N-am curaj sa conduc 6)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns jone spune:

bravo marci!
daca mai multe persoane ne-am implica mai mult in chestii de genul asta cred ca un pic de sensibilizare vom trezi.poate ca nu pe moment dar sigur mai tarziu or sa se gandeasca.
cand ma chinuiam cu caruciorul pe langa trotuare (chiar am si facut o campanie cu fluturasi prinsi sub parbrizul celor care parcau pe trotuare) cand intalneam soferi care parcau repede pe trotuar ii opream si le explicam ca eu pur si simplu nu am pe unde sa merg.unii au inteles altii nu.
si eu am observat ca parca se circula mai cu grija dar cat o sa tina?

giul, acum am vazut ce ai intrebat.
era furtuna si pe el l-a gasit uitatul la motor.si vantul a smuls capota din mana si a dat-o peste cap fix pe parbriz.
stopul l-a spart cand dadea cu spatele.si doar ii spusesem sa aiba rabdare sa treaca masina gunoierilor dar el ...se grabea.asha ca la datul cu spatele fix peste tomberoane.
masina nu e pe numele meu (visez inca la asha ceva)
am umblat ptr ca trebuie reinnoit casco ca altfel mai statea asha.dar mi-a cam fost frica ca sa nu ma opreasca politia ai apoi cred ca o sa plec la drum mai lung si mi-e teama sa nu se sparga de tot.
recunoscator?
mai facut sa rad.da de unde!?unde ai vazut tu sotz recunoscator?

jo si alexandra
recomandari,
***************
home sweet home!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns giul spune:

Marci eu am prins la tv chiar cand exemplifica la suspendarea permisului pentru o luna ,daca pentru suspendarea pentru 2 luni ,e dupa ce trece o luna ,asta e .Tot e bine ca esti in intervalul de suspendare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DOR spune:

Jone, esti supertare. Asa am invatat si eu la scoala de soferi, sa iti pregatesti cu grija plecarea. Cate lucruri bune am invatat si le neglijez! Zdrang in masina si tai-o!Desigur ,dupa ce imi reglam scaunul,puneam centura si aranjam oglinda (dar nu pt rujat).
Si mi-am luat-o pt graba asta, vremea nu mai permite sa pleci fara sa iti cureti parbrizul si luneta...ma grabeam la aerobik...zdrang in masina, fara sa curat parbrizul si luneta afectate de ceata si burnita. Am desurubat geamul, ca nu vedeam nik in spate si am scos capatana pe geam , ca sa nu lovesc cumva un pieton. Dam binisor cu spatele, ca nu vedeam nik...la un moment dat am estimat ca ma apropii cam mult si atunci am auzit un zgomot usor de tabla.Am zis eu ca-i gata! Din fericire nu s-a intamplat nimik, pt ca mergeam foarte incet. Am dat coltul , am tras frana de mana si mi-am sters geamurile si oglinzile. Am verificat daca masina mea si a vecinului avea ceva...uf, am scapat si de data asta, dar ma simteam ca un criminal care fuge de la locul faptei.
De rujat o fac cel tarziu in lift.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DOR spune:

Uitam: desigur am "ales" ca element d ereferinta cea mai tare masina din parkare.
Cand m-am intalnit a 2-a zi cu proprietarul masinii l-am salutat cu o figura tare vinovata , de scolarita speriata.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns giul spune:

Fetelor azi am mers mai bine de 35 km ,nu stiu daca a fost vre-o portiune cu max 50,1 ,2 ,a frana..Sotul meu statea parca il duceam la plimbare.Vremea umeda ,am evitat toate strazile fara semafoare ,Colentina de pe la Carrefour si pana la gura oborului iti manaca viata ,atat ca in magazin nu era lume.Am 2648 km .Sotu i-a luat masinii o cruce din margele de la Manastirea Caraiman,e urata dar i-am pus-o intr-un buzunar ,ca e sfintita cica...eu n-am agatat nimic la oglinda si nici papusi prin spate.Sper ca sunteti bine toate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aissa spune:

Giul eu am o iconita pe care a purtat-o bunicul meu (sofer profesionist, pe salvare) lipita de bordul masinii. El a fost singurul sofer din familie si am asa...o senzatie ca e alaturi de mine si ma mai ajuta cand si cand. Dar o am pusa in bord, nu o agat si nici nu imi voi agata nimic de oglinda.
Azi am pus o frana pe asfalt umed si am cam patinat...am transpirat putin mai ales ca citisem ieri ce a patit Marci.
A...am aproape 2500 km si eu, vreo 2430 parca indica azi!
Spor la condus si fara evenimente!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denis spune:

Giul, si tu stai in Colentina?
E criminal zau...poate tocmai de asta nu reusesc sa-mi fac curaj sa ies singura in trafic. La orice ora as incerca sa zic ca ar fi traficul mai lejer, sa plec singura.... degeaba. Colentina este super aglomerata. La orice ora, in orice directie. Nefericita idee ca ne-am ales sa stam in acest cartier...!!
Zilele astea barbatu-meu mi-a zis ca acuma conduc bine... Dar ca mai am o problema: daca mi se intampla un eveniment (ex sa raman blocata in intersectie) ma panichez si nu mai stiu ce sa fac, cum sa reactionez..! Zice ca sa-mi iau semne de incepator si sa mai astept pana dupa sarbatori si dupa aia pot sa incerc sa ies singura.
Cred ca am facut si eu vreo 6-700 km. De sarbatori plecam...deci voi depasi mia. Dupa 1000 km, nu se poate sa nu conduc!!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns giul spune:

As fi putut sa evit macar la plecare o parte din Colentina ,dar ies dintr-o straduta si mi-e mai usor sa fac dreapta ,eu stau langa Planorama ,dar nici Calea mosilor ,nici Pantelimon ,nu e altfel decat aglomerat .Era pe jos ceva ,lipicios care iti ingreuna franarea.Culmea stii cam cum e ograda vecinului ,mereu am avut impresia eu zic obiectiv ,ca pe sensul opus era mereu mai liber...Inainte am stat in Vatra Luminoasa si mereu ma gandeam ca mi-ar fi fost mai usor sa merg pe acolo decat aici unde locuiesc acum si am avut ocazia intr-o zi sa ies dintre stradute acolo si era cat pe ce sa ma pocneasca -pe drept ,o masina.Acum radeam cu barbatu ca ne-ar trebui sa cumparam un tramvai ,ca are spatiu pe unde sa mearga.Altfel pentru calatoriile in afara orasului masina e folositoare .Zicea cineva ,ca din D-na ghica pana in com Dascalu face 10 min ,poate in vis sau noaptea...nici noaptea.Altfel ieri am fortat 3 semafoare din verde in galben ,numai ca am vazut masini care din galbn ,in rosu au trecut am avut parte de cei mai cumsecade parteneri de trafic si eu am fost la fel,daca a semnalizat ca vrea sa schimbe pe banda mea si eu daca am vrut sa schimb m-au lasat ,in schimb pietonii si-au luat-o in cap ,trec strada intr-o inconstienta totala ,au impresia ca daca trec pe rand strada cardul de masini va astepta dupa fiecare.sau daca a plecat pe verde clipitor se face imediat rosu ,si ce daca !cred ca numai cei din varful muntelui sunt scutiti de aceste conditii de condus .Aveti grija de voi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aissa spune:

Constatare personala: pe masura ce dispare teama apare neatentia. Eu era sa fac azi la plecare o prostie mare cat mine, cand am plecat de la serviciu, parcarea aproape goala si dadeam in spate ca sa ies pe poarta, ma uitam in spate pe o parte sa nu lovesc masina sefei si m-am oprit la milimetru de o masina care era cumva in lateral si pe care absolut nu am vazut-o. Si in trafic, am observat ca ba ma uit aiurea, ba umblu la radio....si uneori simt ca nu sunt atat de atenta pe cat ar trebui ca sa evit surprizele.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns giul spune:

Eu n-am inca radio pus, l-am cumparat ca si pe alarma dinainte sa vina masina ,apoi am lalait-o cu niste difuzoare ,cand am vrut sa le montam ,la service automarcus,cerea 2,5 milioane numai pentru alarma ,stiti cu service autorizat sa nu pierzi garantia pe electrica,si astfel nici pana in ziua de azi nu le-am pus .Oricum il am pe sot care imi distrage atentia ...Ieri vroia sa-mi faca un cadou 19 piese de la luminarc 1 200 000 lei ,atata ne-am tocmit ...si ne-am gandit sa luam huse pentru scaunele masinii.ne incadram in bani dar toate erau sintetice si iar ne-am targuit pana am renuntat si la ele.Voi de care aveti? Apoi pe drum cascand ochii am observat la unii niste prosoape subtiri de bumbac cu diverse imprimeuri ,care aproape m-au cucerit ...

Mergi la inceput