sot imatur, incredere tradata sau mama nepregatita

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Elle_seb spune:

"Mie nu mi se pare deloc imatur, insa faptul ca o inshala cu alte femei si ca ii reproseaza unele chestii imi aduc aminte de multe exemple de fete care au trecut exact prin aceleashi crize si au trecut cu brio de aceste perioade si totul a revenit la normal, daca se mai poate numi normal, insa a trebuit sa-si mai scoata de la naftalina ceva lenjerie sexy sau sa-l gadile in mod spectaculos pe domn."

La care "normal" sa se mai intoarca femeile astea? Poate doar daca le-ar face o lobotomie.
Si ce se va intampla cand ajungi la varsa la care toate lenjeriile sexi din lume si cele mai scurte fuste nu vor mai avea efectul provocator al tineretii?
Zic si io, asa...

Elle_seb

May you always have Love to Share, Health to Spare and Friends that Care!
http://pg.photos.yahoo.com/ph/laura_bucharestlife/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns coraly spune:

Elleseb, se pare ca unele femei sunt dispuse sa se umileasca si sa se dea peste cap in dorinta de a-l pastra pe tatal copilului, chiar daca le-a inselat asteptarile si nu le-a fost alaturi asa cum ar fi trebuit. Fiecare e liber sa faca ce vrea. Eu una nu as face asemenea compromisuri. O relatie care ajunge la un asemenea punct, adica vine omu si-ti spune ca s-a culcat cu alte femei... e o relatie moarta din punctul meu de vedere. Daca vroia sa lupte pentru ea, trebuia sa te previna inainte de a o face, sa-ti traga semnalul de alarma. Mi se pare mojic si nu as putea ierta nicidecum unui barbat de care mi-am legat viata un asemenea comportament, daramite sa ma apuc sa ma si gatesc si binedispun pentru a-i intra in gratii. Avem o singura viata si dreptul la fericire. De ce sa te inhami langa un tradator pentru restul vietii, doar pentru a avea copilul tata? El va ramane tatal copilului oricum, chiar daca nu mai locuieste in aceeasi casa. Si pentru copil este mai bine sa aiba o mama fericita si sa creasca intr-un mediu armonios.

Coraly si Sergiu (3 ian 2005)

poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns angelapriboi spune:

Diana felicitari pentru ca esti fericita.Nimeni nu poate sa spuna cum va reactiona in fata unui fapt comis (ma refer la inselat) pana nu i se intampla.Asa ca nu avem dreptul sa judecam pe nimeni.

Asa ca eu ma bucur ca acum esti fericita,stiu prin ce ai trecut si iti doresc tot binele din lume si multa ,multa sanatate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns misulescum spune:

Lasa-ma sa cred ca nu vei fi o viitoare mamica singura.
Esti f.sigura ca in viata lui e o alta femeie?
In continuare sotul tau se ocupa la fel de bb?
Stati impreuna ,deci nu a plecat de la voi,dar ameninta ca va paraseste,dupa ce va pleaca mama ta de la voi.
Aici pe forum vei primi multe sfaturi,si vei auzi o multime de povesti asemanatore cu a ta.Citeste atent ca multe fete iti vor binele.
Eu zic ca sotul tau e suparat ca nu mai esti asa cum erai tu odata ,si ca avand un copil ,el si-ar dori o mama puternica,curajoasa{ chiar tu ai spus ca te-ai obisnuit greu cu statutul de mama}pt.copilul vostru.

Poate ca el iti trage un semnal de alarma!!!
Nu cred ca iubirea a trecut asa repede ,dar aparitia unui bb. l-a schimbat.Se spune ca barbatii sunt copii mai mari;in aceasta situatie femeile trebuie sa fie si mai puternice{ ca de, 1 bb.+ 1 sot = 2 copii}

Stiu ca-ti va fi greu ,dar incearca sa te detasezi putin de el ,sa fi mai distanta ,sa nu-i spui tot ce ai pe suflet , sa sesizeze ca se petrece ceva cu tine ,nu-l mai suna sa te aduca de la servici etc.

Vezi tu ,fiecare te sfatuieste in functie de ce fel de om este,acum depinde de tine cum esti;daca poti sa lasi de la tine atunci lasa , cineva trebuie sa cedeze intr-o casnicie ,ca asa e viata asta facuta,
doua pietre tari ....
In cazul in care te insala, cum spune el cu mai multe femei,dar eu nu prea cred asta ,atunci nu mai merita sa te zdrobesti pt.el . ,dar pana atunci fa-ti tu viata mai frumoasa .

Shi orice ar fi tu ai un copilas!!Pentru el fi mai curajoasa !


.




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca74 spune:

quote:
Originally posted by pisimuky

Nu vreau sa supar pe nimeni insa atitudinea asta care se insinueaza de unele fete ca ar da roade in salvarea unei relatii care oricum e pe duca mi se pare complet deplasata. Cum ai putea sa te faci atragatoare, sa fii disponibila, draguta cu o jigodie, ca nu-i pot spune altfel unui om care ar trebui sa-ti pupe mainile si picioarele ca i-ai facut un copil iar el iti declara sus si tare ca se culca cu altele si ca, ce mai incolo incoace, il stresezi al naibii de tare ?!


Da' chiar noi, femeile, sa ne injosim atata pentru a tine un barbat langa noi ? Si pentru ce ?! E plina lumea de astfel de specimene, cel putin aici pe forum gasesti sute de povesti de genul asta, si n-ar fi deloc greu sa-ti gasesti nu unul din astfel de barbati, ci zece ! Si la ce ne-ar folosi ? Pana nu rupi pisica in doua, nu vei stii niciodata cat de puternica esti.Eu nu te indemn Mimisor sa te desparti, tu stii cel mai bine ce traiesti, insa gandeste-te bine daca vrei sa-ti irosesti viata langa un astfel de om.




Total de acord cu tine. Nici eu nu inteleg de ce trebuie sa ne cramponam de un asemenea "barbat". Nici macar aspectul financiar nu justifica o asemenea umilinta. Eu, personal, prefer sa muncesc nu unul, ci 3 joburi in loc sa depind financiar de un barbat. Cu atat mai mult cu cat s-ar comporta cu mine precum sotul lui mimisor.
E o vorba din batrani: decat umilita si nefericita langa un astfel de om, mai bine impletesc cosita alba.


quote:
Originally posted by ileanna

pisimuky nici un barbat nu trebuie sa-ti pupe picioarele ca i-ai facut un copil.




Serios?
Dar ce partea delicata a fizionomiei feminine are trebuie sa ne pupe consortii nostri ca le facem copii?

============
How wrong it is for a woman to expect the man to build the world she wants, rather than to create it herself.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns serendipindity spune:

quote:
Originally posted by ileanna

pisimuky nici un barbat nu trebuie sa-ti pupe picioarele ca i-ai facut un copil.



Serios?
Dar ce partea delicata a fizionomiei feminine are trebuie sa ne pupe consortii nostri ca le facem copii?


Cineva uita aici ca un copil se face in doi. E drept ca pe umerii mamei pica tot greul, dar fara celula aia mica si jucausa, cu codita, nu mai iesea nici un bebe.
Iar daca trebuie sa-i multumeasca cuiva barbatul ca are un copil, pai acela trebuie sa fie in primul rand Dumnezeu. Mamei i se cuvine respect in egala masura ca si tatalui. Eu un lucru stiu, parintii raman parinti, buni sau rai, mai bine cu ei decat fara ei. Defecte avem cu totii, important este sa ne toleram, sa invatam sa ne respectam, sa gasim in noi forta de a ierta si de a merge mai departe, cu constiinta impacata.

Mimisor, am trecut si eu exact prin ceea ce treci tu acum si-ti inteleg teama. Dar Diana si alte fete te-au sfatuit bine: fii mai calma si nu-i face scene in nici un caz scene, da dovada de curaj in fata lui, chiar daca simti ca ti se despica pamantul sub picioare. Curajul in poti gasi chiar in tine, in credinta, daca esti religioasa, sau ti-l poate inspira o persoana care sa-ti fie alaturi si sa te sfatuiasca de bine.

Un singur lucru vreau sa mai adaug.
Orice poveste frumoasa are si un sfarsit. La fel ca si viatza, se consuma. Si vine un moment in care, cu durere, trebuie sa ne rupem de tot. Asta nu insemna ca daca totul se sfarseste, nu merita sa mai traim!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns serendipindity spune:

quote:
Elleseb, se pare ca unele femei sunt dispuse sa se umileasca si sa se dea peste cap in dorinta de a-l pastra pe tatal copilului, chiar daca le-a inselat asteptarile si nu le-a fost alaturi asa cum ar fi trebuit.


Unele femei sunt constiente de faptul ca toti suntem oameni si ca toti gresim. E tare simplu sa vezi paiul din ochiul altuia. Exista pacate pe lumea asta, daca nu mai mari, atunci cel putin la fel de mari ca adulterul: mania, lenea, disperarea, trufia, uciderea de copii.... Si totusi, Dumnezeu le iarta pe toate... daca ne caim sincer... noi, oamenii, de ce nu ne putem ierta unii pe altii?

E doar o intrebare retorica...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adrianai spune:

Uneori se vorbeste cu prea multa usurinta pe forum. Toata lumea, cu mici exceptii il acuza pe barbat, acest monstru fara inima care este in stare sa isi paraseasca sotia fara regrete.

La fel cum mimisor este speriata si stresata, poate ca si el este stresat si speriat.
Si mai ales trebuie sa tinem seama de inca un lucru. Au mai avut antecedente. Mimisor spune ca au mai fost o data separati o saptamana.
Acest lucru poate ar trebui sa dea de gandit.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mimisor2004 spune:

Dupa o perioada in care venea acasa si la 10 seara, a inceput sa vina ceva mai devreme ( si la 7.30, 8.00.
In continuare se joaca cu bebe pana la masa de seara, dar ii dau eu sa manince iar el doarme cu bb in camera.
Cu mine nu vorbeste ( doar daca intreb eu ceva si imi raspunde scurt si la obiect)
Nu vreau sa cred ca ma inseala desi dupa discutia de anul nou ( cand mi-a reprosat ca il spionez ) isi cam fereste telefoanele iar dupa nastere ( in 8 luni am facut sex doar de doua ori)
Cu mama mai vorbeste cate ceva, dar nu o mai intreaba ce a mancat bb ce a mai facut.
In week-endul in care mama a fost plecata, ne-am certat si cand mie imi dadeau lacrimile se enerva si mai tare ( atunci mi-a spus ca nu ma iubeste ca isi aduce aminte doar de momentele neplacute din cei 9 ani si jumatate de relatie - 7 de casatorie).
Mi-a spus ca ii este greu sa se desparte de familie dar ca vrea sa-si refaca viata - dar cred ca trebuia sa gandeasca asta inainte de a avea un copil.
Indiferent de ce spune el ca isi va face datoria fata de bb, nu cred ca ii va fi aproape in momentele importante.
imi este foarte greu sa ma hotarasc daca sa las totul balta ( adica sa ne despartim) sau sa incerc ceva ( desi nu prea am ce - nu vorbim, nu iesim nicaieri, intr-o seara cand am fost la film singura si am ajuns la 21.30 nu m-a intrebat nimic).
Daca il rog sa cumpere ceva pentru bb ma ajuta dar fara prea mare entuziasm.
Prietenele mele imi spun sa-l las in pace si sa acult de oamenii mai in varsta ( adica de parintii mei care spun ca daca o sa incerc sa ma impac va profita de mine si ma va umili mereu)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns stefany_p spune:

babratul este stresat si speriat dupa ce-i naste femeia..nu zau...da ce?alapteaza? i se crapa sfarcurile? i se lasa sanii? are cearcane sau probleme cu spatele??sa fim seriosi...multi uita ce au acasa, si-i apuca dorul lelii....stiti ce-i inspaimanta cel mai tare??competitia...gandul ca femeia lui e dorita de altul, si daca acest lucru nu exista, desi mi-e greu sa cred ca o femeie nu are un tip care cel putin o place, atunci el poate fi inventat,...
cand il apucase pe al meu dorul d efemei maritate pe net il apucase si pe sefu dragoseta pt mine..si a aflat domnul, si aflat ca ala nu e singurul..si s-a mai gandit o data...dar nici eu nu mai cred ca tot ce zboara se mananca, am antenele ridicate mereu...asta e viata...parsiva..si se mai si termina prost

Mergi la inceput