Viata in Germania (40)

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns tinatache spune:

Irinusha, mersi de link, chiar nu stiam! Mie mi s-a pus pata acuma pe magarii din Eritreea, dar ajung eu si la satele astea, bine ca am acuma aici un cont.

Cristina
-----------------------------------------------
www.esel-initiative.de

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alayna spune:

Aschiuta,multumesc mult de raspuns
Nu stiam de acel certifcat de nastere albastru,sa inteleg ca e in engleza?
Oare am nevoie si de cazier?Sau sa declar daca am datorii la stat?





"Sa nu lasi sa treaca o zi fara sa vezi, fara sa auzi sau fara sa citesti ceva frumos..."(Goethe)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns papadie spune:

fecian vorbeste cu Amonar de la voi de la olandeze ca si ea voia sa faca miscarea asta si stiu ca s-a interesat despre asigurari si toate cele.






Papadie, mama Mielului turbat si-a delikatului Pescarush

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aschiutza spune:

Alayna, de astea eu nu am avut nevoie...Poate cind iti ceri cetatenia germana, dar pt casatorie nu a fost nevoie.
Acel certificat albastru este pur si simplu noul tip de certificate care exista acum. E recunoscut in strainatate. (Cel de casatorie e acuma roz, acelasi format ca cel de nastere. ). Daca il ai inca pe cel de tip vechi, trebuie sa faci cerere sa ti-l schimbi.

Daca stii in ce oras urmeaza sa fie casatoria, e bine sa ii intrebi pe ei ce hirtii vor, sunt adeseori diferente in birocratie intre Land-uri, .

----------------------------

Impotriva prostiei, zeii insisi lupta in zadar

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aschiutza spune:

Un articol interesant aici : http://www.evz.ro/article.php?artid=286930 ... Comentariile insa m-au intristat tare mult, ne are rost sa spun de ce.

-------------------

Impotriva prostiei, zeii insisi lupta in zadar

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bozo spune:

quote:
Originally posted by papadie

quote:
Originally posted by tinatache

quote:
Originally posted by papadie

blackpanterro egal ce cetatenie are copilul tau primesti alocatie pt el ceea ce inseamna 154 de e lunar. nu stiu unde trebuie sa te interesezi de acesti bani.



Papadie, mama Mielului turbat si-a delikatului Pescarush



dar sotul e angajat si plateste impozite si de toate la statul american. eu zic ca de la ei ar tb sa primeasca alocatie.

Cristina
-----------------------------------------------
www.esel-initiative.de


in US nu exista alocatie la copii.
eu stiu ca daca copilul are domiciliul in .DE primeste alocatie.

Laura si pina acum mamele primeau 300 de euro dupa ce nasteau dar numai in primele 6 luni.



Papadie, mama Mielului turbat si-a delikatului Pescarush



Papadikule, nu e asa, leider. Al meu cupil e nascut in Germania dar eu nu primesc alocatie pentru el pentru ca avem viza de student...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cklaudia21 spune:

quote:
Originally posted by liviaki

Carnetul de conducere romanesc nu este valabil in Germania decat 3 luni de zile. Pana in 3 ani de sedere, permisul de conducere trebuie preschimbat cu unul nemtesc. Pentru acest lucru trebuie dat examenul final din nou.
Daca a trecut mai mult de 3 ani de sedere in Germania permisul nu mai este recunoscut si trebuie facuta toata scoala de soferi la ei. Incepind cu anul acesta Romania va trebui sa emita alte carnete de conducere pe care va aparea sigla UE. Doar aceste carnete vor fi recunoscute si nu va mai trebui sa dam nici un examen.
toate aceste lucruri mi-au fost spuse de autoritatile din Munchen.
Va pup



am copiat de la führerscheinstelle
Umtausch einer EU-Fahrerlaubnis

--------------------------------------------------------------------------------

Führerscheine der EU sind auch in Deutschland gültig. Diese müssen somit nicht getauscht werden.

Besitzen Sie jedoch eine Fahrerlaubnis mit zeitlicher Befristung, muß diese vor Ablauf der Gültigkeit in eine deutsche Fahrerlaubnis getauscht werden.

Voi ce intelegeti prin asta? Permisul romanesc are valabilitate de 10 ani, in acesti 10 ani ai timp sa-ti schimbi permisul intrunul nemtesc.

http://community.webshots.com/user/cklaudia21

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cklaudia21 spune:

si inca o data am primit urmatorul mail de la führerscheinstelle regensburg din Bayern:

Ich grüße Sie und darf Ihnen mitteilen, daß Sie mit Ihrem rumänischen Führerschein fahren dürfen, auch wenn darin noch Ihr Mädchenname eingetragen ist. Allerdings müssen Sie ein Ausweisdokument mit dem richtigen Namen mitführen.


http://community.webshots.com/user/cklaudia21

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tinatache spune:

pt burtici, ultimele info: www.elterngeld.net

Cristina
-----------------------------------------------
www.esel-initiative.de

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Carmi spune:

Uitati si raspunsul pe care l-am primit eu azi, ref. la recunoasterea carnetului de conducere:

Sehr geehrte Frau ...,
aufgrund Ihrer Anfrage teile ich folgendes mit:
Mit dem rechtswirksamen Beitritt der neuen EU-Länder gilt innerhalb der erneut erweiterten EU die zweite Führerscheinrichtlinie vom 29.07.1991 einschließlich der erfolgten Änderungen. Dies bedeutet, dass ab diesem Zeitpunkt gültige rumänische Führerscheine in allen EU-Staaten anzuerkennen sind.

Inhaber einer gültigen EU-Fahrerlaubnis, die ihren ordentlichen Wohnsitz in der Bundesrepublik Deutschland haben, dürfen im Umfang ihrer Berechtigung Kraftfahrzeuge im Inland führen. Auflagen zur ausländischen Fahrerlaubnis sind auch im Inland zu beachten.

Die Berechtigung zum Führen von Kraftfahrzeugen in der Bundesrepublik Deutschland gilt nicht für Inhaber einer EU-Fahrerlaubnis

die lediglich im Besitz eines Lernführerscheins oder eines anderen vorläufig ausgestellten Führerscheins sind.
die zum Zeitpunkt der Erteilung ihren ordentlichen Wohnsitz in der Bundesrepublik Deutschland hatten.
denen die Fahrerlaubnis in der Bundesrepublik Deutschland vorläufig oder rechtskräftig von einem Gericht oder sofort vollziehbar oder bestandskräftig von einer Verwaltungsbehörde entzogen worden ist oder denen die Fahrerlaubnis nur deshalb nicht entzogen worden ist, weil sie zwischenzeitlich auf die Fahrerlaubnis verzichtet haben.
denen aufgrund einer rechtskräftigen gerichtlichen Entscheidung keine Fahrerlaubnis in der Bundesrepublik Deutschland erteilt werden darf oder
solange sie in der Bundesrepublik Deutschland, in dem Staat, der die Fahrerlaubnis erteilt hatte oder in dem Staat, in dem sie ihren ordentlichen Wohnsitz haben, einem Fahrverbot unterliegen oder der Führerschein nach § 94 Strafprozessordnung beschlagnahmt, sichergestellt oder in Verwahrung genommen worden ist.
Die Umschreibung des rumänischen Führerscheins ist nicht erforderlich.

Sollten Sie noch Fragen haben, stehe ich Ihnen für weitere Auskünfte gerne zur Verfügung (Telefon 966-6477)

Mit freundlichen Grüßen

Der Landrat
Fachdienst Fahrerlaubnis

Edit sa va rog sa va spuneti parerea ref la ceea ce am scris cu rosu, sau mai bine zis cum traduceti voi fraza cu pricina. Multumesc.

Mergi la inceput