Aspirante optimiste>20 ani (49)

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Denii mic spune:

Multumesc fetelor pentru urari si va doresc asemenea sa treceti cat mai curand la Odisee . Despre HSG am mai gasit informatii dar despre histerosalpingosonografie nimic... inteleg ca se face pe baza unei echo transvaginale... si nu sunt decat 2 clinici care o realizeaza in Bucuresti.... costa (am dat tel. sa ma interesez) 3 mil. Dr. la care am fost mi-a recomandat-o... (cu specificarea clinicii) doar ca acesta nu mi-a facut o impresie prea buna si cred ca e doar cu ochii dupa bani... poate gresesc. Vroiam sa aflu mai multe despre aceasta interventie pt. ca pe undeva ma sperie ideea sa o fac la o clinica si nu intr-un spital... Oi fi eu paranoica ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madutza_bra spune:

Deni, HSG este prescurtarea de la HisteroSalpingoGrafie.

http://tt.lilypie.com/zDTIp2.png

Informatiile pe care le-ai gasit sunt ceea ce cautai

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Denii mic spune:

asa este histrosalpingografie =HSG iar histerosalpingosonografie este o alta analiza... asa mi-a spus medicul...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns numeioana spune:

Cumnata mea a facut-o la Elias. Cred ca toate sec#355;iile de ginecologie din spitale fac aceast#259; interven#355;ie.


bebe?!



Ioana, cea mai optimista aspiranta

Mergi cu incredere in directia visurilor tale. Traieste viata pe care ti-ai imaginat-o.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns numeioana spune:

http://www.medcenter.ro/servicii.php?detalii=explorari
Uite la medcenter se face ce yici tu si costa 500 000. Acum, eu sunt sigura ca nu e foarte diferita de HSG.


bebe?!



Ioana, cea mai optimista aspiranta

Mergi cu incredere in directia visurilor tale. Traieste viata pe care ti-ai imaginat-o.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madutza_bra spune:

am pierdut "sono" cand am citit.

E prima oara cand aud despre asa ceva. Poate ne inveti tu ce este cu analiza asta

http://tt.lilypie.com/zDTIp2.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns numeioana spune:

Deci ce am gasit eu:
histero salpingo grafie
histero salpingo sono grafie si
histero sono grafie

Am scris asa ca sa fie mai usor de citit. probabil cea la care te referi tu, denii, este mai complexa, dar nu sunt foarte diferite. Toate au acelasi scop, sa "vada" uterul si trompele, asa cum zicea Laura. Oricum, cu siguranta la toate se injecteaza ser, solutie salina sau substanta de contrast si la histerosonografie evaluarea se face la ecograf, la histerosalpingografie la radiograf... Dupa mine sunt cam la fel.


bebe?!



Ioana, cea mai optimista aspiranta

Mergi cu incredere in directia visurilor tale. Traieste viata pe care ti-ai imaginat-o.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Denii mic spune:

multumec! Am vazut ca o fac "pe site" cei de la Medcenter dar cand am sunar mi-au spus ca site-ul nu e actualizat ca nu mai fac aceasta analiza ca este prea scumpa substanta de contrast si ca nu au prea multe solicitari in acest sens. E un cabinet de ginecologie care o face (dr. Poenaru) si unde costa 1 mil ROL si clinica Medical City la care m-a trimis dr. si care are site-il in constructie ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madutza_bra spune:

Dr. meu mi-a recomandat sa fac HSG la Sabik, o clinica de langa Filantropia. A auzit cineva de aceasta clinica?

http://tt.lilypie.com/zDTIp2.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns turturica spune:

quote:
Originally posted by Moira
...

In al doilea rand as vrea sa stiu daca vi s-au recomandat anumite vaccinuri inainte de bebe si interdictie de a ramane timp de 3 luni parca. Aici se pare ca pentru anumite boli pentru ca vad ei ca nu ai imunitate, iti fac vaccin.

Merci mult pentru raspunsuri.

Moira



moira, ginecologul la care am fost eu aici mi-a vorbit si mie de vaccinul de care zici. E vorba de rubeola, in caz ca nu ai facut boala cind erai mica. Aici in occident copiii fac vaccin contra rubeolei cind sint mici, pe cind in Romania stiu ca nu se facea vaccin pe vremea noastra.
In caz ca nu esti imunizata contra rubeolei fatul poate avea malformatii daca Doamne fereste devii infectata tocmai in perioada sarcinii. De-aia e important fie sa fi facut boala inainte si sa fi dezvoltat anticorpii, fie sa fi facut vaccinul.

olivia, la multi ani si sa ti se implineasca dorinta cea mare

In alta ordine de idei, va citesc si eu pe sarite (cind scrieti mult ), am observat ca au aparut o gramada de fete noi carora le urez spor la lucru si bafta la numarat liniute
Eu n-am prea scris pentru ca n-am avut mare lucru de scris, n-am nici mult timp de stat pe forum din cauza de munci si iar munci, dar sint cam la curent cu ce se intimpla pe aici. Nu vreau sa mai inflamez spiritele, dar sint bucuroasa ca dupa initiativa nushulicai, lucrurile s-au mai condensat.
In rest, sint ziua 16, dar cum n-am prestat decit in ziua 10 si 15 din cauza de delegatii departe de barbat, nu cred ca am la ce ma astepta luna asta.
Dar va urmaresc si va tin pumnii celor care numarati

Mergi la inceput