555-OB-GYN

Raspunsuri - Pagina 42

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns arian spune:

quote:
Originally posted by Dorsilia

Teo, mersi de raspuns, istoricul bolii mele sta cam asa: am avut dureri mari la nivelul uretrei dupa nastere cam 5 saptamani, la examenul de urina, dupa parerea medicului de familie, reiesea o infectie urinara (flora microbiana scria pe buletinul de analiza, componentele de genul proteine, nitriti, corpi cetonici, si ce mai apare pe buletinul de analiza la exameul de urina erau toate in normal);
Cum era problema cu alaptatul, nu mi s-au dat antibiotice atunci. In saptamana a 6-a si in cele care au mai urmat simptomele au disparut ca prin farmec, revenind acum o saptamana, la un nivel aproape insesizabil as zice, insa eu cum sesizez si cand imi cade un fir de par....am remarcat ca nu e tocmai perfect, mai ales seara. E necesar oare sa fac si o urocultura, sau ciprinolul ma ajuta oricum in cazul unei infectii urinare? (acum, ca tot nu mai alaptez, pot lua) Deci ce-mi recomanzi sa fac acum ?

(((In rest ca sa nu-mi stric "reputatia" voi continua dialogul, in public, (intre paranteze) sub ochiul critic al spectatorilor, insa nu va mai fi pentru multa vreme. Spre bucuria lor.

Recunosc, e admirabil ca nu vorbesti despre mama ta cu nimeni. Mai mult nu comentez despre asta.

Despre faptul ca as fi o luptatoare in privinta stabilitatii emotionale, merci frumos, calea spre bine o gasesc de obicei dupa ce sunt deja plina de "vanatai"; Ca Bruce Willis in "Die Hard" ; asa ca daca prefer ajutorul tau, pentru ca in mod clar asa cum chiar si Nadina a remarcat, este vorba de un ajutor considerabil, este pentru ca nu pot nega ca imi prinde bine pana si mie oricat de luptatoare as fi, un ajutor din partea unei persoane ca tine.

Despre frumusete, bine ai remarcat, nu am considerat necesar deloc sa bat moneda intrucat nu ar fi avut rost; dar asta te-a dus cu gandul ca in marea mea vanitate nici nu concep ca as fi altfel decat frumoasa. Nu e asa complicat cum interpretezi matale.
E simplu. Conteaza pentru cei din jur cum ma vad eu? NU. Conteaza pentru mine cum ma vad cei din jur? NU. Conteaza pentru mine cum ma vad eu? DA. Asta e suficient. De fapt chestia asta e atat de relativa si de usor de demontat incat pot doar sa mentionez tangential, din "sondajul" retinut involuntar pe parcursul vietii, ca pentru publicul larg sunt o femeie atragatoare, interesanta ca aspect exterior/interior; Daca inseamna asta ceva pentru mine? Normal, nu are greutate si in deciziile esentiale nu ma influenteaza, dar totusi ma bucur pentru oameni si privirile lor placut impresionate de persoana mea.(sesizati ironicul) Daca par sau nu vanitoasa... nu e problema mea, prefer sa consider aici ca tu personal m-ai tachinat doar. Insa parerea mea despre mine nu-mi place sa o aduc in prim planul unei discutii in public, "la colt de strada". De aceea am si trecut peste subiectul frumusetii in mesajul anterior.

Show-ul pe azi s-a incheiat, teatrul virtual mai bine zis, intindeti-va, cascati, trosniti-va incheieturile, frecati-va ochii, si in cele din urma reluati-va activitatile cotidiene.

sanatate tuturor, si multumiri anticipate Teo, astept ca de obicei parerea ta avizata

Lia



Lia,

Ciprofloxacina (nu neaparat Ciprinol, sunt mai mult de o duzina de preparate cu alte denumiri care contin aceeasi substanta activa) rezolva infectiile urinare in cca 80% din cazuri fara vreo investigatie bacteriologica. Adica intr-o proportie imensa, data fiind varietatea germenilor ce pot fi implicati. Dar nu in toate cazurile! Cum eventuala ta cistita a fost "dobandita" in spital, unde se gasesc germeni cu rezistenta remarcabila la majoritatea antibioticelor uzuale, nu ar fi catusi de putin rau sa incerci o urocultura urmata daca este cazul de o antibiograma. Tratamentul va fi stabilit pe baza acesteia din urma. Daca vrei sa fii mai catolica decat papa, in cazul in care o prima urocultura este sterila, repeti analiza la o saptamana. Daca si a doua este tot sterila, infectia urinara este scoasa din discutie fara drept de apel.

Sincer sa fiu, ceea ce descrii tu in scurtul istoric al bolii ma face sa ma gandesc la o eventuala trichomoniaza vaginala care se extinde ascendent, pe uretra. Drept care imi pun problema daca nu ar fi binevenit un examen citobacteriologic al secretiei vaginale. Este o investigatie mai mult decat simpla si foarte ieftina. Recoltarea ar fi de preferat sa fie efectuata intr-un cabinet de ginecologie, nu de catre o asistenta de laborator.

Pentru ca intr-adevar sunt extraordinar de strans in ceea ce priveste timpul, cu amarnice regrete nu voi da curs de data aceasta afirmatiilor "suplimentare" pe care le faci referitor la propria ta frumusete. Un singur lucru ma munceste insa intr-atat incat nu-l pot tine inchis in mine: am impresia ca iti inchpui ca esti mai frumoasa decat mine!!! Asta ar fi (cel putin in topicul asta!!!) o adevarata crima de lesmajestate!!!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns arian spune:

quote:
Originally posted by ana_maria222

Arian, as vrea sa te intreb si eu ceva. As vrea sa iau si eu anticonceptionale. Am fost la planning familial dar n-au stiut sa-mi spuna mare chestie. Eu iau si pastilele Xenical, Verospiron si Siofor. Ce anticonceptionale pot lua? Ca sa aiba efect. Din cate stiu eu, pastilele se iau din prima zi de ciclu. In cat timp dupa asta isi fac efectul?
Si mai am o intrebare. La urocultura iti fac si test de sarcina? Ca fac acum o analiza de rutina si nu vreau sa se faca si testul de sarcina.
Multumesc mult pentru ajutor. Ana


Ana,

Ca si cei de la cabinetul de planning, nici eu nu-ti pot spune "mare chestie" despre asocierea contraceptivelor orale combinate existente pe piata romaneasca si medicamentele pe care le iei, din simplul motiv ca nu cunosc respectivele medicamente. Spre deosebire de cei de la planning, am cautat intr-o agenda medicala despre ce este vorba, si unicul demers pe care il vad posibil este acela de a te intreba daca tu iei medicamentele respective conform unei prescriptii medicale, pentru anumite afectiuni, sau "dupa ureche" pt a-ti mentine silueta?

Ce anticonceptionale poti lua nu pot stabili de la distanta. Acesta este unul din rolurile cabinetelor de planning familial. Daca nu ai obtinut raspunsul dorit la un asemenea cabinet, adreseaza-te unui cabinet de ginecologie.

Nu toate anticonceptionalele se administreaza din prima zi a unui ciclu menstrual. Chiar si cele care au un astfel de debut se administreaza ulterior la interval de 28 zile de la prima pilula a precedentei cutii (deci de la a doua cutie prima pilula se va lua candva prin ziua 3-4-5 a ciclului menstrual).

Protectia conferita de pilulele contraceptive se instaleaza in 4-5 zile de la inceperea administrarii. Pentru mai multa siguranta, considera ca esti protejata la o saptamana dupa prima pilula. Subliniez faptul ca protectia se mentine doar daca pilulele sunt luate zilnic; omiterea uneia poate compromite efectul scontat. Si inca ceva: nici o pilula contraceptiva nu asigura o protectie absoluta (cu alte cuvinte, sarcina este totusi posibil sa apara, dar cu o probabilitate mult diminuata).

In legatura cu testul de sarcina si analizele de rutina ti-am mai raspuns o data. In principiu imi place sa-mi inchipui ca nu-mi pierd timpul degeaba scriind raspunsuri pe acest forum. Si apoi, "popa nu bate toaca de doua ori pentru o baba surda"...



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns arian spune:

quote:
Originally posted by vanessa ionescu

buna seara!
e prima dat acand acceses acest subiect din forum. De obicei barfeam cu fetelepe subiectul legat de bebelusi. dar acum am o problema. m-asi duce la dr. meu dar din pacate e in spital operat de inima si nu vreau s-l deranjez pana nu-si revine.
am nascut pe 13.06.2004 prin cezariana. Am 35 de ani si un baiat de 7 ani in afara de cel mic. Iau novotiral 1-2 pastila 6 zile din 7 pt tiroida la recomandarea endocrinologului.
nu am alaptat foarte vartos pentru ca nu a fost de unde Varsta cred..
la fix 10 saptamani (22.08) mi-a venit primul ciclu. o saptamana si foarte foarte abundent. schimbam cate 3,4 absorbamte (max) pe noapte.
la 4 saptamani (18.09) mi-a venit iar cicle. la recomandarea dr. amineput sa iau Logest. nu e la fel de mult ca prima data dar a mult fata de normal.
acum vine problema. au trecut 10 zile si nu da semne de a se oprii, iar ca si cantitate e destul de mult pentru a 10 zi.
e normal? e vreo problema? exista vreo solutie? la urmatoarele cicluri datorita pastilelor ma voi regla?
multumesc

Vanessa, Andutu (30.07.1997)si Catalin (13.06.2004)
http://www.desprecopii.com/forum/photo_album_cat.asp?sqldtl=11723&page=1


Vanessa,

Sangerarile mici dar de durata sunt posibile (si deci nu sunt considerate anormale) la inceprea administrarii pilulelor contraceptive. In ceea ce priveste produsele Schering, cu care am experienta destul de bogata, aceste sangerari apar (in special la Logest) pe parcursul primelor 2-3 luni de contraceptie. Ele se reduc cantitativ de la o luna la alta pana cand dispar.

In ceea ce priveste volumul fluxului menstrual, acesta se va reduce semnificativ in acelasi interval de timp.

Daca lucrurile nu evolueaza in modul descris mai sus, este cazul sa te duci la ginecolog.




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns arian spune:

quote:
Originally posted by nadina

Multumesc mult arian,
eu tratament pentru chlamydia nu am facut niciodata, pentru ca am facut doua teste serologice, unul in timpul sarcinii, unul mai recent, ambele negative.
Eu ma intreb acum, ginecologul meu nu a fi trebuit sa stie si el lucrurile despre care mi-ai spus tu?
Voi face bineinteles testele de care spuneai dar iar sed si ma intreb, asa cum ii sta bine ardeleanului, cum am eu garantia ca un alt medic la care m-oi duce imi va efectua testul asta cervical, cat mai profund si nu superficial, cum par sa fie toate lucrurile pe la Bucuresti?
Cu privire la Carina va trebui sa asteptam sa ni se intoarca pediatra de la nu stiu ce specializare sa ne dea trimitere pentru a repeta exudatul la Institutul de virusologie, ca altfel am inteles ca ustura al draq la buzunar si nu suntem chiar pe roze.
Inca odata multumesc, admiratoare inteligente asa ca Dorsilia, care sa te stimuleze iti doresc, si coada la pupaturi.
Dorsilia, sper ca intentia ta de a nu mai posta nu are legatura cu interventia mea.
Multa sanatate, umor si optimism va doresc,
Nadina


Nadina,

Nu stiu daca ginecologul tau trebuia sau nu sa stie despre serologia in infectiile chlamydiene genitale. Incearca sa fii multumita ca ti-am "suflat" eu informatia respectiva, fa testul indicat (este ieftin!) si cu asta te-ai lamurit! Nu are nici un rost filozofia pe teme de genul asta!

Cu chestiunea ardeleneasca las-o mai moale, am bagat de seama ca "bucurestenizarea" functioneaza impecabil si pe cei mai autodeclarati "transilvaneni pereni"! Ca iti plac lucrurile profunde nu este catusi de putin rau (cu unele exceptii - LOL), dar prin "recoltare din profunzimea canalului cervical" nu am inteles cine stie ce manevra dificila sau sofisticata. Pur si simplu se intra cu periuta endocervicala atat cat permite canalul (sau in unele cazuri cat de lunga este portiunea activa a periutei). Mergi la un ginecolog si el va sti cu siguranta cum trebuie sa recolteze pt efectuarea testului in cauza.

Mai inteleg ca Lia-Dorsilia ti-a trezit ceva interes, ca si "coada la pupaturi"... Cu "sanatate, umor si optimism" te rog sa definesti sinonimele in cazul de fata a notiunii de "interes"...




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns arian spune:

quote:
Originally posted by gabi3604

Buna ziua, dr. Leonte

In luna mai a.c. am facut un test Papanicolau (am 36 ani si nu am mai facut un test din astea de vreo 12 ani). Nu mi l-a prea interpretat nimeni (doctorita = grabita mereu, dar absolut mereu). Abia am reusit sa obtin de la cabinet buletinul cu rezultatele ...
Ce cunoscut suna toate astea!! Chia raici in ob-gyn, am regasit astfel de ofuri...

Scrie acolo ca examenul solicitat = "citobact.". Rezultate:
- leucocite = rare
- mucus = rar
- flora = gr. II

si un pic mai jos:
"frecventi bacili Doderlein"
"rari coci gram-pozitivi".

Eu nu prea stiu cum sa interpretez acestea... Nici dpdv bacteriologic (stau bine, stau normal, stau rau??) nici mai ales dpdv citologic.

Nu stiu daca este un test Pap "simplu", sau s-a facut si analiza secretiei vaginale. Am auzit ope undeva ca exista ambele variante sub acelasi nume. Intreb pt. ca in iunie am facut HSG, dar doctorita mi-a prescris doar test de Chlamydia din col, nu si de gonoree.

TESTUL MEU AR FI RELEVAT GONOREEA, DACA EXISTA IN SECRETIE, SAU NU? DAR UREAPLASMA, MICOPLASMA?

Daca eventual am facut HSG fara sa am suficiente analize prealabile (de unde era sa stiu? drita e cea care le stie pe astea...), macar sa stiu si sa ma caut, poate dupa 3 luni ma pot trata mai eficient decat supa 3 ani:)

Cu multumiri,
Gabi





Gabi,

Din rezultatul buletinului de analiza deduc ca nu ti s-a efectuat nici un fel de test Pap, nici simplu, nici combinat cu examen citobacteriologic al secretiei vaginale. Pur si simplu s-a efectuat numai acest din urma examen. In context, iti pot spune ca din acest punct de vedere stai daca nu excelent, atunci foarte bine.

Gonococul (microbul ce produce gonoreea) ar fi fost evidentiat de analiza efectuata. Chlamydia, Ureaplasma si Mycoplasma NU pot fi evidentiate pe aceasta cale.

In principiu, inainte de efectuarea unei HSG se procedeaza strict la analiza secretiei vaginale si la tratarea unei eventuale infectii banale evidentiata de aceasta. Deci nu era necesar a se efectua alte investigatii din acest punct de vedere, decat daca datele clinice ar fi trezit suspiciunea anumitor afectiuni genitale, inclusiv infectiile cu germenii mentionati mai sus.




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns arian spune:

quote:
Originally posted by aura 1974

Buna ziua dl. doctor. Si eu am o intrebare.Dupa doua sarcini normale am suferit o sarcina extrauterina.In urma interventiei chirurgice medicul mi-a spus ca mi-a extirpat un ovar si mi-a efectuat la legatura de trompa(amindoua).Problema mea e ca vreau sa fiu mama inca o data. Se poate? Cum? Ce sanse am?Cu o noua operatie pentru deschiderea trompei? Multe imtrebari, va multumesc foarte mult.


In functie de tehnica utilizata pt ligatura trompelor si de starea acestora poate sau nu poate fi posibila repermeabilizarea tubara. In principiu tehnicile de sterilizare chirurgicala feminina sunt considerate ireversibile si prin urmare nu sunt concepute de asa natura incat sa permita interventii in sens invers, ci astfel incat sa asigure intreruperea continuitatii lumenului tubar. Intr-o forma sau alta, acest lucru v-a fost expus inainte de practicarea ligaturilor iar Dvs v-ati exprimat acordul cel putin printr-o semnatura. Reversibilizarea ligaturilor tubare pt sterilizare presupune interventii de microchirurgie a caror eficacitate este discutabila mai ales in timp. Chiar si in cazul permeabilizarii acceptabile, care sa permita ascensiunea spermatozoizilor pana in ampula salpingiana (unde are loc in mod normal fecundatia), stenozele (ingustarile) tubare restante pot reprezenta un impediment major in migratia tubara a oului fecundat si astfel se pot constitui in cauze de sarcini extrauterine.

Mult mai simplu, mai sigur si mai eficient este sa apelati la un cabinet specializat in fertilizare in vitro. In functie de locatia Dvs, s-ar putea sa nici nu fie semnificativ mai scump...



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns arian spune:

quote:
Originally posted by Loru

Buna ziua,
Am o intrebare si marea rugaminte de a ma ajuta.
Sora mea incearca de trei ani sa obtina o sarcina si nu reuseste. Acum trei ani a pierdut o sarcina in luna a doua. In urma investigatiilor, a rezultat cauza: un microb. Dupa ce s-a tratat tot nu a reusit nimic. La sfarsitul anului trecut (decembrie) a facut analiza 17 CS iar rezultatul a fost 30. In urma si a altor analize diagnosticul a fost: OLIGOMENOREE severa si HIPERANDROGENIE clinica si chimica severa. Tratamentul prescris: Diane, Androcur si Superprednol. Modul de administrare: din prima zi a menstruatiei. Dupa finalizarea unei folii, asteapta sa vina menstruatia (care intarzia 11, 12 zile) si apoi incepea a doua folie, impreuna cu celelate medicamente (toate trei in acelasi moment, iar pauza la fel, la toate cele trei).
A inceput tratamentul in luna martie. Ca urmare a tratametului, in luna iulie rezultatul analizei 17 CS a fost 22 (dar, cum spuneam menstruatia continua sa intarzie 11, 12 zile). Dar, problema cea mai mare este ca din data de 5 iunie nu a mai avut menstruatie.
Va rog mult sa imi dati un sfat, deoarece este foarte descurajata, mai ales ca in luna februarie implineste 29 ani.
Va multumesc!
P.S. Nu stiu daca are vreo improtanta, dar este si putin mai plinuta (70... si ceva kg la 1,68 m inaltime)


Din cele descrise imi sunt clare doar doua aspecte. Primul, ca este o problema in care ginecologul singur nu prea are sanse de reusita; cazul descris intra indiscutabil in sfera de interes a endocrinologului. Al doilea, ca tratamentul aplicat nu a determinat reechilibrarea hormonala (din moment ce menstruatia a continuat sa apara cu intarzieri semnificative); se pare ca, dimpotriva, dezechilibrul hormonal sexual s-a accentuat, aspect concretizat finalmente in disparitia menstruatiilor. Concluzia care se impune este ca sora Dvs trebuie sa se adreseze unui serviciu de endocrinologie in vederea investigarii hormonale ample si integrate. Ca se vor putea obtine menstruatii cvasinormale este aproape sigur; ca ciclurile menstruale vor mai fi vreodata ovulatorii este insa dubitabil.




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns arian spune:

quote:
Originally posted by MariaI

Buna, poate ma lamuresti si pe mine te rog foarte frumos ca sunt putin in impas
am fost azi la control ginecologic din cauza unei scurgeri nesuferite. Mi-a recoltat secretie pt analize si intre timp, adica pana vine rezultatul, mi-a prescris Polygynax ovule 1/zi. Toate bune si frumoase decat ca eu am nascut in mai anul acesta si inca alaptez si m-am blocat citind pe prospect "acest medicament nu trebuie utilizat in timpul alaptarii". Mentionez ca medicul a fost informat asupra faptului ca alaptez.
Eu ce fac? ca nu am reusit sa aflu care sunt riscurile utilizarii Polygynaxului in timpul alaptarii
Muultumesc frumos

Maria (01.08.1978) si Alex(06.05.2004)
http://community.webshots.com/user/magda_i


Sincer, nu stiu care pot fi consecintele negative asupra sugarului in urma administrarii Polygynax-ului mamei. Personal, ca si medicul care ti-a facut recomandarea despre care vorbesti (in mod evident), nu imi pot imagina ca administrarea timp de 9-12 zile a unui preparat intravaginal cu dozele de substante active ale Polygynax-ului poate avea efecte adverse prin intermediul secretiei lactate. Prevederea din prospectul medicamentului imi suna, din experienta, mai mult drept o modalitate a producatorului de a se proteja legal de consecintele unui astfel de eventualitati. Se poate insa sa fie vorba si de o prevedere GENERATA de accidente de acest gen. Eu unul nu am auzit de astfel de cazuri, dar nu sunt Mafalda. Am cautat in urma mesajului tau date care sa confirme cea de-a doua varianta expusa mai sus si nu am gasit absolut nimic. Cred ca-i o furtuna intr-un pahar cu apa.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns arian spune:

quote:
Originally posted by annaa

Multumesc pentru raspunsul cu granulomul.
Am fost la Dr. si problema sa rezolvat si acum totul este bine.

Am o anexita stanga mai veche de cca 2 ani si tot revine ori de cate ori stau intr-un mediu mai rece.
Tratamentul pe care l-am primit "curativ" -dat de medicul de familie a fost in perioada CM -incepand cu prima zi 2fiole polidin/zi(injectii) +1 caps. doxicilina +spalaturi cu ceai concentrat de galabenele si pelin -7zile/luna, - trei luni.
Mentionez ca am 36ani, si imi doresc foarte mult un copil.
Dupa mai multe investigatii -4ani(problema fiind a mea -sotul fiind la toate analizele si investigatiile OK) -HSG,laparoscopie, stimulari hormonale, anul trecut am renuntat, spunand ca asta este.

In dec.anul trecut aveam dureri puternice in parte stanga, si am urmat acelasi tratamet la indicatiile dr. de familie si in luna ian. am ramas insarcinata.
Din pacate sa oprit in evol. la 9sapt.

Are POLIDINUL un rol important in anexita? dar mai ales asociat cu antibioticul indicat?
Poate contribui acest tratament la o viitoate sarcina?

Cu multumiri,
Ana





Ana



Ana,

In primul si-n primul rand, un lucru este mai mult decat cert: poti sa speli vagina cu infuzii ultra-concentrate de orice buruiana, dar nu vei scapa in felul acesta de anexita. Imi face placere sa cred ca medicul de familie ti-a recomandat lavajele mentionate pentru vreo vaginita coexistenta anexitei, iar tu nu stii asta. Oricum, nu sunt catusi de putin de acord cu valurile de "mode terapeutice". Iar utilizarea ceaiurilor, decocturilor, esentelor si altora asemenea nu este nimic altceva decat o astfel de moda.

Doxiciclina in capsule de 0,100g (singurele disponibile acum pe piata romaneasca) nu are eficienta scontata in afectiunile genitale feminine in doza de 1cps/zi. In infectii cu alte localizari se pare ca este suficient. Pentru diferitele forme ale sindromului inflamator pelvin Doxiciclina trebuie administrata la fiecare 12 ore.

Polidinul este un vaccin nespecific care se pare ca ar avea rolul de a stimula raspunsul imun al organismului intr-un mare numar de infectii. De aceea este util a fi asociat tratamentului antibiotic si antiinflamator in anexite. Continuarea injectiilor mai mult de 5 zile (adica un total de 10 fiole) este aparent inutila: raspunsul scontat fie s-a obtinut deja, fie nu se poate obtine dupa aceasta perioada.

Nu vad nici un preparat antiinflamator in schema terapeutica descrisa de tine. In rest, recomandarea mea pt medicul tau de familie ar fi sa-ti dea un bilet de trimitere catre serviciul de ginecologie in loc sa-si permita diagnostice si tratamente de specialitate, mai mult sau mai putin "dupa ureche"...

Dat fiind faptul ca diagnosticul nu a fost pus de un specialist ginecolog nu pot face absolut nici o apreciere la adresa impactului tratamentului urmat asupra fertilitatii tale. Cele petrecute in iarna (sarcina obtinuta imediat dupa un tratament similar) au fost o simpla si evidenta coincidenta. Oricum, anexita (mai ales cronica) reprezinta cauza de infertilitate feminina.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns arian spune:

quote:
Originally posted by romaniaau

Teo, stii cum ma simt cind iti citesc raspunsurile? De parca am sta fata in fata si ne-am sfatui batrineste, cu voce scazuta si blindete in priviri. Nu am luat de bune totdeauna incurajarile doctoritei mele actuale. Cind am venit in tara asta am avut servici in alte doua orase si am fost pe rind in doua vizite la doctor, in orasele respective. Fara sa fac vre-un tratament atunci, reiesea din analizele hormonale ca ovulez si ma trimeteau acasa. Cind am inceput scoala si serviciul in orasul nostru, am decis sa nu mai schimb doctorii pentru ca ar putea sa imi urmareasca evolutia cineva care are un jurnal si imi cunoaste istoricul.
Doctora actuala nu mi-a facut niciodata analize hormonale. Cele afirmate de mine sint in baza analizelor facute anul trecut. Aici am facut foliculometrie lunar, nu am avut niciodata chisturi, mucusul si temperatura erau corespunzatoare ovulatiei, am avut in fiecare luna foliculi de 22-23mm fara stimulare, iar doctora a apreciat ca trebuie sa administram Pregnyl pentru a fi siguri ca se elimina ovulul din folicul. Eu am fost convinsa mereu ca ovulez si fara Pregnyl, dar am urmat sfatul dinsei sperind ca va fi bine.
Astept si eu sa se intimple o minune in urmatoarele luni, dar daca nu va fi asa, sint convinsa ca doctora imi va recomanda in continuare Pregnyl. Sper sa nu se formeze vre-un polip din nou.
Iti multumesc pentru ca m-ai ajutat cu raspusuri pertinente, care nu dau sanse desarte. Sper sa iti dau cit de curind o veste buna.

Florina


Florina,

Conduita doctoritei tale, asa cum ai descris-o tu, imi place in mod deosebit. Am retineri referitoare la administrarea "de siguranta" a Pregnylului, mai ales in conditiile unui sindrom hiperestrogenic aproape complet. Dar, evident, doctorita ta stie ce face. Drept care astept si eu vestile cele bune (daca nu vei uita...)!



Mergi la inceput