Din ce cauza ati nascut prematur?

Raspunsuri - Pagina 11

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns pisik 4ever spune:

Gabriel a venit pe lume la 34 sapt si 5 zile - aproape 35 saptamani. Nu am avut nici un fel de problema cu sanatatea - la ultimul control facut cu o saptamana inainte aveam colul inchis si ferm. Nu am avut contractii, nu am avut nici un semn ca as avea cea mai mica probabilitate pentru o sarcina prematura. Doctorita m-a lasat sa merg la servici si imi propusese sa ma opreasca atunci cand intram in 9 luni - adica peste exact o saptamana dupa momentul cand s-a declansat nasterea. Am fost tare activa - am fost la servici si dimineata o pregateam pe Olivia de mers la scoala si o ducea eu. Singura mea problema a fost oboseala - dar doctorita imi spunea ca e ceva normal sa ma simt obosita, asa ca nu am acordat atentie. Cred ca a fost o combinatie de factori - am fost prea activa, am mers cu masina la servici cam 40 de minute dus + 40 intors pe drumuri pline de hopuri ca in draga noastra capitala (ei da si aici e exact la fel !!!!!) si ... cei 36 de ani ai mei.

Daca as fi avut contractii sau colul slabit as fi oprit serviciul imediat - din pacate nu am avut nici una nici alta. Cand am ajuns la spital si m-au controlat mi-au spus ceva de genul "oh, copilul este adanc inauntru". Am pierdut apa seara la 10 - eram pe canapea si ma uitam la televizor. M-au operat a doua zi la 8 dimineata. La 6 dimineata la ultimul control mi-au spus ca aveam dilatatie 1. Doctorita mea ginecoloaga mi-a spus ca nu se stie ce anume provoaca ruperea membranelor si ca nu au nimic pentru a impiedica sau preveni asta - si ca si daca as fi fost in spital in pat tot nu ar fi putut sa faca nimic sa impiedice asta. Ceea ce sa si intamplat intr-un fel deoarece eram pe canapea de cel putin doua ore atunci cand am pierdut apa.

Da, ma simt teribil de vinovata ca nu am fost mai potolita - dar acum cand ma uit la mine - a patra zi de la operatie am renuntat complet la medicamente impotriva durerii, a doua zi mergeam singura la toaleta iar acum dupa o saptamana merg de colo colo prin casa pana cand imi pica ochii in gura de oboseala... ma gandesc ca asa sunt eu... si ca nu am facut nimic deosebit in conditiile in care am fost sanatoasa si sarcina s-a desfasurat f bine.

... si albastricile lui mami 08.05.05

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sweety5 spune:

Buna dragelor si scumpi bebelasi...sunt Ella din TM si eu am nascut prematur(29s si 4z),explicatia.....sarcina gemelara,RH negativ si sotul pozitiv(desi nu au aparut anticorpi anti RH),cazatura pe gheata la 7 saptamani si stres(necazuri cu sotul).Dimineata la ora 4 in somn mi s au rupt membranele doar la puiutul mai mic,am fost internata in spital ,tinuta cu perfuzii pt dezv mai rapida a plamanilor fetilor si contra contractiilor care erau si la 1 min.Dupa 2 zile am nascut prin operatie cezariana,2 baietei,900 gr si 31 cm(cu membrana rupta,Paul) si 950 gr si 32 cm(Raul).Am avut sperante foarte mari cu aceasta sarcina,nu am voie decat o sarcina,iar atunci cand mi s a spus ca e gemelara,mi am da seama ca Dzeu facuse o minune pt mine,mai ales ca de mic copil mi am dorit gemeni,sperantele au fost mari pt ca bebeii erau in saci amniotici separati si cu placente separate asadar erau sanse de dezv mult mai mari,decat a gemenilor identici aflati in acelasi sac si cu o sing placenta unde exista riscul de stopare a unui fat in evolutie.Din pacate dupa 10 pe micut l am pierdut,durerea nu pot sa o descriu,nu a trecut si nu va trece niciodata,eram f dezamagita pt ca i doream foarte mult si era nedrept,am trecut peste aceasta perioada nici nu stiu cum am trecut,cu ajutorul celor din jur,traiam cu frica pierderii si celui de al doilea bebe,doctorii ne dadeau cam aceleasi sanse.Prima luna a fost foarte grea,bebe facea tahicardie si crize de apnie(uita sa respire),avea hemoragie la cap de gr 2,nu avea destule saruri in corp,primea plasma si transfuzii ca se anemia foarte tare,lapticul il primea prin intubatie,a stat la incubator 2 luni si 4 zile.Dupa botezul urgent,va spun sincer ca a inceput bebelul meu sa se simta tot mai bine pe zi ce trecea,de la 950 gr la nastere scazuse la 830 gr iar la 4 luni jumatate avea 5 kg 300 gr,doctorul neurolog spunea ca e luptator de sumo......"minisumo" ....alti medici ziceau ca din prematur e obez copilul.La 4 luni jumatate a luat un virus si a facut pneumonie interstitiala,ne am internat din nou la spital pt 3 saptamani,unde a primit pe vena 3 antibiotice puternice,dupa cateva zile de la acest tratament a inceput sa manance tot mai putin sa renunte la mesele de noapte si sa nu mai puna in greutate.....in urma pneumoniei a rams cu astm bronsic,care nu ia fost depistat(desi eu sunt alergica si astmatica,si erau sanse mult mai mari sa aiba si el asa ceva decat la un copil ai caror parinti sunt sanatosi),i s au administrat 5 luni de zile 9 feluri de antibiotice,in ciuda semnalelor mele de alarma si a rezultatelor de exudat faringian si nazal care ieseau bune.Intr un final am ajuns la un medic homeopat care i a depistat si tratat astmul,dupa o luna a incetat sa mai vomite,papa si mergea mai bine,insa deja era prea tarziu....flora intestinala si stomacala erau distruse.Am trecut printr o perioada grea si lunga de tratamente homeopate care intradevar isi faceau efectul,facea infectii respiratorii mari si dese apoi a inceput cu parazitii intestinali timp de 1 an,acum cand ne am mai linistit si am zis ca e mai ok cu sanatatea(perfect sanatos 3 luni)a inceput gradinita si e saptamanal racit,insa formele pe care le face nu mai sunt deloc grave si ne tratam doar cu homeopate.Durerea mare e ca la 3 anisori si 4 luni avem doar 11 kg 700 gr,nu ne am dat batuti si am fost la control la Seghed(Ungaria) si din pacate asa cum stiam eu ca mama deja(medicii ma contraziceau mereu si mi spuneau ca citesc prea mult) ni s a spus e distrusa mucoasa si peretii intestinelor de la antibiotice si ca s ar putea sa nu mai fie capabil organismul lui sa digere anumite alimente.Am citit multe pe net si am tras concluziile ca de obicei, singura dar bune....suspiciune de intoleranta la gluten si lactoza,i am facut analiza de digestie din scaun,amidonul si celuloza digerabila sunt valori anormale,urmeaza sa i fac un set de analize din sange unde se vede exact ce nu tolereaza organismul,sper sa fie doar o alergie si nu boala celiaca care e mult mai grava si se tine regim toata viata.In rest ce sa spun desi a avut parapareza spastica si retard in achizitie motorie,e super bine,ne a ajutat Dzeu sa se recupereze cu tratamentele de rigoare si gimnastica medicala,este chiar foarte atent si inteligent,stie tot,retine mai multe informatii ca noi.Vreau sa spun celor care nu stiu ca odata ce ai avut o sarcina prematura urmatoarele de regula vor fi la fel.La varsta de 7 luni a lui Raul,eu si tatal lui am divortat,insa suntem in relatii bune,se ocupa de bebe,ne ajuta financiar,iar la medic in Ungaria mergem impreuna.Sper sa aveti grija de voi cele care doriti sa deveniti mamici,va pupam cu drag pe toate si mai ales pe scumpii bebei.....Ella,bebe Raul si ingerashul mic,Paul,care sta in bratele lui Doamne-Doamne

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sirimie spune:

sweety5, sa creasca Raul mare si sa iti aduca o multime de bucurii! M-a impresionat povestea ta, Raul e esenta tare! Multa sanatate si poate nu are intoleranta la lactoza, unii copii sint mai micuti.

Va dorim sa cresteti mari si frumosi!

Simona & Vladut (27 februarie 2005)

Poze la http://www.kodakgallery.com/I.jsp?c=akcecxh.f5u0t6d&x=0&y=nr5bn

Andrei are nevoie de ajutor: http://andrei.seek-on.com/ro

Despre Andrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lorelei_19 spune:

Placenta praevia, si cu toate ca eram deja in spital de 2 luni, nu s-a mai putut opri nasterea (hemoragie mare, posibilitatea ca bebe sa se inece in sange). Francesca a suferit la nastere (medicii au asteptat prea mult, tot au sperat sa se opreasca nasterea) si la 28 saptamani a venit pe lume prin cezariana, avand 1.700 kg si 48 cm (enorm de lunga pentru greutatea ei). Am mai stat doua luni in spital pana a facut greutatea mininma - 2,5 kg, s-a adaptat foarte greu, in primii ani a avut oarece probleme (tulburari usoare de motorica fina, in sensul ca daca arunca o minge in loc s-o arunce drept mergea mereu intr-o parte), insa acum slava Domnului e totul in ordine. Mi-a fost teama sa mai fac al doilea copil, dupa suferintele de-atunci. Francesca are intre timp 17 ani...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns babylina spune:

am nascut prematur la 36 de saptamani. Am avut toata sarcina contractii . La un control pe la 18 saptamani o doctorita mi-a zis " aveti burta tare" dar nu mi-a explicat ce inseamna asta. La 28 de saptamani m-i s-a spus :" stiti ca, copilul este cu capul in jos, nu!? Nu, nu stiam !!!Dupa ce am spus eu ca parca nu mai am burta acolo unde stiam eu am aflat ca coborase sarcina si ca am colul scurtat. Ultimile 8 saptamani am stat doar in pat cu no-spa si gynipral. Au inceput durerile noaptea, contractii la 3 minute la 6 m-am internat la 7 si ceva s-a rupta apa ,la 8 am nascut . Nu am reusit sa aflu din ce cauza am avut o sarcina cu contractii.Inainte de a naste erau asa de violente ca am fost la un pas de a se rupe uterul.Am avut contractii si 2 zile dupa ce am nascut prin cezariana.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca81 spune:

Si eu am nascut prematur, la 36s + 4z. Am avut toata sarcina probleme, iminenta de avort la 8 saptamani, contractii dureroase si extrem de numeroase de la 17 saptamani iar de la 30 de saptamani - oligoamnios. Am stat in spital ultimele 2 luni iar la ultima ecografie s-a vazut lichidul foarte mult diminuat si bebele in suferinta fetala. Mi s-a facut cezariana de urgenta.

Carla a fost perfect sanatoasa la nastere, 2900 g si 52 cm, APGAR 9. Este o fetita perfecta, vesela si zambareata. A fost o mare mancacioasa la inceput, a recuperat foarte bine, acum la 3 luni si 3 saptamani are 6000 g. Din pacate nu mai mananca chiar atat de bine dar ne descurcam.

Ii multumesc lui Dumnezeu in fiecare zi pentru minunea din viata mea si sper din tot sufletul sa fie sanatoasa.

Mamica fericita de Carla Alexandra (13.08.2008)
Piti mic se face mare
Povestea puiului meu drag
www.totsites.com/tot/carla" target="_blank"> Eu sunt Carla

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns petrohand spune:

Am nascut la 32 de saptamani. Din ce cauza? In ziua aceea am mers cam mult pe jos si seara mi s-a rupt apa. Dar sarcina era cu probleme din cauza ca la 26 de saptamani am fost operata de peritonita cauzata de apendice. Asa ca am fost totusi norocoasa ca am mai putut duce sarcina o perioada. A avut 2,350 kg. la nastere si 46 de cm. lungime. Apgar 9. Acum are aproape 3 ani si e foarte istet si foarte incapatanat si independent.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madalina_m spune:

Eu am nascut la 28 sapt un baietel de 1300g si 42cm. Cauza: placenta praevia (bat-o vina!). Desi atunci nu am constientizat, si nici acum chiar 100%, viata mea a fost in mare pericol. Marele meu noroc a fost ca eram internata in spital de 5 zile din cauza unei sangerari si momentul marii hemoragii m-a surprins la spital. S-a putut interveni de urgenta. Am botezat copilasul dupa 2 zile, Filip Andrei, si timp de 2 saptamani am sperat ca totul va fi bine, ca o sa trecem noi peste acest hop. Insa in a 14a zi de cand se nascuse, bebelicul meu a murit. Cauza mortii cf necropsiei: hidrocefalee gigant. Am suferit groaznic. Acum am reluat serviciul ca sa mai uit de probleme. Maine se implinesc 6 saptamani de cand a murit. Si eu si sotul ne-am dorit foarte mult acest copil, dar nu avem decat 30 ani si nu ne vom da baturi. Imediat ce voi avea voie (peste 1 an - datorita cezarianei) vom incerca sa avem alt copil. Eu, insa, sunt moarta de frica sa nu patesc la fel. Oare ce sanse sunt sa se repete placenta praevia?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sheannamp spune:

Madalina, imi pare tare rau pentru tragedia prin care ai trecut.
Nu stiu daca as gasi cuvintele potrivite care ar trebui spuse cand citesti despre asemenea pierderi.
Dumnezeu este insa mare si sunt sigura ca va va ajuta sa aveti un copil care va avea mereu un ingeras acolo sus sa il pazeasca.

Nu cred ca detalile medicale legate de aceasta tragedie te ajuta, probabil ca le cunosti (ca tu puteai muri sau sa iti pierzi uterul, ca daca ar fi trait Filip Andrei ar fi avut mari probleme de sanatate) aceste lucruri numai conteaza.

Eu zic sa ai incredere in Dumnezeu si urmatoarea sarcina va fi fara probleme. Din cate stiu eu, nu e obligatoriu ca placenta praevia sa se repete. Chiar cunosc un caz similar cu la tau, iar acum cunostinta respectiva este fericita mamica a unei fetitze minunate, perfect sanatoase, nascuta la termen.
A doua sarcina nu a mai fost cu placenta praevia.

Sanatate multa si Dumnezeu sa il odihneasca pe Filip Andrei!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madalina_m spune:

Multumesc din suflet pentru cuvintele frumoase si pentru incurajari. Cu ajutorul lui Dumnezeu o sa avem si noi un copilas sanatos, nascut la termen.

Mergi la inceput