Prematurii-Esentele tari se tin in sticlute mici-5

Raspunsuri - Pagina 23

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Sheannamp spune:

Multe de scris sper sa nu uit ceva!
Flori de cires, prin multe incercari mai treci si tu! Sper din tot sufletul sa nu faci varicela (adultii fac o forma mai severa decat copii)! Stiu ca ti-e greu sa nu o vezi pe minunata Marie dar e o boala extrem de contagioasa si daca tu nu ai facut-o in copilarie probabil ca deja ai luat-o! Cu toate acestea eu sper ca ai facut-o in copilarie si nu-ti mai aduci aminte!
Bine ca Maria e bine, restul se rezolva!
Va imbratisez cu drag pe amindoua!

Papa, nu ma da inca de gol cu graficele! Vreau sa fie o surpriza! Apropo sa nu uiti sa intrebi si de album (eu am fost constiincioasa si am trimis pozele)!
Nu prea inteleg unde bati cu rasadurile de rosii! Eu una, nu ma pricep la gradinarit!
Frumoase poze si si mai frumoase fete!
Soficu seamana tare bine cu Ioanu meu! Catrina are ochii tai!

Mexxa, multumim de vesti! Ma alaes ca sunt asa de bune!

Annica, bine ai venit!
Scrie-ne si data de nastere (aici sau trimite-mi PM) ca sa il trec si pe Alex pe listutza esentzelor!

Sirimie, interesant articol! Si bine scris!

Lorelay, probabil ca s-a considerat ca nu este nevoie de control oftalmologic! Riscul cel mai mare de ROP il au cei nascuti sub 28-30 de saptamani de varsta gestationala!
Oricum, stai linistita, daca ar fi avut ROP in stadiu avansat ar fi avut de la inceput probleme cu vederea!
In afara de ROP prematurii au risc crescut de strabism, miopie, ambliopie, nistagmus!
Nu strica sa le faci un control oftalmologic oricum!




Sau taci sau zi ceva mai bun decat tacerea!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns try spune:

Lorelai, nu stiu daca e diferenta intre spitalele mari si cele mici (noi am nascut la spital mare in To), dar lui adrian, nascut la 33 sapt si 4 zile, i-au facut control oftalmologic in primele cateva zile de la nastere, posibil sa nu fi retinut tu sau sa nu-ti fi spus ele, asistentele. Initial eu uitasem complet ca i s-a facut asa ceva pana a deschis Flori de cires discutia. Apoi mi-am adus aminte ca mi-au spus sa nu vin in perioada aia sa-l vad ca dureaza cam o ora si nu e placut pentru mamici: le lipeau pleoapele sau le puneau niste departatoare, nu mai stiu cum mi-a explicat asistenta si apoi niste solutii in ochi ca sa le poata examina ochisorii si sa nu ma sperii daca o sa-l vad ci ochisorii rosi dupa control.

"Tot ceea ce nu te doboara, te face mai puternic"
Alex - 5 Nov. 2004 si Adrian 24 Aug. 2006 ......... poze cu noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Felicity spune:

Lorelai tu nu ai cum sa-ti dai seama daca fetele au ROP sau nu. Doar un doctor specializat in ROP poate, insa ROP este ceva legat de primele luni de viata, si daca ele vad bine inseamna ca nu au.
Insa un prematur ar trebui sa mearga la controale periodice pt ca pe langa ROP mai sunt si alte probleme care pot aparea: ochi lenes, strabism, etc. E bine sa le duci la controale periodice.

Floridecires, sper sa nu fi facut boala si sa poti sa mergi cat mai repede la Maria. Si sa ajungeti cat mai repede acasica ca unde e mai bine pt ea decat alaturi de intreaga familie.

Si discutand despre "off-topic" si eu mi-am pus intrebarea de ce mie mi s-a intamplat, nici nu puteam sa accept, si ma simteam asa de vinovata de nu am cuvinte sa exprim, pt ca eu ma facusem bine si el se chinuia intubat sa respire si avea transfuzii de sange, perfuzii. si eu nu conteneam sa ma gandesc cat am gresit in cea mai importanta situatie si cum corpul meu m-a lasat cand aveam cea mai mare nevoie sa fiu sanatoasa.
Dar numai bine ca dupa 2 saptamani de la cezariana am facut embolita pulmonara, am stat in spital legata la oxigen, si la aparate.....am tremurat cand mi-au facut ecografie la inima sa vada daca mi-a fost afectata...si de atunci am incetat sa ma gandesc ca de ce mie, si sa ma mai invinuiesc ca ma simt bine fizic.
Niciodata nu stii cum se poate intoarce totul, si poate uneori nu ne dam seama dar situatia in care suntem poate fi chiar mai grava si mai nenorocoasa decat o credem. Asa ca usor usor am inceput sa accept: ca da mie mi s-a intamplat. De ce? inca nu stiu...dar am inceput sa nu ma mai intreb asta, si sa iau fiecare zi asa cum e, si sa ma bucur de situatia asa cum era ea, si sa sper, si zi dupa zi totul a devenit mai bine.
Ma opresc aici din logoreea mea desi as mai avea vreo 10 pagini de scris despre asta

am vazut fetitele lui Papa si ale lui Lorelai wowowow ce frumusele. vreau si eu fetitza eu care militam doar pt baietei (ca nu nasc haha).
Paul are parul blond roscat ondulat si l-am tuns deja de 4 ori....ce codite ar fi iesit ofofofof.

Noi suntem bine sanatosi, am o mica ingrijoare ca nu vorbeste. zice multe in limba lui dar nimic concret. e inca devreme dar daca ar vorbi mi-ar lua o piatra de pe suflet.

try, Anna pupici la flacaii mancaciosi si sanatosi

pupam mamici cu esente cu tot

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Felicity spune:

Pt ca multe ne-am confruntat cu preeclampsia sau doar hipertensiune de sarcina, vreau sa va impartasesc un articol foarte interesant aparut anul trecut in "The New Yorker":
www.newyorker.com/fact/content/articles/060724fa_fact" target="_blank"> The preeclampsia puzzle
Este un "must read".
Pt cine are probleme cu limba engleza, ii pot face un rezumat.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ignatica spune:

Buna fetelor,

Ieri am venit din spital, obositi rupti amandoi, dar bine ca suntem acasa.
Spitalizarea a fost un cosmar de la un capat la celalalt. La Internare am stat vreo 3 ore, vreo ora si jumatate l-au tot cautat pe copil de toate cele, ca sa poata baga un motiv de internare.
Am ajuns la 11:30 in salon unde i-am preparat lui David un pic de laptic, intre timp a venit si doctoritza, Copilul era marait de somn si nu putea sa manance. Ma intreaba dr. : De ce plange copilul? si scot " porumbelul" : Stiti, suntem aici de la opt. Nu mai apuc as zic ca e obosit ca tipa tzipa la mine: Daca ati venit aici sa reprosati atunci vorbim mai tarziu cand o sa sa va calmati.
Si cu asta iese din salon fara sa se uite la copil, fara sa ne explice nimic. Mi-a picat ca naiba toata chestia, am incercat sa hranesc copilul in continuare.
Dupa asta mi l-au luat pe bebe si l-au chinuit o jumatate de ora cu branulele pana au reusit sa ii puna una in piciorus, i-au luta sange urina. Am ajuns si noi in salonul nostru la 15:30. Am reusit si eu sa mananc ceva.
Marti, la cistografie, plecam la chirurgie sa ii puna sonda, insotiti de o asistenta de la nefrologie ( unde eram internati). Chirurgul cand vede sonda de 8 mm se cruceste si cere asistenta de la chirugie sa vina. Se ratzoieste la cea de la nefro : Daca dumneavoastra credeti ca merge la un copil atat de mic sonda de 8 mm...Alta mai subtire nu aveati ?" Asta de la nefro se scuza ca nu aveau, mie mi se stransese inima de tot, ma uitam la copil si imi venea sa urlu ca spitalele nu sunt dotate, l-as fi luat de-acolo, dar ce puteam face...I-am injurat in toate felurile, nu inteleg de ce nu spun parintilor ca nu au dotari, as fi cautat pana la capatul pamantului o sonda mai subtire numai sa nu il vada asa de chinuit.
In fine, l-am tinut de picioruse, l-au sondat, am facut cistografia.
A iesit bine, slava Domnului. Toata ziua in schimb bebe a urlat de durere la pisu, nu am inchis un ochi toata noaptea.
Miercuri plecam la urografie, trebuia sa ii injecteze un ser prin branula de la piciorus - cand ajungem la radiologie si testeaza vad ca s-a infundat branula. In concluzie, urcam inapoi in sectie si il iau la chinuit din nou sa ii puna alta. Coboram din nou la radiologie, facem urografia, TOTUL BINE.
Ne-am externat, suntem ok, un pic traumatizati amandoi, se cunostea si pe David fericirea de a ajunge acasa si de a fi inconjurat de dragostea noastra in mediul lui familiar.
Continuam in schimb tratamentul profilactic cu antibiotic, , care, teoretic nu ii fa afecta ficatul ( asa mi s-a explicat). Sper ca teoreticul asta sa se confirme si sa nu avem alte probleme de la atata medicamentatie.

Ma bucur ca am scapat cu bine din experienta asta, ca avem diagnostic bun si ca vom sta fara grija in cazul in care mai face vreo infectie urianra. Cel putin stim ca nu e vorba de vreo malformatie a ureterelor.

Va pup. Revin si citesc ce ati mai scris.

Edit: am postat acelasi mesaj pe care il postasem si la mamicile unde activez, ca sa nu rescriu odiseea.

Ignatica - mamica de David (29 iulie 2006)


poze
Nasterea sufletelului nostru David

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sheannamp spune:

mamica si David viteaz!
Bine ca totul este in regula!
Restul se uita repede!


Sau taci sau zi ceva mai bun decat tacerea!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ignatica spune:

Sheanna multumim, jumate e uitat deja.

Papa cum esti?

Mariuca iti tinem pumnii la control. Si mamicii la fel sa poata sa ajunga la tine. Doamne ce situatie.

Ignatica - mamica de David (29 iulie 2006)


poze
Nasterea sufletelului nostru David

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ignatica spune:

Vazut Papadii frumoase si papusi de Flavia, dulci dulci.

Fetelor mie mi-au spus la internare ca David e prea gras. Are 8 kg la 6 luni. Pana acum nu am mai auzit asemenea comentariu la adresa lui fi-miu. Ptiu sa nu il deochi.
Mi-a recomandat sa nu bag cerealele.

Ignatica - mamica de David (29 iulie 2006)


poze
Nasterea sufletelului nostru David

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns FloriDeCires spune:

Maria, ROP in regresie, stadiul 1/2.
A ramas internata in Cluj pt observatie....eu la 160 de km de ea....ma frange.
Dar acum, important este sa fie Maria bine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sheannamp spune:

Stai linistita! O inconjuram cu toata dragostea noastra!
Doamne, ce ma bucur!
Flori de cires, tine-te tare! In curand va fi acasa cu voi!


Sau taci sau zi ceva mai bun decat tacerea!

Mergi la inceput