spitalul cel mai mare de copii, (care e aici, pe St Cath - langa mine, Emmily) e o penurie de asistente cum nu fuse niciodata in istoria spitalului, si in acelasi timp angajatorii si impiedica de formalitati si de intrebari de 3 lei la interviuri.

Auzi, ce defecte aveti...hilar, zau asa. Baremi daca cei care iau interviuri ar fi psihologi adevarati sau profeti, prooroci, magicieni, cititori in sufletul omului dincolo de aparente si cuvinte goale...

Toata lumea stie ca o persoana care vvrea un job cu adevarat trece prin niste emotii infioratoare si face gafe grupa mare, de ce sa ne impiedicam de asta si sa mentinem, eventual augmentam cozile si bolile din spitale pentru niste cuvinte ? Ce idioti, incredibil.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns columbiana spune:


uof,

problema asta cu perfectionismul o am si eu; daca in Romania a fost considerata un atuu de patroni, aici e nasol pentru ca in firma unde sunt acum e un tanda-manda, lasa-ma sa te las, merge si-asa si marketingul personal- si eu imi fac de obicei antireclama prin felul meu de a fi, cam nesociabil (adika daca eu zic ca-s buna, si mai vorbesc franceza cu tz, sigur lumea cade pe spate ce buna-s, chiar daca la mine-n munca e un dezastru - invers-daca nu zic nimik pot munci pina crap, tot nu-s suficient de buna)

sa o ajutam pe Emma
http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=79512&whichpage=1

Mergi la inceput