Monica, Irinel si Irina Columbeanu (4)

Raspunsuri - Pagina 21

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns lulu_boches spune:

Flaviutza - in Vinerea mare se vopsesc ouale, coptul mai asteapta pina simbata.
Pe Columbeni ii lasam cu fitzele lor.Citeodata is penibili.

"Bucuria vine din lucruri marunte..."

Liana&Luana(17.09.02)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns doradora spune:

flaviuta o fi ea tanara si nestiutoare, dar da-mi voie sa subliniez faptul ca traim intr-o lume in care accesul la informatie este liber. oricine poate sa citeasca o multime de carti sau, mult mai usor, poate intra pe internet. poate ca nu scrie pe net sa iti strangi parul, dar cu siguranta scrie ca un copil de 2 luni nu se tine in fund. iar nestiinta nu justifica dorinta sotilor columbeanu de a o boteza pe fetita imbracata in chilotel. eu credeam ca biserica si normele ei sunt la fel pt toti credinciosii. nu mi se pare normal ca toti ortodocsii sa fie botezati in fundul gol, numai acest copil nu. daca nu le plac regulile, sunt liberi sa treaca la alta religie. problema este ca monica si irinel cauta cu orice pret sa epateze, uneori dau impresia ca este unicul lor tel in viata.
iar pe ei nu i-a fortat nimeni sa fie filmati. benevol au facut treaba asta, asa ca banuiesc ca, de vreme ce a trecut deja atata timp, au trecut de mult peste orice stanjeneala.
cand cineva ,striga' sa il bagi in seama asa cum fac ei, mi se pare normal sa aiba parte de atatea comentarii. eu una o duc destul de bine cu banii, nu la nivelul lor, e drept, si chiar nu vad ce motive as avea sa ii invidiez. el ca barbat mi se pare o mare durere, iar ea mai are putin si se frange cand articuleaza un cuvant, iar marele ei merit e ca a pus mana pe el. din pacate pt ei banii nu le rezoplva aceste mari bile negre. irinel nu va fi nicicand mai aratos, iar pe monica nu o vad legand o fraza. m-oi insela eu, dar dupa mine nu sunt chiar asa de invidiat.

chris + alexandra
varsta alexandra
poze bebe alexandra

bebeii nostri

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns flaviutza spune:

quote:
Originally posted by lulu_boches

Flaviutza - in Vinerea mare se vopsesc ouale, coptul mai asteapta pina simbata.
Pe Columbeni ii lasam cu fitzele lor.Citeodata is penibili.

"Bucuria vine din lucruri marunte..."

Liana&Luana(17.09.02)



pai eu coc atunci cand pot..ca nu se baga nimeni sa ma ajute(n-are cine)

Alexia 02.05.2004(filmulete)
mami si Ale

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns flaviutza spune:

Da, Cris, exista multa informatie. Insa mi se pare absurd sa-i vanam micile "erori". ok, la carte nu scrie sa-l pui in fund la 2 luni. oare cate n-om fi tinut macar odata copilul in acea pozitie inainte de 4-5 luni(varsta optima). sorry, daca e sa-l cresti strict ca la carte ajungi in depresii.

Apropo de slip. sincer, daca as fi in postura s-o expun pe fi-mea in pielea goala n-as face-o. da, botezul presupune un bebeu gol pusca. eu v-as intreba cate din voi v-ati pus ,aici , pe forum (adica expus) propriul bebeu in pielea goala(stiti voi, celebrele poze facute bebeilor goi goluti).ca doar ce poate fi indecent la un bebe gol pusca?? si atunci de ce sa dam cu pietre, de ce sa catalogam ca fitza faptul ca nu vor ,totusi sa vada o tara intreaga ..pipica (asta-i expresia fi-mii) lu' Irina? Cred ca e doar o kestiune de compromis,n-are nici o treaba cu sfidarea canoanelor bisericesti sau cu dorinta de a fi altfel decat restul poporului.

Alexia 02.05.2004(filmulete)
mami si Ale

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crinuta spune:

Nici mie nu mi se pare deloc absurd ca ii vor pune slip, din contra.


Crinuta si Rayan



Fara Dumnezeu nimic nu e.
http://www.jnsr.be/ro.htm

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns doradora spune:

daca vor sa nu se holbeze toata tara la funduletul fetei, e f simplu, nu trebuie sa filmeze. i-a obligat cineva sa semneze contractul cu televiziunea? pot sa arate cand intra in biserica si dupa aceea cand ies si la restaurant. sau poate sa ii filmeze doar capsorul, nu tot corpul, se poate aranja si la montaj, sa mai taie din scenele nud.
faptul ca se va uita o tara intreaga la ei nu e scuza sa botezi copilul imbracat. ei s-au pus benevol in aceasta situatie, si mi s-ar parea normal sa accepte consecintele. ei insa se cam ascund dupa deget, in felul asta atragand si mai mult atentia.
iar mie imi suna toata treaba ceva de genul ,,ia priviti, fratilor, ce tari suntem noi, facem cum ne taie capul si ne doare in cot de toate''. daca tu ai fi dorit sa iti botezi copilul imbracat, te-ar fi hulit popa tot anul si ar fi aruncat blesteme asupra ta duminica de duminica. stii ca in bucuresti, nu la tara unde e lumea mai conservatoare- sunt preoti care nu primesc fetitele cu cercei in urechi? si atunci primesti cu chilotel?!? eu nu sunt foarte dusa la biserica,de-a dreptul ii gasesc multe cusururi, dar nici nu mi se pare normal sa te porti ca in ograda ta, asa cum fac sotii columbeanu. si nici nu mi se pare normal sa li se permita orice, doar pt ca asa li s-a nazarit. regulile bisericii ar trebui sa fie aceleasi pt toti.

chris + alexandra
varsta alexandra
poze bebe alexandra

bebeii nostri

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crinuta spune:

Sa huleasca popa si sa arunce blesteme???????? Am citit bine?

Si revenind la chiloti, poate ca nu le e doar de televiziune, ci si de invitiati, si asa mi se si pare normal.
E dreptul lor sa faca cum vor. Botezul nu se reduce la asa ceva!

Crinuta si Rayan



Fara Dumnezeu nimic nu e.
http://www.jnsr.be/ro.htm

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns doradora spune:

ei, nu ma lua chiar asa de serios cu popa care huleste. insa sunt preoti care in gura mare, in mijlocul slujbei, incep sa le povesteasca credinciosilor ce a facut rau cutarica sau, din contra, ce nu a facut. de exemplu, cu urechile mele am auzit atunci cand ne-au scos nasii la biserica la o saptamana dupa nunta cum preotul incepuse sa zica de dl director x de la firma y (mare si cunoscuta), care promisese sponsorizare pt nu stiu ce, si cand l-a cautat la telefon nu i-a raspuns, iar cand a mers la biroul respectivului i s-a spus ca era intr-o sedinta, de unde tragea concluzia ca nu va mai primi sponsorizarea decat daca il face de rusine la slujba, duminica.

asta e doar un caz. am cam deviat de la subiectul nostru.
reiau discutia despre irinel si monica: daca in ortodoxism esista niste reguli pt diferite situatii, de ce e asa de greu sa ne conformam cata vreme ne numim ortodocsi? eu personal am purtat negru la doliu, dar parca vad ca lor li se pare mai frumos bej in patratele . daca te hotarasti sa porti bej in picatele, atunci vrei sa epatezi cu siguranta. daca la botez toti suntem in fundul gol, sunt ei mai cu mot si vor slip, si mai anunta si presa, sa fie siguri ca afla tot poporul. pai puteau sa se prezinte asa la biserica si s-ar fi aflat ulterior, fara atata tam-tam. faptul era consumat, iar noi nu mai purtam discutia asta. asa, eu stau si speculez daca totusi nu se sesizeaza biserica. mi s-ar parea normal ca acolo unde exista reguli sa nu se faca derogari din cauza ca unul are mai multi bani decat altul.
eu sunt convinsa ca daca ar fi mers oricare dintre noi cu pretentia asta la preot s-ar fi ciocnit de un refuz categoric. chiar credeti ca ma insel asa de rau? repet, un preot nu a vrut sa boteze o fetita pana nu i s-au scos cerceii. cu ce e irina mai presus decat fetita respectiva?

eu nu incerc sa va conving. raman la parerea mea ca ei se straduiesc sa atraga cat mai mult atentia asupra lor (drept pt care nu mai inteleg de ce se tem ca ii vede toata lumea)si sunt nemultumita de faptul ca se cred mai cu stea in frunte si uneori chiar sunt tratati ca atare. dar nu mi se pare corect sa ai tratament preferential la asa ceva important. ca ti se pune covorul rosu cand ai intrat in magazin e una, dar biserica ar trebui sa fie la fel pt toti. sau cel putin sa nu se mai impauneze in presa cu usile deschise pe care le au. ca poate si unii dintre noi sunt favorizati in anumite situatii, si totusi nu scrie la ziar.

chris + alexandra
varsta alexandra
poze bebe alexandra

bebeii nostri

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crinuta spune:

Nu e prima data cand aud despre preotii care hulesc si blestema, si acum citind si la tine iti dai seama ca am reactionat. Nici nu am putere sa comentez asa ceva, deoarece imi creste tensiunea numai cand ma gandesc ca un slujitor al Domnului ar putea face asa ceva.


Apoi, de unde stim noi de ce au luat Columbienii decizia asta?
La o adica ce mare lucru cer ei? Se schimba ceva fundamental in ritual sau ce, ca nu inteleg?
Mie mi se pare foarte normala cerinta lor, si nu cred ca vor neaparat sa demonstreze ca ei fiind " cu bani" pot avea sau rezolva orice.

In ceea ce ii priveste pe preoti, n-avem de unde sa stim cati ar refuza asa o cerere si cati ar accepta-o. Taina ramane aceeasi, cu sau fara slip, deci nu vad unde ar fi problema.


Crinuta si Rayan



Fara Dumnezeu nimic nu e.
http://www.jnsr.be/ro.htm

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns doradora spune:

cristos a inviat!

ei, crinuta, m-ai cam bagat in ceata.nu stiam cum sa iti raspund, dar am gasit chiar pe dc:
,,Cristelnita închipuieste trei lucruri: trupul Bisericii, în care ne nastem din nou; baia duhovnicească, în care ne curătim de păcatul strămosesc si mormântul în care îngropăm pe omul cei vechi din noi, ca să înviem la o viată nouă în Hristos. Apa închipuieste pe Duhul Sfânt revărsat peste lume. Căci apa este baia trupului, iar Duhul Sfânt este baia sufletului, (...)Apa Botezului închipuieste apa Iordanului si mormântul Domnului. Iar afundarea pruncului de trei ori în apă, în numele Prea Sfintei Treimi, închipuieste sederea lui Hristos trei zile si trei nopti în mormânt.(...)Pânza albă, numită crismă, în care este înfăsurat pruncul după botez, închipuieste curătirea lui duhovnicească după unirea cu Hristos, giulgiul cu care a fost înfăsurat Domnul în mormânt si vesmântul luminat cu care se îmbracă omul în clipa-Botezului.''

luand in calcul chestiile astea, nu prea ar avea ce sa caute chilotelul...

asta e punctul 1. punctul 2- de unde stim: din ziar. ca o fi sau nu asa, vom vedea, dar deocamdata astea sunt informatiile care circula. ce mi se pare mie ciudat este ca in strainatate toate vedetele se feresc cat pot de presa, pe cand in cxazul lui iri si monica e tocmai invers.

chris + alexandra
varsta alexandra
poze bebe alexandra

bebeii nostri

Mergi la inceput