Viata in Germania (40)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns tumpi spune:

vai papa, ma miram eu de ce e asa inghesuiala in mag, chiar ma gandeam ca maine e liber,dar ma gandeam de ce,Chiar asa ce e maine?Bine ca mi-am facut cumparaturile cat de cat.sa ma gandesc daca imi mai lipseste ceva sa dau fuga la cumparaturi.

Edit: e un fel de boboteaza de la noi(numai ca nu sunt inchise mag) sau befana la italieni.

Bine ca mai exista restaurante pe lume:)

"Rabdare!Rabdare!chiar cand ti se sfasie inima"(A.Bürger)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nicoll spune:

asa-i
maine e Heilige Drei Könige

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns helbi spune:

Sper sa nu spun o prostie, dar din cite stiu eu si din anii anteriori, in Hessen cel putin, nu se serbeaza aceasta sarbatoare. Sunt Land-uri in care intr-adevar, de Heilige Drei Könige ca si pe 15 August cind e Sf. Maria, e inchis,dar aici nu-mi amitesc de 6 ani de cind sunt, sa fi fost inchis. Chiar sunt curioasa cum va fi maine......

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alina spune:

quote:
Originally posted by helbi

Sper sa nu spun o prostie, dar din cite stiu eu si din anii anteriori, in Hessen cel putin, nu se serbeaza aceasta sarbatoare. Sunt Land-uri in care intr-adevar, de Heilige Drei Könige ca si pe 15 August cind e Sf. Maria, e inchis,dar aici nu-mi amitesc de 6 ani de cind sunt, sa fi fost inchis. Chiar sunt curioasa cum va fi maine......

Andreia




Andreia,
Cred ca ai dreptate.Uite ce scrie in calendarul meu:
Hl.3Könige =Gesetzlicher Feiertag in Baden-Wurttemberg,Bayern,Sachsen-Anhalt und Österreich

La multi ani,Biancai!Sa creasca mare,sanatoasa si fericita.Petrecere frumoasa!

Alina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns helbi spune:

quote:
[La multi ani,Biancai!Sa creasca mare,sanatoasa si fericita.Petrecere frumoasa!

Alina



Multumesc Alina! Petrecerea "surpriza" (habar nu a avut ce i-i pregatesc) a fost ieri, cind a implinit 7 ani! Cu copii de la scoala si Hort, mai asteptam pina incep scoala, cainca sunt in vacanta pina in 15.
Va pupam si noi si WE placut!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maraki spune:

quote:
Originally posted by blackpanterro

La multi Ani si de la noi cu intarziere....

Laura, cei minim 300 de euro ii primeste oricine pe teritoriul Germaniei sau numai rezidentii?
Pe mine ma dispera la nebunie ca noi nu primim nimic pt Aidan, din Romania nimic, din Germania nimic si nici din America nu primim nimic.Oare chiar nu avem dreptul la nici un ban?
Sunt totusi, inca, cetatean roman.......Aidan insa e american, sa fie asta motivul pt care nu primim nimic?


Adriana si Aidan Alexander(27.06.2005)





Mie mi-au dat 300 timp de 1 an dupa care au recalculat ei in fuctie de salariul sotului si au ajuns la concluzia ca 220 ajung pe luna

Monica
http://community.webshots.com/user/maraki36
mamica de bebe Angelo ( 29 Dec. 2005 )
http://www.dropshots.com/maraki
http://www.dropshots.com/maraki1
http://www.dropshots.com/maraki2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Katink spune:

Buna fetele si la multi ani pe 2007!

Noi ne-am intors din vacanta si tare m-am speriat cand am citit ca azi sunt inchise magazinele , noroc cu tine Andreia - sa iti traiasca scolarita Biancuta - ca ai scris ca la noi sunt deschise

Adriana, noi pentru Emma am primit si primim doar alocatia de 154e, atata si nimica in plus. Pentru galusca din burtica vom primi in plus acei 300e si 75e ca o nasc inainte ca surioara cea mare sa implineasca 2 ani...

Cat despre prietena ta Olim, m-ai facut sa zambesc . Pai atunci toate gravidele din Europa ar veni aici sa nasca, nu?!


Pupici si numai bine,


Katink cu Galusca si Dulcineea mea Emma-Andreea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lauraa spune:

quote:
Originally posted by papadie
Laura si pina acum mamele primeau 300 de euro dupa ce nasteau dar numai in primele 6 luni.





Nope, je n´ai primí rien
(in afara de de Kindergeld). Cre ca se calcula in fonctie de venit si nu ne-am incadrat. La bb doi o sa fie alta treaba, e chiar bine sa primeasca toata lumea...Acum nu stiu la mine cum se va calcula, venitul din ultima luna inainte de nastere sau media ultimului an...

Laura cu LARA si
Surpriza

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamica dulce spune:

buna fetele,ce faceti?
Va ploua si pe voi?Aici e o vreme infecta de cateva zile,ori ploua,ori bureaza ori e ceata si sta sa ploua.

A scris cineva recent ca are traducerile tip pentru certificatul de casatorie nemtesc...dar nu mai stiu cine si nici unde.Va rog mult,cine are sa-mi trimita pe mail cand poate
ancuta_hoppe@yahoo.de
Luna viitoare imi expira pasaportul si vreau sa faca toate actele.La Bonn mi-au spus ca ies mai ieftin daca fac traducerile singura(certificatul de casatorie,inca o pagina din cartea familiei..imi scapa acum cum se numeste si cred ca si certificatul de nastere).
Intrebare pentru fetele care au trecut prin asta-apostila de la Haga trebuie pusa si pe original sau numai pe traduceri?

Life is not measured by the number of breaths we take,but by the
moments that take our breath away.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DidiAlex spune:

Ancutz, Apostila la mine e pe original si traducerea legalizata.

Mergi la inceput