SARCINA EXTRAUTERINA...SAU NU?

Raspunsuri - Pagina 12

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns maria2007 spune:

Biby, cum te mai simti ?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mcrissa spune:

biby
d'abia astept rezultatul de diseara!sunt sigura ca va fii bine!
ai sa vezi ca bebe e la locul lui si va creste mare si sanatos.


Mcrissa bebe strumph-ul meu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mav spune:

Draga Biby, iti tin pumnii sa fie bine! Sa nu te grabesti si sa nu renunti asa usor!!!!!!! Povestea ta m-a impresionat foarte tare, pentru ca, exact la inceputul acestei saptamani, am trecut si eu printr-o poveste asemanatoare..... Imi pare rau, ca eu am apucat sa fac chiuretajul pe data de 9ian, iar acest subiect a fost deschis abia pe 10 ian. Am urmarit fiecare post, cu sufletul la gura....
Pt mine este deja tarziu. Pt tine, poate ca mai este o sansa!
Asa ca ma rog pentru tine!!!!!!!!
Am sa-ti dau copy/paste la doua mesaje pe care le-am scris ieri si respectiv azi, in alta parte, pe forum.


Am incercat sa astern, pt voi, nefericita poveste a ultimelor zile din viata mea.... Poate veti invata ceva din experienta mea. Eu sper sa nu aveti parte de asemenea patanie.....
Mi-a fost greu, dar zic eu ca abia acum am reusit sa-mi pun in ordine gandurile......

Cu sarcina mea..... tare as vrea si eu sa stiu ce s-a intamplat!!!!!!!
Din pacate, totul s-a petrecut f. repede, mie mi-a fost f. rau (din toate punctele de vedere), iar sotul a fost ca trasnit de vestile primite, asa ca amandoi am fost luati de val.....
Acum imi pare atat de rau ca n-am incercat sa mai ajung la inca un medic!!!!!!!
Aveam programarea facuta si poate ca mai era o sansa, nu stiu ce sa cred.......

Duminica m-a durut iar burta si putin mijlocul (cam ca la ciclu) si iar am avut niste pete maronii (mai patisem asta si cu cateva zile in urma, dupa ce am fost pe faleza si mi-a fost frig).....
Am mers pe seara la Urgenta, unde mi s-a facut tuseu vaginal. Mi s-a spus sa plec acasa linistita, ca totul este ok, ca nu e nicio picatura de sange, pe nicaieri.

A doua zi, luni, iar dureri si.... petele au inceput sa fie ba roz, ba ...sangerii.
N-am mai asteptat si am plecat la dr.....
La primul echo (la dr care imi spusese sexul lui Sebi la 16 sapt de sarcina -dr Dascalu- deci, aveam incredere ca se pricepe....), mi-a gasit greu sarcina (cu abdominala nu se vedea nimic, asa ca am facut transvaginala -deja incepusem sa sangerez de-a binelea!), dar a gasit-o in uter (cel putin asa ne-a "aratat", desi acum nu mai sunt convinsa de nimic).

Ne-a zis ca are 3 saptamani. Noi i-am zis ca nu este posibil sa fie atat de mica (datorita singurului contact pe care l-am avut in perioada respectiva, trebuia sa fie de aproape 6 saptamani).
Atunci, f. dur, ni s-a spus ca.... asta inseamna ca s-a oprit in evolutie si trebuie sa merg imediat la chiuretaj, ca ar fi trebuit sa putem vedea deja embrionul si bataile de cord.....

Pe buletinul de obs, scrie asa "uter retoversat, SIU=3 sapt oprita in evolutie, sac embrionar ? mic, fara continut embrionar; anexe cu aspect .....?!- nu inteleg". In rest, nimic!
Ar fi trebuit sa fi notat si despre aspectul si dimensiunile uterului, endometrului (unde se fixeaza de fapt sarcina, nu?), anexelor si cine mai stie ce altceva, dar nu mai scrie nimic!!!!!!!!!!
(Din nefericire, am observat chestia asta abia acum.....)

Vestea aceasta ne-a socat atat de tare pe amandoi..............
Am alergat la masina in hohote de plans ........... si am zis ca nu se poate, sa mergem si la dr cu care am nascut -dr Rusa- (desi aveam programare- obtinuta cu interventii- la dr Lutescu -nu stiu de ce am renuntat, cred ca asta a fost o mare greseala!).

......In fine, eram daramati amandoi, asa ca am venit acasa, "sa ne mai gandim".
Acasa am avut dureri foarte mari si de burta si de spate, ba chiar mi s-a parut ca mi-a curs si un cheag de sange.... Eram fooooarte speriata..........

Am sunat-o pe sora mea (mai mare), care a venit imediat la noi. Ne-a zis ca ea are mare incredere in dr Dascalu, ne-a tinut un discurs despre septicemie.... a incercat sa ne incurajeze..... si chiar ne-a dat bani pt chiuretaj (nu ca noi n-am fi avut, ci pt ca a vrut sa ne sustina!).....

Cu inima indoita, am plecat la dr Rusa la cabinet. La nevasta-sa la echo, nu s-a mai vazut nimic in uter. Dar daca ecograful nu era asa performat si ea nepriceputa, de vreme ce cu 2 ore inainte, noi vazuseram sarcina!? Si ea m-a intrebat daca sunt sigura ca sunt insarcinata, ca ea nu vede nimic in uterul meu.....

Ea ne-a pus tot felul de intrebari, sa "stabileasca" daca intr-adevar a fost sarcina si s-a eliminat (oare chiar sa fi avut avort spontan intre cele 2 echo?!?!?! -ca asa ni s-a spus pana la urma si noi am crezut, imediat, ca niste prosti!) sau daca era vorba despre extrauterina.

Nu mi-a dat niciun rezultat pe hartie, ci doar doua poze, de la echo transvaginala, cu care am intrat la dr Rusa (el) in cabinet. Imi pare atat de rau ca nu ne-am dat seama sa-i cerem un rezultat pe hartie, semnat si parafat!!!!!!!!!!!!!!!!!!

El, dr Rusa, a fost vizibil deranjat (zice sotul meu, ca eu n-am observat) cand i-am aratat si celalat rezultat, de la primul echo si cand i-am spus ca am facut dozare de BHCG la sange si rezultatul a indicat sarcina in sapt. 4, pe data de 28 dec..... (dupa nevasta-sa, nici nu fusesem insarcinata....)

Fara sa ma consulte, mi-a dat de ales: ori chiuretaj, sa indepartam "resturile", ca se parea ca am eliminat sarcina (eu nici acum nu-s convinsa ca am avortat-o!, nu stiu de ce am acceptat.....), ori sa iau antibiotic si ergomet o saptamana si ...probabil ca tot la chiuretaj am sa ajung.
Am ales.... chiuretajul, in ideea ca va fi mai bine asa, pt o viitoare sarcina.....

Acum sunt convinsa ca a fost o hotarare pripita!!!!!!!!!!!!!!

Trebuia sa mai astept (stiind ca sarcina nu era extrauterina si era foarte mica). Trebuia sa mai cer o parere. Trebuia sa merg si la dr Lutescu!
Poate mai era o sansa pentru sarcina asta: minunile lui D-zeu sunt mari!
Poate ca intr-o zi-doua.... incepea sa bata "inimioara" mititelului!
Pana in a 4 saptamana, sarcina are marimea acului de gamalie.
La Urgenta, cu o seara inainte, ni s-a spus ca sarcina are doar 5 saptamani si 3 zile.
La 6 saptamani, sarcina ar fi trebuit sa aibe 6 milimetri lungime, iar capul, corpul si "mugurii membrelor" sa fi fost deja formate.
Poate ca "inima" ar fi inceput sa bata in saptamana a 6-a, dar abia din saptamana 8-10 se poate spune sigur ca inima embrionului bate cu 150 batai pe minut si poate fi ascultata cu ultrasunete.

De ce nu a scris dr Dascalu dimensiunile sacului embrionar asa cum l-a gasit ea, "de 3 saptamani"?! De ce n-a notat si nici macar n-a amintit de celelalte amanunte?! Era foarte important.... la urma urmei, la o sarcina atat de mica, diferentele sunt de milimetri....

Trebuia sa mi se recomande iar analiza sangelui!
Daca nu de dr Dascalu, macar de dr Rusa, care mi-a recomandat chiuretajul fara consult, numai pe baza ecografiilor- in urma carora, oricum nu am avut rezultate concrete, cu dimensiuni, ci doar parerea ca s-a oprit in evolutie- in primul caz si niste poze neclare- in al doilea caz.

Daca sarcina s-ar fi oprit in evolutie, concentratia de BHCG din sange trebuia sa scada, pe zi ce trecea.
Chestia asta n-a verificat-o nimeni............

Ce sa mai zic?! Ulterior chiuretajului, am citit destul de mult si de "multe", si despre sarcina "normala" si despre extrauterina si despre mamici care au avut dureri si au sangerat chiar si 6 luni de sarcina (una dintre ele este chiar mama mea -la prima ei sarcina!), dar, cu tratament de mentinere (in cazul mamei mele -fara! -nici n-a stiut de sarcina pana n-a miscat copilul!), au reusit sa nasca copii sanatosi (ex: sora mea mai mare!).

Nu spun ca astea n-or fi minuni... Stiu ca sarcinile pierdute pana la 9-10 saptamani, este posibil sa aibe tot felul de defecte (nepotriviri cromozomiale sau altele), motiv pt care corpul le elimina singur (fara alte cauze externe -efort fizic, stres, frig sau altceva).

Totusi, am ajuns la concluzia ca n-am avut parte de servicii medicale adecvate, desi am platit o caruta de bani (...mai mult de 400 RON, daca pun la socoteala si cele 4 teste de sarcina -la urina si testul BHCG-la sange si "atentia" lasata la Urgenta +transportul)!!!!!!!!!!
Ma rog, banii conteaza mai putin (cel putin in cazul nostru).......dar.....

Am ramas cu ideea ca nu s-a facut tot ce trebuia pentru mine si sarcina mea!
Iar eu am fost ignoranta (sa nu zic de-a dreptul proasta) si m-am lasat pacalita (cel putin asa simt acum).........

Chiar daca este valabil cazul in care, sarcina nu era viabila si am avut un avort spontan, tot nu sunt impacata cu modul in care am fost tratata.................

Chiar ne-am dorit mult acest copil!

Cam asta e......

Am scris mult......... Sper ca am fost "on topic", cu informatii utile despre... sa zicem... Constanta....

Doare tare......... mai ales sufletul!

Concluziile, le trageti singure..... Sper ca n-am suparat pe nimeni....

Data viitoare, voi lupta mai mult!!!!!!!!!
Nici voi sa nu va dati batute! Va pup!

_---

Dragele mele, nu v-am scris despre necazul meu ca sa va intristez, sa va fac sa suferiti alaturi de mine sau doar "sa fac valuri"!
Am simtit nevoia sa-mi "adun" gandurile, ca sa pot merge mai departe. Numai ca, abia acum am observat ca "atunci" n-am procedat cum trebuia, din nestiinta. Nu vreau sa vi sa intample asa ceva. Cred ca meritam mai mult, fie si numai pt simplul fapt ca am platit cat mi s-a cerut pt serviciile respective.
In dr Rusa (el), am avut incredere, pt ca s-a purtat frumos cu mine pe timpul sarcinii si nasterii lui Sebi (dar a fost o sarcina fara probleme deosebite...). Acum, sincer, m-a dezamagit... cat de repede si cu cata usurinta a dat "verdictul". Asta e...
Despre d-na Rusa... stiam ca e nepriceputa, inca de acum 3 ani, cand intram la ea in cabinet doar de complezenta (am lucrat si eu cu ultrasunete in facultate, chiar daca era vorba de defectoscopie, cunosc si eu principiile de baza, si stau destul de bine si la capitolul imaginatie). Am crezut ca, poate!, in tot acest timp, a castigat experienta, dar se pare ca totusi... nu...
Cum a putut ea sa-mi spuna ca am avut un avort spontan, doar pt ca nu a vazut nimic in uter si pt ca eu am insistat ca am avut sarcina confirmata de analiza la sange? Chiar putea fi o extrauterina!!!! Iar ea ma intreba pe mine daca eu sunt sigura de sarcina mea, in loc sa-mi ofere ea mie o solutie..... o cale de urmat.... Sa-mi spuna ce investigatii mai am de facut, sau pur si simplu, sa recunoasca faptul ca o depaseste problema mea!
Despre dr Dascalu, iar aveam o impresie buna. Nu ma indoiesc ca am uterul retrovers, ca asta mi s-a spus peste tot si din prima, oriunde am facut echo. Acum a fost nemiloasa si mi-a dat un rezultat incomplet, plus ca pt a confirma "oprirea in evolutie" a unei sarcini atat de mici, cred ca trebuia totusi sa ma trimita la analiza sangelui, nu direct la chiuretaj.
Ce-a fost, a fost. Acum nu mai pot face ceea ce ar fi trebuit sa fac inainte de chiuretaj. Ma pot consola cu ideea ca sarcina n-a fost viabila. Asta e. Voi merge inainte!
Totusi, in ultimii 5 ani de zile, de cand nu ne mai "protejam", asta a fost a 2-a mea sarcina -prima fiind chiar Sebi!-, deci, n-am ramas chiar asa "usor" cum pare, desi uimirea si bucuria noastra a fost mare, ca stiam ca am facut dragoste doar o data in ciclul respectiv(intamplator am retinut si ziua, si da, era in perioada fertila!), pt ca apoi am postit.
Cand si daca voi reusi sa raman iar (la tratamente nu ma gandesc, ca nu am nevoie si de stresul asta!), la ce medic voi merge, fetelor?! Ca pana la urma, toti dr-ii sunt oameni si toti oamenii .... din greseli invata....
Sa nu mai zic ca imi este absolut sila de mizeria din Spitalul Jud. Cta!!!!!!!!!!!!!
.....In concluzie, eu sunt gata sa las povestea cu "avortul spontan" in urma. Dar ce e de facut in viitor?!
Voi continua sa va citesc si sa invat si eu ce pot din experienta voastra.
Sunteti tare dragute si numai bine va doresc!!!!!!!!
Multa sanatate tuturor!!!



Vic & Sebi (04.02.2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bibyrox spune:

Am uitat sa va spun ca dr-ita m-a intrebat daca mai sangerez.. i-am zis ca putin si mi-a spus: "Cred ca e bine! Sper sa am dreptate! Dar sa vedem ce spune Beta si ne vedem maine".

De aseara am inceput sa reiau Utrogestanul si cred ca de la el nu mai sangerez. Este foarte putin si nu e rosu.. e un rosu inchis!

ce ziceti mai fetelor ca eu simt ca innebunesc!!! Nu doresc nimanui sa treaca prin ce am trecut eu zilele astea!!! E groaznic!!!



In asteptarea...fetitzei mele

Biby


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mav spune:

...si eu astept cu mare nerabdare rezultatul!!!!!!

Vic & Sebi (04.02.2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mcrissa spune:

biby eu cred ca e bine!ti-am spus ca sora mea a sangerat 3 saptamni si acum bebele a implinit 6 luni, e sanatos si frumos foc.
pentru tine si incearca sa te linistesti ca sa nu-i faci rau lui .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bibyrox spune:

Mav abia acum am citit... Nu-mi pot reveni!!! Plang alaturi de tine si iti doresc sa ai taria necesara sa treci peste aceasta mare suferinta!!! Dumnezeu te va ajuta! O sa vezi! Nu-ti pierde speranta!!! Te sarut si te imbratisez cu drag! Ce voloare la Beta ai avut tu??? Nu ti se pare cam mica valoarea mea???

Crissa uite ca acum ai ajuns sa ma imbarbatezi tu pe mine... Te pup!!!!



In asteptarea...fetitzei mele

Biby


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mcrissa spune:

biby imi pare rau ca nu te pot ajuta mai mult de atat.daca stiam ca treci azi pe la medsana dam o fuga sa te vad ca eu lucrez la 3 minute de medsana.

Mcrissa bebe strumph-ul meu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AngeliquedeS spune:

Bibi, o sa vezi ca e de bine, nu se poate altfel. daca si sangerarea s-a mai oprit, e de bine. Asteptam analiza sangelui cu sufletul la gura!!!

Pupici
Angelique
noi 2, poze, povestea nuntii, luni de miere...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blueeyes2003 spune:

Biby iti tinem pumnii stransi sa fie totul bine! Doamne ajuta!
Fii optimista! Noi suntem alaturi de tine!



Mirela6+
Our little Miracle!

Mergi la inceput