555-OB-GYN

Raspunsuri - Pagina 75

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns acd2you spune:

dragele mele, cred ca moderatorul nostru este indragostit, iar situatia actuala nu ii mai permite o "relatie" cu atatea femei odata (adica noi)... hihihi. cred ca iubita i-a parolat calculatorul, de aceea nu poate raspunde.
lasand gluma la o parte, mi s-ar parea de bun simt sa fim anuntate daca moderatorul este bolnav sau este plecat din tara, in caz contrar sa inchidem subiectul sau sa dam anunt ca ne cautam alt moderator. sper ca nu sunt rautacioasa, dar spun ceea ce cred.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns girl25 spune:


Am 25 ani si o problema care ma cam ingrijoreaza! Si anume: in zona
genitala, anexa labiei din stanga, mi-a iesit un
chist, dureros la palpare, in planul semiprofund al
pielii, care pare sa creasca in perioada ciclului si
sa regreseze in restul timpului (nu stiu sigur daca e
chiar asa sau doar perceptia mea e diferita), initial
era ca un cos profund, de dimensiunea bobului de
fasole, ulterior a crescut in forma de "L", ce incepe
de pe partea mediana a labiei mari si urmeaza paralel
zonei inghinale! E ca o masa tare si din cand in cand
purulenta! La un moment dat, prin presiune am reusit
sa reduc chistul ( a iesit un fel un lichid alb exact
ca puroiul), dar s-a format la loc!Am citit pe forum un mesaj care se asemeana cu simptomele mele si anume: bartholinita! Oare asa ceva am si eu? Si daca da, e grav? Trebuie sa ma duc la control?
Va rog frumos sa-mi raspundeti si va multumesc anticipat!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns brendamitran spune:

Deranjez si eu cu o mica problema(sper eu sa fie mica).
In urma administrarii mai multor antibiotice (sufar de o amigdalita care nu vrea sa treaca si cred ca ma voi opera),am facut o candidoza vaginala. Mi s-a intimplat si anul trecut treaba asta,dar atunci am scapat repede. Anul acesta nu am mers la ginecolog.Am luat clotrimazol ovule si unguent si o solutie pe care mi-a preparat-o farmacista mea in laborator.
Acum doua saptamani,inflamatia pe amigdale devenise foarte urita si mi s-a dat Augmentin pt 15-20 zile.Eram in plina eruptie de candida,asa ca am mers in continuare cu tratamentul cu clotrimazol,si am luat alternativ si pimafucin,tot ovule.
A disparut mancarimea,insa am ramas cu o secretie abundenta galbuie,dar inodora.Care evident,deranjeaza.
Ieri a fost prima zi de menstruatie care e mai abundenta decit de obicei.Azi dimineata m-am trezit intr-o adevarata "balta",chestie care nu mi s-a mai intimplat,decit foarte rar.
Mentionez,desi nu stiu daca are legatura,ca acum 7 ani am fost operata de displazie cervicala.
As vrea sa stiu,daca ma puteti ajuta:

1.Poate fi vorba si de altceva in afara de candida?
2.Hemoragia are legatura cu administrarea de antibiotic perioada indelungata? (am mai patit-o tot cind am luat antibiotice,dar mi s-a intimplat si invers)
3.Pina merg la control peste doua saptamani,ce pot face?

BRENDA
"Sint frunze care nu cad si clipe care nu se uita"
http://community.webshots.com/user/brendamitran

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Jonica spune:

Girl25, daca e bartholinita...ai mare grija. Eu am avut acuma cativa ani, m-am dus la urgenta si "doamna doctor" de la Interservisan din Cluj m-a zis ca e furnuncul, mi-a dat medicamentatie gresita si in doua zile nu ma mai puteam misca din pat dupa asta. Am ajuns la un cabinet privat la urgenta - aveam o umflatura de marimea unei portocale!!! A urmat perioada de pansat - cumplita. Sfatul meu: du-te la doctor si nu astepta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns july_g spune:

Corpufi, nu sunt medic dar stiu ca nasa mea a fost diagnosticata cu uter infantil si a pierdut multe sarcini pana a reusit sa tina una. Acum are o mandrete de baiat de 18 ani de care e tare mandra. La vremea respectiva, medicul la care mergea ii spunea ca fiecare sarcina pierduta inseamna o sansa in plus la urmatoarea. Nu o sa stii care va fi acea sarcina, dar va fi! Important este sa nu iti pierzi speranta si sa fii fericita ca ramai insarcinata ( astea sunt vorbele nasei mele). Ea la baiat pana cand nu a facut 7 luni, nu si-a inchipuit ca va reusi sa-l tina. Si sa stii ca au fost multe tare inainte de baiat, toate avorturi spontane. Azi se ducea la medic, maine avorta.
Asa ca fruntea sus si da-i bataie!

http://tickers.TickerFactory.com/ezt/d/1;20721;116/st/20060509/k/5b13/preg.png[/img]
http://community.webshots.com/user/july_g

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andreea2003 spune:

Buna ziua!
Ma lupt cu o infectie vaginala de foarte mult timp si nu stiu ce sa mai fac.
Pe scurt: in urma cu o luna am efectuat un tratament cu ciprofloxacina 2/zi , Gynozol ovule - 3zile, 1/zi, Pimafucin 2 capsule la cateva zile interval. Nu am obtinut un rezultat!
Am reluat tratamentul de data asta am luat Abaktal, Metronidazol, nu am mai gasit Abaktal pt a continua 10 zile si am luat Zanocin; Mycosyst 1 capsula.Secretia s-a diminuat dar totushi am ramas cu o secretie mult dimunuata fata de cea dinaintea tratamentului.Acum am o luecoree care nu ma supara: transparent-albicioasa, vascoasa. Nu stiu ce sa mai fac pentru ca mi se pare ca am incercat tot ce a fost posibil.
Oare ar trebui sa fac si tratament local antifungic?daca puteti sa-mi indicati o schema de tratament v-ash fi foarte recunoscatoare.
Multumesc !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Crishtinutza spune:

Buna ziua doctore!

Am citit cu mare interes paginile acestui forum si am apreciat foarte mult modul in care raspunzi problemelor noastre.
Asa m-am decis sa te iti cer parerea intr-o problema care ma framanta f. tare.
De vreo 2 saptamani m-am trezit ca venele de pe intreg corpul meu sunt mai dilatate si mai vizibile, ba chiar am ceva dureri pe coapse. Venele sunt vizibile pe tot piciorul (se vede tot traficul de sus-inghinal pana jos la laba piciorului) si la maini, mai ales seara. Pe sani nu am observat sa fie.
Noi incercam de vreo 2 luni sa facem un bb si m-am gandit ca ar putea fi ceva modificari hormonale. Dar m-am dus totusi la un medic flebolog, care mi-a facut eco Doppler si mi-a confirmat ca nu am nici o problema cu circulatia si ca s-ar putea sa fie modificari hormonale ce tin de ginecologie, inclusiv o sarcina (desi eu nu am gasit nicaieri pe internet persoane cu aceleasi probleme ca mine, decat cei care dezvolta varice).
Asa ca mi-am facut un test de sarcina ieri dimineata, cu 2-3 zile inainte de data presupusa a urmatoarei menstruatii si a iesit negativ. (ciclu regulat 25-26 zile).
Si oricum, dupa calculele mele, fenomenul acesta SF care mi se intampla a aparut inainte ca eu sa ovulez (ziua 10 dupa CM).
Mentionez ca anul acesta am facut si un test Papanicolau care a iesit ok (gr I) si o colposcopie tot ok. Ocazional ma lupt cu candida, tratata in nenumarate randuri, dupa retete prescrise de medic. Totdeauna re-aparuta pe firmament.
Altceva... 5 ani de contraceptie orala; nu mai iau pilule de peste 2 ani.
Singura problema la care ma pot gandi e faptul ca am inainte de ciclu intotdeauna sani foarte durerosi, am chistulete destul de maricele pe laterala exterioara, cadranul superior (cred ca ii am de cand ma stiu -chiar i-am tratat o data cu mastoprofen pe la 18 ani. Acum am 31 ani. A, chistuletele de pe sani se mai diminueaza dupa ciclu, dar nu dispar).
Ma intreb ce ar trebui sa investighez d.p.d.v. ginecologic ca sa gasesc cauza acestei probleme care ma sperie foarte tare?
Vreo sugestie in ce priveste cauza?

Multumesc anticipat,
Cristina

Si multumiri sincere pentru imensul efort pe care il faci ca sa ne ajuti, imi dau seama cat timp iti ocupa si chiar cred ca esti un om deosebit.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns codita spune:

unde esti laryssa?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elyanne spune:

Dar de ce nu va duceti la doctor?
Stati si asteptati raspunsuri de atata timp...
Dupa parerea mea asta nu e cea mai buna solutie sa va rezolvati problemele medicale... Doar din vorbe... Ca nu degeaba trebuie facute consultatii si analize.
Mie mi se parea aiurea cand mergeam la o doctora si imi dadea tratament doar in urma consultatiei, fara nici un fel de analize... Dar sa-ti dea cineva tratement doar din descrieri...

Daca va uitati la membri, ultimul mesaj scri de arian e din 06/01/2005

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=62868" target="_blank">Alex are nevoie de ajutorul nostru!
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=62864" target="_blank">Bazar pentru Alex


Eliana si Elena – 23 octombrie 2004

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns arian spune:

quote:
Originally posted by Elise

Sotul meu (36 de ani) a fost diagnosticat cu azoospermie.
Rezultatele sint urmatoarele:

- aspect: opalescent alb-cenusiu
- volum: 2.2 ml
- timp de lichefiere: 40 minute
- leucocite: 1400/mm3 (val normale <1000)
- concluzie: AZOOPSERMIE

Exista tratamente pentru azoospermie?
Ce investigatii suplimentare trebuie sa facem?


Multumesc mult.

Elise



Urologul (care este si androlog) va indica investigatiile necesare si va stabili oportunitatea si structura terapiei.


Mergi la inceput