Viata in Germania (41)

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mihaela_specht spune:

fetelor v-ati uitat la handbal bravo Germania
mai da voi toate v-ati mutat in München?asa ca ionica tu sa vi in Köln.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tumpi spune:

[quote
Ionica nu-ti fa probleme ca asa face cu toata lumea.Eu am intrat, am fost atacata si am plecat.Nici nu am mai intrat pana acum.Am vazut ca trupa era deja formata...ce sa mai faci!
[/quote]

Aici greseti Gabi, eu am venit cand trupa era deja formata si nu mi-au dat cu flit niciodata.Poate de multe ori se mai sar peste mesaje,dar asta nu inseamna ca cineva are ceva cu oricare dintre noi.

Fetele, stiti cumva ceva de misha-germ, o fi nascut?

Camelia, pai, poate ne mobilizam, nu stiu cum sunteti voi cu programul, eu sunt dispusa oricand, astept doar propunerile.



"Rabdare!Rabdare!chiar cand ti se sfasie inima"(A.Bürger)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aschiutza spune:

Mihaela, io m-am pastrat in Dresden, da nu mai e nimeni pe acilea . Eu m-am uitat un pic la handbal, oftez dupa vremurile in care si in Romania se juca handbal de calitate, ai mei erau fani handbal ca orasul meu are traditie la nivel de juniori, asa ca mica fiind eram pe tribune la cintat si strigat!

----------



Impotriva prostiei, zeii insisi lupta in zadar

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ionica spune:

Mihaela esti din koln? ce mi-ar place sa cunosc romani ,aici nu am vorbit romana decat cu cainii sau cu parintii la telefon,asta nu inseamna ca am uitat limba romana!!

Tumpi multumesc pentru invitatie,sotul mi-a povestit despre viata la Munchen ,se pare ca este super fine dar si super scump
Mie imi place sa caltoresc,sa merg la shopping (e cel mai bun psi shopping-ul).

Camelia,probabil voi cauta o institutie in care sa ma primeasca in luna mai ,sper sa nu fie prea tarziu,multumesc de sfat.

Zuzunakipitica mea se numeste tot Sophia si o vom boteza la bucuresti pe 5 Mai.Cand s-a nascut Sofia ta?

Gabbi,he he ,pai daca ma ataca cu adevarat ii aratam eu ghierutele mele de capricorn!! glumesc sunt o tipa destul de toleranta,am invatat de cand m-am nascut si sa tot fie vreo 34 de ani de cand tot invat !

Tinatachedraga mea ,ce te doare ? ai probleme de personalitate sau nu te mai apreciaza sotul cand esti topless?

Hai ca m-am intins iar,va multumesc cu adevarat acum pentru primire.

Pura Vida

Ionica Mama de Sophia 06 septembrie2006
http://groups.msn.com/LeDumontauCostaRica/pictures

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns zuzunaki spune:

ionica,
bine ai venit!Sofia mea e nascuta pe 18 iulie 2006.Nu vorbesti si cu ea romana?Eu le vorbesc copiilor numai in romaneste.
Sa stii ca eu dau rar pe aici ca nu am timp,dar niciodata nu am fost tratata cu ostilitate de fete.
Asa ca te rog,hai sa lasam la o parte invectivele si atacurile la persoana.Nu-ti place de cineva,ignora si da mai departe.

Fetele,

a dat vreuna dintre voi aici, in Germania,"Cambridge Certificate of Proficiency in English"???

Ana,
te sarut si sarcina usoara in continuare!Sa-mi lasi si mie nr tau pe pm.

Mami de pufulet pufilos si Sofiliciu-un deliciu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_specht spune:

buna
ionica stau la 15 km de Köln,mergem impreuna la shoping daca te muti aici.(si mie imi place)
va doresc o zi frumoasa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Camelia spune:

Tumpi,eu cred ca la sf de saptamana e lumea mai libera.
Aschiutza, eu nu ma pricep la handbal.(Sunt,in schimb, microbista ).Dar cred ca in Ro se mai joaca ceva handbal de calitate.Nationala de handbal feminin a fost vicecampioana mondiala in 2005 si 2006, daca bine imi amintesc.
O saptamana usoara,sa aveti!

Tinteste spre luna. Chiar daca nu reusesti, macar vei fi printre stele.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns krysta spune:

Multumesc Aschiuta si Alina,
Teoria o stiu, dar practica e mai grea!
Ma gandeam ca imi spuneti direct prin ce ati trecut voi.
Poate un schimb de materiale, de poezioare, cantecele,
Voi ce faceti efectiv cu copii?


Eu am incercatvreo doua module de cursuri de germana, dar pierd repede ce am invatat ca nu prea am ocazia sa comunic, in jur sunt majoritar straini, adica nu nemti, cu educatoarele de la gradi schimb doua vorbe in fiecare zi.... de fapt cred ca mai degraba e proiblema mea de comunicare si de integrare pe care se pare ca nu o depasesc...


Iar cu fii-mea m-am cam speriat, ca am inteles ca pretentiile pt limba germana la scoala nu sunt chiar de neglijat, stiu deja doua cazuri de copii, turc si respectiv polonez, carora li s-au refuzat intrarea in unele scoli din cauza nivelului de limba. Si din cauza asta ma tot gandesc cum sa o ajut suplimentar...sau üpoate din teama de a nu ajunge ca mine, inadaptata!!

Imi pare rau ca apar pe forum doar pentru ajutor, as vrea sa ma implic mai mult, dar nu prea stiu cuce informatii va pot ajuta eu, pot doar sa va impartasesc ce traiesc caci deocamdata, sunt inca la nivelul de cules, ca precum am spus cu adaptarea merge cam lent la mine.

Krysta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aschiutza spune:

Camelia, eu la baieti ma refeream, ca noi in oras numai echipa de baieti aveam, drept care la Tv tot la baieti ne uitam ...

Krysta, eu inca nu am copii, eu pot sa ajut mai mult cu sfaturi pt adulti. La copii mai stiu una alta de la o prietena invatatoare, care facea cursuri de limba germana cu copii prescolari proveniti din familii de straini. deci daca tu o lasi printre copii nemti (sau chiar straini, germana sa vorbesca!), o mai duci la cite vreo activitate de distractie (innot, balet, etc) unde ea sa se distreze si sa isi dea drumul la vorbit cu ceilalti copii, zic eu ca nu vor fi probleme. Las-o la TV german, desene animate in germana. Ceilalti doi copii au fost multa vreme la gradinita? Daca vezi ca nu invata destul, du-o la alta educatoare!

Sa stii ca ai mici invata mai repede decit noi astia deja cu capul mai plin . Forteaza-te sa vorbesti numai germana cu cei de alte natii (ca doar cu romanii vrei si tu o vorba romaneasca ). In magazine, ori unde, incearca sa spui pe zi macar 5 propozitii in germana, si o sa vezi ca iti dai drumul! Lipeste-ti de mobila cuvintul respectiv in germana si repeta-l cind treci pe linga el (eu mi-am copiat pagini pe diverse teme din Dudenul cu imagini, si le-am lipit in baie si bucatarie, acolo unde am "timpi morti" la spalat dintii si la prajit ).

Adaptarea cere timp, nu te ingrijora. Toti de aici avem momente in care ne vine sa aruncam totul la cos si sa ne intoarcem in tara.

----------

Impotriva prostiei, zeii insisi lupta in zadar

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tinatache spune:

quote:
Originally posted by ionica

Tinatachedraga mea ,ce te doare ? ai probleme de personalitate sau nu te mai apreciaza sotul cand esti topless?

Hai ca m-am intins iar,va multumesc cu adevarat acum pentru primire.




da, mai, ma doare ca-s asa de fraiera sa incerc sa ajut pe toti, chiar de merita, chiar de nu. Daca erai mai atenta la mesaje ai fi vazut ca am fost prima si probabil la vremea aia singura care a incercat sa-ti raspunda la intrebari. Asta inseamna ca nu te-am primit cu bratele deschise?? Incurcata mai e mintea omului... Iar pt faza cu topless Probabil asa se poarta la voi la "Business class", aici se poarta decenta si bunul simtz.

gabi66, sunt persoane pe lumea asta care in permanenta cauta vina in alta parte. Nu ti-a dat nimeni cu flit, dar asta probabil ca n-ai sa crezi niciodata. Dovada e ca gasca creste, cu cine vrea sa ramana aici. Eu una te astept aici, fara flit, suparari si ranchiuna. Daca poti, cu placere, daca nu, drum bun.

Cristina
-----------------------------------------------
www.esel-initiative.de

Mergi la inceput