Viata in Germania (41)

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ionica spune:


TUMPI
mai da cum am scris eu Munchen,de ras!!

Costa Rica nu apartine spaniei desi se vorbeste spaniola!



Ionica Mama de Sophia 06 septembrie2006
http://groups.msn.com/LeDumontauCostaRica/pictures

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alina spune:

Ionica,
Profesoara de germana care da ore in particular,gasesti cu siguranta.Gasesti si scoli unde poti invata germana(chiar si scoli private)si parerea mea e ca intr-o scoala e mai bine ca ai ocazia sa cunosti oameni,sa socializezi si sa-ti exersezi cunostintele de germana.Ah,bebelina invata rpd mai ales daca va creste aici.

Am zis ca de carnet nici macar nu am idee cum e,nu stiu chiar pe nimeni care a venit aici cu carnet de soferi din America Latina.
Ti-am zis unde poti sa trimiti un mail,sunt sigura ca o sa primesti informatii autorizate in timp util.

Ieri am cumparat cafea din Costa Rica.Bineinteles ca am probat-o si e super.

Peca si Blue eyes linkurile date de voi sunt f bune,pe citeva am intrat.
Ioana,sa cauti prin capitole si sa incerci sa sistematizezi si discutiile despre gradinite,maternitati,carnete de conducere.Daca vrei prajituri bune,in afara de Rischart in Marienplatz(banuiesc ca acolo ai fost)mai stiu eu citeva locuri unde is prajituri faine si inghetata .

Anna ,da,la Geisenhofer iti trebuie un Belegarzt.La ce ginecolog mergi tu?Nici dr la care mergeam eu nu lucra acolo dar m-a trimis la colegul de praxis care avea acolo Geburtshilfe.
Uite,eu caut lista cu Belegarzt din Geisenhofer si daca tu imi dai un pm si imi zici exact localitatea in care locuiesti,iti pot zice care e cel mai aproape de tine,eventual mergi la el cu trimitere de la dr tau si se rezolva.
Totusi mi se pare putin cam tirziu acum cu Anmeldung-ul la clinica dar cred ca merge si asa,spui ca v-ati mutat recent si dupa ce ai vizitat mai multe spitale crezi ca asta ti se potriveste cel mai bine,de ex.
Daca totusi au suspiciuni ca bebelusul are vreo problema(Doamne fereste,sper ca e alarma falsa!)probabil ca ecografistul iti va indica sa nasti intr-o clinica unde au si spital de copii pt a-l investiga amanuntit imediat dupa nastere.Sigur,si Geisenhofer ii trimite urgent pe copiii cu probleme la clinica din apropiere.


Duminica faina!





Alina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tumpi spune:

Neata la toata lumea.
Ionica,daca vi prin munchen,iti ofer o prajitura,momentan ma limitez la una virtuala.
Alina,pai tu sti mai multe locuri, asa ca....si acum mi-a ramas gandul la kebabul ala
Azi nu stiu daca apuc sa fac ceva in privinta actualizarii,dar maine sigur mai aranjez cate ceva.



"Rabdare!Rabdare!chiar cand ti se sfasie inima"(A.Bürger)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabrianah spune:

Alina , multumesc frumos, ti-am trimis Pm.

cristina, nu mai am nr tau de tel, insa ma bucur ca mi-ai raspuns si putem povesti asa. oricum, cred ca si voi sinteti ocupati de tot :)va mutati?

Duminica frumoasa sa aveti!
ana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tinatache spune:

gabrianah, chiar ma gandeam ca poate ma suni, eu nu am nr. tau cel nou. Poate vb pe email sa imi dai nr.

ionica, tu singura te-ai alaturat personajelor celebre de pe subiect si de pe forum, citeste ce ai scris pana acum.

Cristina
-----------------------------------------------
www.esel-initiative.de

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabi66 spune:

quote:
Originally posted by ionica

Nu am primit PM-ul tau.

Esti rea gratuit ,nu inteleg aluzia ta de a ma potrivi cu cineva pe care nici nu cunosc.

Incearca sa dai scroll cand mai scriu pe aici si ignora-ma .




quote:
Originally posted by tinatache

ionica, nu stiu ce as putea sa fac sa te ajut, ti-am scris PM inca de la primul mesaj si te-am si intrebat o data aici pe subiect daca l-ai primit sau nu. Dar daca consideri ca nu suntem bune decat de barfe atunci ... asta e. Copiloi nu se dezminte, daca tu crezi ca te potrivesti mai bine cu ea, mult succes.

Copiloi, sunt mandra de tine, nu ma dezamagesti!

Cristina
-----------------------------------------------
www.esel-initiative.de



Ionica Mama de Sophia 06 septembrie2006
http://groups.msn.com/LeDumontauCostaRica/pictures




Ionica nu-ti fa probleme ca asa face cu toata lumea.Eu am intrat, am fost atacata si am plecat.Nici nu am mai intrat pana acum.Am vazut ca trupa era deja formata...ce sa mai faci!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alina spune:

quote:
Originally posted by zuzunaki

Alina,
ia un si nu-ti mai face sange rau aiurea.Ce naiba!
Mai bine zi cum a reactionat colegul cand l-ai interpelat pe romaneste

tina,
cum a fost cu Ikea pana la urma?

Mami de pufulet pufilos si Sofiliciu-un deliciu



Ai dreptate!

Eeee,colegu'casca oleaca ochii mari ca cica el nu vru sa ne zica,ca stie romaneasca pt'ca,vezi Doamne,ii era jena ca nu vorbeste chiar asa bine.Dar vorbeste chiar ff bine!El e din familie de etnici germani,a studiat pina acum o parte in Ro,o parte aici si facultatea aici.
Colegul e ca un dr(a studiat in Ro)care are cabinet in apropiere:"vai,stiti,ma scuzati,eu nu vorbesc chiar bine romaneste"si in fapt era o romaneasca aproape perfecta,cu mult mai buna ca a unora plecati mai recent.

Tu cind pleci in Grecia?
Cind vii,o sa te rog mult sa-mi aduci si mie un cent e singurul care imi lipseste din colectia de euro-monede grecesti.

Alina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns zuzunaki spune:

quote:
Originally posted by Alina

Tu cind pleci in Grecia?
Cind vii,o sa te rog mult sa-mi aduci si mie un cent e singurul care imi lipseste din colectia de euro-monede grecesti.

Alina




Ce dragut colegul,mai mai!I-o fi fost rusine de origini???
Trebuia sa plecam ieri,dar am lasat-o balta(Germanwings nu ne-a dat nici un franc inapoi,erau biletele rezervate din oct;chiar e posibil asa ceva?ca doar varianta umbuchung ne-au dat-o)ca plec in Ro cu picii in martie.Insa la vara mergem sa facem botezul Sofiei si nu uit.Daca stiam ca faci colectie iti dadeam ca am avut o groaza,dar i-am cheltuit intre timp...

Mami de pufulet pufilos si Sofiliciu-un deliciu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Camelia spune:


Lenca, ar trebui sa ne spui si in ce zona merge.E posibil ca magazinele pe care le-am mentiona noi sa nici nu fie in zona respectiva.Si ce anume te intereseaza: cosmetice, haine, alimente etc?

quote:
Originally posted by lenca

Buna fetelor din Germania. Am si eu o rugaminte:pleaca sotul o sapt in Germania si as vrea sa-i fac o lista cu cadouri pe care sa le ia de acolo , si v-as ruga dc stiti niste adrese de magazine di Germania si care au si aderse de net.Se intoarce apoi cu masina in Bucuresti si ar avea un pic loc in porbagaj pt mici "atentii"



Tinteste spre luna. Chiar daca nu reusesti, macar vei fi printre stele.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Camelia spune:

Tumpi, buna ideea cu prajitura.Poate reusim sa mobilizam si alte fete din zona si ne vedem la o cafea.
Gabrianah, in caz ca nu gasesti locuri la Geisenhofer, incearca si cu incredere la Dritter Orden Nymphenburg.Eu am nascut acolo si a fost foarte bine.In plus, au in aceeasi curte Kinderklinik de ultima generatie.
Nastere usoara, iti doresc!
Ionica, bine ai venit!
Si eu cred ca iti va placea mai mult sa inveti germana la cursuri intr-o institutie decat acasa cu profesorul.La cursuri iti faci prieteni, afli lucruri noi si, cel putin pentru mine, a fost incurajator faptul sa vad ca si altii vorbesc la fel de "bine".
Desigur, poti invata si cu un profesor privat.Am vazut o multime de anunturi prin ziare.

Tinteste spre luna. Chiar daca nu reusesti, macar vei fi printre stele.

Mergi la inceput