Prematurii-Esentele tari se tin in sticlute mici-5

Raspunsuri - Pagina 28

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns FloriDeCires spune:

Try, nici nu stii cata dreptate ai.
Maria, este o minune de cand a fost conceputa si continua sa fie, aratandu-mi cat de mare este Dumnezeu, ca oricat ne opunem noi sau altii vointei divinitatii, nu putem schimba lucrurile.Cel mult putem cere sa se faca intr-un fel sau altul, dar cerand in numele binelui si al iubirii.
Intr-o zi am sa va povestesc de ce spun ca Maria este o minune, nu numai pt ca a supravietuit cu cele 500 gr ale ei, ca Slava Domnului e sanatoasa, ci pt ca a luptat cu mine, cu bunica ei, cu lumea care ne-a blamat, cu cei care ne-au dorit raul, ca a spart prejudecati si multe altele.

Pe Andrei l-am nascut normal, la 2750gr, o sarcina care a fost mereu cu risc de avort dar care pana la urma s-a finalizat bine.Si pot spune ca am un flacau de toata frumusetea, dupa care se intorc capetele pe strada. E si el o "floare de cires" care cu siguranta va avea la maturitate frumusetea si trainicia unui "cires" adevarat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andruscka spune:

Flori de Cires m-a impresionat ce ai scris.Si eu am trecut prin aceeasi poveste.Nici Andrei nu-i dadeau nici o sansa, chiar dr.care m-a "ingrijit" pe perioada sarcinii, striga, mai bine zis urla la mine, de parca eu eram de vina ca mi se rupsese membranele.
Si mi-a mai zis ceva pentru care eu nu o sa-l iert toata viata: "Sa zici mersi daca scapi si tu!"
Nu e posibil sa-i spui unei viitoare mamici asa ceva, mai ales ca in opinia dl.dr eu eram vinovata de tot ce se intampla.
Am avut norocul ca am nascut cu un alt doctor si care ma incuraja tot timpul.Nu mai vorbesc de medicul neonatolog si de asistentele de la terapie intensiva.Tot colectivul de la terapie intensiva ma incurajau si-mi spuneau sa ma rog la Dumnezeu sa faca o minune pentru fetita mea.Si uite ca Andra Maria este o minune.
Am vazut pozele Mariucai si m-au podidit lacrimile, am revazut-o pe Andra, am revazut toata perioada petrecuta in spital, incertitudinea ca Andra va trai.
Am intalnit oameni carora nu le venea sa creada ca Andra a fost nascuta prematur (grad IV scor Apgar la nastere 1, iar dupa cinci minute scorul s-a "ridicat" la 6) si chiar se mirau ca traieste.
Daca ai zile traiesti, asta e vointa lui Dumnezeu nu ne putem impotrivi.
Vei vedea Flori de Cires ca totul va fi bine si ca Mariuca va veni in curand acasa sanatoasa.Cred ca incepem numaratoarea AMR-ului.
Sa va traiasca si sa va bucurati atat de ea cat si de fratiorul ei.

Pupici si aveti grija de voi.
Andruscka


poze Andra
22.07.2002

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabid spune:

Fetita mea este inalta si slaba intr-un fel...adica are mainile si picioarele subtiri ca atele...desirata...decand am venit in Montreal s-a mai implinit un pic...probabil din cauza mancarii plina de adaosuri si la garderie numai mancare de asta primeste ca a inceput sa refuze ciorba facuta de mine.Acum mananca tare putin si des...la garederie ii da putina mancare si s-a obisnuit asa.Este mofturoasa...mananca ce vrea si cand vrea...
Am crezut ca numai a mea este asa...deci asta e problema prematurilor...
Noi deocamdata nu avem probleme cu ochii...o sa vedem mai departe...problema ei decand s-a nascut e cu burtica...Trebuie sa am grija ce ii dau sa manance pt ca face des indigestii.deobicei ma asculta pt ca nu vrea sa vomite si sa o doara burtica.


Gabi si domnisoara Moni 5 ani si un pic

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns veronici spune:

Fetele ,mamici de prematuri mai cu experienta,am postat si eu o intrebare la "ce si cat papam" va rog daca puteti intra sa-mi raspundeti!!!! TX!

veronici
mamica lui Rares Stefan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns try spune:

Veronici, eu ii dau lui adrian sa suga, deci nu pot spune cat mananca dpdv cantitativ. Ca frecventa, cred ca mamanca la 2-3 ore. Eu il incerc mai des, ca a intrat intr-o faza in care nu-i mai convine nimic, nici in brate, nici pe spate, nici pe burta, ncii in leganus si incerc sa-l potolesc cu tzitzi, dar nu tine (la frate-su tinea ).
Daca te referi la diversificare, eu o sa incep usor cu cereale dimineata si seara, apoi introduc piureul de legume fierte si apoi fructele.
Asat ca am vazut ca rares al rau e nascut la 2 zile dupa adrian al meu (la 33 sapt.)

"Tot ceea ce nu te doboara, te face mai puternic"
Alex - 5 Nov. 2004 si Adrian 24 Aug. 2006 ......... poze cu noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CristinaGoji spune:

Flori de Cires - Maria are toata admiratia mea pentru puterea si ambitia de care da dovada! Sa dea bunul Dumnezeu sa fie totul bine si sa o vedeti cat de curand acasa sanatoasa si poznasa! Cand sunteti la Cluj aveti unde sta? Daca nu, ma puteti contacta pe PM si iti dau nr.meu de telefon sa stati la noi. Multa sanatate va doresc.

Mami de Vlad (17.10.2006)
Poze
www.totsites.com/tot/vladic" target="_blank">Paginuta mea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns FloriDeCires spune:

Multumesc Cristina! Multumesc si Flaviei Maria!
Daca va fi nevoie si nu ma descurc va contactez, ok? Deocamdata inca sunt nevoita sa raman in Oradea langa Andrei care sper ca a scapat de varicela.Eu mi-am propus ca daca pana la mijlocul acestei saptamani nu fac nicio eruptie sa merg la Cluj la Maria. Nu mai stiu nici eu cum sa calculez si cum sa fac cu varicela asta care e posibil sa o fi luat sau cine stie, poate nu.Andrei a avut ultimul val (sper) sambata, exact in ziua 21 de boala. Dupa cum spun medicii, boala se poate contacta si in ultima zi a celui bolnav dar cred ca probabilitatea de a primi virusul este mai mare in primele doua saptamani de eruptii pe care le-a avut.N-as vrea pt nimic in lume sa o transmit fetitei.

Taticul Mariei e acum pe drum spre Cluj, va ajunge acolo cand i se va face consultul oftalmo. Nadajduim ca vom avea vesti foarte bune, o sa va tin la curent cu evolutia ei.

Cristina, vroiam sa stiu cum a reactionat Yasha cand l-a vazut pe Vladut? Nu e gelos?
Si noua ne plac animalele dar am zis ca pana nu implineste Maria un an sa stam potoliti.Oricum avem papagali care fac o galagie teribila dimineata - la ora fixa incep sa se certe.:))
Drita pediatra mi-a zis ca si papagalii pot transmite boli, respiratorii mai ales si ca nu prea sunt indicate animalele langa copiii mici.

Ia uite, Vladut e cu o zi mai mare decat Maria!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miraklucker spune:

Muna mamici de prematuri.
eu va citesc mereu dar cum nou nu ne mai incadram pe aici, nu prea avem multe de spus.
Va admir din tot sufletul.
Flori de cires uite cum stta treba cu varicela...noi am avut toti anul trecut in mai David a luat de la gradinita. Marti am observat la el primele bubite. Duminica seara peste 2 saptamaani au aparut la fetita cea mare, luni la mine si la cea mica. Pediatrul imi zicea ca e ca ceasul. Poti sa numeri doua saptamani din momentul in care e contagios, adica 1-2 zile inaite de a aparea bubitele. Daca nu ai facut pana acum nu cred ca vei face. Eu m-am simtit si ciudat vreo 2 tzle inaite. Stiam ca nu am avut.

Mira mami de DAVID (15.08.2002), DARIA(20.11.2004) si SELIN (07.02.2006)

POZE CU NOI

Poze noi ....cu noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns FloriDeCires spune:

Mira, tx pt informatiile cu varicela.

Concluziile consultului oftalmologic: e mai bine, dar ceva nu pare sa fie tocmai in ordine la un ochi.Si ca sa nu existe niciun risc, medicii au hotarat ca maine sa o consulte din nou sub anestezie iar daca situatia impune o vor trata tot maine cu laserul. Am inteles ca procedeaza astfel intrucat Maria se misca si nu reusesc sa o observe foarte bine.
Personal nu ma incanta deloc ideea unei anestezii, dar nici sa se riste vederea Mariei nu este o alternativa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Flavia-Ioana spune:

SALUT FETELOR !!!

NOI SUNTEM F BINE, AVEM 3700 CU 3400 SI SAMBATA AM AVUT BOTEZUL, AM FOST TARE CUMINTI, IN TIMP CE MAMI SI TATI AU CHEFUIT PANA LA 3 DIMINEATA, IAR NOI AM FACUT NANI LA HOTELUL RESTAURANTULUI...

AM PUS POZICI !!!!!!!!!!!!!


FLORIDECIRES

SA CRESTETI MARI SI FRUMOSI !!!

Flavia de Alexia-Ioana si Daria-Maria 23.11.2006

http://new.photos.yahoo.com/mamicile_ianfebr2007/album/576460762320651403

Mergi la inceput