N-am curaj sa conduc 6)

Raspunsuri - Pagina 23

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns marci spune:

De stresul intersesctiilor nu vei scapa pana nu vei sofa. Incearca sa-i ignori pe cei ce dau claxoane in spatele tau si intra pe drumul principal cand te simti tu in siguranta.
Alta solutie ar mai fi sa-ti alegi drumurile asfel incat sa nu faci stanga decat la semafor. Mergi pe drumuri scurte pt inceput si f bine cunoscute. Ti-ar fi mai usor daca ai sti pe ce banda tb sa fii, macar scapi de stresul schimbatului benzilor.
Prin ceea ce treci tu a trecut toata lumea, daca vrei sa te convingi citeste tot ce s-a scris la acest subiect. Nu e placut sa sofezi cu nodul in gat si cu tremuratul picioarelor, dar numai sofand poti sa scapi de asa ceva.
Eu am mai luat cateva ore de condus si am inteles ca problema nu era sofatul, in cateva ore nu inveti sa sofezi bine, ci teama.
Neaparat pune-ti lamaie! Cei din spatele tau vor intelege ezitarile tale.
Nu lua in seama injuraturile , ai sa primesti multe.
Multa bafta si nu uita ca se poate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anamea spune:

Am carnet de sofer de peste 10 ani, imediat dupa ce am luat carnetul ma pune tata (Dumnezeu sa-l ierte) sa conduc la intoacere de la bunici, pe drum nu eram decit noi si un tir, nu stiu cum se face ca era sa intru in tir, de atunci nu am mai pus mina pe volan, pina acum o luna cind sotul meu s-a angajat instructor la o scoala de soferi, si mi-a zis ai, ca trebuie sa-ti invingi teama. Da, am zis eu, hai. Dupa o ora de condus (mi s-a parut o vesnicie), am coborit din masina parca iesisem de la sauna. Nu am curaj si nici putere sa-mi inving teama, nu cred ca voi mai conduce vreodata. Am sa pun carnetul intr-o rama si acolo va ramine.
Felicitari tuturor celor care conduceti si multi kilometri fara evenimente.



Mamica de printesa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmen e spune:

Asta vreau si eu sa imi zic "cine e mai tare, frica sau eu?" sper sa reusesc pana la urma, in primavara asta vreau sa iau niste ore de condus , dar pe unde ne-am interesat sunt aglomerati si pana la sf lui aprilie nu au nimic.

Mie cred ca pana la urma cred imi este teama de traficul din bucuresti decat de condus.


Carmen

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marci spune:

Carmen, noi unde crezi ca am invatat sa conducem? Nu are de ce sa-ti fie frica de traficul din Bucuresti, va tb sa te obisnuiesti. Nimeni nu-ti zice sa iesi la ora de varf cu masina, ar fi imprudent, dar poti incepe cu drumurile scurte si cunoscute la ore in care nu este aglomeratie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anderra spune:

Ok, sa revin si eu cu noutati, in primul rand aproape zilnic vin la munca alaturi de tata si aleg trasee diferite ca sa ma invatz cu greul .. buba e ca intr'o zi conduc foarte bine , am ajuns pana la nota 9 data de tata si in alte zile sunt ca o cizma , numai greseli si bube fac, adevarul e ca daca faci o greseala , imediat nu te mai poti concentra si parca numai pocinoage faci , cel putin asa e la mine.
Inca imi e frica sa conduc singurica , am condus duminica prima oara singura , in spatele meu mergea izbitu' si asa de emotionata am fost ca am uitat sa imi aprind pozitiile, farurile, mergeam fericita pruna cu toate stinse si nu intelegeam de ce se maimutzarea izbitu' paralel de mine si dadea din maiine ca apucatu', eu ii zambeam fericita si eram tzantzosha tare .. cu greu m'am prins ce vroia sa imi spuna si nu mai nimenream sa aprind farurile :d
Faza e ca imi place sa conduc , doar ca .. ar fi idal de as fi singuriga pe strazi si bulevarde ..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iepumic spune:


Pai...si eu am tras concluzia ca in orice alt oras decat Bucuresti as fi foarte in largul meu la volan, in momentul de fata. Adica...am depasit frica, sunt mai stapana pe volan dar imi cunosc suficient limitele cat sa nu ma bag daca nu sunt 100% sigura ca am timp si sa respect regulile de circulatie. Insa....aglomeratia din Bucuresti si , mai ales, nervozitatea tuturor in trafic....sunt lucrurile care imi dau de furca....stilul unora de face numai ce ii taie capul fara sa respecte nici o regula, pietoni nedisciplinati, caini si pisici pe toate drumurile, santiere, lucrari in mijlocul drumului, politisti care mai rau incurca traficul.....
In rest.....cu parcarile ma lupt in continuare, la un anumit gen de parcari mi-am mai facut mana, la altele trebuie inca sa mai lucrez....ideea de baza e ca daca am loc de manevre si nu incurc pe nimeni, ma chinui o vreme, dar pana la urma parchez....nasol este cand sta careva in drum de mine si ma preseaza cu faruri, claxoane sau prin simpla prezenta...atunci imi este greu si ma invadeaza o usoara panica la care reactionez haotic...in rest...deocamdata este bine.

Multe succese!


Iepumic
Noi pozici cu Iepi-Mici

All's Well That Ends Well.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DOR spune:

Salut fetelor, soferitelor!
Marci, te pup, ma tot gandeam la tine , n-ai mai dat un semn de viatza de un secol.Citeste, te rog , la "Of", ce-am patit, cum am ramas de aproape 2 luni fara mashinutza, mi--a vandut-o sotzul, n-am facut-o eu praf.
Anderra, s-o stapanesti sanatoasa si fara evenimente neplacute pe Getutza. Stiu ca potzi, va trebui sa iti invingi teama si sa renunti la prezentza stresanta a tatalui. M-am stricat de ras de povestea cu farurile stinse si la ce ai postat, in general.
Fetelor, n-am mai scris nimic, pt ca sunt bonava:tanjesc sa conduc din nou.
M-am abtinut cu greu sa nu apelez la o scoala de soferi, am zis ca ma duc acolo cand o sa imi ajunga cutitul la os...mi-e tare dor sa conduc din nou.
Dar lucrurile se vor schimba curand, sper si voi avea masina din nou.
Am mai condus acum vreo luna pe Autostrada Soarelui, dar masina in cauza era la pamant si nu ma simteam in sigurantza in ea...dar am mers zic eu bine, desi cu unele mici greseli.
Taaareeee mi-e dor sa conduc o masin a a mea, pe care sa o cunosc si stapanesc si in care sa ma simt in sigurantza.
Va pup, fetelor, relaxati-va si conducetzi masinile din dotare.
Multa bafta si nu va lasati intimidate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madabout2003 spune:

Buna fetelor!
Nu am mai intrat de mult pe forumul asta! Dar ma incurajeaza de fiecare data cand vad ca nu sunt singura care are probleme cu condusul! Si apoi "simptomele" noastre sunt atat de similare!!!
Eu raman cu aceleasi probleme: parcarile, autostrada si centrul orasului! In rest toate bune!! Va si mult curaj la volan!!

MADA 16+, cu

Poze de vacanta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Otiliav spune:

Si eu exersez, am peste 50 km. Azi am fost in alta zona la cumparaturi, nu mi-a fost foarte greu sa schimb traseul. In schimb mi-a murit motorul cand sa parchez la mine , eram in viteza a doua si am incetinit sa fac la stanga, acum stiu ca nu merge asa trebuie sa schimb in viteza intai. Cu parcarile nu am probleme, ca pe unde merg sunt destule locuri, am de ales, iar pe autostrada inca nu ma bag, toate la vremea lor.

Otilia si Ana Maria (18.12.2004)
www.dropshots.com/otiliav" target="_blank">Filmulete Ana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marami spune:

Buna fetelor! Sunteti fantastice:) desi eu cred ca va subestimati curajul. Din fericire pentru mine eu nu a trebuit sa conduc prin Bucuresti decat dupa cateva luni dupa ce mi-am luat permisul. Stiam teoretic drumul ce il aveam de parcurs pentru a ajunge unde vreau. Pentru mine necesita curaj sa stau in dreapta sotului meu:) Este adevarat ca am temerile mele de cate ori plec la drum singura dar odata plecata totul vine de la sine. Am invatat mult din greselile mele atunci cand nu a fost nimeni sa-mi spuna ce trebuie sa fac... cand a trebuit sa gandesc! Iar atunci cand grozavii soselelor ma claxonau si injurau le facem semn sa se uite la mine ca nu sunt doar femeie mai sunt blonda.
Va pup si nu uitati atunci cand sunteti la volan ca va aflati acolo pentru ca aveti curaj.

Nu vreau nimic de la viata decat sa fiu langa copiii mei atata timp cat au nevoie de mine

Mergi la inceput