Viata in Germania (40)

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns liviaki spune:

quote:
Originally posted by mamica dulce

buna fetele,ce faceti?
Va ploua si pe voi?Aici e o vreme infecta de cateva zile,ori ploua,ori bureaza ori e ceata si sta sa ploua.

A scris cineva recent ca are traducerile tip pentru certificatul de casatorie nemtesc...dar nu mai stiu cine si nici unde.Va rog mult,cine are sa-mi trimita pe mail cand poate
ancuta_hoppe@yahoo.de
Luna viitoare imi expira pasaportul si vreau sa faca toate actele.La Bonn mi-au spus ca ies mai ieftin daca fac traducerile singura(certificatul de casatorie,inca o pagina din cartea familiei..imi scapa acum cum se numeste si cred ca si certificatul de nastere).
Intrebare pentru fetele care au trecut prin asta-apostila de la Haga trebuie pusa si pe original sau numai pe traduceri?

Life is not measured by the number of breaths we take,but by the
moments that take our breath away.






Apostila de la Haga trebuie pusa pe original.
Am si eu o intrebare:unde mergi sa-ti puna aceasta apostila?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liviaki spune:

Carnetul de conducere romanesc nu este valabil in Germania decat 3 luni de zile. Pana in 3 ani de sedere, permisul de conducere trebuie preschimbat cu unul nemtesc. Pentru acest lucru trebuie dat examenul final din nou.
Daca a trecut mai mult de 3 ani de sedere in Germania permisul nu mai este recunoscut si trebuie facuta toata scoala de soferi la ei. Incepind cu anul acesta Romania va trebui sa emita alte carnete de conducere pe care va aparea sigla UE. Doar aceste carnete vor fi recunoscute si nu va mai trebui sa dam nici un examen.
toate aceste lucruri mi-au fost spuse de autoritatile din Munchen.
Va pup

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns genia spune:

quote:
Originally posted by liviaki
Apostila de la Haga trebuie pusa pe original.
Am si eu o intrebare:unde mergi sa-ti puna aceasta apostila?



buna,
apostilele sint doua, prima se pune la prefectura, iar a doua la ministerul justitiei. daca nu ai timp sa stai tu pe la cozi, sint foarte multi notari care se ocupa de asa ceva, mergi la mai multi sa-ti spuna preturile, pt ca variaza foarte mult. eu le-am facut la un studio care avea sediul pe linga cinema studio. nu-mi mai amintesc bine cum se numea, ca a trecut un an de atunci.
sper sa-ti fie de folos.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns misha-germ spune:

La multi ani! pentu toate mamicile si fetele de pe forum

Mamica dulce as vrea sa-ti rasp la intrebare...nu stiu de ce te complici cu o traducere facuta de tine, pe care trebuie sa o legalizezi si te costa drumurile si toate apostilele mai mult decat face la bonn.
In noiembrie, mi-am tradus certificatul de casat la bonn de catre consul si m-a costat 170 e..totul a durat o ora si in acelasi timp mi-am putut depune actele de schimbarea pasap, care m-a costat 90e.
In 2 luni mi-a venit pasap din tara si m-au sunat acasa sa mi-l trimita...ca sa vedeti ca a dat amabilitatea peste ei.
Asa ca faci doar un drum pana acolo..
multa bafta

miha

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tumpi spune:

La multi ani papa, La multi ani tuturor celor care poarta numele de Ion si derivatele lui, numai bucurii si realizari in viata.

Alina, ti-am trimis PM, nu ai primit nimik?

"Rabdare!Rabdare!chiar cand ti se sfasie inima"(A.Bürger)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamica dulce spune:

Misha,cred ca asa o sa fac si eu pana la urma.Dar cu apostilele cum ai facut?
Din cate tin minte trebuie sa merg unde m-am casatorit,sa-mi puna pe certificatul de casatorie.Si pe mai ce?Cineva spunea mai sus de 2 apostile...ce de umblatura

Fetele,in legatura cu Elterngeldul-daca nu ai lucrat niciodata primesti minimul de 300 de euro timp de 1 an PLUS alocatia de 150?

Life is not measured by the number of breaths we take,but by the
moments that take our breath away.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maraki spune:

Buna ziua fetele,

mamicadulce eu am primit 1 an 300 € fara sa lucrez vreodata, dupa 1 an au recalculat si imi dau 220 pe luna si bineinteles alocatia copilului 154 €. Vezi ca 300 cica se dau primele 6 luni dupa care vad ei cat in functie de salariul sotului tau. La inceput duci hartiile de la sv. sotului.
Fetelor credeti ca se poate schimba permisul de conducere vechi in asta nou cu EU ?

Monica
http://community.webshots.com/user/maraki36
mamica de bebe Angelo ( 29 Dec. 2005 )
http://www.dropshots.com/maraki
http://www.dropshots.com/maraki1
http://www.dropshots.com/maraki2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Katink spune:

Anca, despre Elterngeld gasesti mai multe detalii aici:
http://www.ard.de/ratgeber/finanzen/banken-und-geld/elterngeld/-/id=355342/nid=355342/did=484116/4xz148/

http://de.wikipedia.org/wiki/Elterngeld primesti 300e/luna timp de 12 luni chiar daca esti casnica, cel putin eu asa am priceput.

Maraki, tu despre ce spui se numeste Erziehungsgeld si intr-adevar se primea in functie de venit.
La Erziehungsgeld nu ne-am incadrat nici noi dupa ce am nascut-o pe Emma. In schimb de la 1 ian. 2007 a intrat in vigoare noua lege cu Elterngeld si Geschwisterbonus de care - se pare - ca o sa ne "bucuram" dupa ce nasc Galusca. Pentru Emma nu voi lua nimica in plus ca si pana acuma, doar alocatia de 154e/luna.




Katink cu Galusca si Dulcineea mea Emma-Andreea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns misha-germ spune:

mamica dulce..sa-ti rasp repede la intrebare, ca ma gandesc vrei sa-ti rez problema cat mai repede.
Intai mergi la primarie unde ai depus actele pt casatorie si faci cerere pt un certificat cu apostila pt a-ti servi la schimbarea pasaportului la consulat. Acel certificat care este insotit de apostila( deci nu trebuie sa mai umbli tu pt apostilare) il primesti prin posta in 7 zile contra sumei de 17euro.Cu acesta mergi la Bonn si pt 170 e, consulul de acolo ti-l traduce in 2 exemp in romaneste..unul il primesti tu si celalalt il trimite in tara pt a atesta acolo casatoria ta.Apoi iti depui actele pt noul pasaport in acelasi loc si treaba e rezolvata, fara prea multa bataie de cap. Multa bafta!



Pt cealalta prob care se dezbate pe forum de atatea zile, referitoare la elterngeld...va pot spune ca azi am mers la primarie si prob nu e asa de roz cum se citeste din diverse artic de pe net, unele info sunt eronate, cel putin asa mi-a zis tipul de la primarie.
1800e in nici un caz nu primeste oricine, doar cine a lucrat primeste 67% din salarul brut...deci suma poate sa ajunga pana la 1800...depinde ce salar a avut in ultima luna, timp de un an.Al 2lea an nu mai primeste nimic acea mamica.
Daca nu ai lucrat...este cazul meu si trebuie sa nasc in 3 saptamanai, primesti doar 300e timp de un an, nu mai mult.Ghinion pt mine ca nu mai primesc ca inainte 2ani.
Daca vrei sa primesti bani mai departe de la stat, poate sotul sa ramana acasa in al2lea an si primeste 67% din ult salar.
Cam asa stau lucrurile cu banii astia, deci nu e o veste imbucuratoare, decat pt cele care au muncit si au avut un salar mare.


va pup. miha


miha

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aschiutza spune:

Alayna, s-ar puea sa depinda de la Land la Land de ce acte este nevoie. Eu am avut nevoie de certificat de nastere din acela nou albastru cu apostila de la nu stiu ce minister si traducere legalizata cu alta stampila de la alt minister. Apoi declaratie pe propria raspundere ca nu esti casatorita in tara din care vii (asta am dat-o pe propria raspundere la consulatul roman), declaratia e in romana, trebuie facuta traducere legalizata. Apoi pasaportul. Cam asta din cite imi aduc aminte. Daca poti sa ai copie dupa certificatul de nastere al parintilor si cel de casatorie e ok, daca nu- le declari numele pe propria raspundere. Se face apoi programare la oficiul starii civile, se arata acolo hirtiile de mai sus, se completeaza citeva formulare (printre care cel cu ce nume isi aleg mirii ca nume de casatorie, daca vor cu martori, etc). Noi a trebuit sa asteptam 2 luni sa ne aprobe casatoria si apoi am primit o aprobare, care avea 6 luni valabilitate.

Daca vrei sa iti apara titlul (meseria) in acte trebuie sa ai diploma cu tine (de exmplu dipl.ing., Dr., etc).

----------

Impotriva prostiei, zeii insisi lupta in zadar

Mergi la inceput