Prematurii-Esentele tari se tin in sticlute mici-5

Raspunsuri - Pagina 24

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns FloriDeCires spune:

incerc, Anna..doar ca nu-mi pot potoli lacrimile...de bucurie, de dor, de griji, de drag, de neputinta...o invalmaseala de simtaminte..o sa trec si peste asta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ignatica spune:

FloriDeCires ce veste buna. Extraordinara. Suntem alaturi de voi. Eu zic ca e mai bine pentru pui sa nu o mai plimbati. Ne rugam sa va vedeti curand.


Ignatica - mamica de David (29 iulie 2006)


poze
Nasterea sufletelului nostru David

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sirimie spune:

FloriDeCires bravo, e o veste foarte buna!

Am vazut si eu poze Lorelai, papadie, copiii sint niste scumpi.



Va dorim sa cresteti mari si frumosi!

Simona & Vladut (27 februarie 2005)

Poze la http://pg.photos.yahoo.com/ph/seirimie/my_photos

Andrei are nevoie de ajutor: http://andrei.point.ro/

Despre Andrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns papadie spune:

Floricice stiu senzatia. Stii ca pt mame de prematuri in Occident (altu decat Germania ca aci nu m-au intrebat decat moasele de la spital asa ceva) se asigura psiholog si consiliere pt ca cel mai nasol lukru e sa pleci la nastere si sa te intorci acasa "cu mana goala". Aci m-au intrebat daca vreau sa ma consilieze cineva cand am plecat cu fetele acasa cica mamele de prematuri nu mai vor sa ia copiii acasa din cauza ca se simt nesigure. Siguranta in spital fiind data de aparatele care monitorizeaza fiecare respiratie a bebelusului. Eu am refuzat consilierea din cauza ca de abia asteptam sa iau copiii acasa

Ignatica ma bucur mult ca sunteti bine!!! Imi pare rau ca n-am sunat da n-am glas.

Catrina simte ca e ceva in neregula si ca atare ma pupa toata ziua cred ca impartim virusi la greu.

Sheanna da??? vezi ca iost tanti cu okii caprui (o tin pe Catri in brate).chiar seamana cu mineeeeeeeee??? immmmm sarumina

Felicity la mine nu facura astia la niciuna control la oki:( acu am aflat! ele par in regula cel putin asa zice pediatra.

ma-ntorc!



Papadie, mama Mielului turbat si-a delikatului Pescarush

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sirimie spune:

Voi ati dat copiilor acid folic? Mie un doctor mi-a dat sa ii dau acu' mult timp, cind avea citeva luni, pentru anemie - si un timp a fost mai mincacios. Si de ceva vreme ma tot intreb: nu ar fi nevoie sa ii mai dau acid folic? (doctorita mea spune intotdeauna ca nu, "sa las copilul in pace", dar eu am parerea mea personala: doctorii care spun asta sint slabi si prefera sa o spuna in loc sa rezolve problemele, pe principiul ca "un copil creste oricum").


Va dorim sa cresteti mari si frumosi!

Simona & Vladut (27 februarie 2005)

Poze la http://pg.photos.yahoo.com/ph/seirimie/my_photos

Andrei are nevoie de ajutor: http://andrei.point.ro/

Despre Andrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laliq spune:

Flori de Cires, ce bine ca vestile despre Mariuca sunt bune! Doamne ajuta! Bietii de voi, numai varicela va lipsea acum... io sper ca totusi ai facut-o in copilarie. Pana la urma unde faci testele?

Ignatica.Ma bucur tare mult pentru David ca e bine si va doresc sanatate, sa nu mai aveti de umblat prin spitale. 8 kg la 6 luni nu-i mult deloc, mai ales pt un baietel. Matei are 7600g la 4 luni si papa san exclusiv; mie ce mi-ar zice dr ala, sa nu-i mai dau sa manance?


Flavia
- foarte dragalase fetitele tale! Sa creasca mari si sa fie sanatoase!

Eu l-am dus pe Matei la control oftalmologic cand avea 7 saptamani si dr. ne-a zis ca nu are ROP, dar sa revenim la control la 6 luni.

Sanatate esentelor si mamicilor.



Larisa si Matei (26 septembrie 2006)

sa-l ajutam pe Andrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns try spune:

quote:
Originally posted by Ignatica
Ma intreaba dr. : De ce plange copilul? si scot " porumbelul" : Stiti, suntem aici de la opt. Nu mai apuc as zic ca e obosit ca tipa tzipa la mine: Daca ati venit aici sa reprosati atunci vorbim mai tarziu cand o sa sa va calmati.
Si cu asta iese din salon fara sa se uite la copil, fara sa ne explice nimic.


Din start dr. era nervoasa. Pai cand intrebi "de ce plange copilul" cand e vorba de un copil asa mic e ca si cand ai spune de ce mananca ursu' miere. Parca razbeste prin cuvintele-astea si tonul pe care a intrebat tipa.

Imi pare tare rau de experienta neplacuta. Cel mai nasol e cu sondita caci cu putina atentie se putea evita o gramada de durere din partea copilului.

"Tot ceea ce nu te doboara, te face mai puternic"
Alex - 5 Nov. 2004 si Adrian 24 Aug. 2006 ......... poze cu noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns try spune:

quote:
Originally posted by FloriDeCires

Maria, ROP in regresie, stadiul 1/2.
A ramas internata in Cluj pt observatie....eu la 160 de km de ea....ma frange.
Dar acum, important este sa fie Maria bine.



Mi-a venit sa sar in sus de bucurie, dar doarme adrian. Asa ca strig inabusit un URAAAAAAAAAA.
Bravo Mariuca dulcica si luptatoare. Tine-o tot asa.
O facem sefa de trupa de prematuri. Mai, eu va spun ca fetita asta stie ce vrea in viata, o hotarata si-o ambitioasa.

"Tot ceea ce nu te doboara, te face mai puternic"
Alex - 5 Nov. 2004 si Adrian 24 Aug. 2006 ......... poze cu noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns try spune:

quote:
Originally posted by FloriDeCires

incerc, Anna..doar ca nu-mi pot potoli lacrimile...de bucurie, de dor, de griji, de drag, de neputinta...o invalmaseala de simtaminte..o sa trec si peste asta.




Off, saracutza de tine, asta nu-i decat dovada ca traiesti intens toate acestea. Si e firesc sa fie asa. Cu cat treci prin mai multe cu ea, cu atat se solidifica mai tare legatura asta dintre voi. Dar o sa se termine toate si-o sa ajunga acasica. Dupa ce-o trece si de 2-3 luni corectate o sa fie totul numai bucurie, ai sa vezi.

"Tot ceea ce nu te doboara, te face mai puternic"
Alex - 5 Nov. 2004 si Adrian 24 Aug. 2006 ......... poze cu noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ignatica spune:

Da try, si eu cred ca era deja nervoasa, mie nici nu mi s-a parut ca ii reprosez ceva daca spun ca suntem de dimineata in spital si copilul e obosit.
Si sa nu consulte deloc copilul? ... Nu stiu, eu inteleg asa - chiar daca mama e tampita si spune ceva nelalocul lui, pacientul este totusi copilul, trebuie sa il consulti. M-a lasat cu o rezidenta, ei i-am povestit istoricul nostru. A aparut si doctoritza dupa 4 ore. Trist dar adevarat.

Chestia cu sonda nu o voi uita niciodata, mai ales ca eu am tinut copilasul de picioare. Nici nu vreau sa ma gandesc cat l-a durut, ca mi se face rau. Nu inteleg de ce nu mi-au spus sa aduc una mai subtire.
Vreau sa trec cat mai repede peste tot ce s-a intamplat...voi incerca..nu stiu daca o sa reusesc.

laliq ce pot spune? nici eu nu o sa infometez copilul acum. El a luat bine din primele luni, lapticul meu e gras, acum ca ma mulg vad si eu cum se ridica stratul gros de smantanica deasupra. Ma bucur ca a crescut. Lasa sa creasca toti prematureii mari si frumosi, pentru ca au nevoie. Si voi stati bine cu kilogramele. Probabil pe Matei l-ar fi facut obez doctoritza respectiva

Ignatica - mamica de David (29 iulie 2006)


poze
Nasterea sufletelului nostru David

Mergi la inceput