sot imatur, incredere tradata sau mama nepregatita

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns coraly spune:

Mimisor, imi pare rau pt. ce ti se intampla. Nu prea ai ce sa faci. Din pacate, in viata avem si deceptii, facem si alegeri gresite, dar asta e mersul. Incearca sa te pastrezi calma si echilibrata, copilasul are nevoie de tine. Si incearca sa vezi si un alt aspect. Ca din orice ni se intampla trebuie sa invatam ceva. Oricum, poate nu el a fost alesul. Eu sper din tot sufletul sa-ti gasesti linistea. Si nu dispera, nu stii niciodata ce-ti rezerva viitorul. Vei gasi un alt barbat care sa te faca fericita. Bucura-te de copilasul tau!

Coraly si Sergiu (3 ian 2005)

poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns claudia_a spune:

Eu nu prea va inteleg pe cele ce ati scris...
Eu sunt de parere ca atata timp cat un barbat, dupa 9 ani de stat impreuna, iti spune verde in fatza ca nu te mai iubeste, si mai rau ca nu te-a iubit dar s-a complacut in situatie, ca se culca cu alte femei (cuvinte care dor mai mult decat orice altceva - rup sufletul in doua)... pai ce, Doamne iarta-ma, mai astepti de la el!!!
Eu nu as suporta aceste cuvinte si as fi prima la tribunal sa dau divort... cum sa stau langa un om care, intr-un cuvant, ma dispretuieste (si aici amintesc ce zicea MIMISOR: nu vorbeste cu ea, nu ies nicaieri impreuna, se enerveaza in discutii, nu o sustine cand plange...)... vi se pare corect????
Hai sa fim seriosi... nu s-au chinuit parintii nostri cu noi ca sa ajungem carpa de sters pe jos a cuiva!
Ca il iubeste si ca il va iubi mult timp de acum incolo asta este altceva, dar dragostea care nu e impartasita - nu mai poate continua!

Curaj

Mami si www.babiesonline.com/babies/n/nasturica" target="_blank">Ioana nasturica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elle_seb spune:

"Prietenele mele imi spun sa-l las in pace si sa acult de oamenii mai in varsta ( adica de parintii mei care spun ca daca o sa incerc sa ma impac va profita de mine si ma va umili mereu)"

Cei apropiati lui mimisor au mai multe detalii vis-a-vis de relatia lor decat avem oricare dintre noi aici, pe forum si cand i-au dat un astfel de sfat nu cred ca l-au dat degeaba.

"Unele femei sunt constiente de faptul ca toti suntem oameni si ca toti gresim. E tare simplu sa vezi paiul din ochiul altuia. Exista pacate pe lumea asta, daca nu mai mari, atunci cel putin la fel de mari ca adulterul: mania, lenea, disperarea, trufia, uciderea de copii.... Si totusi, Dumnezeu le iarta pe toate... daca ne caim sincer... noi, oamenii, de ce nu ne putem ierta unii pe altii?"

Teoria cu iertarea este valabila in cazul in care cel ce ti-a gresit se caieste, cum ai zis si tu, insa el nu se caieste, el nu o mai iubeste si face tot ce stie ca sa o determine pe ea sa ceara divortul. Nu poti ierta pe cineva care persista in greselile lui si care nu cere iertarea.

No, sapte vorbe un ban nu face. Mimisor, sunt sigura ca iti este foarte greu in situatia in care te afli tu acum si imi pare sincer rau pentru suferinta ta. Pe mine mama m-a invatat ca femeia este egala cu barbatul si ca daca nu exista respect nu exista nimic. Si mi-a mai spus ca daca barbatul nu te respecta si nu te apreciaza pentru ceea ce esti nu merita sa-ti sacrifici viata pentru el, cu sau fara copii. Am trecut si eu prin destule cu al meu sotz si vreau sa-ti spun ca am reusit sa-l fac sa ma respecte si sa ma aprecieze si acum joaca dupa cum cant eu, nu-mi place asta, as fi preferat sa fim egali, sa nu trebuiasca sa-l tin din scurt, sa faca anumite lucruri pentru ca asa simte, insa deocamdata e bine si asa. Si iti mai spun un lucru: un barbat niciodata nu o sa respecte o femeie dependenta de el financiar si emotional. Cand o sa-ti capeti independenta, se vor schimba lucrurile la 180 de grade. Practic vorbind, parintii tai sunt alaturi de tine? Te pot sustine in situatia in care ai decide sa te desparti de el?
Hai, curaj, Mimisor, si nu uita, suntem mai puternice decat ne cred ei!

Elle_seb

May you always have Love to Share, Health to Spare and Friends that Care!
http://pg.photos.yahoo.com/ph/laura_bucharestlife/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elise spune:

Eu as lua o pauza.
Expediaza-l de linga tine si de linga kupil, sa se duca sa stea cu chirie sau la hotel, si vezi cum se prezinta in citeva saptamini.

Daca e spasit si dispus la compromisuri - incearca sa-i mai dai o sansa.

Daca e tot cu "wind of change", asta e. Nu mai insista.
Viata nu se temina cu un barbat, oricare ar fi ala.

Elise & BBLisa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elle_seb spune:

Exact, cum spune si Elise, da-i libertatea pe care si-o doreste. Astfel o sa iti limpezesti si tu gandurile si el. Si apoi, judecand la rece, fara elementul perturbator langa tine, s-ar putea sa vezi altfel lucrurile.

Elle_seb

May you always have Love to Share, Health to Spare and Friends that Care!
http://pg.photos.yahoo.com/ph/laura_bucharestlife/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mimisor2004 spune:

Financiar nu prea am depins de el ( am castigat in ultimii 6-7 ani mai mult decat el - acum chiar cu peste 50% mai mult)
De expediat am vrut sa-l expediez dar mi-a tot repetat ca el sta cu bb in casa si ca va pleca atunci cand il duc la mama ( pentru cateva luni).
Nu o sa stea cu chirie deoarece avem o garsoniera ( dar din spusele lui nu l-a anuntat pe chirias sa se mute)

Nu inteleg care ii sunt motivele pentru care nu a spus nimanui ce se va intampla intre noi ( frate, parinti ,prieteni)

Probabil ca nu ne intelegem ( sau nu tot timpul) dar cred ca nu stai cu cineva 9 ani doar asa din obisnuinta ( am avut momente tandre si placute) - ne-am casatorit dupa doi ani si jumatate

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns coraly spune:

Mimisor, poate exista o alta femeie anume. Deci nu 'femeile' cu care s-a mai culcat. Una anume.

Coraly si Sergiu (3 ian 2005)

poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ellej spune:

quote:
Originally posted by stefany_p

babratul este stresat si speriat dupa ce-i naste femeia..nu zau...da ce?alapteaza? i se crapa sfarcurile? i se lasa sanii? are cearcane sau probleme cu spatele??sa fim seriosi...multi uita ce au acasa, si-i apuca dorul lelii....stiti ce-i inspaimanta cel mai tare??competitia...gandul ca femeia lui e dorita de altul, si daca acest lucru nu exista, desi mi-e greu sa cred ca o femeie nu are un tip care cel putin o place, atunci el poate fi inventat,...
cand il apucase pe al meu dorul d efemei maritate pe net il apucase si pe sefu dragoseta pt mine..si a aflat domnul, si aflat ca ala nu e singurul..si s-a mai gandit o data...dar nici eu nu mai cred ca tot ce zboara se mananca, am antenele ridicate mereu...asta e viata...parsiva..si se mai si termina prost



Asa e! Iarba vecinului e mereu mai verde si e valabil si pentru ai nostri si pentru ceilalti (ca pentru ceilalti noi suntem alea mai verzi ca ale lor ).

Mimisor, lasand gluma la o parte, si eu zic ca trebuie sa stii cum sa exploatezi in avantajul tau simtul de posesiune al masculului, asta daca nu ii dai papucii urgent (ca din cate vad merita cu varf si indesat sa fie usuit).

Si mai am un of: ce tot are rumānu' cu "tata la copil"? Poate sa fie tata la copil si fara sa fie sotul mamei, daca vrea evident. Cunosc doua cazuri de tati mult mai responsabili si mai aproape de copii decat mamele (unul roman si unul strain). Iar unul nici macar nu sta in aceeasi tara cu fosta consoarta si cu fiul si totusi se duce saptamanal sa-l viziteze in WE, oricat de obositor ar fi fost.

Asa ca asta nu e scuza pentru barbati, pot sa fie tati responsabili daca vor. Din pacate foarte multi sunt egoisti, apoi se recasatoresc si ocupa mai mult de noua familie...

In fine, eu zic sa epuizezi toate caile de impacare, macar sa nu ramai cu regrete. Am cunoscut o persoana care regreta ca se despartise de primul sot (o inselase o data) spunand acum, dupa tzshpe ani, ca "unul mai bun n-am gasit, unul mai prost nu-mi trebuie".

Cred ca orgoliul m-ar face nu numai sa ma despart de el dar sa ma si razbun inainte (stiu, suna prosteste dar sunt vindicativa de felul meu). Insa nu face nimic in pripa, reflecteaza bine inainte de a lua o decizie finala.

Si Dieu nous a faits a son image, nous le lui avons bien rendu.
If God created us in His image we have certainly returned the compliment.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mimisor2004 spune:

Ma gandesc ca ar fi trebuit sa lipseasca mai mult de acasa, sa lipseasca in week-end, sa-si schimbe hainele, aspectul, sa-si cumpere lucruri noi.
In zilele in care venea mai tarziu, era la bere cu colegii lui - stiu de la sotia unuia dintre ei.
Oricum daca ar fi una anume nu inteleg de ce nu se muta cu ea de acum.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mimisor2004 spune:

Ma gindesc ca ar fi lipsit mai mult de acasa ( in zilele in care venea tarziu era la bere sau bowling cu prietenii lui - stiu de la sotia unuia din ei), si-ar fi cumparat haine noi, ar fi fost mult mai ingrijit.
Sau si cealalta persoana este intr-o relatie si se ascund foarte bine.
In decembrie 2006 m-am suparat pe el la un moment dat si nu am mai vorbit eu cu el, ulterior ne-am impacat.
Dupa o sapt m-am suparat din nou deoarece mergea la bowling fara sa se gandeasca ca as vrea si eu sa ies undeva ( de la serv mergeam direct acasa sa duc biberonul cu laptele muls in cursul zilei)
In acea perioada, i-a spus unei prietene ca eu ma supar mereu si ca nu mai vrea sa ma impace, ca eu incerc sa-l controlez si ca nu suporta asta.
Cred ca si eu m-am incapatanat sa nu ma impac cu el ( de Craciun a cumparat brad si cadou pentru bb si eu i-am reprosat ca nu l-am cumparat impreuna)


Mergi la inceput