555-OB-GYN

Raspunsuri - Pagina 60

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns arian spune:

quote:
Originally posted by alexxia

As si eu o intrebare.
Mi s-a recomandat ca metoda anticonceptionala Coral 21. Problema este ca nu se mai gaseste in farmacii.
Ce as putea folosi in loc ?
Alexxia



Recomandarea unui anumit contraceptiv oral combinat se face pe baza unei discutii cu pacienta, a examenului fizic ginecologic si, in functie de cele constatate, a unei ecografii si a unui test Babes-Papanicolau. Desi problema este privita cu multa superficialitate, lipsa acestei proceduri este cauza celor mai multe dintre problemele constatate ulterior instituirii terapiei contraceptive.

Toate cele de mai sus pot fi efectuate sau recomandate la un cabinet de planificare familiala, de unde se si pot procura unele contraceptive la preturi fara adaos comercial. Alternativ, discutia mentionata, examenul fizic si investigatiile pot fi facute la orice cabinet ginecologic, chiar si gratuit (daca dispui de asigurare de sanatate sau esti eleva/studenta la cursuri de zi) in policlinicile de stat.




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns arian spune:

quote:
Originally posted by mysweetest

Sunt insarcinata in prima luna si am o candida vaginala care s-a exacerbat in ultimul timp din cauza sarcinii.Am inteles ca clotrimazolul este contraindicat in primul trimestru de sarcina ..Ce alte ovule imi recomandati? Sunt ovulele cu pimafucin sau betadine bune?


MySweetest (este aliasul dat pe forum, nu apelativul folosit de mine! LOL),

Americanii folosesc crema de Clotrimazol pe parcursul primului trimestru de sarcina fara probleme. Acelasi lucru se poate spune si despre ovulele cu acelasi continut. Pimafucin si Betadine nu sunt testate in ceea ce priveste administrarea in sarcina. Personal nu le folosesc pe parcursul primelor doua trimestre. Dar folosesc Gynozol (vezi raspunsul dat in acest sens unei alte intrebari oarecum similare, mai sus).




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns arian spune:

quote:
Originally posted by livia_sampetru

BUNA ZIUA DOMNULE DOCTOR.
Ma numesc LIvia ,am 22 de ani,si imi doresc din tot sufletul sa am un copil; insa,am o nelamurire,care nu imi da pace,si o intrebare pe cae o pun aproape tuturor:daca eu am grupa A2 si RH negativ,iar sotul meu are B3 si RH pozitiv,care este riscul unei sarcini,care este riscul pentru viitorul copil,ce ar trebui sa fac in acest caz,?
Mentionez ca nu am ramas insarcinata niciodata pana acum,si iau anticon ceptionale Triregol de 2 ani.Ar trebui sa le intrerup si cu cat timp inainte de a incerca sa raman gravida?.
Va multumesc pentru tot .
Cu respect,LIvia.

LIV


Livia,

Din relatarile tale reiese ca problema cu care te-ai putea confrunta este o incompatibilitate feto-materna in sistemul Rh. Este drept ca pe langa aceasta ar putea exista si o incompatibilitate in sistemul AB0, care insa este mai mult teoretica si deci de o importanta redusa. Riscul pt viitorul copil depinde de starea ta imunologica actuala. Daca ai luat candva contact cu o cantitate suficienta de sange Rh+, ai dezvoltat imunitate fata de antigenul specific al acestui sistem imunologic (D), situatie numita izoimunizare in sistemul Rh. Din moment ce nu ai mai fost insarcinata, cea mai mare probabilitate a unui eventual astfel de contact o are existenta unei transfuzii cu sange Rh+ (din eroare). Daca nu ai primit sange pana in momentul de fata, sansele majore sunt ca tu sa nu fi izoimunizata Rh. Cum exista si posibilitatea ca transfuzii de genul celei mentionate mai sus sa fi avut totusi loc in copilaria ta, deci tu sa nu-ti amintesti de existenta lor, cel mai simplu este sa te prezinti la un laborator si sa soliciti o identificare calitativa a anticorpilor anti-D in sangele tau (asa-numitul test Coombs).

Daca aceasta este negativa, inseamna ca nu esti izoimunizata si nu vor exista probleme cu prima sarcina. Pe parcursul acesteia va trebui sa faci un "vaccin" (la cca 28 saptamani), pe care il vei repeta in primele 3 zile dupa nastere. Acestea sunt necesare pt a preintampina izoimunizarea Rh pe parcursul ultimului trimestru de sarcina si la nastere. Daca aceste vaccinuri sunt facute la timp si in cantitatea necesara, sau chiar fara ele daca ai norocul ca fatul sa fie la randul lui Rh-, nu vei avea probleme nici cu urmatoarea sarcina, s.a.m.d..

Daca testul iese pozitiv, inseamna ca izoimunizarea Rh exista si atunci trebuie facuta o dozare cantitativa a titrului anticorpilor anti-D. Aceasta va fi repetata lunar pe parcursul sarcinii, iar atitudinea obstetricala va fi dictata de evolutia titrurilor determinate si de starea fatului.

In legatura cu anticonceptionalele orale, ar fi bine sa le intrerupi cu doua luni inaintea conceperii noii sarcini. Mai exact, intre momentul ultimei pilule inghitite si cel al contactului fertilizator trebuie sa apara doua menstruatii. Mai simplu: evita instalarea sarcinii pe parcursul primului ciclu neprotejat cu pilule prin metode contraceptive de bariera (condom, diafragma, creme/spume/bureti spermicizi).




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Margot spune:

Buna ziua domnule doctor

M-ati mai raspuns o data si tare m-ati linistit numai ca exista o vorba "De ce ti-e frica de aia nu scapi".Dupa o intarziere de ciclu de 2 saptamani,bucuroasa tare ca sunt din nou insarcinata(fetita de 4 ani) merg la ginecolog.Aici surpriza: nu e sarcina ci un fibrom de marimea unei mandarine.Stiam de la prima sarcina ca am inceput de fibrom dar ma gandeam ca dupa sarcina s-a retras,un ecograf facut acum 1 an si jumatate nu arata nimic.Marimea lui m-a luat prin surprindere asa ca am plecat la Iasi(eu fiind din Suceava) sa-mi confirme sau infirme diagnosticul.Diagnosticul s-a confirmat :fibromiom intramural diametru 5.03 cm,endometru hipertrofic si varice pelviene(astea nu prea stiu ce sunt).Medicul m-a cam speriat si mi-a spus:operatie cat mai urgent si VA INCERCA sa-mi scoata doar fibromul si sa-mi pastreze uterul avand in vedere varsta mea(33 ani).Acest VA INCERCA nu mi-a placut deloc fiindca oricand se pot ivi complicatii si atunci va fi nevoita sa-mi scoata tot uterul.
Intrebarea mea este:Am vreo sansa la embolizare?Refuz sa renunt la uter la varsta asta.
Va multumesc
Margot

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elanis spune:

quote:
Originally posted by arian

[quote]Originally posted by elanis


Descrierea ta corespunde manifestarilor unei inflamatii pelvine cronice. ...
Da,
Acesta este diagnosticul pus de medic. Plus colpita. Tratamentul prescris este Movalis 7,5 mg, 1 tb/zi si ovule Klion 10 zile. Polidin nu pot sa iau pentru ca am o boala autoimuna si...O sa vad ce efecte are tratamentul acesta. Multumesc pentru ajutorul dat.

C.M.


Te asigur ca nu ne-am vorbit, eu si ginecologul tau :). Ca dovada, tratamentul diferit de cel pe care l-as fi prescris eu. Multumesc la randu-mi pt feed-back.


Am terminat tratamentul si nu simt nici un efect. Medicul mi-a spus la vizita in care mi-a prescris tratamentul cu Movalis si Klion ca nu are sens sa-mi dea antibiotice ca nu imi ajuta cu nimic. Mi-a mai zis sa fac un citobacteriologic si un papanicolau dupa ce fac tratamentul, adica dupa prima menstruatie, pentru ca secretia pe care o am sugereaza candida. Sunt total derutata. Cat timp am tinut tratamentul si nu am avut relatii sexuale, a fost mai bine, dar acum durerile au revenit. Medicul mi-a mai spus ca e posibil sa fi facut aderente de la operatia de acum 1,5 ani (histerotomie clasica)prin care, odata cu un chist, mi s-a scos si ovarul stang, si mi-a vorbit de fizioterapie. Fizioterapie inseamna ultrasunete, raze, nu? Se pot face pe abdomen? Sa stii ca am inteles bine pentru ca am intrebat de doua ori. Bine, mi-a mai zis si de gimnastica, dar eu nu pot sa fac pentru ca am o boala a muschilor.
In alta ordine de idei, daca ai mai raspuns si altcuiva despre igiena intima de dupa actul sexual, te rog sa ma atentionezi; daca nu, te rog sa-mi spui cand se fac lavajele vaginale si ce parere ai despre tipurile de irigatoare care se gasesc in farmacii.
Multumesc si astept cu interes subiectele de anul viitor! Un an nou fericit !
CM

Intre timp am facut si analizele si la secretie scrie asa:
epitelii frecvente in placarde, leucocite relativ frecvente, flora grad II, candida albicans frecventi spori, trichomonas si neisseria absente. Pentru candida am primit tratament doar (!) 3 ovule de pimafucin, in schimb partenerul a primit 2 tablete diflucan pentru a le lua la 7 zile distanta. Ma intreb daca nu cumva tratamentul meu este insuficient, pe cand al partenerului este prea suficient! Daca dupa 10 ovule de klion candida e inca in floare, cum o sa dispara dupa 3 ? Pentru partea de inflamatie pelvina, dupa contolul pe masa ginecologica la care aproape am tipat de durere (mai ales cand a apasat pe ovar)am primit tratament cu orgametril 10 zile pe luna si supozitoare ketonal in timpul menstrelor. Nu stiu de ce, dar am impresia ca nu o sa rezolv nimic. Astept parerea dumneavoastra. Va multumesc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adelamaria spune:

Domnule Doctor,

Va multumesc frumos pentru raspunsul legat de mastoza si imi cer scuze pentru ignoranta :)
M-ati cam speriat ce-i drept, dar poate ca de asta aveam nevoie ca sa ma duc la un control mai serios!
Imi doresc mult un copil si am 25 ani, iar azi e ultima zi in care iau anticonceptionale (Novinette). De altfel, doctorita care mi-a pus diagnosticul in urma consultului si a unei ecografii, mi-a zis ca e posibil ca aceste simptome sa fie acentuate de anticonceptionale.
Va multumesc pentru sfaturi si poate ca imi veti ierta indrazneala de a mai reveni la un moment dat cu intrebari legate de acest subiect.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns stetco spune:


Draga domnule doctor
Sunt un nou membru al acestiu forum si doresc si eu sa va cer sfatul
Am 26 de ani si sunt casatorita de 4 ani ( din 2000). In decembrie 2001 am ramas insarcinata si la doua luni am pierdut sarcina.De atunci au trecut trei ani si nu am reusit sa mai raman insarcinata.Doctorul nu aputut sa imi spuna cauza avortului spontan. Pot sa va spun ca in momentul in care am ramas insarcinata faceam naveta la 20 de km si era iarna. Deasemnea tin sa va spun ca sunt foarte sensibila si fac forte usor anexita.Am fost la o gramada de doctori dar nimic pana in prezent.Pan acum am fost la 2 doctori in orasul meu si amandoi mi-au dat tratament cu hormoni( unul din ei clostilbegyt-nu stiu daca am scris corect si unul pregnil) dar fara sa fac vreo analiza.Am fost in Cluij la un medic si am facut o histosalpingografie iar sotul; meu o facut o spermograma. Ambele au iesit foarte bune iar doctorul mi-a recomandat sa mai astept ca doar sunt tanara. De atunci a mai trecut un an jumatate si tot nimic. Dupa parerea mea si dupa cea ce am vazut si pe forum ar trebui sa fac mai multe analize si inevstigatii ca sa descopar cauza. Astfel de analize si investigatii nici nu se fac la noi. V arog din suflet sa imi dati un sfat si eventual sa imi recomandati o clinica buna(daca se poate in cluj sau mures daca nu si in bucuresti- merg oriunde numai sa fie bine.VA MULTUMESC MULT SI VA DORESC UN AN NOU CU MULTE BUCURII SI IMPLINIRI.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns livia_sampetru spune:

Domnule Doctor,
va multumesc din suflet pentru raspunsul primit,care m-a mai linistit.
As dori sa va pun o noua intrebare,si sper sa imi scuzati insistenta.
Eu ,acum 4 ani, am fost diagnosticata cu astm intrinsec,in urma unei raceli puternice netratate, dupa care se pare ca am ramas si cu o alergie la anumite medicamente,de tipul fasconal,antinevralgic.In urma administrarii unei capsule de acest tip,intru in criza de astm in maxim 2 ore,si din care nu ies fara Hidrocortizon-Hemisuccinat, injectabil.
Acum sunt in Spania,si am fost la un medic pneumoftiziolog,care mi-a administrat urmatorul tratament:
-Ventoline (spray- 1 puf seara)
-Singulair (1 capsula /zi)
-Inaladuo (un spray care contine 2 substante active:un bronhodilatator si un antiinflamator, 2 puf- dimineata si seara)
-Nasonex ( 1 puf seara)
-Triregol ca anticonceptionale.

As dori sa va intreb despre compatibilitatea unei sarcini cu astfel de tratament,cum influenteaza fatul, ce riscuri exista, daca trebuie intrerupt tratamentul in timpul sarcinii.
Trebuie sa mentionez ca in cazul intreruperii tratamentului timp de 2 luni,imi revin simptomele de oboseala si dispnee, lucru care ma face sa ma gandesc ca timp de noua luni insarcinata, m-as simti foarte rau.

Va multumesc din nou !
Si sarbatori Fericite,un An Nou plin de impliniri.

Cu respect,
Livia.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nique15 spune:

Buna ziua, domnule doctor!
Sunt insarcinata in 10 saptamani si astazi de dimineata am inceput sa simt jena si usturimi la urinat, dar si cand merg. dr ginecolog mi-a prescris unul dintre antibioticele Ampicilina sau Augmentin. Ce parere aveti despre acestea? Sunt sigure in sarcina?
Va multumesc anticipat!

Ioana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ancuta06 spune:

editat

Mergi la inceput