Din ce cauza ati nascut prematur?

Din ce cauza ati nascut prematur? | Autor: ana maria

Link direct la acest mesaj

Eu am avut preeclampsie (edeme, tensiune 16/9). Mi s-au rupt membranele la 31 de saptamani si am mai stat in spital inca doua pana cand am nascut la 33s4z. Voi ce ati patit?

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns dana_oprea spune:

Eu tot din cauza tensiunii si a edemelor am nascut prematur. Nasterea a fost provocata cu cezariana, la 34 sapt si 6 zile. Acum multumesc lui Dumnezeu ca s-a intamplat asa si bb e sanatos. Aviz pt toate mamicile cu hipertensiune indusa sau nu de sarcina sa urmareasca indeaproape acest aspect si sa nu-si neglijeze niciodata valorile tensiunii arteriale. Foarte tarziu am inteles si eu ce daunatoare sunt pentru bebelusul din burtica (si asta pentru ca nimeni nu mi-a explicat cand mergeam la control si tensiunea era mereu mai mare dacat trebuia). Oricum asa cum am spus: totul e bine cand se termina cu bine.

Dana si bb Sebastian-30iunie 2006
cresc mare
sebi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madalinad spune:

ana maria, bravo pentru subiect, cred ca multa luma se intreaba de ce si cum!
eu am avut col scurt si deschis de la inceputul sarcinii, dar adevaratul motiv a fost efortul prea mare -nerecomandat de medic- facut in ziua de dinainte.
deci, motiv: membrane rupte, 34 sapt.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns abriana spune:

Buna,
HTA indus de sarcina( 160/100 mmHg ) si CU ce au scurtat colul, toate declansate la 32sapt, iar la 34 de sapt s-au rupt membranele, in ciuda tratamentului ; am nascut prin op.Cezariana, contractiile fiind haotice si fetita mea avand deceleratii mari.
Sanatate multa tuturor prematurilor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miraklucker spune:

Fara un motiv anume, nu l-au decoperit nici dupa ce am nascut. Mi s-au rupt membranele noaptea in timp0 ce dormeam. Fara contactii fara col scurtat fara tensiune. In ziua respectiva am fost la cumparaturi. Eu sustin ca am carat prea greu, cu toate ca le-am impartit in 100 de plase si plasute......cu toate ca la ultima sarcina am facut mult mai mult efort nu s-a mai intamplat.

Mira mami de DAVID (15.08.2002), DARIA(20.11.2004) si SELIN (07.02.2006)

POZE CU NOI

Poze noi ....cu noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miraklucker spune:

.....si asa am nascut la 34 saptamani fix.

Mira mami de DAVID (15.08.2002), DARIA(20.11.2004) si SELIN (07.02.2006)

POZE CU NOI

Poze noi ....cu noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Felicity spune:

Eu am avut preeclampsie severa, fara nici un simptom: tensiune borderline (13/8), edeme ioc.
Preeclampsia mea a iesit doar in analizele de urina si sange, aveam deja HELLP (o forma foarte severa de preeclampsie in care sunt afectate organele: ficat, rinichi). Rinichii meu erau aproape de colapsare. Singurul meu simptom a fost o durere epigastrica.
De cand am fost diagnostica am rezistat 5 zile in spital, dupa care am avut o cezariana de urgenta din cauza ca bb intrase in agonie, placenta mea s-a dovedit a fi moarta in proportie mai mare de 50%. A fost un miracol ca a trait si el si eu.
Am nascut la 26 de saptamani si 3 zile.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns annica spune:

Alex s-a nascut prematur pt ca are sindromul Down si suferea de o malformatie la stomac care nu ii permitea sa elimine lichidul amniotic si ca atare la 7 luni s-a intors si-a facut o gaurica mica si a iesit afara.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cl_mi spune:

bun subiectul!
sunt curioasa daca exista explicatii. logice. sau daca cineva da un raspuns cat decat plauzibil.
eu am nascut prematur din "urmatoarele" asa zise motive :
-tratament de fertilizare ,gimnastica , stres si pot sa enumar inca vreo 10 presupuneri ale doctorilor.nici una nu sta in picioare.
Este intrebarea mea de 3 ani.intr-o zi poate mi-o explic.deocamdata bajbai .
Am fost cea mai fericita graviduta din lume.A fost cea mai fericita perioada a vietii mele. si totusi..............VOM CRESTE MARI SI TOATE ASTEA SE VOR UITA PENTRU CA TREBUIE SA MERGEM INAINTE!
sa cresteti mari mici-pitici!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andruscka spune:

Ana Maria multumim pentru subiect.
Tare as vrea sa stiu si eu motivul.
Insa nimeni nu-mi spune de ce mi s-au rupt membranele.
Eu am nascut prematur la 26 saptamani, rupere de membrane si placenta jos inserata.Si inca ceva la 12 saptamani am avut amenintare de avort.

Pupici

poze Andra
22.07.2002

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns flavia maria spune:

Eu am nascut de doua ori prematur la 34 si respectiv 33 saptamani din cauza colului deschis si scurtat...prima data nu am stiut cauza...dr imi spunea de fiecare data ca e ok ...m-a trimis chiar si la gimnastica..
A doua oara am fost cu tratament de la 5 sapamani...cu 4 internari in spital...perfuzii si tratament cu gynipral...asta a fost..
In final cred ca am nascut prematur pentru ca asa a vrut Dumnezeu sa se nasca puii mei...El hotaraste cand si cum se naSc puisorii!!!

mama de 2 bbei prematuri ANTONIO MIHAI (29.05.2004) si ALEXIAN GABRIEL (07.11.2006)

Mergi la inceput