SARCINA EXTRAUTERINA...SAU NU?

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns oanabbb spune:

uffffffff...mai BIBY ce sa patesti...

la mine tot asa la 3 sapt a iesit valoarea la bhsg f mica...nu se vedea nimik dar nimik in uter si mi.au spus ca e SEU!
eu am zis ca astept...dar la mine nu se vedea nimic clar pe trompa...
si dupa o sapt s.a vazut in uter!!!

din pacate nu pot sa te ajut decat cu urmatorul sfat...

DACA NU AI RH.UL FACUT...FA.L URGENT!!!!!!

asa m.au luat si pe mine dr tare cand am pierdut sarcina...mi.au facut chiuretajul dar nimeni nu a pomenit nimik de rh!
acu am descoperit ca il am negativ si dak as fi stiut atunci as fi putut face un vaccin la maxim 24 ore iar acu n.as mai fi stat in stresul asta infernal ca bb poate iesi cu Doamne fereste ....nici nu pot pronunta cuvantul....

e important pt viitor!!!!sunt langa tine si imi pare nespus de rau!!!

oana11+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bibyrox spune:

Laura si tu ai avut SEU??? Nu stiam! Imi pare nespus de rau!!! Povesteste-mi si mie cum a fost... cum ai descoperit... te-a durut operatia?? Te implor!!! Crede-ma ca sunt disperata si vreau sa stiu mai multe dar nu gasesc nimic pe net si nici pe forum nu prea am gasit!

Oana multumesc mult iubita!! Din pacate la mine s-a vazut... este f.aproape de uter din cate am inteles... si am facut transvaginala la Sanador unde au aparate f.f.performante. Plus ca eu am sangerari si dureri... Nu e acelasi lucru cu ce ai avut tu!

Asta e!



In asteptarea...fetitzei mele

Biby


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danielle02 spune:

biby dragutza.fii tare.Dumnezeu e MARE SI ARE GRIJA DE NOI

TRATAMENTUL SARCINII UTERINE


daca diagosnicul a fost stabilit la timp,atunci trompa uterina poate fi salvata.de obicei se folosesc medicamente(METOTREXAT) care provoaca moartea fatului.

uneori se foloseste o metoda delicata chirurgicala,introducerea solutiei concentrate de glucaza in cavitatea trompei printr-un aparat endoscopic.insa,daca aceasta sarcina a fost diagnosticata tardiv,atunci se va recurge la inlaturarea trompei uterine.in cazul cand a avut loc ruperea trompei uterine,inlaturarea ei este oblogatorie,ptr a salva viatza femeii.

in ceea ce priveste perspectivele planificarii unei sarcini pe viitor si nasterea unui copil sanatos nu trebuie sa va nelinistiti.sarcinile ectopice repetate nu se intalnesc asa des.este necesar de efectuat tratamentul preventiv a maladiilor "primare" existente.dupa interventia chirurgicala la trompa uterina este necesar de inlaturat aderentele formate si de restabilit permiabilitatea trompelor.

in cazul in care au fost inlaturate ambele trompe uterine,o speranta la nasterea unu copil il reprezinta fertilizarea extracorporala.

didi suflet bun.sper ca esti bine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanabbb spune:

din ce stiu eu te va interna in caz ca se va lua decizia sa.ti faca
metrotrexat ca sa te aiba sub supraveghere ca sa nu se rupa trompa inainte sa se elimine sarcina!
eu am citit f mult despre extrauterina pt ca o sapt am stat cu ea deasupra capului...cu dureri infioratoare..si cu sangerari...dar pana la urama am avut noroc!
eu am insistat f tare ca in caz ca e SEU sa.mi faca injectii si nu operatie!mai ales ca sarcina e mica si trompa nu cred ca va ceda atat de repede!cum spunea si LAURICIU...nu e prea grozav sa ramai fara o trompa.....

oana11+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danielle02 spune:

tratamentul sarcinii extrauterine am gresit. suze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Delfinutza spune:

Offf...ce rau imi pare...mi se rupe sufletul de tine si de ce ti se intampla...dar daca este vreo eroare din partea medicului???Ti ai dorit asa de mult sa fii mamica si amu...cuvintele sunt de prisos...imi pare sincer rau.
sper sa ai puterea si credinta sa mergi mai departe.

Delfinutza

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bibyrox spune:

Oana deci si tu ai avut dureri?? Dr-ita imi spunea azi ca sunt cazuri cand extrauterina urca si devine uterina. Dar nu vrea sa-mi dea sperante...
Ce dureri si scurgeri aveai tu???

Dani iti multumesc mult!!!
Delfi multumesc mult!



In asteptarea...fetitzei mele

Biby


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanabbb spune:

pe mine ma durea TOT!DAR mai rau in dreapta jos...
da atat de tare ca nu puteam respira!
iar de sangerat am sangerat doar 4 zile cam in sapt 4...si aveam asa ca niste contractii mai mereu..plus durerea constanta in dreapta jos!!!

dar nu vreau sa.ti dau sperante nici eu!mai du.te la un dr si dak se vede ceva si la eco ala.....
e tare greu sa treci prin ce treci tu acu!e NEDREPT!!!

DAK E PRIMA TA SARCINA...NU UITA DE RH!!!!!!!sunt obsedata...dar cred ca poti sa.ti inchipui prin ce trec.......

oana11+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura Ioana spune:

Biby din pacate am avut de toate, cat pentru o viata de om! Eu nu am avut nici un simptom, ci doar un test pozitiv de sarcina, in urma caruia m-am programat la control. Aveam 5 saptamani de sarcina (1 de intarziere) cand am mers la dr si mi-a facut ecografie si a ajuns la concluzia ca e SEU ptc nu se vedea nimic in uter (dar trompa eu stiu ca nu se vede la eco, deci nu are caum sa-ti vada SEU, daca e). M-a chemat la spital sa ma interneze, dar nu m-am dus pana nu m-a vazut inca un dr (doctorita mea de acum) care m-a consultat pe masa si mi-a zis ca uterul nu se simte marit ca pt o sarcina si sigur e extrauterina. M-am internat si mi-au facut anestezie generala si m-au operat laparoscopic. Mi-au scos o trompa (stanga). Recuperarea a fost rapida, cicatricile abia se vad (una in buric si doua in partea de jos a abdomenului, stanga si dreapta). Nu stiu de ce mi-au taiat toata trompa, mai ales ca sarcina era mica, mica!
Iti repet: mai cere o opinie! Te-ai hotarat la cine mai mergi? Nu incerci sa-l suni pe Tutunaru? Sigur fetele de la subiectul lui ar fi bucuroase sa te ajute cu informatii


Poze Laura

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanabbb spune:

aaa...bhcg prima a iesit 40........
la 2 zile a iesit 50..........

gata...au zis ...e clar...SEU!
da eu am mai repetat dupa 2 zile si a iesit 214!!!!!!!!!!
si apoi dupa 4... 14oo!!!!!!!!!!!

asta inainte sa se vada ceva la eco!!!!!!!!!in timpul asta nu se vedea nimic nici in uter nici pe langa ovare!

oana11+

Mergi la inceput