SARCINA EXTRAUTERINA...SAU NU?

SARCINA EXTRAUTERINA...SAU NU? | Autor: bubuleana

Link direct la acest mesaj

Dragute fete, scriu in numele scumpei noastre aspirante, biby, una dintre cele mai sufletiste fete pe care le cunosc.

A avut CM pe data de 4 dec si iar pe data de 2 ian, cand a mai tinut-o 3 zile. Insa prin Z5-6 s-a trezit iar cu o sangerare maronie. De curiozitate a facut teste de sarcina care au iesit clar pozitive. Azi ar fi Z9 din al 2-lea ciclu sau Z38 daca e sa consideram al 2-lea ciclu (care a fost ff normal) ciclu peste sarcina.
Acum s-a intors de la ecograf cu teribila veste ca are extrauterina si are nevoie de ajutorul vostru, daca puteti sa-i raspundeti la urmatoarele intrebari:

- se poate insela dr? e nevoie sa ceara si o a doua parere? Stiu ca Tabitha a ramas cu multe semne de intrebare dupa "presupusa" ei extrauterina
- cum se poate elimina cel mai usor, mai sanatos si mai sigur?
- e nevoie sa te interneze pt injectiile respective?

orice alte sfaturi, informatii legate de sarcini extrauterine ii vor fi de mare ajutor! va rog mult sa n-o lasam la greu.

La eco i-au dat urmatoarele rezultate:
Uter in AVF: diametru longitudinal = 58 mm, diametru antero posterios = 30 mm, miometro ecostructura normal
endometru = 6 mm, ecogen
ovar drept= 27/18 mm cu 5-6 imagini de foliculi cavitari milimetrici si o imagine cu ecostructura mixta si pattern vascular, foarte sugestiva pentru corp luteal
ovarul este placat in polul superior de o imagine ecogena de 21/13 mm cu o zona chistica cetrala diametru 4 mm (in observatie sarcina ectopica tubara in portiunea ampulara)
Ovar stang = 23/15 mm placheaza fundul uterin cu 5-6 imagini de foliculi cavitari
Col = cu diametru antero-posterior = 20 mm, ecotructura normala
Canal cervical normal
fara lama de lichid in fundul de sac posterior

iar la controlul ginecologic:

Col uterin de aspect macroscopic normal
In vagin sange negricios in cantitate moderata ( asta e scurgerea ei)
Col inchis
Uter in RVF, discret marit de volum
consistenta si mobilitate normala
FSV suple

Insa are intepaturi in partea stanga si o doare burta ca la ciclu.

Asteapta cu sufletul la gura raspunsuri de la voi



bubuleana

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Laura Ioana spune:

Vai de mine, Bubu, nu-mi vine sa cred ce citesc! Sa mai consulte inca un medic, sa mearga la dr.T sau nu stiu ce sa mai zic! Dar sa mearga repede! Poate da Dumnezeu si s-a inselat doctorul! Sa nu se lase pe o singura opinie!
Daca, Doamne fereste, e extrauterina, injectiile alea se cheama metrotexat, parca, oricum sigur vor mai scrie si alte fete care au eliminat in felul asta sarcina.


Poze Laura

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns didi-anda spune:

BUBU , chiar daca nu pot sa raspund la nici una din intrebari, vreau sa-ti spun ca sunt cu sufletul alaturi de BIBY si ma rog pt ea in continuare

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Moira spune:

Nu sunt medic insa cred ca trebuie musai sa mai mearga la un doctor cat mai repede posibil. Exista sanse ca medicul sa nu fi intepretat bine echografia. Am mai auzit de cazuri in care medicii spuneau ca este vorba de sarcini extrauterine sau alte probleme si de fapt nu era asa. Suntem alaturi de ea si ne rugam sa fie o eroare.

Moira

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danielle02 spune:

BUBU, cel mai bine e sa mai mearga si la alt doctor.poate a fost o greseala.
noi suntem alaturi de ea si ne rugam la Dumnezeu sa fie totul bine.BIBY, dragutza,fii tare si optimista.totul o sa fie bine.Dumnezeu te va ajutza.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Roxali spune:

Poate sa inselat sa mearga repede la alt control si daca e la fel trebuie sa ia ceva poate sa-i perforeze uteru(citisem pe la alte fete).Ii ti-n pumnii sa fie bineeeeee.

Ali

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura Ioana spune:

Eu cred ca e bine, mai ales ca o dor sanii de numa! Biby iubita, mergi la alt doctor, te rog! Ma gandesc la tine si ma rog sa fii bine


Poze Laura

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kory spune:

Parerea mea este sa mearga sa o vada si alt dr. Eu niciodata nu ma las pe parerea unui sg. dr.
Ii tin pumnii si sunt alaturi de ea.

Mary

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bibyrox spune:

BUBU meu scump!!! iti multumesc din suflet!!!

Fetelor va multumesc muuuult pentru incurajari dar sunt 99% sigura ca e extrauterina! Am toate simptomele... scurgerile... durerile de burta, intepaturile.. astazi in drum spre Sanador chiar ma intepa pana in fund asa... La transvaginala nu s-a vazut absolut nimic in uter! Plus ca am poza ei... este sarcina ectopica tubara in portiuea ampulara.

Vroiam sa rog muult de tot fetele care au mai trecut prin asa o nenorocire sa ma ajute si pe mine cu unele informatii... Cum sunt acele injectii? dor? cum se elimina? etc...
Astept maine seara rezultatul de la beta HCG si apoi o sun pe dr-ita (Alina Dascalu - Sanador si Polizu). Mi-a spus ca ma va interna dar acum nu stiu cand...
Sarcina se pare ca e mica 3 saptamani maxim.

SUNT DISPERATA!!!! Va rog mult ajutati-ma cu informatii fetelor!!!



In asteptarea...fetitzei mele

Biby


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura Ioana spune:

Bibyyyy Draga de tine, cata suparare! Eu tot sper ca nu e adevarat, ptc toate ce le spui tu pot fi simptome si de sarcina normala, sa stii! Nu stiu sa-ti raspund despre injectiile alea, ca mie mi-au facut laparoscopica si mi-au taiat o trompa Eu nu am avut nici un simptom cand am avut SEU, deci nu cred ca astea sunt! Foarte bine ca ai facut Bhcg-ul, dar trebuie si repetat pt a se vedea daca se dubleaza valoarea. Te rog sa mai mergi la un alt doctor! Nu-i de joaca! Ma gandesc la tine


Poze Laura

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura Ioana spune:

Inca ceva: eu stiu ca trompele nu se vad la ecograf, ma insel?


Poze Laura

Mergi la inceput