sot imatur, incredere tradata sau mama nepregatita

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns serendipindity spune:

Of, Mimisor, si fostul tacea malc in fata prietenilor si a rudelor. Cand i-am spus eu celui mai bun prieten al lui ca suntem despartiti de 6 luni, a luat foc.

Vrei sa stii de ce sotul tau tace si nu face publice problemele voastre??? Pai de rusine! Stie ca asupra lui se va descarca artileria grea, mai ales ca tu esti cea care aduce mai multi bani in casa.

De ce nu se muta??? Pai tot de rusine!!!

De ce nu se afiseaza cu alta femeie??? Pai iti da tie motive intemeiate de divort si el poate sa piarda foooooooooarte mult la proces.

De ce isi ascunde telefonul??? Ca sa te determine sa-l spionezi in continuare si eventual sa explodezi daca descoperi probe compromitatoare. Daca vei plange iar in fata lui, o sa te acuze din nou ca esti slaba, dar, sa stii, in felul asta el de fapt se elibereaza de vina.

Nu-i da motive sa se mai ia de tine, lasa-l in pace, du o perioada copilul la mama, du-te si tu cu el si vezi atunci daca se hotaraste sa se mute sau nu.

Ce e mai grav e ca barbatii in asemenea situatii nu constientizeaza aceasta rusine (fireasca, de altfel), o percep ca pe un disconfort, o neputinta, o slabiciune si de aia se transforma in niste egoisti fara pereche.

Mimisor draga, stiu ca doare rau, ma doare si pe mine ce ti-am scris. Si la mine s-a intamplat la fel. Cu singura deosebire ca fostul meu logodnic nu se juca cu copilul, ca venea si la 3 dimineatza acasa, in schimb umbla cu apa de toaleta dupa el si isi dadea parul cu gel. Acum vad ca si0o lasa acasa, iar daca mai vine tarziu, are o fatzaaaaaaaaaa, zici ca acum a scapat de pe campul de lupta. Asta viatza, trebuie traita pana la capat!

Curaj, du-te cu prietenele la cumparaturi, schimbati coafura si nu-l mai baga pe el in seama. Fetele te-au sfatuit foarte bine si sa stii ca toate iti vor binele. Fii convinsa ca aici vei gasi mult suport si spijin dezinteresat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns violeta69 spune:

Mimisor...am citit totul...si nu pot sa nu ma intreb de ce oare se tot intampla chestii din astea...
parca a inebunit lumea....
lumea zic,ca sunt si femei "din astea" in egala masura cum sunt si barbati...altfel ei cu cine ar insela?!
tu te amagesti singura ca poate nu e nici o femeie....sa de-a bunul Dumnezeu sa nu fie, dar altfel de ce l-a apucat acum?
fara un motiv concret( a se citi- femeie!) nu ar fi atat de sictirit de tine...
sunt de acord cu ce ti-a scris diana.....
sunt de acord sa-ti vezi de viata ta si de copil si sa-l lasi liber...
daca va fi sa fie, va veni inapoi...asta daca-l mai accepti tu!
rana va ramane in suflet pt toata viata,insa nimeni nu merita suferinta ta....NIMENI...afara de cei care te iubesc(parintii si copilul)
eu iti spun din experienta mea...poate nu am stiut la momentul acela ce sa fac(si tare rau imi pare!) dar anii aceia de suferinta,de lacrimi,de stres,depresii....si multe altele, nu au facut decat sa ma apropie de moarte....
si cand am scapat de ea,am vazut altfel viata!
viata mea!
viata mea care conteaza.....conteaza pt copilul meu,pentru cei care ma iubesc.....ca parinti nu mai am....dar stiu ca de sus de acolo au sferit cu mine si mi-au fost alaturi....
viata mea conteaza pt prietenii mei care m-au incurajat...
viata mea conteaza pt ca viata mea e frumoasa si fara un barbat...

si dupa ce m-am linistit domnul s-a intors acasa....
poate ca unii ma vor condamna...poate ca altii nu ma vor condamna,dar fiecare stie cat poate duce si cat poate ierta....
eu stiu ca am iertat,dar stiu ca nu voi uita niciodata ...
si mai stiu ca daca ar mai fi veeodata un episod din acesta n-as mai tolera....NIMIC....
sunt puterinca si fara el....
sunt puterinca pt ca stiu ca nu am gresit(afara de chestiile astea de-ale femeilor pe care ei,domnii, nu le inteleg!)

ti-am scris toate astea ca sa vezi ca atunci cand Dumnezeu iti inchide o usa de fapt iti deschide un geam...si ca viata merita traita.
ca nu merita dl. sa suferi pt el... pt ca ei nu inteleg lacrimile noastre si daca o sa te imbolnavesti(asa cum am patit eu...) nu mai poti da timpul inapoi...
ai un copil care are nevoie de mama lui





Tot ce se intampla,se intampla intotdeauna cu un motiv!


*GRUPUL FETELOR FANTASTICE*
---------------------------------------------------
Vio,mamica de viitor "avionar"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MissParker spune:

mimisor, iti doresc multa putere sa iei decizia buna pentru tine.


Portugalia 2006: http://family.webshots.com/album/557164596AdFMgt
Eu si sufletul meu pereche: http://family.webshots.com/album/557167184hBwWJt

_
Pentru a-ti cuceri libertatea nu trebuie sa ajungi in America, e suficient sa pleci din Spania.

Felicia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Eu cred ca va chinuiti reciproc. Doar intre voi sunt probleme, unele de comunicare. Adevarul cred ca este undeva pe la mijloc. Nu e nici chiar cum expui tu problema, este precis "aproape" asa.
Sa motivez.
1. S-a ocupat de copilul vostru.
2. A precizat in mod ferm ca acest copil este un lucru favorabil in viata lui
3. Partea tensionata dintre voi nu este copilul ci ceea ce tu doresti si el nu doreste si invers.
4. Ma intreb cine pe cine doreste sa controleze.(promit sa citesc mai atent subiectul)
5. Nici tu nici el nu va vedeti unul fara celalalt dar.... va chinuiti unul pe altul sistematic.
6. Pot sa gresesc in aprecierile mele... dar ma intreb ce anume ar scrie el despre tine si despre voi doi?

Marius Pernes
www.marius.rdsor.ro
Decembrie 2006

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns misulescum spune:

Draga Mimisor imi pare rau de ce se intimpla,si in general imi pare rau ca noi femeile suferim atata.Initial am crezut ca e o toana de-a lui, dar vad ca de fapt e ceva mult mai serios{de parca toanele lor n-ar fi serioase}.
Cand a survenit ruptura asta intre voi,inteleg ca de la Craciun,n-a mai suportat ca vezi doamne il spionezi,si ca acum si-a dat seama ca nu te iubeste si ca-si aduce aminte numai de lucrurile urite?
Ce s-a petrecut?
Sunt lucruri care nu s-au rezolvat la timpul lor si acum au izbucnit in forta ,cuvinte spuse care dor si care te fac sa-ti doresti despartirea.
Tu ii ai pe parintii tai ,pe prietenii care te sustin banuiesc in orice decizie ai lua.

Concluziille:

-daca isi reconsidera sentimentele pt.tine ,in sensul ca vrea sa fiti mai departe o familie unita cu mama tata si bb. care se iubesc,poate sa stea alaturi de voi

-daca vrea ca viata lui sa nu se mai intersecteze cu a ta ,atunci :Pa!
dar sa se hotarasca odata si sa nu-ti mai lungeasca tie nelinistea.
Shi maine e o zi.















Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mimisor2004 spune:

Buna,
Va multumesc mult pentru raspunsurile voastre.

Din pacate s-a ivit o alta problema de sanatate ( un chist cam urat care trebuie operat cat mai repede - dupa spusele medicului sa ma astept si la scoaterea uterului)
Din cauza acestei probleme de sanatate am avut din nou o discutie cu el ( desi parea destul de dispus sa ma ajute) insista cu ideea ca cea mai buna varianta de rezolvare a problemelor dintre noi este divortul ( mi-a spus ca timp de 9 ani a incercat sa convietuiasca cu mine si ca frustarile lui vor creste si mai mult si nu vrea ca bb sa fie partas la lucrurile urite care se vor intampla intre noi).
Nu cred ca pot face fata la doua situatii atat de dureroase.
Pe de o parte mi se parte un semn ca ar trebui sa mai amanam partea cu divortul iar pe de alta cred ca ar trebui sa-mi fie aproape cineva care sa tina la mine.




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns XIO spune:

Sincer , pana si faptul ca te agati cu disperare de el te face sa scazi considerabil in ochii lui.

Nu stiu de ce te mai gandesti la cum sa dregi situatia dupa c omul ti-a spus ca nu te mai iubeste , ca nu mai vrea sa fie cu tine , ca te inseala , dupa ce nu mai vorbeste cu tine , nu mai faceti sex , samd.
Din cate spui tu in afara de dispretz omul asta nu mai simte nimic pt. tine

In locul tau eu i-as spune "pa si pusi" , as intenta divortul si mi-as vedea de viata mea .

N-ai murit pana sa-l intalnesti pe el , si nici acum nu vei pati nimic;)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ingridnen spune:

Nu poti sa te muti la parintii tai cu bb ? Iti vezi de sanatate, sant sigura ca parintii te pot sprijini mai mult decat el ! Au dreptate fetele, nu te mai agata de el...

Iti doresc numai bine!

Ingrid si Cristi 3 ani si 10 luni

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns misulescum spune:

Mimisor draga,imi pare nespus de rau pt.tine,de parca nu era suficient ca ti se destrama casnicia,acum a venit si necazul asta cu operatia!

1-Prima data rezolva problema de sanatate {si eu am avut un chist m-am operat mi-a scos ovarul drept ,si de-abia dupa ani de tratament am putut avea un bb.},sa te vezi tu scapata de op.,de spital de .

2-Cand vei fi refacuta,vei vedea ce sa faci cu cealalta problema.Acum e clar ,sotul vrea o alta viata cu altcineva,altundeva,si nu poti sa-l pastrezi cu forta.

Nu moare numeni dintr-un divort,se poate intimpla oricui.
Iti doresc sanatate ca-i mai buna decat toate,si sa dea Domnul sa fie bine cu tine!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns A_Iulia spune:

Mimisor, si eu am trecut prin ceva relativ similar (la tine par sa aiba o amploare mai mare).
Vreau sa-ti spun ca urmeaza o perioada de cosmar, dupa care ai sa realizezi ca de fapt divortul a fost cel mai bun lucru care ti s-a intamplat.
Depinde de tine sa-ti aduni fortele sa treci dintr-o etapa in alta cat mai curand.
Nu te-ai gandit vreodata ca poate tu meriti mai mult?
Ca de fapt el s-a schimbat mult si ca nu mai ai motivele sa-l iubesti cum o faceai inainte?
In ceea ce priveste copilul, puteti sa-l cresteti foarte bine separati si fiecare traindu-si viata asa cum doreste, decat sa continuati o casnicie in care nici unul nu este fericit. Accepta compromisurile doar in masura in care nu sunt prea dureroase pentru tine.
Poate ca acum totul iti pare negru, simti ca e o infrangere personala. Da, e o infrangere, dar nu capat de tara. Si la capatul drumului ai sa gasesti un soare orbitor. Si ai sa gandesti in cu totul alti termeni decat acum.
Si inca ceva: va exista si etapa "intoarcerea fiului risipitor". Depinde de tine daca il vei mai dori alaturi si daca vei gasi resursele sa mergi mai departe alaturi de el.
Insa pentru moment trebuie sa-ti canalizezi eforturile pentru a depasi cat mai repede momentul actual.
Sanatate multa!
Adina + Olivia Karla 04.03.2004

Mergi la inceput