Prematurii-Esentele tari se tin in sticlute mici-5

Raspunsuri - Pagina 30

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Sheannamp spune:

Andra, asa e. Am retrait saptamana asta multe din momentele cumplite de acum 8 luni.
Si sper ca am invatat sa fiu un om mai bun si sa apreciez viatza ca pe un dar fara de pret.

Flori de cires, Ma bucur ca vestile sunt bune! E foarte bine ca este atat dde strict monitorizata! Asa ar fi fost si in Bucuresti! Inteventia in sine nu presupune riscuri, anestezia e partea care ar putea pune probleme! Dar sa nu te temi, minunata Marie e puternica si nu va pati nimic!
Iti povesteam de un baietel de 38 de saptamani care a trecut foarte bine peste aceasta interventie desi, din pacate, inca mai facea crize de apnee din care insa isi revenea singur! Si cu toate astea a rezistat anesteziei fara nici o problema si dupa o saptamana era acasa!

Prietena mea si baietelul ei sunt bine si maine vin acasa! Doamne ajuta! Multumesc pentru cuvintele voastre frumoase! Avea dreptate cine spunea ca aici gasesti addevarate prietene!
Va pup pe toti!

Noapte buna esentze, oriunde va aflati!


Sau taci sau zi ceva mai bun decat tacerea!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CristinaGoji spune:

FloriDeCires - mult curaj si incredere in puiul tau, mamico!
Sheannamp - ce vesti bune despre copilasul prietenei tale!
Try - cum se mai simte Adrian?

Mami de Vlad (17.10.2006)
Poze
www.totsites.com/tot/vladic" target="_blank">Paginuta mea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ignatica spune:

Sheanna ma bucur mult ca prietena ta vine acasa cu puiul. Acasa puii se simt cel mai bine si cresc repede.

Papadie cum te simti? Nu ne mai spui nimic?

Mariuca multa sanatate, sa dea Domnul sa treci cu bine de interventie in cazul in care va fi nevoie, dar poate le demonstrezi si doctorilor din Cluj ca esti o luptatoare si te " repari" singurica. Iti tinem pumnii pui mic si drag. Pentru FloriDeCires toata admiratia si multa multa putere. Cand nu mai poti, mai lasa si pe umerii nostri grijile tale, povesteste-ne ce simti, suntem aici ca sa te ascultam.

Noi suntem bine, tratament profilactic in continuare, bebe vesel si cea mai mare performantza a saptamanii - incepem sa stam singurei in funduletz.

Ignatica - mamica de David (29 iulie 2006)


poze
Nasterea sufletelului nostru David

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns try spune:

Cristina, multumim de intrebare, la noi acum lucrurile au intrat pe fagasul normal si evolutiile nu mai sunt spectaculoase, nu se mai intampla multe lucruri de la sapt. la saptamana.
Ieri am fost insa la dr. de inima s VSD-ul (gaurica la inima) s-a micsorat mult, de la 2,5 mm e acum la aproximativ 1mm, cu erorile de rigoare caci e destul de dificil sa masori exact o asa gaurica mica, iar faptul ca e in regresie cu atat mai mult nu avem motiv s-o masuram superexact. Mai mergem la control la inimioara la 1 an sa vedem cum stam.

Adrienuztu e din ce in ce mai mancacios de pumnutzi si degetele, si noaptea, daca deschide ochii pt. 30 de secunde, el e cu pumnii in gura. Nu-l prea satisfac diversele obiecte ce i le bag eu in gurita caci el acu me in periaoda cand simte nevoia sa duca tot la gurita. Am incercat cu jucarii specificede rontait, am incercat cu jucarii de plus, cu prosopel umed. Nu sti uce vrea el sa rontaie, dar pumnutii parca nu-i mai sunt de-ajuns. De dintisori nu poate fi vorba caci: 1. e prea devreme; 2. gingiile nu arata nicidecum ca se pregatesc sa scoata dintisori. Lui alex i-au dat dintii la 7 luni, dar am un nepotel caruia i-au dat la 4,5 luni si respectiv 5 luni (sora lui), asa ca antecedente avem.

"Tot ceea ce nu te doboara, te face mai puternic"
Alex - 5 Nov. 2004 si Adrian 24 Aug. 2006 ......... poze cu noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CristinaGoji spune:

Try - am citit undeva ca la copii nascuti prematur dintisorii pot aparea chiar si mai tarziu. Urmaream postarile tale inca de cand eram gravidute amandoua si tin minte ca ziceai ca a contactat parvovirus, sau ceva de genul asta, insa la scurt timp dupa aia m-am retras pentru o perioada lunga de pe forum si chiar ma intrebam cu s-a rezolvat problema. Cand te-am vazut la prematuri m-am bucurat, pt ca am inteles ca e bine. Totusi credeam ca o sa te mai gasesc si la mamici de sept-oct06, iar pe parcurs am aflat ca n-ai mai vrut sa postezi, asa ca te-am urmarit si am dat de tine.

Mami de Vlad (17.10.2006)
Poze
www.totsites.com/tot/vladic" target="_blank">Paginuta mea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andruscka spune:

Andra nu cred ca e vorba de dintisori.Uite de exemplu Andrei i-a iesit primul dintisor la un an si o luna.Iar apoi imediat unul cate unul.
Si fetita mea Andra Maria rontaia tot ce-i pica in mana, ba incerca sa ne si muste(dar cu ce?).
Anna ai dreptate cand le numesti creaturi, eu nici nu stiu daca le pot numi asa, parca e mult spus.Cat am stat in spital cu Andra erau foarte multi copii abandonati, atat la prematuri, cat si la noi nascuti.Unii dintre ei au crescut cu laptele meu, Andra neputand sa suga si oricum "manca" foarte putin.Asistentele m-au intrebat daca sunt de acord ca laptele ramas de la mine (eu m-am muls timp de trei luni) sa-l dea copiilor abandonati.Oare ce s-o fi intamplat cu ei?
Sa va povestesc o intamplare traita in spital.Salonul in care stateam era langa cel al asistentelor, si intr-o noapte ne-am trezit cu batai puternice in usa.O graviduta urla de mama focului la noi ca naste si ca noi ce pazim, de ce dormim.Pana ne-am dezmeticit noi si incercam sa-i explicam sa mearga alaturi ca noi suntem mamici si nu asistente, graviduta urla si ne ameninta ca ne da in judecata daca pateste ceva copilul.A nascut a doua zi de dimineata doi gemeni, si ce credeti? Dupa trei zile a parasit spitalul singura, si-a abandonat copii.(si nu parea ca nu ar avea cu ce sa-i creasca)
Oare de ce a facut acest taraboi?
Flori de cires sanatate multa Mariucai si te asteptam cu vesti bune.

la toate mamicile de esente tari


poze Andra
22.07.2002

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns FloriDeCires spune:

Dragele mele,
azi m-am intalnit la Cluj cu 4 medici.: doua drite neonatolog si cele doua dr oftalmolog.
Dupa lunga conversatie cu neonatologii in care mi s-a spus ca e carantina, ca li s-au imbolnavit copilasii de bronhopneumonie care la astia micii se transforma in bronsiolita( inclusiv mamicile erau bolnave acolo), ca ar trebui sa o iau la Oradea (sa pic nu alta), finalmente se decide ramanerea noastra in Cluj si mai apoi trecerea la o serie de investigatii.Mi-au spus ca pana la un an trebuie sa urmaresc patru mari directii de analize: oftalmologic,ecografic transfontanelar, sangele si neurologic.Au amas surprinsi ca nu a fost investigata inca de un neurolog pediatru.
Apoi a inceput controlul oftalmo.
Concluzia a fost asa:"nu e mai rau, dar nici nu vedem un progres si deci ne-am hotarat sa intervenim si sa facem operatia cu laser.Cand? maine sau poimaine in fctie de cum poate anestezistul pediatru."
Si intreb apoi de riscuri si ce anume face laserul ala la ochisorii Mariei.Explicatia a fost ca retina nu este desprinsa dar datorita prematuritatii Mariei si mai apoi a expunerii la oxigen, vasele de sange nu s-au dezvoltat si nu au ajuns pana la marginea acesteia si practic a ramas o portiune de tesut nevascularizata.Aceasta portiune care la copiii nascuti normali este deja vascularizata, poate sa determine desprinderea retinei, practic o poate trage, fortand-o si atunci e mai rau decat e situatia acum.
Asta pt ochiul drept.La stangul nu pare sa fie o problema dar oricum sub anestezie vor verifica si acolo intervenind daca este cazul.

Acum astept confirmarea zilei cand se poate face anestezia, dritele oftalmo fiind pregatite pt operatia Mariei, incepand de maine.

Cat despre Maria, mi-au aratat-o prin geam...avea ochisorii deschisi si mie mi s-a parut trista.Nu mai doarme in incubator, ceea ce e bine ca se adapteaza la conditiile normale de viata si e mai grasunica pt ca mananca bine.(are 1930 gr)

A!Mi-au mai spus asa: cu cat copilul este mai aproape de termenul de nastere cu atat este mai putin riscant sa dezvolte o ROP.Spuneau ca nu atat greutatea la nastere cat varsta gestationala cauzeaza ROP-ul si mi-au povestit de o fetita de 500gr dar care a fost mai "batrana" decat Maria - la 28 de sapt nu 25 ca noi si care uimitor nu a necesitat niciun fel de interventie.Pe de alta parte, amandoua au recomandat consultul oftalmologic in primele 5 saptamani de viata ale oricarui bebelus, fie prematur fie nascut la termen pt ca este perioada cand inca se mai poate interveni in cazul aparitiei unei boli oftalmologice grave sau a unei retinopatii.

Am emotii, dar Maria e luptatoare si cred ca interventia este mai degraba o asigurare ca vederea ei va fi buna. Exista si un risc, ca dupa interventie sa dezvolte totusi o ROP.De asta o vor consulta saptamanal rarind mai apoi controalele pana la implinirea unui an.

Pupici la puisorii vostri, sa creasca sanatosi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Felicity spune:

Floridecires, sanatate multa la Mariuca si sa fie bine cu operatia.
Oare inseamna ca a ajuns la ROP stagiu 3? ca in USA doar atunci se opereaza cu laserul.
As vrea sa te intreb ceva, sper sa nu te deranjeze intrebarea mea.
Mariuca a avut 500g la nastere, ti-a spus cineva ceva despre vreun retard de crestere in uter? Paul al meu a avut la aceasi varsta gestationala 740g si a fost considerat cu un retard de crestere foarte mare (percentila 10%), din cauza placentei mele moarte in proportie de mai bine de 50%.
Ce vreau sa spun e ca mi se pare ciudat ca Mariuca a avut doar 500g.
Oare nu s-a mintit greutatea ei la nastere, cum am mai auzit in alte cazuri?
Daca placenta ta era functionala, trebuia sa aiba mai mult de 500g.
SI la fel si pt copilasul de 28 de saptamani, 500g e mult prea putin.
Pare ca asta e greutatea standard la care se declara copiii in Ro.

Sanatate multa la puiutii mici iar Mariei multa putere sa lupte in continuare si sa vina acasa alaturi de familie.

Sunt foarte impresionata de fiecare poveste de aici, stau si plang cand va citesc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns FloriDeCires spune:

Felicity, nu mi-au zis de retard de crestere.
Si pe mine m-a surprins greutatea ei atat de mica la nastere cu atat mai mult cu cat la toate ecografiile facute, chiar si cea 4D, parea sa creasca ca la carte.Nimic nu parea sa prevesteasca ceea ce s-a intamplat.Placenta ok, fatul dezvoltat normal, testele facute se incadrau in limitele normale - triplu test si analizele de sange erau bune.
Timp de doua saptamani dupa nastere nu au mai cantarit-o deloc, pe motivul ca incearca sa o manipuleze cat se poate mai putin nefiind atat de importanta in acel moment greutatea.Asa mi s-a explicat atunci.Apoi prima ei cifra la greutate parca a fost 700gr.Nici eu nu mai stiu exact.Ea e trecuta peste tot cu 500 gr, scor apgar 2/3, sapt 25.
Insa e posibil si ce spui tu, ca in RO tot ce este pe la 25-28 de sapt sa aiba 500 gr.

Am aflat ca maine nu se va face operatia la ochisori, nefiind disponibil dr anestezist.Deci mai asteptam.
ROP este in stadiul 1/2, asa mi s-a spus, dar ca prin operatie trebuie sa indeparteze acel tesut nevascularizat ce poate determina desprinderea retinei.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ignatica spune:

FloriDeCires Doamne ajuta sa fie bine. Suntem alaturi de voi.

Try si David baga tot in guritza, manutze, jucarii, paturica, tot. Nici la noi nu sunt semne de dintisori.

Ignatica - mamica de David (29 iulie 2006)


poze
Nasterea sufletelului nostru David

Mergi la inceput