N-am curaj sa conduc 6)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Lemoni spune:

Eu si mai tare nici macar nu dau drumul la radio, daca e nevoie cant eu!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns giul spune:

Hai sa va mai povestesc noi aventuri ..Vineri am plecat pana la maica-mea la Slobozia ,ne-am gandit sa trecem si pe la selgros ca era deschis de dimineata ...Cand sa plecam de acasa ,trec de bariera vietii mele la Gara Obor si ma straduiesc sa intru pe prima straduta la stanga ,ca sa ies in spate la Delfinului,pe straduta aia am trecut de 5-6 ori ,numai ca acum mi se parea ca e plina strada de masini numai pe sens opus ,toate pe doua benzi veneau spre mine,dezleg misterul cand eram deja orientata spre ele ,in acea zona unde in mod normal abia ai loc sa circuli normal ,a trebuit sa intorc si sa ma strecor"cu loganul"ca sa ajung pe contrasens la urmatoarea straduta -acestea sunt despartite printr-o casa si fusese de curand in reparatie ,iar acum i se daduse drumul la circulatie.Cand am plecat din selgros n-am vazut iesirea pe centura la autostrada ,asa ca am iesit pe la Fundulea,oricum soseaua normala e in stare foarte buna ,masini rare,mai multe veneau spre Bucuresti.Autostrada a fost a mea dar am respectat 110 km/h ca incepator,si politia unde ? pe un drum care leaga Drajna de Slobozia are cam 15 km ,starea potrivita adica avea niste denivelari pe margini ,incretituri si nici nu e prea lat parca iti vin tirurile in ochi.Am avut centura ,luminile,si viteza corecta ,n-am avut probleme.O vreme , parca era asta vara cand veneam de la mare.Cand intri din alta parte pe autostrada atata te invarti pe poduri ,sub poduri ,ca te dezorientezi cu sensul de mers.Fetelor voi aveti vesta aia verde? E obligatioriu s-o ai ?Hai mai scrieti si voi .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DOR spune:

Giul, esti din Slobozia?
Eu sunt localnic fidel, de peste... ani, exceptie facand perioada studioasa.
Toate bune si frumoase cu autostrada, insa drumul de la Drajna la Slobozia e tare nashpa si inca a mai fost aranjat acum.
Noi am fost ieri toata gashca, parinti si copiii din dotare la un gratar la Giurgeni. La intoarcere am condus eu, toti dormeau si ma gandeam ca eu le asigur un somn lin.
Destul de aglomerat, poporul nu se intorcea de la plaja , ci de la pomana porcului.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns giul spune:

Nu chiar ,maica-mea a cumparat o casuta in Bora ,cand a iesit la pensie.Dupa cum am vazut la tv ,am fost inspirata sa plec vineri.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Briantis spune:

Am mai condus si eu ,in sfarsit dupa o pauza cam lunga .Am mers 30 de km ieri pe autostrada pana la niste amici de ai nostri de langa bucuresti .Am bagat si masina pe podetul din fata curtii ,cam stramb ce-i drept ,dar macar nu am bagat-o in sant .Azi mi-am dus si copilul la gradinita si cand m-am intors am bagat si masina la locul ei .Pe drum nu am patit nic ,decat ca am luat niste gropane ,oricum nu prea aveam viteza ,dar la parcat masina cred ca mi s-a oprit motorul de vreo 5 ori pt ca la noi masina sta pe trotuar ,care trotuar e destul de inalt si masina trebuie bagata perpendicular fata de drum si printre 2 copaci .A si am turat-o o data cam tare ,cred ca pe la 4500 sper ca nu am stricat nic .Cand m-am dat jos m-am uitat de jur imprejur sa vad daca nu am harjait nici un copac.
Oricum ,tot de belea sunt .

Mama lui Andreiutzu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns giul spune:

Esti pe drumul cel bun se pare ,nu vorbesti de teama ,cred ca depasesti usor ,usor faza cea mai grea.La mine in spatele blocului e spatiu verde ingradit si apoi trotuarul pe care este parcata o masina in dezmembrare ,ar fi un loc foarte bun de parcat in fata ei dar trotuarul este inaltut si cand dau inapoi pana prinde masina putere,fac miscari gresite si se opreste motorul .De mai multe ori.Strada se inchide cu acest bloc,asa ca nu merge nimeni pe acel trotuar .Dar pentru ca imi e mai usor o parchez intr-un fel de parcare ,adica parcarea se invecineaza cu un maidan si bagi 2 roti ca sa ramana mai mult spatiu pe strada.Maidanul a avut iarba candva ,dar acum cand e si noroi ...dar e usor de pus si mai ales si de iesit.Si vremea tine cu incepatorii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Briantis spune:

Am mai condus si azi ,tot cu copilul spre gradinita .Am plecat stresata si am condus ca o cizma .Mi-am luat si vreo 2 clacsoane pe buna dreptate .m-am oprit pe drum sa-mi pun lamaile ,ca mi le daduse barbata-miu jos .Oricum a fost de belea .Ar trebui acu sa ma duc sa-mi iau barbatu de la timpuri noi ,dar nu mai am nici un curaj asa ca o sa vina el cu ratb acasa si apoi plecam cu masina pe unde avem treaba.
Asa ,si am mai observat ceva ,ca atunci cand plec pe fuga sunt stresata si fac numai tampenii sau invers .Nu mi-am reglat retrovizoarea ,am vazut asta dupa ce-am scos masina din parcare ,cand sa ies in sosea ,nu am vazut ca nu am lamaile decat pe la jumatea drumului.
Editez ,sa completez ;culmea nu mi s-a mai oprit motorul la parcat masina ,care e chestia cea mai grea pt mine ,in schimb mi s-a oprit pe drumm de vreo 3 ori .Sunt "desteapta" rau .

Mama lui Andreiutzu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DOR spune:

Ha-ha-ha...m-am strikat de ras...parca e portretul meu.Cand plec pe fuga , fac numai prostii.
Sa citesti unele din mesajele mele, sa vezi daca te regasesti in ele.
Eu am "scapat", ce-i drept, de lamai, adika a trecut perioada de gratzie, asa ca evoluez fara plasa de protectie.
Doamne ajuta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aissa spune:

Briantis sa stii ca desi nu mi se mai opreste motorul decat raar, cine stie cand, la parcarea pe bordura, de fapt in fata blocului e un damb, nu pot frate sa urc. De regula intra acolo 3 masini perpendicular pe drum, daca sunt libere 2 locuri e ok, ma descurc, dar daca e doar unul, mai ales cel de langa niste stalpi metalici (unde si dambul e mai abrupt) nu pot urca ca ma tem sa imi iau avant prea tare sa nu ma "arunce" in alta masina si daca stau prea departe de masina parcata sunt in pozitie aiurea fata de stalpi. Acum 2 seri am patit asa, am turat-o si eu cam mult, am dat in spate si am incercat iar de 6-7 ori si m-am lasat pagubasa. Am pus-o in alta parte.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DOR spune:

Draga aissa, nu incerca parcari riskante.
Cea mai buna parkare este cea mai simpla sau cea pe care stii s-o faci;nu te baga in locri inguste, langa stalpi metalici, ziduri, cu damburi.
Din pacate, cum parcarile sunt foarte aglomerate, pana la urma trebuie sa ne riskam, dar incearca sa alegi riskul cel mai mik.
Nu trebuie sa demonstram nimik, nimanui.

Mergi la inceput