Prematurii-Esentele tari se tin in sticlute mici-5

Raspunsuri - Pagina 22

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns FloriDeCires spune:

Doamne, nici nu stiu ce sa zic...
Nu mai pot sa merg la Maria...pt ca Andrei, fratiorul ei a facut varicela boala debutand acu doua saptamani.Medicii de la maternitate mi-au explicat ca de acum pot intra in faza de contagiozitate, avand in vedere ca nu tin minte daca am avut si eu varicela si deci exista riscul sa ii contaminez, de la fetita mea pana la personalul medical de acolo.
M-au trimis la spit de boli contagioase sa aflu daca se pot face testele de depistare a virusului la mine.
Pt ca nu exista astfel de cereri, acest test nu se face in Oradea si nu au nici substantele specifice ce pot evidentia acest virus.
Ca sa fie tacamul complet, lui Andrei ii ies bubite in fiecare zi - suntem in a 16 zi si pericolul de a ma contamina persista si azi si maine, pana cand nu mai apar bubitele si pana cand trec de perioada de vezicule.Si uite asa, va trebui sa calculez inca 21 zile de la ultima lui bubita perioada cand pot trasnsmite aceasta boala.
In timpul asta trebuie sa mergem cu Maria la controale in Cluj sau sa o internam acolo pt ca si aceste multe deplasari sunt deja cu riscuri pt fetita.Cel putin asa mi s-a explicat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns flavia maria spune:

FloriDeCires....imi pare rau ca nu ne dai vesti bune...bine totusi ca Maria este bine si incerca sa te gandesti ca ea este totusi pe maini bune...stiu ca este foarte greu...stiu ca iti vine sa urlii de durere...dar Dumnezeu are grija de ea si de tine si o sa treceti cu bine si peste momentul asta nefericit...
chiar vroiam sa te intreb de ce nu ramane internata la cluj? si eu cred ca sunt destul de periculoase drumurile astea ...cu atat mai mult cu cat trebuie sa le faceti atat de des...aici cred ca te-ar interna si pe tine...avand in vedere ca nu esti din cluj...
aici poti sa iti faci si testul ala de varicela...sau cel putin asa sper ca il poti face...si poate totusi nu esti purtatoare de virus...poate ai imunitate...
ma gandesc mult la voi si te rog inca odata sa-mi spui daca te pot ajuta cu ceva de aici de la cluj...

mama de 2 bbei prematuri ANTONIO MIHAI (29.05.2004) si ALEXIAN GABRIEL (07.11.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Denisam spune:

Flori de cires-bafta multa sa reusitzi sa iasa totul bine la controalele de la Cluj cu Maria si sanatate multa tzie(sa nu te imbolnavesti) si lui ANdrei sa nu ii mai iasa nimci si sa se faca bien repedee!Poate e bine sa stai la CLuj tu unde sa itzi faci si testele, asta dc nu implica prea multe greutatzi pt voi, dc tot atzi facut atatea eforturi-cred ca asta nu e decat finaciar.
Tzin pumnii sa reusesti sa faci testul tu si sa nu fie nevoie sa staid eparte de Maria!Pupicei dulci!

Denisa
Denisa 16+ si'de Emma Andreea (17 Ian.2006)

Emma Andreea
Zambeste, si maine e o zi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sirimie spune:

FloriDeCires eu cred ca poti sa mergi la Cluj sa incerci sa faci acolo testele respective, ca sa nu stai chiar atitea zile - poate nu e cazul. Si ca cel mai probabil e bine sa o internezi pe fetita la Cluj, sau poate la Bucuresti, daca tatal ei este din Bucuresti, nu puteti incerca transportul cu un elicopter smurd?


Va dorim sa cresteti mari si frumosi!

Simona & Vladut (27 februarie 2005)

Poze la http://pg.photos.yahoo.com/ph/seirimie/my_photos

Andrei are nevoie de ajutor: http://andrei.point.ro/

Despre Andrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sirimie spune:

Apropos de controlul la ochi, noua doctorul ne-a recomandat control la fundul de ochi (sau ceva in genul asta) la 1 luna parca, nu mai stiu exact - am fost de multe ori pentru ca a avut canalul lacrimal infundat pina la 5 luni. Am fost la cabinetul doamnei Nascutzy, si acolo ne-au spus ca e obligatoriu pentru toti copiii nascuti prematur.

Va dorim sa cresteti mari si frumosi!

Simona & Vladut (27 februarie 2005)

Poze la http://pg.photos.yahoo.com/ph/seirimie/my_photos

Andrei are nevoie de ajutor: http://andrei.point.ro/

Despre Andrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns try spune:

Off, mai Flori de cires... sper din tot sufletul sa-ti poti face analizele de anticorpi si sa fie pozitive ca sa poti sa te duci s-o vezi pe Maria si sa nu fi nevoita s-o izolezi, adica s-o privezi de prezenta ta. Eu eram gravida-n 13 sapt. cand alex mi-a facut o eruptie pe corp de natura necunoscuta: din varful degetelelor de la picioare pana pe frunte. Ma rog, infectie virala, dar nu era nici una din bolile copilariei dupa manifestare. Mi-a fost teama si mie atunci sa nu o fi luat-o stiind ca anumite boli ale copilariei sunt periculoase pentru fat. Un timp am crezut ca anemia lui Adrian din sarcina i s-a datorat acelei eruptii de natura necunoscuta.

Anna, am aruncat laptele, isi schimbase gustul si oricum adrian nu-l bea din biberon. Dar cand incep cerealele iau direct din cele cu lapte praf in ele, nici la alex nu m-am chinuit sa ma mulg zilnic ca sa-i dau cerealele. Macar sa suga lapte de la mine in rest.

"Tot ceea ce nu te doboara, te face mai puternic"
Alex - 5 Nov. 2004 si Adrian 24 Aug. 2006 ......... poze cu noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mexxa spune:

FloriDeCires...multa sanatate si lasa ca va fi bine....

Am vorbit cu Ignatica,maine vine acasa.BB David este ok,analiza a iesit bine, micutul a fost cuminte.
Mai multe detalii o sa va de'a ea.

Pupici si multa sanatate la toti bebeii de nota 10.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns papadie spune:

Ma bucur pt Davidutu Inganticai:)Am vrut s-o sun dar sunt in continure fara voce. basca bonus am si-o durere crancena de stomac de la antibiotice.
Floricele o sa fie bine! Si in legatura cu ce spuneai ca sunt cam dese controalele oftalmologice din experienta iti spun ca e de dorit sa fie mai dese.
Sheanna azi vb despre grafice.
ma intorc ca nu mai stiu ce vream sa zic
Pen ca n-am vazut reactii la ce am zis pe pagina anterioara o sa mai zic inca o data clar: orice s-ar vb. aici nu se cheama off topik si nu deranjeaza pe nimeni. io, dupa cum v-am zis, citesc cu drag si daca scrieti despre rasaduri de rosii.
va pup
inca o data apel la KIMM astept toate datele sa pun puiutul pe lista!



Papadie, mama Mielului turbat si-a delikatului Pescarush

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sirimie spune:

Totul despre alimentatia bebelusului : http://www.topsanatate.ro/article.php?id=19345

Primul an din viata bebelusului tau:
http://www.topsanatate.ro/article.php/primul_an_din_viata_bebelusului_tau/?id=21223


Va dorim sa cresteti mari si frumosi!

Simona & Vladut (27 februarie 2005)

Poze la http://pg.photos.yahoo.com/ph/seirimie/my_photos

Andrei are nevoie de ajutor: http://andrei.point.ro/

Despre Andrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lorelai spune:

papadie, esti dulce cu rasadurile de rosii. ca veni vorba, vreau sa imi pun rosii in gradina si as cumpara seminte de rosii organice de pe internet. stie cineva un soi bun, care sa faca rosii nu prea mari dar sa fie dulci si zemoase. ma intereseaza numele soiului de rosii. sint sute si nu stiu ce sa aleg.

pe la mijlocul capitolului am pus si eu o intrebare. nu mi-a raspuns nimeni . o sa copy/paste ca n-am timp acum sa rescriu:

eu nu imi amintesc daca fetelor mele le-a facut control la ochi cind s-au nascut. de cind cu discutiile despre ROP m-am cam panicat. le-as duce la doctorul de ochi sa vad cum stau cu vederea dar nu cred ca l-ar lasa pe doctor sa le atinga. cum as putea sti daca au ceva, fara sa le duc la doctor? stiu ca suna stupid intrebarea dar poate stie cineva. ele vad bine amindoua, din cite imi pot da eu seama. sint ceva simptome la care ar trebui sa ma uit, care pot aparea in caz ca e o problema? intentionez sa le duc la un control mai spre vara, sper sa ma mai inteleg cu ele pina atunci.

va pup pe toate si pe piticii vostri. revin miine ca acum fug la un interviu de job. tineti-mi pumnii. si desi scriu rar citesc tot si sint alaturi de voi la orice analiza, bubita, zimbet nou si pas inainte.

Lorelai si fetele - Livia si Maya (18 ianuarie 2005)
****pt. poze click pe casuta galbena de mai sus (pagina personala)****

Mergi la inceput