Viata in Germania (40)

Viata in Germania (40) | Autor: lorelei_19

Link direct la acest mesaj

Poftiti va rog, urmarea de la capitolu' 39.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns printesa_roz spune:

Fetelor eu tot in Germania locuiesc de 2,5 ani, dar se pare ca am inceput anul 2007 cu ginduri de intoarcere acasa. Adica mai avem de gind sa mai stam vre-un an si jumatate si apoi sa ne intoarcem in Romania (adica eu asa sper). Problema este ca ne-am cumparat aici toata mobila pt 3 camere. Stiti cumva, exista firme care sa transporte mobila din Germania in Romania si sa nu coste nici foarte mult si bineinteles sa ai siguranta ca totul decurge bine cu transportul?
Va pupacesc si sper sa ma primiti si pe mine in grupul vostru.
(Sorry ca ma repet, dar m-am gindit ca nu ati vazut mesajul meu, fiind la sfirsitul capitolului 39)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabi66 spune:

Daca vaslesti in directia in care curge apa, o sa fi primita, daca nu o sa primesti stropi pe fata.

Si acum on toppic...da, exista firme si ai posibilitatea de a transporta mobila intr-un conteiner, cu trenul.Pretul depinde si de unde pana unde o transporti.Am vazut ceva de genul acesta.O sa caut si-ti dau de veste.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DidiAlex spune:

Printesa_roz Bun venit!

si io cam tot 2,5 ani am de germania, adunati.

Legat de intrebarea ta nu te pot ajuta dar acu ceva timp era o fata care la fel pleca in ro Saso (!cred). Daca nu afli mai multe intre timp ai putea sa ei lagatura cu ea.
p.s. Gabi are dreptate

Ooana, reduceri sunt pana la inceputul lu' martie. Asadar nu e graba.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olim spune:

fetelor, am si eu o intrebare.Am o prietena ce are acte de spania si vrea sa se duca sa nasca in germania, ca sa primeasca cei 25.000 de euro.Eu cred ca nu ii va primi si ea sustine ca daca are acte de europa, sigur ii va primi, adicaare rezidenta permanenta.Poate fii adevarat.
multumesc pentru eventuale raspunsuri

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns copiloi spune:

quote:
Originally posted by olim

fetelor, am si eu o intrebare.Am o prietena ce are acte de spania si vrea sa se duca sa nasca in germania, ca sa primeasca cei 25.000 de euro.Eu cred ca nu ii va primi si ea sustine ca daca are acte de europa, sigur ii va primi, adicaare rezidenta permanenta.Poate fii adevarat.
multumesc pentru eventuale raspunsuri



Ce-s alea "acte de Europa"?

In alta ordine de idei, legea spune:

1 Berechtigte

(1) Anspruch auf Elterngeld hat, wer 1. einen Wohnsitz oder seinen gewöhnlichen Aufenthalt in Deutschland hat, 2. mit seinem Kind in einem Haushalt lebt, 3. dieses Kind selbst betreut und erzieht und 4. keine oder keine volle Erwerbstätigkeit ausübt.

Prima conditie, pentru a beneficia de banii respectivi, este domiciliul in Germania. AS enumera si celelalte conditii, dar nu cred ca ii ajuta cu ceva prietenei tale.

Alina





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_s spune:

LA MULTI ANI!!!fetelor nemtoaice!
Am intrat doar sa va urez un An Nou plin de impliniri si tot ce va doriti si sa va spun ca ne-am simtit foarte bine la Munchen, chiar daca socoteala n-a iesit tocmai cum ne-am dorit, dar una peste alta a fost foarte frumos. Un oras superb, plin de lume amabila, plin de viata...cel putin asa a fost in cele 2 zile cat am stat acolo.
Amanunte puteti citi aici.
Multumesc mult pentru sfaturile si indicatiile primite, ne-au prins de minune!

Mihaela si fetele mele

www.nazdravani.ro/" target="_blank">nazdravanii,Alina ,calatorii,1,2,3,4

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DidiAlex spune:

LA MULTI ANI! Mihaela
Pe 1 cand am vazut vremea in sud m-am gandit la voi, turistii care ati prins doar zile libere. Pacat ca nu ati mai ramas si pe 2 aici; era zi de lucru.
Frumos ai scris

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olim spune:

copiloi, acte de europa, inseamna ca daca ai rezidenta permanenta in spania sau italia, poti lucra oriunde in europa, daca iti gasesti de lucru.Adica te poti duce in Franta, Germania sau alte tari comunitare, daca iti gasesti un contract de munca si cu acest permis nu ai nevoie de viza sau altcele.Cunosc persoane care lucreaza in franta cu aceasta rezidenta.
Ea vrea ca in ultimele 2 luni sa mearga in germania, dar eu cred ca fara contract de munca, nu se poate , nu?
multumesc pentru raspuns

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lauraa spune:

quote:
Originally posted by olim

fetelor, am si eu o intrebare.Am o prietena ce are acte de spania si vrea sa se duca sa nasca in germania, ca sa primeasca cei 25.000 de euro.Eu cred ca nu ii va primi si ea sustine ca daca are acte de europa, sigur ii va primi, adicaare rezidenta permanenta.Poate fii adevarat.
multumesc pentru eventuale raspunsuri



care 25.000 de euro??? Ca io n-am auzit nimic de asemenea sume! Ce se da de anul asta este Elterngeld care se primeste lunar, suma depinzand de venitul din ultimul an. Daca nu ai avut venit primesti o suma minima de 300Euro/luna. Timp de un an, nu da nicicum 25.000 euro..Cred ca cineva si-a batut joc de prietena ta. Daca s-ar da 25.000 de copil ar fi un baby-boom aici de nici Pampers sau Milupa nu ar mai face fata...

Laura cu LARA si
Surpriza

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tinatache spune:

olim, "gewöhnliche Aufenthalt" presupune un anumit nr de luni petrecut pe teritoriul Germaniei, nu mai tin minte exact cat (6 luni parca), dar 2 luni cred ca e prea putin. Sunt valabile aceleasi reguli: 3 luni in orice tara din spatiul Schengen are voie sa stea fara loc de munca. E ca si cum ar fi in concediu. Acu intreb si eu: Elterngeld se calculeaza pe baza salariului, daca nu lucreaza cum sa primeasca? sau am inteles eu gresit?

Cristina
-----------------------------------------------
www.esel-initiative.de

Mergi la inceput