Pisica in calduri poate fi sterilizata?

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns rolo spune:

eu inca mai astept finalul povestii. partea aia cu "au trait in liniste pana la adanci batraneti"

rolo

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns scarmanus spune:

quote:
Originally posted by rolo

eu inca mai astept finalul povestii. partea aia cu "au trait in liniste pana la adanci batraneti"

rolo



Mititica mea e opereata, e ca o gainusa beata saraca, mi-a facut pipi-n pat , caci cu toata bajbaiala ei p-ala l-a gasit fara probleme.
Maine o sa fie mai bine si de maine in colo "au trait fericiti pana la adanci batranete"

pisici, flori si jucarele


When the heart is full of love, the world is full of beauty

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns goanga23 spune:

Salut!

Am crescut si eu 2 pisici, mai bine zis un motan Thomas , si o pisica Tsupy. Acum o am pe Pisi , o pisica adulta gasita in curte la noi.

Thomas a fost , din pacate, cel mai urat cosmar al vietii mele. L-am luat de pe strada cand nici nu avea ochi. L-a gasit fratele meu singurel pe o starda si l-a adus acasa. L-am hranit cu pipeta zi si noapte pana cand s-a facut maricel, suficient cat sa poata sa manace singur. A crescut si s-a facut un motan superb , primii 2 ani a fost o incantare , jucaus, destept , iubitor....Nu l-am castrat, ne-am gandit sa nu ii luam noi ce i-a dat Dumnezeu MARE GRESEALA!!!..pe la un an si jumatate a inceput agitatia...incet incet a inceput sa-si marcheze teritoriile prin casa...nu pot sa descriu cum mirosea in casa cu toate eforturile noastre . Noaptea dormea cu mine in camera. Supravietuiam si noi cum puteam...vreo cativa ani am zugravit in fiecare vara...inchiputiti-va ca isi marca teritoriile incepand cu colturile camerelor si pana pe TV , vitrina etc. Doctorul veterinar ne spunea sa-l castram...noi NU, ca poate il dam la vreo curte, ca poate ii trece etc...cert este ca toate acestea au culminat cu transformarea lui intr-un animal extrem de agresiv care intr-un final ne-a muscat urat pe toti din casa in afara de fratele meu. Pe mine m-a muscat de doua ori in timpul noptii cand am vrut sa merg la baie,muscatura in toata regula, cu coltii in muschii piciorului , am lesinat dupa,am avut nevoie de antibiotice o luna si am ramas cu semne foarte clare pe gambe..a fost oribil si de atunci, am ramas cu o frica de pisici si caini pe care mi-o vindec acum cu ajutorul lui ....PISI, o pisica extrem de blanda care ma ajuta sa am din nou incredere in animale..

Deci, castrati motanii...chiar daca nu vor deveni agresivi ca al meu, tot va vor face teritorii prin casa. Doctorul meu mi-a spus ca probabil era firea lui sa fie mai agresiv dar daca l-as fi castrat nu ajungeam acolo. Si ca sa va spun si finalul povestii lui Thomas, dupa ce i-a muscat si pe ai mei, pe rand astfel incat , la un moment dat era izolat in balcon si se echipau cu trei perechi de blugi si geci cand ii dadeau de mancare..de zici ca intrai in cusca leului...ai mei l-au dus la o curte unde s-a mai linistit un pic...dar, intr-un final a plecat si de atunci nu l-a mai vazut nimeni. Sper ca undeva este bine si mai fericit decat a fost cu noi.


Deci, nu faceti prostia sa-i tineti nesterilizati din motive absurde, cum ca asa i-a lasat Dumnezeu...va chinuiti si voi si , mai ales, se chinuie si ei. Dupa Thomas, a urmatt Tsupy...o pisica gasita pe soseaua Sinaia- Predeal, adusa in America si sterilizata aici dupa ce incepuse "concertul". Acum se afla la matusa sotului meu, fericita si rasfatata nevoie -mare.


I am a dreamer...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns goanga23 spune:

Mesajul meu de mai sus se adresa celor care mai au dubii in legatura cu sterilizarea "pets"-ilor.

Pe de alta parte, ca sa raspund strict la intrebarea subiectului, un medic veterinar la care am mers cu pisicile mele mai bine de 8 ani si in care aveam mare incredere mi-a recomandat sa nu sterilizez "exemplarul feminin" pe care il aveam pana nu implineste 9 luni si sa evit sa o fac atunci cand este "in calduri" . In rest, mi-a spus ca e ok sa sterilizez pisica chiar daca nu a avut un rand de pui.

Numai bine,
Andreea

I am a dreamer...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramonika spune:

nu stiu ce-i cu noi de suntem asa de sensibili la sterilizare.... astia din occident opereaza pe capete de cand is mici pui si nu au nici o remuscare nimica, dar noi parca suntem .....
cred ca am sa castrez si eu motanul. singura dilema era ca daca vreodata nu il mai pot pastra si il dau undeva la o curte la tzara, nu o sa fie nasol pt el? sa-l bata ceilalti motani?


Ramonika si pisicile Vladutz Bubulina Maritza Fulgushor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tumpi spune:

Ramonika, nu, nu cred .Momentan motanul meu stau la curte,desi e motan de Bucuresti.E castrat, a stat numai in casa,dar de asta vara s-a mutat cu mama la tara.Sper sa nu se ia la bataie cu nici un motan de acolo, nici nu iese din curte,sta mai mult prin casa, in curte iese dupa mama.Acum sper sa fie totul ok pana am sa ma intorc ca sa pot sa-l aduc aici si pe el si pe sora lui, ca asa goala mi se pare casa fara ei.In fiecare zi ma gandesc la ei, ce fac.8 ani au stat zi de zi cu mine, acum tare greu imi e fara ei.Degeaba mi-am luat jucarii de plus,ca nu compenseaza prezenta lor.Cu toate nebuniile lor,imi e tare dor de ele.Imi e dor de pisicuta mea care se suia dimineata in pat si venea cu nasucul ei umed si ma mirosea pe fata ca sa ma trezeasca sa-i dau sa pape.
Uf devin melancolica.
Oricum revenit la castrat, ale mele aveau in jur de 10-11 luni cand i-am castrat.Intai am castrat-o pe ea si apoi pe el si sunt bine merci.

"Rabdare!Rabdare!chiar cand ti se sfasie inima"(A.Bürger)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns goanga23 spune:

Ramonika,

eu iti recomanad din toata inima sa-l castrezi. Chiar daca il vei da candva cuiva la tara tot un pet o sa fie, o sa stea pe langa casa etc...dar daca e necastrat probabilitatea de a fugi dupa alte pisici si a-l pierde e foarte mare. Noi l-am tinut pe Thomas necastrat din aceleasi motive...sa fie si el "barbat" cand il vom lasa liber dar ne-am atasat atat de mult de el incat nu l-am dat la curte cand inca nu ne facea probleme. Era imposibil sa-l tinem linistit, chiar daca nu a iesit niciodata din casa ii auzea pe ceilalti motani facand ca toti dracii si le simtea pe pisicile in calduri. Se pare ca motanii pot percepe o pisica in calduri de la o distanta destul de mare. Asa ca, pentru binele si nervii vostri si curateia casei alegeti sterilizarea.

Andreea

I am a dreamer...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns scarmanus spune:

Rubica mea e ca o gainusa plouata . O doare inca, sta culcata si nu mananca nimic, nici apa nu a vrut. Mi se rupe sufletul dar as face oricand acelasi pas cu orice alta pisica si de orice sex. Ma si mir ca voi, goanga23, ati rezistat atat de stoic si, s-a dovedit pana la urma, inutil, toate caldurile motanului. Mare noroc pe el ca a avut cine sa-l suporte de dragul bijuteriilor intacte . Eu militez la orice ora pnetru sterilizarea animalelor. Ramane sa ne revenim complet dupa operatie...
Merci ca m-ati luminat.

pisici, flori si jucarele


When the heart is full of love, the world is full of beauty

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns goanga23 spune:

scarmanus,

sanatate la pisicuta! Ai luat decizia cea mai buna, nu se poate sa ai animale de casa si sa nu le sterilizezi. Este foarte greu nu numai pentru stapani, dar si pentru animale . Eu, la a doua matza, nici nu m-am mai gandit la varinata nesterilizarii, am asteptat sa se maturizeze si am dus-o la operatie.Recuperarea a fost destul de dificila dar , dupa, parca aveam alta pisica. Pe Tsupy am adus-o in SUA cand avea vreo 6 luni. Locuiam chiar in San Francisco si nici vorba sa vezi pisici fara stapan pe strada...ei, cum - necum, pe la 9 luni cand Tsupy a intrat pentru prima oara in calduri, sa vezi motani necastrati facand serenade la fereastra noastra de parca miorlaielile non-stop ale lui Tsupy nu erau suficiente ...or fi veni de prin padurile alea din zona, nu stiu ce sa zic...dar au desparut imediat ce Tsupy nu mai era "disponibila"..

Numai bine,
Andreea

I am a dreamer...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns goanga23 spune:

scarmanus,

nici eu nu stiu cum am putut fi atat de "stupid" sa mai tinem "fiara" in casa dupa ce ne-a facut..si acum ma ingrozesc. Bineinteles cu mintea pe care o am acum (data evident de experineta avuta), cu toata dragostea mea pentru animale, l-as fi dus undeva imediat. Crede-ma , eram parca intr-un film de groaza, cu bucati mari din carnea mea prin pat , imobilizata la pat vreo saptamana (din cauza infectiei si durerii nu puteam merge), nu mai zic ca am lesinat si i-am speriat pe ai mei saracii...totul se intampla cu doua zile inaite de examenuul de licenta...m-au dus ai mei in brate la examen ..

Dupa toata chestia asta am ramas cu teama de pisici, pur si simplu ma apuca frica atunci cand se apropiau de mine. Acum stau mai binisor , tot cu ajutorul lor am reusit sa am din nou incredere...dar poate niciodata 100%

I am a dreamer...

Mergi la inceput