Fulguleti de noiembrie-decembrie 2006(8)

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns dolores spune:

carla,asa si david,tot da sa se ridice,insa nu-l pun in fund,dar il pun pe perna(pe perna mea care e mai mare)jumate de corp,astfel incat se propteste f usor in funduletz daca intelegi.cred ca e cam devreme sa-l las in fund

dolores si David Cristian -22.11.2006-

poze dolores
album David Cristian
catre primul anishor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Yagmur spune:

Donia si Dianarus- daca voi reusi cu manutzele mele stangi sa termin si eu albumul ptr parintii mei o sa fac poze sa vedeti ce am invatat eu la scrapbookingu' asta... ar trebui sa merg in fiecare joi, mai ales ca americancele au toate trusa, cartonasele si tot tacamul... dar eu chiar sint tare neindematica... imi aduce aminte de orele de lucru manual de pe vremuri.
Dragele mele mamici, am un organism foarte prost.. de cand sint mica, dar dorm dupa ora 8.30 dimineatza ma trezesc cu durere de cap....indiferent de cat de obosita sint. Asa ca m-am trezit la 9 si acum abia imi misc capu'...
Sper sa treaca repede...
Revin... s-a trezit Luca care a fost un ingeras azi noapte....
Pupici

Yagmur - mami de Luca (19 decembrie 2006)
www.dropshots.com/Yagmur" target="_blank"> poze Luca varsta Luca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns chrisstin spune:

Bine v-am gasit mamaicilor.Felicitari pentru bebeii vostri ,sa creasca mari si sanatosi si sa va aduca numai bucurii.Nu stiu daca va mai aduceti aminte de mine,am intrat numai o singura data cand eram insarcinata.Atunci va citeam zilnic,acum nu prea mai am timp.Am nascut pe 17 decembrie un baietel la 39 saptamani,ora 22,55 greutatea 3200 si 50 cm,scor 9.Afost o nastere naturala fara anestezie dar provocata,asta pt ca dr mea a zis ca sunt pregatita de nastere si nu are rost sa mai astept cateva ore sau zile sa fiu de sarbatori in spital.Ea era de garda in ziua aceea.Nu a fost o nastere foarte usoara,dar a trecut.
De atunci am fost bine pana acum vreo trei saptamani cand fetita mea cea mare s-a imbolnavit.A facut o viroza cu febra mare care nu ii scadea cu nimic,pana nu i-am dat antibiotic.In timpul acesta cand ea era bolnavioara am observat ca bb cel mic nu prea mai mananca si nu mai este cum era.Am chemet pediatra lui de mai multe ori,l-a vazut,l-a consultat,a zis ca nu are nimic,doar nasucul putin infundat si sa il curat cu ser mai des.Am fost si la alta doctorita pediatra ;renumita; l-a vazut si ea si la fel mi-a spus.Saptamana trecuta vineri dimineata bebe al meu avea febra 38,am fugit cu el la spital la Grigore Alexandresccu.Acolo l-a vazut o dr pe care o stiam si mi-a zis ca nu are nimic pulmonar sau altcevamai grav si daca vreau sa raman cu el la spital,sa il tina sub observatie.Eu normal ca nu am vrut,am plecat acasa,mi-a spus sa ii pun supozitor cu paraccetamol daca mai face febra si sa il urmaresc. Dupa cateva ore am ajuns cu el din nou la spital.bb al meu nu mai misca nu mai manca nu mai reactiona la nici un stimul.A fost cel mai groaznic moment di viata mea.Dormea si nu se trezea nicicum.Doar respira.L-au pus pe pefuzii si a fost mai bine.isi revenise cat de cat.Mie nu mi-au dat voie sa il mai alaptez o zi si o noapte pt ca facea si diaree si uite asa dupa doua zile de plans,nemancata,suparata si nedormita,am pierdut laptele.Il alaptam exclusiv la san,acolo i-am dat cu biberonul saruri de rehidratare.Pana la urma la insistentele mele l-am pus foarte des la san si laptele a revenit dar foarte putin.Asa ca acum ii dau si completare.Am stat in spital 5 zile si a fost groaznic.Mi-a spus ca totul a inceput nazal si s-a terminat digestiv,de natura virala.Acum suntem bine numai ca nu prea mai vrea sa pape de la mine.S-a invatat cu bibe.As vrea tare mult sa nu ii mai dau completare daca ar manca de la mine mai mult.Am fost socata cand am vazut ca nu mai am lapte.Imi doresc foarte tare sa il alaptez cat mai mult timp.
Fetelor fug ca s-a trezit.Sper ca nu v-am plictisit si o sa va scriu cat mai des.
Va pup pe voi si pe bbii vostrii.
Christina cu bb-ii Aryana si Arash.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mayaione spune:

Dolores eu ii pun biotics in lapticul meu, il mulg cu pompa si i-l dau cu biberonul. De azi cred ca o sa-i dau lapte praf pentru ca am observat ca nu mi-a luat deloc in greutate si mi-e teama ca nu mai e bun. Si am o gramada de lapte, nu stiu ce sa ma fac.

www.smi.ro/anamaria" target="_blank">Poze Anamaria
Povestea nasterii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns desiree spune:

mormelvio, multumesc pentru informatii ! Deci concluzia e ca mai bine stau linistita intrucat cei de la firma au incheiat un contract colectiv la nivel de intreprindere in care nu este stipulat acest salariu de baza! Totusi in cererea tip am vazut o fraza citata din Codul MUncii care spune asa:Contractele colective de munca nu pot contine clauze care sa stabileasca drepturi la un nivel inferior celui stabilit prin contractele colective de munca incheiate la nivel superior.

...eu inteleg asa: ca ei nu voie prin aceste contracte colective la nivel de firma sa ma priveze de dreptul meu conferit de contractul la nivel national! Acum chiar ca sunt in ceata!!!


dolores: cand am descoperit infectia urinara la bebe Octavian, KLEBSIELLA PNEUMONIAE, si eu m-am mirat de pediatra ca a zis ca daca infectia este asimptomatica e mai bine sa nu ii dam nimic copilului, sa il lasam asa deocamdata! Probabil i-a fost teama sa nu dea in altceva copilul si de aia am facut 7 zile antibiotic oral! Asa si cu stafilococul lui David, desi am inteles de la tine ca ii produce tuse si alte simptome!

asiza, tot nu ti-ai reparat netu ala? Ia-i la pumni


desiree si bebe Octavian

pozici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns asiza spune:

Hello, hello...

Noua cand ne merge calculatorul, cand ba...sper ca azi sa vina cineva sa mi-l faca......am mai citit eu asa pe diagonala unele lucruri...si ce-mi vazura ochii ...pe Denis il place Crinutza......gata Dandusa, ne incuscrim, ca i-am aratat pozele Crinutzei lui Denis si s-a uitat nemiscat...de unde mami a tras concluzia ca Denis e mort dupa frumoasa Crinutza.........drum bun si te asteptam inapoi repede repede...

Yagmur, ce bine ca bb Luca a fost cuminte...s-a putut odihni si mami...

Fetelor, am observat ca la fiecare capitol, daca nu la fiecare 10 pagini, cineva intreaba daca poate hrani copilu' cu fel de fel de sucuri mai repede decat e cazul...ca "asa i-a sfatuit pediatrul"...SCHIMBATI PEDIATRUUUUUUL!!!! Diversificarea se poate incepe de la 6 luni!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Scrie peste tot si un astfel de medic numai bine nu va poate sfatui daca, Doamne fereste, copilul are ceva mai serios! Astia au terminat medicina imediat dupa primul razboi mondial si uita ca intre timp medicina a evoluat datorita numeroaselor cercetari, studii etc etc...si prescriu ce stie si bunica! Treaba voastra, incepeti diversificarea mai repede, dar apoi sa nu va mirati daca, mai tarziu, poate in adolescenta, poate mai tarziu, apar tot felul de boli ale copiilor sau alergii! Scuze daca am suparat pe cineva ca m-am cam "turat" putin, dar nu pot altfel cand vad atata ignoranta!

Acuma pup (era sa zic gravidutzele ; uit uneori ca am trecut de faza asta!) toate mamicile si tot bb-ii!!!

Flore, te trec eu in listutza daca ma lasa calculatorul asta, ca numai ce vrea el face...asa ca nu te panica...

Oana cu Denis Cristian (19 decembrie 2006)

Varsta Denis

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marcelac spune:

Dia - daca nu e prea tarziu... si eu alaptez exclusiv si nu am reusit sa ma mulg, asa ca am facut putzin ceai (60 ml) si am lasat sticluta pt caz de urgenta. A fost si aiurea ca a trebuit sa o cam smulg de la san ca sa fug sa prind programarea... asa ca ceva mai tarziu tati a linistit-o cu ceaiul lasat si s-a descurcat. Cand am ajuns acasa (am lipsit aproape 2 ore) dormea. Dar si cand s-a trezit... sa te tii! a tras de san de parca il pierduse de tot. Si a amncat in dupa-masa aia din ora in ora. Apoi am revenit la programul obishnuit (care oricum nu e foarte fix).

De tati eu nu ma plang, el nu are servici in sensul clasic al cuvantului asa ca e acasa cu noi, ma ajuta mult, adoarme copila cand e mai agitata curatenie numai el face, uneori si mancare, baie facem NUMAI impreuna, ma incurajeaza sa ies (doar ca eu nu prea ascult) desi noi nu avem un program f clar ziua si ii dau san la cerere. Noroc ca Ana doarme binishor noaptea pt ca ala e punctul sensibil al lui tati. De fapt sa va explic cum sta treaba... la noi in casa nu e "noapte" decat dupa ora 24.00. BB adoarme de obicei "seara" in jurul orei 23.00 si se mai trezeste intre 4.00 si 6.00, cand/cum. Cum tati lucreaza de obicei seara si noaptea, el se baga in pat in jurul orei 3. Va dati seama ce nenorocire ar fi sa se trezeasca la 4... dar cum eu dorm de obicei in jurul orei 1, si oricum trebuie sa ma trezesc sa alaptez, ma ridic eu cand plange noaptea.
Cu toate astea, la incurajarile voastre, promit ca saptamana viitoare merg la cosmetica!

revin

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dolores spune:

de cand nu ti-a luat in greutate?poate ar fi bine sa faci o analiza a laptelui ca sa vezi daca asta e cauza

quote:
Originally posted by mayaione

Dolores eu ii pun biotics in lapticul meu, il mulg cu pompa si i-l dau cu biberonul. De azi cred ca o sa-i dau lapte praf pentru ca am observat ca nu mi-a luat deloc in greutate si mi-e teama ca nu mai e bun. Si am o gramada de lapte, nu stiu ce sa ma fac.

www.smi.ro/anamaria" target="_blank">Poze Anamaria
Povestea nasterii




dolores si David Cristian -22.11.2006-

poze dolores
album David Cristian
catre primul anishor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dolores spune:

nu cred ca de la stafilococ este tusea..nu stiu de ce nu i-a prescris ceva...tusea o are de o luna,iar stafilococul e posibil ori sa-l fi luat in maternitate si atunci posbil ca astea sa fie simptomele ori sa-l fi luat cand am fost internata cu el la gr.alexandrescu.de azi ii dau ambroxol si colargol..3 zile..sa vad evolutia


quote:
Originally posted by desiree

dolores: cand am descoperit infectia urinara la bebe Octavian, KLEBSIELLA PNEUMONIAE, si eu m-am mirat de pediatra ca a zis ca daca infectia este asimptomatica e mai bine sa nu ii dam nimic copilului, sa il lasam asa deocamdata! Probabil i-a fost teama sa nu dea in altceva copilul si de aia am facut 7 zile antibiotic oral! Asa si cu stafilococul lui David, desi am inteles de la tine ca ii produce tuse si alte simptome!



desiree si bebe Octavian

pozici




dolores si David Cristian -22.11.2006-

poze dolores
album David Cristian
catre primul anishor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marcelac spune:

quote:
Originally posted by dolores

de cand nu ti-a luat in greutate?poate ar fi bine sa faci o analiza a laptelui ca sa vezi daca asta e cauza

quote:
Originally posted by mayaione

Dolores eu ii pun biotics in lapticul meu, il mulg cu pompa si i-l dau cu biberonul. De azi cred ca o sa-i dau lapte praf pentru ca am observat ca nu mi-a luat deloc in greutate si mi-e teama ca nu mai e bun. Si am o gramada de lapte, nu stiu ce sa ma fac.

www.smi.ro/anamaria" target="_blank">Poze Anamaria
Povestea nasterii




dolores si David Cristian -22.11.2006-

poze dolores
album David Cristian
catre primul anishor




nu se poate sa nu mai fie bun laptele!!!
Si Ana a stagnat in greutate o saptamana dar nu am renuntat si acum crestem bine. NU TE LASA! Si nu incepe sa ii dai lapte praf ca nu mai scapi de el. Eu nici nu am cumparat ca sa nu am ispita in casa. Sigur ii dadeam de cel putin 3 ori pana acum daca aveam in casa.Asa ca mai bine ca nu am!
E prea usor sa ne descurajam fetelor...
Una e sa nu mai ai lapte si sa fi incercat sa stimulezi si daca nu se poate, aia e, treci la formula ca nu e tragedie. Dar daca ai lapte e mai mare pacatu sa dai copilului formula.
Prea ne invinovatim de toate cele. Are copilu muci, HOP, mami e de vina ca nu stiu ce, nu a luat in greutate... HOP, mami e de vina, etc. Au si ei etape ca sunt oameni, nu robotzei. Cresterea, stagnarea, sau pierderea in greutate trebuie apreciate pe termene mai lungi (1-2 saptamani cel putin). Ana nu creste spectaculos, abia daca ne incadram in grafic... dar creste constant si se vede pe ea ca e bine si multzumita asa ca DECLAR ca nu ma ingrijorez. Monitorizez si las copilul sa mearga in ritmul lui.
Va rog nu va mai invinovavatzitzi pentru toate cele... nu face bine la frumusetze! (ca sa nu mai zic de sanatatea voastra si a copilului!!)

Mergi la inceput