555-OB-GYN

Raspunsuri - Pagina 73

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns adar spune:

Draga Teo,

Am si eu o intrebare mica...
Sunt insarcinata in (teoretic) 10 saptamani. De pe la 7 am niste dureri in partea de jos a burtii, asemanatoare cu cele de la menstruatie. Am fost la dr., mi-a prescris Duphaston, dar ele persista. Nu sunt dureri mari, nu tin mult, dar exista. Acum doi ani am avut o sarcina oprita in evolutie la 8 saptamani din cauza toxoplasmozei, pe care intre timp am tratat-o. Iau Rovamicina si acum, la indicatiile parazitologului (pana in sapt. 16). Vreau doar sa stiu daca aceste dureri care mi-au fost prezentate ca fiind contractii uterine, pot afecta fatul, si eventual ce trebuie sa fac pentru ca bebe sa fie OK.
Iti multumesc mult.

adar

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns punca1976 spune:


Incep sa va scriu si eu cu multa speranta (am postat la un mesaj separat dar prefer sa va scriu aici sa fiu sigura ca o sa imi vedeti mesajul)..
suntem un cuplu de 29 si 37 ani care de 3 ani se chinuie sa faca un bebe. Mentionez ca eu, fata, la 20 ani am fost f grav bolnava, si am fost operata de ocluzie intestinala in urma careia mi-a fost tait 1,20 cm din intestinul subtire.Pe burta mi-a ramas o cicatrice fff urita care nu stiu in ce masura ma va afecta daca voi reusi sa ramin insarcinata.
Am facut HSG si mi-a iesit ca la trompa stinga ar fi ceva probleme, trece lichidul dar in partea de jos a trompei lichidul se aduna , nu trece mai departe..asa mi s-a explicat..
Dreapta e oki.
Analizele au fost urmatoarele, facute toate in ziua 15 de ciclu:
FSH.........0,8 mUI/m[/b]L ...val.normale .. 3,94-34,54 deci vb de faza ovulatorie
LH..........9,49 mUI/mL val.normale.......9,02-77,30
PRL( prolactina).......11,73ng/ml val.normale....3,36-29,76
beta-E2 (estriolul din ce stiu eu)....2134,8pg/mL val.normale..148-543
PROGESTERON.....1,59ng/mL val normale...faza folic. =0,15-1,40
faza luteala=3,34-25,56
TESTOSTERONA....0,73ng/mL val.normale...0,14-0,76
TSH.............2,197microUI/mL val normale...0,350-5,500
Astea sunt analizele mele. Sotul meu si-a facut si el toate analizele de sperma..si e fff bine.
Doctorul care m-a vazut mi-a spus ca in cazul meu nu va putea sa-mi faca laparoscopie ca sa vada ce e cu trompa stinga si mi-a dat urmatorul tratament, PT 3 LUNI:
CLOSTILBEGYT din ziua 5-9 cite 2 pastile pe zi
OVESTIN din ziua 1-20 cite 2 pastile pe zi
Va rog din suflet sa-mi spuneti ce parere aveti despre analize, FSH ffmic si ce inseamna ca beta-E2 are valori asa mari??
Va multumesc si D-zeu sa va ajute!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns S-i-m-o spune:

Buna ziua,
Ma numesc Simona. Am 30 ani, sunt casatorita si nu am copii.
Am probleme ginecologice de aproape un an de zile si nu mai stiu ce sa fac ca sa rezolv aceste probleme.

In luna mai am fost operata. Am sa incerc sa reproduc de pe biletul de iesire din spital. Ma scuzati daca nu am sa scriu corect termenii...
"Pacienta cu sterilitate primara prin obstructie tubara s-a internat pentru cura chirurgicala. Intraoperator s-a depistat un hidrosalpex(?) dr. si salpingita cronica. S-a efectuat salpingatura(?) partiala bilaterala cu neosalpingo.tu..(?). Evolutie favorabila postoperator. A efectuat 2 hidrotubatii. Se externeaza vindecata(?) chirurgical. Revine dupa prima menstruatie pentru hidrotubatii."

Verbal mi s-a spus ca a fost vorba de o inflamatie la nivelul trompei drepte, trompa care a fost scurtata si lasata numai zona sanatoasa.
In stanga trompa era foarte lunga si spiralata si a fost scurtata deasemenea. Tot din stanga s-a extirpat un chist organic.

Am efectuat 3 serii de hidrotubatii in fiecare luna, dupa care am fost la tratament la Sovata si am revenit la control in luna septembrie, luna in care dupa menstruatie au aparut dureri in partea dreapta.
Ovarul drept era puternic inflamat, am facut tratament cu antiinflamatorii o saptamana, dupa care la ecografia vaginala s-au depistat 2 chisturi organice pe ovarul drept. Unul de cca. 6 cm si celalalt de 2.5 cm in diametru.

Dupa ce m-au consultat inca 3 medici s-a hotarat ca trebuie operat dinnou. Am fost externata cu tratament hormonal cu Duphaston, urmand sa revin in luna octombrie pentru operatie.

Vreau sa va intreb daca ati mai intalnit astfel de cazuri in care chisturile sa apara intr-un timp atat de scurt de la operatie...? Practic eu trebuie sa repet aceeasi operatie la un interval de 4 luni. Este normal? Este posibil sa nu se fi rezolvat toate problemele la prima operatie, sau ele au aparut dupa?
Ce ma sfatuiti sa fac ca sa nu mai am astfel de probleme dupa ce ma voi opera dinnou?
Ar fi bine de exemplu sa consult si un endocrinolog?

Va multumesc foarte mult,
Simona

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Daiopri spune:

Buna ziua,

va multumim pentru ajutorul acordat. Pentru cele plecate din tara e cu atat mai valoros, cu cat aici unde ne aflam, controalele sunt mult mai succinte si fara prea multe detalii.
Eu am 33 de ani si un baietel de 2,5 luni. Problema mea e urmatoarea, dupa sarcina si nastere (am alaptat un an copilul), eu nu mai simt nimic la sani. Pare poate ciudat ca ma preocupa, dar parca nici nu ar fi sanii mei.
Nu stiu unde anume, la ce fel de doctor ar trebui pusa intrebarea, de aceea apelez la dvs.
Intai am crezut ca asa trebuie sa fie in perioada alaptarii, dar a trecut atata timp, si tot nimic. Ma intreb daca e ceva hormonal, caci sotul e acelasi:), si inainte aveam ceva senzatii in sani.
E drept ca nu sunt foarte multumita de aspectul lor, dar nici inainte nu ii "adoram". Poate este relevant sa spun ca in timpul sarcinii au crescut cu 2 numere, dar am revenit la numarul initial, bineinteles fara "carnita" care era acolo:)
Apoi mai am o intrebare despre Mirena si faptul ca poti sa nu mai ai menstruatie. Lipsa menstruatiei nu produce probleme pentru organism?

Va multumesc mult si imi cer scuze daca este ciudat ceea ce am intrebat.
Dani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bal_mascat spune:

aici nimeni nu mai raspunde de mult timp :(

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns camelia_daniela spune:

Draga Arian,

Am si eu o mica problema.
Sunt insarcinata in 26 saptamani. Acum 2 - 3 saptamani am facut un cerclaj "cam pe ultima 100 de metri" , pentru ca mi-a zis doctorul, se vedeau membranele copilului.
Acum, sincer, am mari emotii! Am avut medical pana acum, astazi am inceput sa vin la birou (am o munca relativ usoara - munca de birou fara efort fizic exagerat). Medicul meu insa mi-a recomandat cat mai mult repaus, vrea sa-mi mai faca o internare saptamana viitoare, sa mai imi dea inca 2 saptamani de medical dupa care sa completez cu concediu de odihna pana aproape de prenatal.
Spuneti-mi parerea dv-stra - e nevoie sa incerc sa stau cat mai mult acasa, sau pot sa mai vin si la serviciu din cand in cand? Am un job bun si nu vreau sa incurc treburile pe aici, insa sarcina este pe primul plan in acest moment!
Astept un raspuns din partea dv-stra.
Va multumesc anticipat.

Camelia Marica

Varsta bebelacului:
http://tickers.TickerFactory.com/ezt/d/1;20723;29/st/20051231/dt/7/k/07fe/preg.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns salomea spune:

Ma scuzati ca ma bag, nu sunt eu atenta sau nu a mai raspuns nimeni pe acest subiect de anul trecut? Am tot browse-at paginile anterioare dar nu vad decat intrebari...Poate ma ajuta un moderator...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gandacel spune:

quote:
Originally posted by salomea

Ma scuzati ca ma bag, nu sunt eu atenta sau nu a mai raspuns nimeni pe acest subiect de anul trecut? Am tot browse-at paginile anterioare dar nu vad decat intrebari...Poate ma ajuta un moderator...


Si eu am aceeasi impresie. Si chiar aveam niste intrebari la care aveam nevoie de un raspuns urgent.... Care ar fi alternativa? Ca daca intru pe alte forumuri, nu gasesc decat opiniile altor gravidutze, iar eu vreau parerea unui medic. De dus la un alt cabinet, in momentul asta nici nu se pune problema!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Iael spune:

Ai remarcat bine Salomea.
Si eu m-am uitat pe paginile anterioare si am observat ca nu raspunde nimeni intrebarilor adresate in ultimul an.
Oare ce se intampla?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramonika spune:

e clar ca nu mai raspudne nimeni. nu ati vazut la generale erau un subiect deschis de admini "medici ginecologi printre noi? e nevoie de voi" sau cam asa ceva. e clar ca nu au colaborare cu ginecologi asa ca degeaba ne strofocam noi. ricum chiar daca primim raspuns, s-ar putea sa fie cam tarziu pt unele din noi.
tot mai bune controlul direct la medic. problemele de sanatate nu se rezolva asa usor pe internet.


Ramonika si pisicile Vladutz Bubulina Maritza

Mergi la inceput