Fulguleti de noiembrie-decembrie 2006(8)

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns carla2005 spune:

1. Si eu folosesc tetine NUK 0-6 luni marimea M pentru lapte si marimea S pentru ceai,
2. Taticul nostru ne ajuta cat poate ca altfel nu stiu ce m-as fi facut pe noi nu ne ajuta nimeni altcineva asa ca ori stau eu cu copilu si el gateste spala curatenie etc ori invers,
3. De iesit pe afara ies doar 15 minute ca e frig rau si bate vantul,
INTREBARE voi ati pus copiii in fundulet ca a mea trage de maini si de picioare sa stea in fund si urla pana o pun rezemata de perna e atunci e foarte bucuroasa!
Va pup!

carla2005 de Alexandra Maria 16.11.2006

poze bb

"Opreste trecerea. Stiu ca unde nu e moarte nu e nici iubire , si totusi te rog: opreste, Doamne, ceasornicul cu care ne masori destramarea."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mormelvio spune:

Salutre mamici de pitici. Am lipsit cateva zile si vad ca un capitol intreg ati terminat....mah...nu reusesc sa tin pasul cu cititul...
Vad ca se discuta despre tatici, eu nu mai scriu ca am scris deja mai de mult ca am un sot de nota 10 cu felicitari...nu de alta dar poate citeste ce scriu si i se urca la cap...
Cat depsre salariul cuvenit prospetelor mamici va put spune urmatoartele: acolo unde la nivel de firma NU este incheiat un contract COLECTIV DE MUNCA, se aplica prevederile contractului colectiv de munca la nivel national pe anul 2005-2006, ca doar toate ati nascut in 2006. Acesta din urma, prevede la art.51, litera c, faptul ca mamicile beneficiaza de un SALARIU DE BAZA pentru nasterea fiecarui copil, iar in cazul in care mama nu este angajata, poate beneficia tatal, daca el lucreaza. Eu presupun ca pt cele care aveti gemeni, ar trebui sa primiti 2 salarii ...dar ma rog..ar fi bine si unul decat nimic....Asta inca o data o specific, se aplica, numai daca la nivelul firmei nu exista un contract colectiv de munca, depus la ITM. Daca exista, atunci se aplica prevederile din contractul colectiv la nivel de unitate si este posibil ca acest avantaj sa nu fie specificat. Celor care au nascut in 2007, probabil ca li se aplica prevederile contractului colectiv de munca incheiat la nivel national pt. 2007-2010, unde la art. 51 literra c scrie ca au dreptul la un SALARIU MEDIU PE UNITATE si nu un salariu de baza...
Sper ca m-am facut inteleasa.
Va pup pe toate.

poze

varsta lui Alin

www.TickerFactory.com/weight-loss/wP8qy35/] br / " target="_blank"> greutatea mea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mormelvio spune:

Am uitat sa va mai dau o informatie care poate va ajuta cu ceva.
Cele care renuntati la concediu pentru ingrijirea copilului, aveti dreptul la micsorarea programului de lucru cu 2 ore, fara sa va fie afectat salariul de baza (conform aceluiasi contract colectiv de munca la nivel national pt anii 2007-2010)si totodata aveti dreeptul si la stimulentul care este parca de 1 milion incepand cu anul asta.

Textul exact este urmatorul:

Femeile gravide, lauzele si cele care alapteaza nu pot fi obligate sa presteze munca de noapte.
Art. 17. - (1) Salariatii care renunta la concediul legal pentru īngrijirea copilului īn vārsta de pāna la doi ani beneficiaza de reducerea duratei normale a timpului de lucru cu 2 ore pe zi, fara sa le fie afectate salariul de baza si vechimea īn munca;. La cererea lor se poate acorda program decalat, cu alte ore de īncepere a programului de lucru, daca activitatea unitatii permite.
(2) Femeile care au īn īngrijire copii de pāna la 6 ani pot lucra cu 1/2 norma, daca nu beneficiaza de cresa sau camin, fara a le fi afectate drepturile ce decurg din calitatea de salariat. Timpul īn care au fost īncadrate īn aceste conditii se considera, la calculul vechimii īn munca;, timp lucrat cu o norma īntreaga.

Sper ca si asta este o informatie de folos.



poze

varsta lui Alin

www.TickerFactory.com/weight-loss/wP8qy35/] br / " target="_blank"> greutatea mea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marcelac spune:

salutare,

sorry, nu raspund la nimeni ca nu am apucat sa citesc, dar am intrat sa va aratam ce isprava am facut noi in seara asta. Sa se consemneze ca avem exact 7 saptamani si ne place in cada!

editez ca am uitat sa spun ca dovada ispravei e in albumul foto

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mayaione spune:

Sa-l laud si eu pe al meu ca merita din plin. La noi tati face ceea ce ar trebui sa fac eu, da papa la bebe, o plimba, o schimba, se joaca cu ea, o culca. E sotul model. Mami sta cu ea doar cand are f mult de lucru tati sau e f obosit. In rest, e fata lui si ii place la nebunie sa aiba grija de ea, a inceput chiar sa-mi atraga atentia ca nu e bine cand mai fac si eu una alta. Plus ca el alearga si la cumparaturi, dar numai cand doarme bebe ca nu cumva sa ramanem singurele si sa nu ma descurc. E un dulce si il iubim enorm, e sotul si tatal model. Gata cu lauda sa nu-l deochi si sa i se ia.
Dolores, la bebita mea in spital i-a iesit hemoglobina 10, deci e anemica. Aman insa administrarea fierului pentru ca vreau sa-i fac odata vaccinul asta ca deja implinim 3 luni si suntem nevaccinate. Are si diaree saracuta de la antibiotic, trebuie oprita pana luni. Pediatra zicea sa opresc alaptatul, dar nu-mi vine. I-am cumparat biotics sa vad cum merge. Apropo, daca ii dai antibiotic, la 3 ore dupa, baga-i biotics in laptic. Daca as fi stiut si eu de la inceput nu cred ca mai facea diaree. Medicii ar trebui sa stie, dar no comment.

www.smi.ro/anamaria" target="_blank">Poze Anamaria
Povestea nasterii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dolores spune:

desiree,problema e ca mie nu mi-a dat nimic pt acel stafilococ...am inceput eu sa-i fac un tratament pt 3 zile: ambroxol picaturi orale si colargol picaturi de nas....sa vedem.de la nurofen mi-a varsat f rau ieri,iar pe prospect scrie ca se da la copii sub 3 luni doar la indicatia medicului....

dolores si David Cristian -22.11.2006-

poze dolores
album David Cristian
catre primul anishor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dolores spune:

nici david nu are vaccinul facut.mi s-a zis ca pt anemie ii va da ceva,dar nu acum..hm...daca ii dau san,cum administrez biotics?multa sanatate puiuluui

quote:
Originally posted by mayaione

Sa-l laud si eu pe al meu ca merita din plin. La noi tati face ceea ce ar trebui sa fac eu, da papa la bebe, o plimba, o schimba, se joaca cu ea, o culca. E sotul model. Mami sta cu ea doar cand are f mult de lucru tati sau e f obosit. In rest, e fata lui si ii place la nebunie sa aiba grija de ea, a inceput chiar sa-mi atraga atentia ca nu e bine cand mai fac si eu una alta. Plus ca el alearga si la cumparaturi, dar numai cand doarme bebe ca nu cumva sa ramanem singurele si sa nu ma descurc. E un dulce si il iubim enorm, e sotul si tatal model. Gata cu lauda sa nu-l deochi si sa i se ia.
Dolores, la bebita mea in spital i-a iesit hemoglobina 10, deci e anemica. Aman insa administrarea fierului pentru ca vreau sa-i fac odata vaccinul asta ca deja implinim 3 luni si suntem nevaccinate. Are si diaree saracuta de la antibiotic, trebuie oprita pana luni. Pediatra zicea sa opresc alaptatul, dar nu-mi vine. I-am cumparat biotics sa vad cum merge. Apropo, daca ii dai antibiotic, la 3 ore dupa, baga-i biotics in laptic. Daca as fi stiut si eu de la inceput nu cred ca mai facea diaree. Medicii ar trebui sa stie, dar no comment.

www.smi.ro/anamaria" target="_blank">Poze Anamaria
Povestea nasterii




dolores si David Cristian -22.11.2006-

poze dolores
album David Cristian
catre primul anishor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Donia spune:

Ruxandra, chiar ai ghicit, la noi la gradi sunt 2 serii de copii (si fac cu aceeasi profesoara). As fi vrut sa fie in grupa de dimineata Roxana, dar mi s-a spus ca acolo sunt copiii care vin la scoala cu autobuzul scolii, iar noi stam prea aproape de scoala si nu ne calificam la autobuz. Asta e...

dianarus, nu rad, cum sa rad, ca nici eu n-am stiut pana nu mi-a explicat o canadianca. Scrapbook e un fel de album foto combinat cu caiet de amintiri, daca vrei... Se pot pune atat poze cat si alte desene, texte, felicitari, tot felul de chestii care au o semnificatie (ex, o suvita din parul copilului, bratara de identificare din spital, etc). Si se gasesc tot felul de seturi pentru asta, decoratiuni si ornamente, caiete speciale, floricele, carioci, etc.
Uite un www.scrapbookmax.com/pad/scrapbook-max-screenshot.gif" target="_blank">exemplu.


Eu nu strivesc corola de minuni a lumii (L. Blaga)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dolores spune:

fetelor uitatiwww.totsites.com/" target="_blank">AICIceva interesant...eu voi face asa ceva..mi se pare dragutz.

dolores si David Cristian -22.11.2006-

poze dolores
album David Cristian
catre primul anishor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carla2005 spune:

PLEASE ziceti-mi si mie pot pune copilu in fund de la 2,5 luni fiindca a mea numai asa ar sta ...daca o tin pe spate incepe sa urle pana o ridic daca oteg usor de maini imediat se ridica si usor sustinuta sta in fundulet insa imi teama sa nu ii cauzeze la coloana vertebrala! Oeicum face zilnic mai multe abdomene ca mine nu stiu frate de unde are atata energie!
Va pup, interesante informatiile date de mormelvio
eu chiar vroiam dupa un an sa incep munca fiindca este mult mai avantajos salariul decat indemnizatia insa cand va auzi sefa mea de program redus cred ca ma da la draci cu copil cu tot nu a tinut ea cont cat am fost gravid dar acuma....in fine "suntem in Roania si asta ne ocupa tot timpul"!

carla2005 de Alexandra Maria 16.11.2006

poze bb

"Opreste trecerea. Stiu ca unde nu e moarte nu e nici iubire , si totusi te rog: opreste, Doamne, ceasornicul cu care ne masori destramarea."

Mergi la inceput