N-am curaj sa conduc 6)

Raspunsuri - Pagina 22

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Aamu spune:

quote:
Originally posted by Anderra

Buna fetelor, va salut ... ma inscriu in club alaturi de voi, am permis de un an si masina de 3 zile
Dupa permis am mai condus uneori masinile prietenelor si al iubitului dar deja ma plictiseam ca atunci cand ieseam in oras sa depind de unu si de altu cand vroiam sa plec acasa sau sa iau taxiul ...
Ieri am iesit prima oara cu masina si cu o prietena .. mi s'a oprit motorul de vreo 3-4 ori la semafor,in intersectii, insa asta doar din cauza ca din dorintza mea de a nu ii stanjeni pe ceilalti. Ma simteam un soi de spaima soselelor dar am o problema la dezaburire si cand a inceput sa ploua .. si stergatoarele sa scrataie in ultimul hal m'am pierdut ... nu va spun ca primele 10 minute prietena mea a mers cu mana pe frana de mana ... dupa s'a mai relaxat ..
Azi planuiam sa iesim cu ambele masini, sa mergem la spalatorie, mi'e cam frica dar stiu ca daca tot aman momentul o sa ma stresez rau si o sa imi cada parul din cap (am o problema cu stresu' si cazutu parului )
Tineti'mi pumnii..

p.s Masinutza pe care o conduc e o super nova din 2003 pe care am botezat'o Getutza
editez ca sa va spun ca ..ieri , am fost si la vulcanizare sa mai bag presiune in roti si in spatele meu oprise o doamna, eeu eram senvis intre doua masini , cu spatele mi'era frica sa dau .. asa ca am coborat din masina , m'am dus la doamna din spate si am rugat'o sa dea putin in spate ca e prima zi la volan si imi e frica sa nu fac o boacana . A zambit "complice" si mi'a facut loc.


Anderrusha Nice To Meet You ...Here

"Nu e important ce ti se intampla ci cum reactionezi la ceea ce ti se intampla"



Bine ai venit, Anderra

Cunsosc foarte bine toate spaimele si stresul de care vorbesti. O sa dispara in timp, trebuie doar sa conduci cat mai mult

Mult succes cu Getutza!

Aamu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Otiliav spune:

Anderra, si eu tot o Getutza am . Esti tare, nu ai scris nimic de tremuratul picioarelor.

Otilia si Ana Maria (18.12.2004)
www.dropshots.com/otiliav" target="_blank">Filmulete Ana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iepumic spune:


nu v-am mai povestit demult, asa-i? In primul rand un Martisor cu intarziere si un pupic de 8 martie pentru toate doamnele viitoare Schumacher.

Eu....am cam lenevit saptamana asta, in sensul ca am mers doar marti si azi cu masina la servici. In rest....pe jos, ca a fost frumos afara si am simtit nevoia sa mai fac miscare. Problema e ca mi-e foarte greu sa ma trezesc dimineata ca sa plec mai devreme la servici sa nu prind aglomeratie....si din cauza acestei stari am cam evitat sa plec cu masina...am preferat sa dorm mai mult. Daca nu am plecat pana la 7.30....nu mai are rost sa plec cu masina, ca nu pot sa ies de pe strada, tb sa dau cedeaza trecerea si este o intersectie super aglomerata si eu nu sunt bagacioasa.....

in rest....dimineata m-am uitat pe geam pana a plecat masina de gunoi din dreptul masinii mele si abia atunci am coborat sa plec...
Incidente majore deocamdata nu....chiar ma asteptam ca azi dimineata dupa pauza asta mai lunga...sa fiu mai 'ruginita'...dar nu a fost asa...singura care imi da de furca este somnolenta de dimineata...


Iepumic
Noi pozici cu Iepi-Mici

All's Well That Ends Well.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anderra spune:

La mine in familie , desi masina e a mea si tata o are pe a lui (rablagita si vai stelutza ei, ce e drept) se practica sistemul : care pune primul mana pe chei,pleaca cu masina.
Trebuie sa recunosc ca de abia astazi am fost mai rapida decat tata.
nu am mai condus de duminica, si s'a vazut, l'am luat pe tata cu mine ca inca imi e frica singura si am plecat catre serviciu.
Nu va spun ce racnete am auzit,cati de "franeaza, franeaza, franeaza" scotea pe minut, desi stiam foarte bine ce am de facut in momentele alea sau eu la semafor deja apasam ambreiajul si franam catinel catinel .. lui tot i se parea ca nu ma opresc la timp.
cireasa de pe tort a fost cand a trebuit sa virez la stanga pe o stradutza .. am oprit pentru ca veneau masini din sens opus, m'am pus in miscare si ..ajunsa pe stradutza ma trezesc cu tata , cand eu deja eram pe drumu' meu drept inainte ca se apuca sa traga de volan spre stanga ... eu incercam sa redresez dreapta , el calare pe volan tinea contra ... frate, am zis ca o iau razna..
Am parcat'o ,i'am da cheile ,m'a facut cu ou si cu otet ca sunt vai steaua mea si am plecat imbufnata .. catre birou.
Lucrurile astea nu se intampla cand langa mine e prietena mea sau izbitu' din dotare .. asa ca .. nu stiu ce sa fac.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Otiliav spune:

Vin si eu cu noutati, am condus azi de doua ori si joi o data. Nu distante foarte mari dar sunt multumita ca nu m-am mai panicat. Am condus cu mama, care a doua oara nu s-a abtinut si a tipat la mine ca ce fac, trebuia sa fac stanga si am bagat in viteza intai si mi-a murit motorul, coada in spatele meu , dar ea nu stia ca am dat drumul la avarii si exista refugiul de autobuz in stanga mea pe unde o pot lua doritorii mai grabitzi. Am fost si la benzinarie, am pus benzina de 95 de octani dar sunt in dubii daca este cea corecta, in manual nu scrie exact, of, of si eu sunt complet nestiutoare la capitolul ce benzina/aditiv/ulei sa pun.
Anderra, pai vezi cum faci sa fie doar iubitul/prietena cu tine.
Anca, bafta in continuare!

Otilia si Ana Maria (18.12.2004)
www.dropshots.com/otiliav" target="_blank">Filmulete Ana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tuta_eliza spune:

si mie mi-e frica sa conduc in Bucuresti

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iepumic spune:


Aseara vorbeam cu un prieten care a avut permisul ridicat si nu a mai condus de 7 luni in Bucuresti....si imi zicea ca acum, dupa 7 luni, cand s-a suit la volan i s-a parut foarte greu....ca este traficul mult mai aglomerat decat asta vara.....eu una nu imi dau seama....dar....m-am simtit bine ca li se pare si altora greu, nu numai mie.

Anderra, pai de ce tragea de volan stanga??? Hmmm...este foarte stresant sa mergi cu o persoana care te bate mereu la cap si te critica in dreapta.....eu una cand tipa cineva la mine reactionez dezastruos, ma pierd...daca imi spune calm ce fac si unde gresesc (ma rog, daca nu fac greseli prea mari si nu e timp de "politeturi")......sunt mult mai receptiva si docila.
Otilia, lasa, ca si la case mai mari se intampla treaba cu oprirea motorului. Cine n-are rabdare.....sa mearga pe jos...ei, na. Bafta multa, iti tin pumnii.


Iepumic
Noi pozici cu Iepi-Mici

All's Well That Ends Well.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmen e spune:

Buna fetelor, ma inscriu si eu in clubul vostru, si mie imi este groaznic de frica sa conduc mai ales in bucuresti.

Il tot amenint pe sotul meu ca ma urc in fiecare zi la volan ,dar nu pot, am un nod in gat,NU AM CURAJ, vreau dar nu pot, nu stiu cand o sa reusesc.

Carmen

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iepumic spune:


Carmen stii ce cred? Singura solutie impotriva acestei frici....este sa iti zici "cine e mai tare, frica sau eu? da-o-ncolo, conduc si unii cu 4 clase, pot si eu!". Eu una....am avut o motivatie: eram cam suparata pe sotul meu si mi-am pus ambitia sa ii demonstrez ca pot si singura....si ala a fost momentul in care frica a fost mai mica decat ambitia mea.....de atunci am inceput sa merg mai des singura cu masina...e adevarat ca nu zilnic, ca uneori nici nu imi convine. Si acum am dimineti cand ma uit cum e parcata masina si mi-e groaza ca tb sa o scot din parcare....si ma stresez inainte sa plec si imi vine sa renunt....dar pana la urma ma imping singura de la spate.....si culmea, cand ajung la volan....ma calmez si ii dau drumul.....mie chiar imi place sa conduc....si cred ca singurul element care ma face sa imi fie mai greu si frica.....este traficul asta nenorocit din Bucuresti. Intr-un oras normal nu as avea nici o retinere sa conduc.


Iepumic
Noi pozici cu Iepi-Mici

All's Well That Ends Well.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns claudia_d spune:

Ce subiect interesant Iliuta!
Condusu' e stresul vietii mele.Am avut in viata mea multe probe de dat,dar nimic nu-mi da mai mare bataie de cap ca sofatu'.
Pana acum un an nu m-am gandit sa fac scoala de soferi,pentru ca nu aveam ce conduce si nici nu simteam vreo pasiune in acest sens.
In vara,cand copilul meu a facut 3 luni,sotu' a primit de la serviciu masina,asa ca m-am gandit sa fac scoala auto,cu gandul la drumurile pe care o sa le fac cu copilul in parc,la gradinita,etc.
Am ales f.prost momentul:baietelul meu nu dormea noaptea din cauze colicilor si a caldurii,asa ca ma duceam dimineata la ore ca un zombie.
Am terminat scoala cu multe lacune si am reusit sa iau carnetul ca printr-o minune.N-am fost deloc multumita de instructor,dar nu l-am schimbat,pt.ca eram f.stresata si el e era destul de calm.
Am facut scoala pe un Logan obosit si cand am condus cu sotu' Ford Focusu' nostru, mi s-a oprit motorul in intersectie si era sa intre unul in noi.M-am speriat f.tare si am refuzat sa mai conduc.
L-am luat pe sot alaturi pt.ca simteam ca aveam multe lacune.El este f.calm,nu este cicalitor,dar este f.temator si imi transmite si mie teama lui.
Am luat decizia sa mai fac cateva ore cu un alt instructor.Am intrat pe net si am ales o scoala, care facea scoala pe Ford Focus,dar pe motorina.Am avut bafta sa intalnesc un instructor f.bun (un pic cam coleric,in momentele de enervare),care in doua sedinte m-a invatat cat celalalt in 30 de ore.
Problema mea este ca sunt foarte stresata si zbuciumata la volan.
Am condus f.bine,cand eram asa de obosita incat nu mai constietizam pericolul.
Am mari,mari probleme in intersectii.Mi-e o frica de mor!
Instructorul a zis ca el m-a invatat tot ce putea,ca i-am demonstrat ca stiu sa conduc,dar pana nu las teama la o parte si nu ma rup de grijile de zi cu zi legate de copil,sa nu conduc nici macar 100 de metri.A zis ca problema asta a intalnit-o f.des la mamici.M-a sfatuit sa merg la un psiholog.
Initial am clacat si i-am zis sotului sa vanda masina ca nu sunt in stare sa conduc.Cand a inceput sa caute potentiali cumparatori am inceput sa-mi doresc s-o conduc.Din pacate ,nu am cum sa ies singura din parcare pe strada principala,avand nevoie de ajutorul lui.In ultimele week-enduri am avut probleme cu baietelul,am fost si internata cu el,asa ca iar am amanat.
Intrebarea mea este:sa mai incerc sa ies singura,ignorand sfatul instructorului sau intai sa consult un psiholog?

POZE

Mergi la inceput