sot imatur, incredere tradata sau mama nepregatita

sot imatur, incredere tradata sau mama nepregatita | Autor: mimisor2004

Link direct la acest mesaj

Buna,
Sunt o viitoare mamica singura.
Dupa o perioada de 6 luni de la nasterea lui bebe in care sotul a evoluat de la o implicare totala in cresterea si ingrijirea lui la intarzieri repetate ( dupa ora 20.30)
In ceea ce ma priveste, nu m-am obisnuit prea usor cu statutul de mama ( eram tot timpul speriata de regurgitari, iritatii, lipsa lapte, etc)
Dupa 4 luni m-am intors la servici ( din motive strict financiare) iar bebe a ramas cu mama mea.
In aceasta perioada relatia cu tatal s-a cam deteriorat ( daca il sunam sa mergem impreuna spre casa se enerva spunandu-mi ca nu trebuie sa insist sa ma si aduca de la servici, venea destul de tarziu acasa etc.)
A urmat o perioada de 1 luna in care nu vorbeam decat despre bebe( ii dadea sa manince la ultima masa, ii facea baie, si dormea cu el)
Totul a explodat in noaptea de anul nou, cand intrand in bucatarie l-am surprins inchizand telefonul.
La intrebarea mea pe cine suna a incercat sa se eschiveze dar intr-un
final a inceput sa-mi tranteasca diverse ( ca s-a saturat de mine, ca nu mai vrea sa se implice emotional, ca ma enerveaz din orice, ca isi doreste ca mama copilului lui sa fie mai curajoasa, ca se culca cu alte femei, ca ar trebui sa avem doar o relatie civilizata in care sa ne ocupam de bebe si sa ne vedem fiecare de treburile noastre etc)
In perioda urmatoare, la insistenta mea de a lamuri situatia ( cum adica sa ne vedem fiecare de treburile noastre) discutiile au degenerat in altele mai dureroase ( ca nu ma iubeste, ca nu m-a iubit, ca nu ne intelegem, si ca singurul lucru pe care nu il regreta este nasterea copilului)
A stabilit ca dupa plecarea lui bebe la parintii mei ( peste aprox 1.5 luni) sa se mute ( in schimb nu a anuntat chiriasii din cealalta locuinta ca trebuie sa-si caute alta locuinta, nu s-a interesat de procedurile de divort)si sa divortam. ( motivand ca nu este frumos sa depunem cererea acum cat mama este in casa cu noi).
Este o situatie care ma deruteaza si ma face sa ma simt ingrozitor.
Pe de o parte cred ca este o drum fara intoarcere (in conditiile in care cred ca este vorba si de altcineva) iar pe de alta cred ca este doar o situatie trecatoare ( desi s-a intamplat cam la fel acum 3 ani cand a plecat o sapt de acasa dar ne-am impacat.
Imi este destul de greu sa fiu calma si relaxata - cu exceptia serilor si a week-end ului cand il am pe bebe langa mine.


Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns chislauriana spune:

De cat timp sunteti casatoriti?Oricum nu stiu daca asta conteaza sau nu, insa sfatul meu este ...daca il iubesti si v-ati casatorit din dragoste incearca sa lupti pentru el, dar mai ales incearca sa vezi ce la determinat sau facut sa aiba o asemenea atitudine.Spune-i ca nu te superi daca nu te mai iubeste dar sa fie macar sincer in a-ti spune adevarul.Daca refuza sa stati de vorba sau nu-ti da importanta ameninta-l tu cu plecarea, si spune-i ca dragoste cu sila nu se poate.In scurt timp trebuie sa ia o atitudine, mai ales daca ii spui ca tu nu-l tii cu forta langa tine.II va da de gandit.....si nu uita:DACA E VORBA DE ALTCINEVA TREBUIE SA OBSERVI SINGURA....atitudinea de indiferenta, gesturile urate, vocabularul murdar SI MAI ALES TELEFONUL, in sau ascuns.Nu uita sa-i verifici hainele cand le pui la spalat, sa vezi daca nu gasesti fire de par de alta nuanta sau lungime.bafta, si te rog sa ma anunti de ceea ce urmeaza.pa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns coraly spune:

Ba eu nu cred ca e corect ce spune si face el. Adica daca ea devenind mama a inceput sa fie mai stresata si prea grijulie, sa se enerveze mai usor, datorita probabil oboselii si stresului, 'domnul' are tot dreptul sa nu o mai placa, sa nu o mai considere demna de el ... penibil, ca sa nu zic altceva. Si sfatul e ca tot ea sa se adapteze dorintelor lui, sa fie sclipitoare, atragatoare si odihnita (de parca un om alege de buna voie sa fie obosit) si sa-i ocupe timpul cu activitati ca sa nu se duca la alte femei... my God.
Din pacate dupa aparitia unui copil se schimba mult eintr-o relatie, si abia atunci se vede daca e cimentata sau nu, daca este iubire profunda si maturitate, sau nu. Se pare ca in cazul asta nu exista. Si mie daca mi-ar fi zis asa ceva barbatul, ca se culca si cu alte femei pt ca eu sunt prea stresata si obosita si nervoasa (pt ca am un copil pe cap si servici pe deasupra si hormonii post sarcina) si nu mai fac fata exigentelor lui, m-as fi simtit foarte tradata si inselata in asteptari si sentimente la randul meu. Ce s-o mai lungim. Daca asa pune problema, nu vad ce cale de iesire ai, decat sa-i lasi libertatea dorita, si sa-ti gasesti drumul in viata fara el. Poate vei gasi o persoana care te iubeste si la greu, nu doar la huzureala.

Coraly si Sergiu (3 ian 2005)

poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns angelapriboi spune:

Mimisor ia pune tu mana si fa un drum la coafor,cosmetica si pe la un magazin dragut si pregateste tu cateva cine cu altcineva in oras.Poti sa te duci chiar singura,dar el sa inteleaga ca te intalnesti cu cineva.Si nu-l anunta dinainte ci pur si simplu suna-l ca intarzii in seara respectiva si vin-o tu acasa dupa ora 23 si foarte bine dispusa.Ia si tu niste antistres.Si fii zambitoare ,dar refuza sa dormi cu el in pat,a doua saptamana iesi de 2 ori in oras.Si intre timp cumpara un alt sim si trimite-ti singura mesaje de dragoste.
Abia atunci o sa vezi cum va reactiona el.Daca se intoarce spasit la tine inseamna ca inca te mai iubeste.Daca ii e indiferent inseamna ca e bine sa divortezi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elle_seb spune:

Oare cum ar trebui sa fie o mamica cu copil mic, dintre regurgitari, iritatii, biberoane s.a. asa incat sa nu-l irite pe domnu' stresat? Sau suntem bine mersi cand nu avem probleme, griji, copii de crescut si cand apar responsabilitatile dam fuga prin paturi straine? Sfaturile astea cu fa-te frumoasa, fii seducatoare, sclipitoare, odihnita, fara frici exagerate mi se par ....
Ori este matur ori nu este. Ori intelege ce inseamna sa cresti un copil, te ajuta si se comporta ca atare, ori iti declara intr-o zi ca nu te mai iubeste, ca nu mai esti cea pe care a cunoscut-o.
Ok, si daca as face ce bine a spus ANgelapriboi, as face-o doar ca sa-i dau peste nas, dupa ce in prealabil as lua decizia de a ma desparti de el. Doar in ciuda, nicidecum pentru a-l recastiga, pentru ca in situatia de fata, este clar o lupta pierduta. Eu cel putin nu cred ca as mai vrea langa mine un astfel de om care sa-mi spuna "ca s-a saturat de mine, ca nu mai vrea sa se implice emotional, ca se culca cu alte femei".

Elle_seb

May you always have Love to Share, Health to Spare and Friends that Care!
http://pg.photos.yahoo.com/ph/laura_bucharestlife/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ileanna spune:

mimisor, e speriat ca nu mai esti fata cu care s-a insurat ...
arata-i ca tot aia esti.

fa ce zice angelapriboi si dc nu se trezeste ... asta e. tb sa-ti vezi de drum. nu-l presa si nu te arata disperata. dc cedezi nervos o ia la goana de tot. fii calma, traieste. poate isi revine si veti rade de acest episod. poate isi revine si tu realizezi ca te-a dezamagit si nu-l mai vrei.

oricum e f f aiurea, noi suntem langa tine si asteptam vesti.



Never say NEVER.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisimuky spune:

Nu vreau sa supar pe nimeni insa atitudinea asta care se insinueaza de unele fete ca ar da roade in salvarea unei relatii care oricum e pe duca mi se pare complet deplasata. Cum ai putea sa te faci atragatoare, sa fii disponibila, draguta cu o jigodie, ca nu-i pot spune altfel unui om care ar trebui sa-ti pupe mainile si picioarele ca i-ai facut un copil iar el iti declara sus si tare ca se culca cu altele si ca, ce mai incolo incoace, il stresezi al naibii de tare ?!Uite, de ex., am trecut si eu prin faza asta de care povesteste Mimisor - nascusem primul copil iar domnul meu nici vorba sa ma ajute cu ceva ( de mentionat ca dupa nastere am avut dureri groaznice de spate, abia ma puteam deplasa prin casa, nu mai spun ce greu imi era sa car apa ca sa-i fac baie copilului in fiecare seara, am facut fizioterapie cateva saptamani ca sa-mi revin ), el isi vedea in continuare de programul lui, cica facea sport ( juca fotbal, vorba vine ) in fiecare seara cu niste amici la o sala de sport, sala pe care ulterior din discutii a reiesit ca nici nu stia unde se construise exact... Si daca am fost fraiera si l-am crezut ca face intr-adevar sport si chiar il indemnam sa faca am ajuns in situatia sa il prind si ca umbla cu alte femei + multe altele... Da' chiar noi, femeile, sa ne injosim atata pentru a tine un barbat langa noi ? Si pentru ce ?! E plina lumea de astfel de specimene, cel putin aici pe forum gasesti sute de povesti de genul asta, si n-ar fi deloc greu sa-ti gasesti nu unul din astfel de barbati, ci zece ! Si la ce ne-ar folosi ? Pana nu rupi pisica in doua, nu vei stii niciodata cat de puternica esti.Eu nu te indemn Mimisor sa te desparti, tu stii cel mai bine ce traiesti, insa gandeste-te bine daca vrei sa-ti irosesti viata langa un astfel de om.

Mamica de nazdravan Rares si Mihnea

Good things last forever.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ileanna spune:

pisimuky nici un barbat nu trebuie sa-ti pupe picioarele ca i-ai facut un copil.

Cum adik i-ai facut un copil?? My God!



Never say NEVER.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisimuky spune:

Ileanna, in viziunea mea, un copil e cel mai frumos cadou pe care o femeie i-l poate face unui barbat. Nimic nu egaleaza gestul. Daca tu ai alta parere, eu ti-o respect, n-am nici o problema....

Mamica de nazdravan Rares si Mihnea

Good things last forever.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elle_seb spune:

Mda, se pare ca, la fel ca acum 100 de ani, femeia trebuie sa se sacrifice pe altarul Sfantului Sotz ca asa se cade, ca asa e bine pentru toata lumea implicata (in afara de ea, da' ce conteaza). In virtutea teoriei enuntate, mai lasati, fetelor incolo casa si copilul si vedeti-va de mers pe la coafor 5 zile pe saptamana si fitness neparat la 2 saptamani dupa ce nasteti ca deh, sa nu vada musiu celulite si randuri de burti ca nu de alta, da' o ia la fuga si uite-asa ramane copilu' fara tata.

Elle_seb



May you always have Love to Share, Health to Spare and Friends that Care!
http://pg.photos.yahoo.com/ph/laura_bucharestlife/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elise spune:

ei bine, eu nu cred ca a vorbit serios.
De multe ori vorbele sint...vorbe.
Chiar tu spuneai ca n-a intreprins nimic concret in sensul despartirii.

Nah, si pe mine ma deranjeaza cind dau un telefon shi isi baga barbatu-meu nasu' imediat in display: "pe cine, pe cine suni?!"
Si daca ii spun ca sun un amant, nu inseamna musai ca asa si e.

In plus, un barbat care e atasat de copil, il hraneste si doarme cu el (mie mi se pare lucru' mare...) - nu cred ca s-ar arunca asa repede si simplu i fara motiv intr-un divort care presupune si separarea lor, si traumatizarea copilului.

Parerea mea e ca e suparat.
Si trebuie sa afli de ce.
Faptul ca ti-a spus ca "nu esti curajoasa" e motivat de ceva.
Nu ti-a reprosat ca nu mai esti seducatoare, sclipitoare, odihnita ca atunci cind v-ati cunoscut.
Ti-a reprosat lipsa de curaj. E o diferentza. Asta nu se rezolva cu un rind de spoiala.

Si eu zic ca merita sa vezi ce l-a suparat asa tare si ce puteti face...


Elise & BBLisa

PS:

Mergi la inceput