Viata in Germania (40)

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns blackpanterro spune:

Multam mult de informatii fetelor, o sa vad ce fac cu ce am aflat. O sa ii intreb pe vecini unde sunt sediile astea.

Pe aici s-a tinut sarbatoarea aia cu cei 3 regi, au venit pe la case imbracati in costume dar nu am deschis ca nu as fi stiut ce sa fac.Nu stiam daca trebuie sa le dau ceva sau nu plus ca nu as fi inteles nimic.



Adriana si Aidan Alexander(27.06.2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Irinusha spune:

La multi ani nemtoaicelor!
Noul an sa fie numai cu bucurii, realizari si sanatate!

Presupun ca stiti toate de existenta SOS-Kinderdörfer-rilor. Exista chiar si in Romania doua sate pentru copii. Infos aici: http://www.sos-satelecopiilor.ro/
Acum ceva vreme am pus o intrebare daca au cumva si cont paypal pentru donatiile din strainatate, comisioanele bancare pentru Auslandsüberweisung fiind f. mari. M-au indrumat spre Hermann-Gmeiner-Fonds Deutschland e. V., de unde am primit urmatorul mail:

"Hermann-Gmeiner-Fonds Deutschland e. V.
Verein zur Förderung der SOS-Kinderdörfer in aller Welt
Menzinger Straße 23
80638 München
Telefon: 089 / 1 79 14-146
Fax: 089 / 1 79 14-215

Internet: www.sos-kinderdoerfer.de
E-Mail: freundebetreuung@sos-kinderdoerfer.de

3. Januar 2007

Sehr geehrte Frau Irimia,

wir danken recht herzlich für Ihre e-Mail 21.12.2006 und freuen uns sehr, dass Sie gezielt für unsere SOS-Kinderdorfarbeit in Rumänien spenden wollen. Gerne teilen wir Ihnen hierzu unsere Bankdaten mit:


Bank: Deutsche Bank München
BLZ: 700 700 10
Konto Nr. 11 11 11 1
Verwendungszweck:SOS-KD Rumänien/Name des Kinderdorfes oder Einrichtung


Gerne leiten wir Ihre Spende in vollem Umfang und in Ihrem Sinne an das von Ihnen gewünschte SOS-Kinderdorf weiter.

Für Ihre wertvolle Mithilfe und Verbundenheit zu den SOS-Kinderdörfern danken wir Ihnen bereits heute aufrichtig. Wir verbleiben mit allen guten Wünschen und

mit freundlichen Grüßen

SOS-Kinderdörfer weltweit

Hermann-Gmeiner-Fonds Deutschland e.V.


Luitgard Schreiner
Dialog-Zentrum"

Sume mari nu ne permitem sa donam, dar ne-am gandit ca sigur gasim lunar ceva "maruntis" pentru satele din Romania.
Si m-am gandit ca ar fi bine sa va dau si voua adresa si datele bancare ... poate gasiti si voi "maruntis" de care vreti sa scapati! :)
Sper ca nu-i cu suparare! Toate cele bune!

Irinusha cu Cris ( 3 Mai 04 ) & "Omul de zapada" ( DPN: 2 Iulie 07 )


www.cristian.in-guide.de" target="_blank">albumul lui Crisulica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Irinusha spune:

Nemtoaicelor, am si eu o intrebare va rog:
Ce-i aia "Apostila" si pentru ce-i buna?
Si sa inteleg ca se poate face (sau transfera, sau cum naiba ii spune?) certificatul de casatorie romanesc si la ambasada din Germania? Noi ne gandeam sa ne "stricam" urmatorul concediu in tara sa umblam dupa certificatul romanesc, dar daca se poate face si aici ar fi mai usor. Pe astia de la ambasada din München nu-i gasesti la telefon, suna doar ocupat, asa ca n-am pe cine intreba.
Multam de raspunsuri!

Irinusha cu Cris ( 3 Mai 04 ) & "Omul de zapada" ( DPN: 2 Iulie 07 )


www.cristian.in-guide.de" target="_blank">albumul lui Crisulica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aschiutza spune:

Irinuscha, din cite stiu eu apostila e o stampila speciala, care se pune numai de catre birouri speciale (ca cele de la ministerul de justitie) si care da garantia ca acel act nu este falsificat. Daca are alta semnificatie, poate stie altcineva .

---------------

Impotriva prostiei, zeii insisi lupta in zadar

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DidiAlex spune:

Irinusha, www.apostile.ro/apostila.php" target="_blank">aici ai date despre apostila.
Cat despre transcrierea pasaportului in cel rom difera daca e facuta pana la implinirea varstei de un an sau dupa.
Dupa taxe si acte.

Bafta si nervii tari!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lona spune:

Buna seara!
As avea nevoie de urmatoarea informatie:
Cand este vacanta de Pasti (a elevilor) in Germania in acest an? Pastele Catolic stiu ca este 8 aprilie, dar vacanta?
Daca difera de la land la land, va spun si localitatea despre care ma interesz: Karlsruhe.
Va multumesc mult, si va doresc un an bun!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alina spune:

quote:
Originally posted by Lona

Buna seara!
As avea nevoie de urmatoarea informatie:
Cand este vacanta de Pasti (a elevilor) in Germania in acest an? Pastele Catolic stiu ca este 8 aprilie, dar vacanta?
Daca difera de la land la land, va spun si localitatea despre care ma interesz: Karlsruhe.
Va multumesc mult, si va doresc un an bun!



Mai bine un dusman intelept dacat un prieten neghiob! (proverb indian)


Lona,
Karlsruhe este in Baden Württemberg.
Vacanta de Pasti in landul asta este 2.04-14.04.2007.

Alina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alina spune:

quote:
Originally posted by Irinusha

La multi ani nemtoaicelor!
Noul an sa fie numai cu bucurii, realizari si sanatate!

Presupun ca stiti toate de existenta SOS-Kinderdörfer-rilor. Exista chiar si in Romania doua sate pentru copii. Infos aici: http://www.sos-satelecopiilor.ro/
Acum ceva vreme am pus o intrebare daca au cumva si cont paypal pentru donatiile din strainatate, comisioanele bancare pentru Auslandsüberweisung fiind f. mari. M-au indrumat spre Hermann-Gmeiner-Fonds Deutschland e. V., de unde am primit urmatorul mail:

"Hermann-Gmeiner-Fonds Deutschland e. V.
Verein zur Förderung der SOS-Kinderdörfer in aller Welt
Menzinger Straße 23
80638 München
Telefon: 089 / 1 79 14-146
Fax: 089 / 1 79 14-215

Internet: www.sos-kinderdoerfer.de
E-Mail: freundebetreuung@sos-kinderdoerfer.de

3. Januar 2007

Sehr geehrte Frau Irimia,

wir danken recht herzlich für Ihre e-Mail 21.12.2006 und freuen uns sehr, dass Sie gezielt für unsere SOS-Kinderdorfarbeit in Rumänien spenden wollen. Gerne teilen wir Ihnen hierzu unsere Bankdaten mit:


Bank: Deutsche Bank München
BLZ: 700 700 10
Konto Nr. 11 11 11 1
Verwendungszweck:SOS-KD Rumänien/Name des Kinderdorfes oder Einrichtung


Gerne leiten wir Ihre Spende in vollem Umfang und in Ihrem Sinne an das von Ihnen gewünschte SOS-Kinderdorf weiter.

Für Ihre wertvolle Mithilfe und Verbundenheit zu den SOS-Kinderdörfern danken wir Ihnen bereits heute aufrichtig. Wir verbleiben mit allen guten Wünschen und

mit freundlichen Grüßen

SOS-Kinderdörfer weltweit

Hermann-Gmeiner-Fonds Deutschland e.V.


Luitgard Schreiner
Dialog-Zentrum"

Sume mari nu ne permitem sa donam, dar ne-am gandit ca sigur gasim lunar ceva "maruntis" pentru satele din Romania.
Si m-am gandit ca ar fi bine sa va dau si voua adresa si datele bancare ... poate gasiti si voi "maruntis" de care vreti sa scapati! :)
Sper ca nu-i cu suparare! Toate cele bune!

Irinusha cu Cris ( 3 Mai 04 ) & "Omul de zapada" ( DPN: 2 Iulie 07 )

www.cristian.in-guide.de" target="_blank">albumul lui Crisulica



Irinusha,
Noi am donat deja si o vom face cit de des vom putea.
Despre actiunea asta am gasit date in 2 ziare,nu tin exact minte in care pt ca sotul meu e cu astea,parca totusi unul era intr-un nr de Münchner Merkur.

Un An Nou bun si tie,sarcina usoara!

Alina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lona spune:

quote:
Originally posted by Alina

quote:
Originally posted by Lona

Buna seara!
As avea nevoie de urmatoarea informatie:
Cand este vacanta de Pasti (a elevilor) in Germania in acest an? Pastele Catolic stiu ca este 8 aprilie, dar vacanta?
Daca difera de la land la land, va spun si localitatea despre care ma interesz: Karlsruhe.
Va multumesc mult, si va doresc un an bun!




Lona,
Karlsruhe este in Baden Württemberg.
Vacanta de Pasti in landul asta este 2.04-14.04.2007.

Alina




Multumesc din suflet, mi-ai fost de mare ajutor!
Numai bine, de acasa!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns fecian spune:

Dragele mele
Ma numesc Felicia si acum sunt in Olanda pentru ceva timp. eu si cu sotul meu ne gandim foarte serios sa facem un . Noi locuim in Enschede la granitza cu Gronau in Germania.
Problema e urmatoarea: tot sistemul sanitar olandez si sincer imi e teama ca daca as fi nevoita sa nasc in olanda o sa am parte numai de belele...ca eu sunt de obicei norocoasa in ceea ce priveste acest aspect
Asa, eu aveam o intrebare: daca eu ma hotarasc sa nasc in germania, din motivele spuse anterior,in primul rand se poate?
Apoi noi avem aici asigurare, destul de mare cred, va fi valabila si pe teritoriul german?
Exista clinici private? (Credeti sau nu in olanda nu exista asa ceva, de aia intreb)

Hsi cs nu va mai stresez mult. Sper sa imi puteti raspunde la aceste intrebari.
Pupici si scuze ca m-am bagat aici ca musca in lapte insa caut alternative pentru olanda la acest aspect.

V-am pupat fetelor, si numai bine

Mergi la inceput