555-OB-GYN

Raspunsuri - Pagina 74

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns aileana spune:

Stimate Domnule Doctor,

Am rugamintea sa ma lamuriti in legatura cu valorile analizelor pentru toxoplasmoza: IgM - 0.203 Negativ si IgG - 24.2 Pozitiv.

Mentionez ca am de 9 ani o pisica in apartament si sunt insarcinata in aproape 16 sapt.

Ma intereseaza daca valorile rezultate reflecta vreun risc posibil asupra sarcinii.

Va multumesc foarte mult

Ileana 15+

Most wanted baby

Pozele noastre

Life is like a box of chocolates... You never know what you're gonna get

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns acd2you spune:

am si eu o problema care ma framanta. am un copil de 3 ani, iar in prezent ma gandisem sa mai fac unul. la un control de rutina, acum 2 luni, la testul papanicolau am primit scorul I, dar mi s-a atras atentia asupra unei inflamatii usoare la nivelul uterului, iar pe fisa era trecuta si ~ leucocitoza~, fapt pentru care mi s-a explicat ca este vorba despre o usoara inflamatie, posibil o reminiscenta de la nastere, dat fiind faptul ca medicul care trebuia sa ma asiste nu s-a prezentat la timp, asistentele au refuzat sa imi faca epiziotomia in lipsa acestuia, si am avut rupturi pe toata linia. desi am ceva dureri doar intr-o anumita zona profunda a vaginului, in timpul contactului sexual, am fost la un control ginecologic si mi s-a spus ca unele dureri din acestea sunt normale dupa o nastere cum a fost a mea, si daca apara complicatii sa revin.
recent, am avut mancarimi in zona genitala, si senzatia unei scurgeri mai abundente, mai apoase, fara a fi albicioasa. am suspectat un inceput de candidoza si , dupa 3 zile de la aparitia simptomelor, am facut un examen al secretiei vaginale, la care au iesit urmatoarele: candida - absent; trichomonas - absent; frecvente leucocite, celule vaginale cu insertie, posibil chlamydia.

dilemele mele sunt urmatoarele:
1. daca este chlamydia, este posibil ca ea sa fi fost contactata acum mai bine de 6 ani de zile, data de la care nu am avut, garantat, alt partener in fara de sot?
2. daca a fost prezenta de atunci, este posibil ca ea sa fi afectat in vreun fel copilul la nastere? mentionez ca acesta, ca si mine de altfel, avem mai la toate analizele pe care leam facut, un ASLO marit, si mereu ni s-a atras atentia supra vreunei infectii, dar inca nu ni s-a depistat o infectie grava. ar trebui sa ii fac si lui un test pt. chlamydia?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns acd2you spune:

imi cer mii de scuze ca nu am inceput mesajul anterior macar cun un BUNA ZIUA, dar cand iti sta ceva pe creier, sa mai bine zis, cine stie ce si pe unde ne-o sta, nu mai stiu de mine. sotul ma priveste de doua zile de parca l-as fi inselat cu tot orasul, si nci macar nu avem inca rezultatul de la testul pt. chlamydia. as mai fi avut o intrebare, mica, mica:
ce este cu toti antigenii astia, IgA, IgG, IgM, ca nu mai pricep. am vazut pe net ca la unele clinici o astfel de analiza costa intre 500.000 si 800.000 lei, ca sunt triple teste, ca sunt separate, nu mai inteleg nimic. la noi in Slatina, orasul asta indepartat de civilizatie, mi-au spus decat ca e un test serologic, ma costa doar 280.ooo lei si mi se pare ciudat. nici un laborator nu face test pt. chlamydia prin recoltare de secretie, ce naiba, or fi asa de inapoiati? am inteles doar ca testul secretiei vaginale este cel mai sigur. poate imi recomanda cineva un laborator bun la Craiova, ca e mai aproape de mine.
si totusi, dce fel de Ig trebuie sa fac?
mii de multumiri, acd2you

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns acd2you spune:

tot eu sunt, ca parca sa mai avea ceva de spus: daca aceasta chlamydia este atat de pacatoasa incat evolueaza si ani de zile fara simptome grave, de ce nu este obligatorie depistarea ei prin analize la inceputul sarcinii, sau macar ginecologii sa ne recomande mai des sa ne testam pt. chlamydia, macar asa, pentru siguranta diagnosticelor lor, sa nu ne mai intoxice cu diagnosticul de vaginita, su mai stiu ei cum or zice, si sa ne trimita naibii la laborator, ca uite, ramanem sterile de la un afurist de virus, sau ce-o fi.ca acum, asa ma simt:
sa ne auzim de bine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Liana30 spune:

arian ce se intampla????????????
ai renuntat???????
asa usor???????????
de ce nu mai raspunzi???????
era mai frumos zic eu sa anunti ca sa nu mai scrie fetele degeaba...
chiar nu vezi cat sunt de disperate????????
si totusi chiar nu vrei sa mai apari deloc???????????

Liana

"Nimic nu-i imposibil!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MIKYDUTA spune:

Am terminat tratamentul cu ovule si Nizoral pastile de 3 zile si vreau sa stiu dupa cat timp pot sa fac un test de sarcina, dupa cat timp dispare efectul medicamentului?
multumesc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Liana30 spune:

chiar nimeni nu anunta ca nu mai primim raspuns??
fetelor cred ca ne "racim" gura degeaba...nu se omoara nimeni sa ne raspunda..

Liana

"Nimic nu-i imposibil!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Medeea76 spune:

modificat de subsemnata.multumesc pentru intelegere.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Liana30 spune:

Medeea multumim

Liana

"Nimic nu-i imposibil!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corpufi spune:

Draga Teo,te rog sa ma ajuti cu niste raspunsuri ca simt ca innebunesc.In urma cu o saptamana am pierdut o sarcina de 5 luni si jumatate.Doctorul a spus ca s-ar putea sa fie vorba de uter infantil.In luna februarie a acestui an am mai pierdut o sarcina de 1 luna si jumatate.Acelasi doctor mi-a spus atunci ca a fost probabail vorba de avort genetic(sarcina oprita in evolutie).Care este totusi cauza de nu pot duce sarcina pana la capatEeste ceva genetic sau e vorba de uter infantil?Am vreo sansa la viitoarea sarcina sa o duc macar pana la 7 luni ca acel copilas sa traiasca?Cat trebuie sa fac pauza pana la a ramane din nou insarcinata?Te rog iarta-mi "tonul" dar sunt cu adevarat disperata sa am un copilas al meu...Multumesc anticipat si astept cu nerabdare raspunsul tau.

Mergi la inceput