Sezatoarea canadiana (57)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns bebitzu spune:

Oana, Ira, si noi ne gandisem pentru week asta sa venim la serbarile zapezii, am vazut ca va fi si un picut de soare.Poate reusim sa ne intalnim, ar fi super.

Si pentru ca tot vorbiti de interviuri, eu tocmai m-am intors de la unul, primul de altfel pe aceste meleaguri.A fost cea mai aiurea senzatie.Interviul a durat fix 5 min in care tipa mi-a spus repede ca programul de conta cu care ea lucreaza este extrem de simplu, dupa care mi-a dat sa rezolv o problema contabila (moment in care am ramas socata, cursul de conta eu facandu-l acum 1 an ), a plecat si a vorbit la telefon cu o tipa care urma sa vina azi la interviu, s-a intors la mine, mi-a zis ca nu e bine cum am facut, dupa care mi-a zis ca ma va apela si a iesit din birou.
Credeti-ma ca in secunda aia imi doream sa o pocnesc pe cucoana, atat de neplacuta a fost, doamne.
Asta dupa ce cateva zile am tot cautat pe sit-uri exemple de intrebari, m-am bucurat can am vazut exemplul dat de Lorelai, ce mai, eram ferm convinsa ca va fi bine.
I-am zis sotului azi ca ori raman casnica ori imi fac propia firma , eu la interviuri nu ma mai duc.

Emilly, bafta multa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lorelaim spune:

In primul rand doresc sa va spun ca am cerut ca ID-ul meu sa fie "lorelaim" deoarece "LORELAI ANCA MORARIU" il trecusem din greseala pe cand m-am inscris pe forum (avand bb in brate pe perna de alaptat) si alaptam prunca in acelasi timp :-)
Ira - pe continentul Nord American din pacate trebuie sa stii cum sa te "prezinti"/"vinzi"... Este trist, dar adevarat ca cei care iau interviurile stiu sa "joace" rolul pe care-l doreste angajatorul. Pe deasupra, in Montreal, mai conteaza si faptul daca "clichezi" sau nu cu angajatorul! Daca exista "dragoste la prima vedere" atunci job-ul este al tau... indiferent ca exista si alti candidati poate mult mai bine pregatiti decat tine... Daca NU "clichezi"... poti sa ai si stea in frunte ca tot nu te angajeaza! Am lucrat si in Toronto (pt firme din Ottawa) si accentul era mai mult pus pe capacitatea candidatului de a raspunde la intrebarile tehnice/de specialitate... decat pe "clicat"...
Ira - intr-o postare anterioara te "plangeai" ca boboaca voastra doreste sa doarma in continuare cu voi, desi are patul ei. Eu zic ca daca voi 3 (sotul tau, tu si copiluta) sunteti fericiti sa dormiti toti 3 atunci asa sa faceti! Micuta voastra va decide singura cand este pregatita sa accepte ca a crescut mare si are nevoie de spatiul ei privat si atunci se va duce de buna voie si nesilita de nimeni in camaruta ei.
Multa sanatate si numai bine va doresc,
Lorelai

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lorelaim spune:

Bebitzu - imi pare rau ca nu ai avut sansa de data aceasta sa iei interviul cu brio, dar din cate spui tu se pare ca d-na resp nu te-a placut si... buna pace. Sa stii ca si mie, atunci cand mi-am cautat job ca n-am avut, si am trimis cel putin 200 de cv-uri la toate firmele de recrutare si la toate marile firme de It si Telecom, mi s-a intamplat sa am interviuri unde clar s-a vazut imediat ca nu am "clicat". In oct 2002 am fost la 10-15 interviuri pana am obtinut un job. Si am avut tot felul de "specimene" de sefi in fata mea care m-au luat f de sus si in acea clipa am realizat ca NU am ce sa caut la firma respectiva atat timp cat acea pers este manager in recrutare... Aceste lucruri se simt IMEDIAT. Francezii/quebecosii sunt atat de nepoliticosi si de sovini si rasisti ca nu o ascund sub nici o forma! Cele mai bune interviuri le-am avut cu anglofoni si cu alofoni (italieni - de ex).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bebitzu spune:

Lorelai, asa este , tipa a fost mai mult decat o acritura, cu toate ca, cel putin dupa nume, nu pare a fi quebecoasa.
Asta e, mergem mai departe.Oricum, eu iti multumesc mult pentru exemplul dat cu intrebarile/raspunsul la intrebari, personal il gasesc tare util.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CataD spune:

Emilly, succes mult!
Laura e bine, merge la daycare unde ii place tare mult, a inceput deja cu "de ce" de ne zapaceste. Azi dimineata chiar am ras cu sotul ca dupa un sir lung de intrebari cu "de ce", "de ce..." a zis "ok" intr-un final! Nu stiu daca a fost satisfacuta de raspuns sau doar plictisita de atata intrebat!
Creste pe zi ce trece, nu-mi vine sa cred ce repede trece timpul!

Bebitzu, nu te descuraja, chiar daca te placea o astfel de tipa nu cred ca ti-ar fi placut tie sa lucrezi pentru ea.

Succes fetelor la interviuri, sa va gasiti joburi cat mai bune!

Catalina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lorelaim spune:

Pt Quebecul francofon... V-ar place sa luam exemplul "fratilor" nostri de peste ocean?

Uh, boss, I need a nap now
Associated Press

PARIS — The French already enjoy a 35-hour work week and generous vacation. Now the Health Minister wants to look into whether workers should be allowed to sleep on the job.

France launched plans this week to spend €6.9-million ($10.5-million Canadian) this year to improve public awareness about sleeping troubles. About one in three French people suffer from them, the ministry says.

Fifty-six per cent of French complain that a poor night's sleep has affected their job performance, the ministry says.

“Why not a nap at work? It can't be a taboo subject,” Health Minister Xavier Bertrand said. He called for further studies and said he would promote on-the-job naps if they proved useful.

France's state-run health insurance provider will send letters explaining the importance of good sleep, and tips on how to get a good night's rest. The Health Ministry's Web site offers a questionnaire to help visitors evaluate how well they sleep.

Bertrand said sleepiness causes 20 per cent to 30 per cent of highway accidents across France each year.



"Daca dragoste nu e... nimic nu e..."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Emilly spune:

Lorelai eu primul interviu pe tarim Canadian l-am avut cu o quebecoasa si intr-adevar ne-am placut reciproc de la inceput si cred ca a contat caci postul cerea bilingvist perfect ceea ce eu nu sunt deloc, iar la anumite intrebari raspunsurile nu le-am dat complete dar uite ca tot am luat job-ul.Problema e ca e timp partial ocazional si iaca ccc ca dupa 3 luni de prestat acum in luna februarie nu mai au de munca pentru mine.Deci o sa-mi incerc norocul azi.

Ira la St.Justine e dur de lucrat.Eu una nu ma simt in stare sa lucrez acolo, sa vad zi de zi copilasi bolnavi, prematuri, cu malformatii sau copii murind...nu sunt in stare.Am zis ca prefer la batrinei, chiar daca asa imi da un sentiment de tristete cind ii vad cum se bucura de fiecare persoana care intra cu ei in vorba, cum se bucura de activitatile zilnice oferite batrinilor si cum de fapt asteapta sfirsitul...offf, ar fi multe de scris...

Multumesc mult pentru rindurile voastre si fug la interviu.Sunt optimista, nu-i asta o sa fie altul, nu-mi pierd speranta...Dar oricum sistemul e ciudat rau si iti pune multe piedici.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ira spune:

Bebitzi, sper sa ne vedem la fête des neigeeeees cu oanagabrielaaaa !!


Haha, Ana, io vorb. franceza cu tz., m-am quebecizat de tot, efectiv nici nu mi-am dat seama cand am capatat fonetica asta. Pai daca 80 la suta din timpul meu de munca il petrec conversandu-ma cu copii, si 20 la suta cu colegii de grup...toti quebecoisi de suche.

Lorelai, eu am avut 5 interviuri grele cu quebecoisi - la viata mea, mai bine zis 2 din ele cu quebecoise - si foarte frumoase - pe deasupra, si cu totii stim cum se pupa femeile mumoase intre ele. Cu unghiile adicatelea. Am crezut ca innebunesc de emotii cand le-am vazt', da' mi-am luat inima-n dinti si am dat tot ce-am putut mai bun din mine. Mie nu-mi plac formalismele si intrebarile goale, si quebecoisii nu prea se incurca cu d-astea. Te intreaba strict ce-i intereseaza, sunt f directi si-i intereseaza numai aspectele profesionale (experienta, studii). Nu mise en situation si alte bla-bla-uri de puncte negative unde toata lumea minte oricum. Interviurile cu quebecoisele le-am trecut. De fapt, am trecut 3 interviuri in total - din 5. Mie nu mi se par rasisti, ba dimpotriva, am un coleg quebs. de grup care imita haitienii si accentul lor de lesinam cu totii de ras cand incepe, dar in acelasi timp are si prieteni haitieni, se viziteaza si nu se da in laturi de la ajutor concret. Ba chiar colegul ma imita pe mine cand vorbesc la telef. cu Sibin, "vorbeste" si el in romana, e durere cand incepe sa turuie, io una, cel putin, sunt pe jos de ras. Da' nu am simtit vreodata sa aiba vreun comportament discriminatoriu fata de mine, ba dimpotriva. Ce, io nu imit quebecoisa' lui de Abitibi-Temiscamengue ? Cand ma enerveaza nu-i zic si eu tabarnak ? La scoala la mine, de ex., am vazut ca secretara (quebecoisa, btw) sa-mi paseze mie unii elevi, de ex. si nu colegului meu (quebs btw) pe acelasi domeniu si cu aceleasi disponibilitati la orar. Deci depinde de experientele fiecaruia.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns columbiana spune:


Eu am lucrat inainte la o firma (americana, e drept-aici doar filiana quebecoasa) FRITO-LAY, si si acolo, peisaj quebs 99% (procentul 1% eram eu ) si sefa nu m-a simpatizat foarte tare, as spune; totusi, eu m-am simtit super, ei m-au placut, sefa-fosta mi-a dat referinte super pentru jobul asta (aia a si contat de m-au ales astia, bine era sa nu :)) asta pentru ca sistemul contabil era extrem de bine pus la punct, ordonat, productiv. din pacate acolo am avut doar contract, 6 luni si tipa mi-a spus ca m-ar fi retinut fara discutie daca ar fi avut loc.

aici nu ma pot adapta si pace...nu stie stinga ce face dreapta, juma de zi tot colectivul lasa munca si admira un catel cum face pipi, kk, cum lipaie apa, pe biroul unei colege care-l primise cadou de la sefu ;
toata lumea o ridica-n slavi pe tipa ce avea jobul meu, ca a fost bon copaine cu toti de bla-bla, si a lasat o vraiste-n munca, moama!

pe de alta parte cind am zis cu juma de gura de jobul celalalt ( nu mi-am mai depus candidatura ca nu mi se potrivau tachurile- ieseam din contabilitate), sefa a sarit ca arsa ca ea nu ma lasa sa plec ca-s cea mai buna din echipa.
pai acu ma lauda cu munca, acu se plinge ca nu-s sociabila

ieri o birfeau pe rupte pe una, cind a aparut fata erau tooti numai miere in jurul ei :))) ca-n jean-talon in piata ma simt.



sa o ajutam pe Emma
http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=79512&whichpage=1

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns columbiana spune:


Ira,

nu spun ca-s rasisti quebecosii, si avem prieteni buni intre ei; eu ii percep doar diferiti, intr-un sens care mie nu mi se potriveste (zice un coleg cu care ma inteleg fain-anglofon, ca-s fata buna dar is old schoolsi asta strica. poate peisajul anglo o sa mi se potriveasca mai bine...sau o sa ma intorc inapoi in fuga



sa o ajutam pe Emma
http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=79512&whichpage=1

Mergi la inceput