Prematurii-Esentele tari se tin in sticlute mici-5

Raspunsuri - Pagina 29

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns CristinaGoji spune:

Flori de Cires- sa dea D-zeu sa reuseasca interventia cu laserul. Nu-i bine ca o anesteziaza, dar important e sa rezolve problema ochisorului. Laserul e o chestie tare precisa si tre'sa fie bine. Yasha e ok cu copilul, dar si noi ii acordam foarte multa atentie lui Yasha, tocmai ca sa nu devina gelos.Eu zic ca mai bine sa mai asteptati un pic cu catelul, ca e greu si sa ai grija de caine, iar avand copil mic va fi greu sa aveti grija si de catel. Cand va avea Maria deja 1-2 ani cred ca veti face fata si la un mic catel terorist

Mami de Vlad (17.10.2006)
Poze
www.totsites.com/tot/vladic" target="_blank">Paginuta mea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabid spune:

Eu ii dadeam lui Moni sa suga de cate ori vroia si cat vroia.Daca o fortam vomita tot!E cumplit sa vezi ca termina biberonul si dupa 2 minute il arunca afara tot!

Am folosit toate tipurile de lapte din farmacii sperand ca pe altul il va accepta mai bine!

Iar trecerea la supe si mancare solida a fost un dezastru!Nu a acceptat supa,doar sucul de portocala mai tarziu.

Eu cumparam hrana speciala de bb...si pe aia o vroia...spuneti si voi!La un an manca 3 odata...asa ca am inceputsa combin hrana de bb cu ciorba si incet,incet s-a invata fata mea cu supa facuta de mami!!!

Concluzia:are 5 ani si 4 luni si mananca ce vrea si cand vrea si e mofturoasa!!!

Nu faceti ca mine!


Gabi si domnisoara Moni 5 ani si un pic

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabid spune:

Eu va recomand sa incepeti diversificare cu supa,apoi suc si apoi cereale.

Eu cereale le-am pus in biberon...in castron era greu de mancat...la fiecare biberon o masura de cereale!


Gabi si domnisoara Moni 5 ani si un pic

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miraklucker spune:

Gabid, nu numai a ta e asa subtirica, a mea Daria, la 2 ani si 3 luni are ceva peste 9 kg, cea mica a ajuns-o. Dar ce sa fac, sa fie sanatoasa. E cea mai sensibile dintre toti 3, raceste des, iarna trecuta a facut de 3 ori otita, apoi bronsita, raceli sa nu mai spun de cate ori, iar in final varicela. De fiecare data nu mai mnaca nimic. Cand am inceput diversificarea nu a vrut nimic, am mai lasat-o pana dupa 6 luni corectate, apoi a inceput sa manace dar vomita tot imediat ce termina.

ana maria din pacate asa era inaite. Sti foarte bine, am mai avut o prematura in familie sora mea. Mama povestea ca nu au vrut sa-i faca certificat de nastere doua saptamani, a avut coplicatii (placenta preavia) si nici nu-si puneau problema ca va trai. Dar a trait si e bine sanatoasa. ....dar asta nu inseamana ca trebuie sa se poarte asa.. Pe a mea cand a dus-o sub lampa asistenta i-a spus " acum mergem sa ne bronzam in Caribic"
....si ea a avut 18 kg cand a mers la scoala. Pediatra a vrut sa o amane 1 an, dar ea invata-se cu mine in rand sa screi si sa citeasca...pe cine sa amani, avea o carte de colorat la ea ca termina prima si incepea sa bazaie colegii.
Ignatica, pri cate ati mai trecut si voi. Bine ca David e bine, si tu esti linistita.

Va pup pe toate, sunteti toate de admirat. Citindu-va pe voi invat ce inseamna intr-adevar un prematur!

Mira mami de DAVID (15.08.2002), DARIA(20.11.2004) si SELIN (07.02.2006)

POZE CU NOI

Poze noi ....cu noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sheannamp spune:

Flori de cires, ma rog ca minunata Marie sa treaca victorioasa si peste ziua de maine! Anestezia are riscurile ei dar Maria e sanatoasa si puternica si va fi bine!
Va pupam cu drag si de-abia astept sa ii ii vad ochisorii aceia frumosi zambind veseli de nazbatiile facute!

Eu am trecut saptamana asta printr-o experient nu prea placuta! Slava Domnului ca, pana la urma, lucrurile au evoluat spre bine!
Prietena mea draga, ca o sora pentru mine, a nascut acum o saptamana, la 36 de saptamani un baiat minunat! Nastere grea, bebe prematur si cu greutate mai mica decat varsta gestationala!
Sunt inca in spital, tratament cu antibiotice dar ei sunt luptatori amandoi si vor fi bine!
Ea este exceptionala, inca din prima zi se straduie sa produca cat mai mult laptic pentru bebe, ii da si sa suga se si mulge!
Pentru mine a fost o saptamana dificila emotional! Cand am trecut de perioada grea cu baietii mei m-am rugat ca nimeni, nici macar dusmanii mei, sa nu se confrunte cu asa ceva! Din pacate, nu a fost sa fie!
Si cand ma gandesc ca exista unele creaturi (nu le pot numi altfel) care isi arunca la gunoi pruncii abia nascuti ....


Sau taci sau zi ceva mai bun decat tacerea!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mi-Ka spune:

Flori de cires, ma rog pentru micuta Marie sa fie azi totul in ordine la consultul oftalmologic

Sheannamp, multa sanatate prietenei tale si micutului ei puiut si ai credinta ca DD va avea grija de amandoi.
Spune-i si ei sa se roage, caci uneori credinta face minuni

_
Printesa noastra,Alexia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns try spune:

Anna, sper ca nu din vina lui bebe a nascut prietena ta prematur. Oricum, daca bebe suge direct la tzitzi inca de la inceput, atunci e de bine.
Sper ca bebe sa fie sanatos, chiar daca prematur, si sa ajunga repede acasica.
Banuiesc ca ti-a rascolit amintiri neplacute intamplarea ei. Eu cateodata mai stau si ma gandesc prin cate am trecut cu Adrian si el mititelul cat a mai indurat si imi dau seama ca incet incet, cu fiecare luna, emotional toate se estompeaza si devin doar cuvinte. Dar imi propun sa nu uit niciodata, tocmai ca un reminder... ca o motivatie pentru a pretui si mai mult viata si bucuriile ei, incerc sa invat sa nu ma supar pe micile neajunsuri/neplaceri ale vietii.

"Tot ceea ce nu te doboara, te face mai puternic"
Alex - 5 Nov. 2004 si Adrian 24 Aug. 2006 ......... poze cu noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ignatica spune:

mira multumim.

Sheanna multa sanatate prietenei tale si micutzului ei. E bine ca situatia e stabila si daca bebe papa tzitzi deja e si mai bine. Le uram sa iasa cat mai curand din spital si sa ia repede in greutate.

FlorideCires va tinem pumnii daca veti face interventia cu laser. Ne rugam pentru tine si pentru Mariuca.



Ignatica - mamica de David (29 iulie 2006)


poze
Nasterea sufletelului nostru David

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns FloriDeCires spune:

Anestezia Mariei s-a amanat pt saptamana viitoare dar maine va fi din nou consultata.Medicul oftalmolog spunea ca la ochiul stang ROP e in regresie totala, doar la cel drept exista o problema pe o portiune de retina.
Sper ca maine sa avem vesti si mai bune.
Pupici tuturor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sirimie spune:

Eu sper ca Maria sa nu mai aiba nevoie de anestezie sau interventie, sa fie in regresie totala pina atunci.

Multa sanatate lui bb nascut prematur!

Va dorim sa cresteti mari si frumosi!

Simona & Vladut (27 februarie 2005)

Poze la http://pg.photos.yahoo.com/ph/seirimie/my_photos

Andrei are nevoie de ajutor: http://andrei.point.ro/

Despre Andrei

Mergi la inceput