555-OB-GYN

Raspunsuri - Pagina 131

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Sheannamp spune:

quote:
Originally posted by aki73

buna! acum un an am fost la ginecolog si exceptand ovare chistice mi s-a depistat o calcifiere suspecta la nivelul cavitatii uterine. avand in vedere ca era foarte mica mi s-a spus sa ii urmaresc evolutia. mi-am facut ieri o ecografie si am descoperit calcifierea marita cam de trei ori. doamna de la eco mi-a spus ca probabil voi face un fibrom pe viitor. intrebarea mea este: astept pana fac fibrom sau trebuie sa fac ceva acum?



Din cate stiu eu (nu sunt de specialitate), o calcificare in interiorul cavitatii uterine poate sa fie o sarcina oprita in evolutie (foarte devreme) si care nu s-a absorbit complet si s-a calcificat. Nu stiu sa existe o legatura intre aceasta calcificare si dezvoltarea ulterioara a unui fibrom.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danalya9 spune:

buna nimeni!interesant nume! sunt dalia am 28 de ani si am o nelamurire de fapt nici nu mai stiu ce sa fac.Am facut un avort in 2000 dupa care fara a ma proteja am ramas insarcinata dupa patru ani (tin sa mentionez ca nu am luat niciodata anticonceptionale)dar... a fost extrauterin fapt pt care mi-a scos o trompa iar cealalta zice medicul ca nu e bine,am facut si testul de fertilitate care a iesit negativ,credema ca nu stiu ce sa mai fac sunt disperata,crezi ca mai pot spera ,ca vreodata sa raman insarcinata (speranta moare ultima dar.....).Va multumesc!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danalya9 spune:

draga nimeni! imi cer scuze ca sunt cicalitoare dar nu am gasit nici un subiect asemanator cu al meu ,m-am uitat in toate paginile,si sunt destule,astept un raspuns sau un sfat macar.va multumesc!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns haydy spune:

Buna ziua tuturor! Ma poate ajuta cineva? Mi am luat rezultatul analizelor hormonale (ziua 3):
- FSH 10,42
- LH 2
- ESTRADIOL 51,45
- PROLACTITA 10,51
?????????? e bine? e rau?
Multumesc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinutza81 spune:

Buna !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Stanescu spune:

quote:
Originally posted by danalya9

buna nimeni!interesant nume! sunt dalia am 28 de ani si am o nelamurire de fapt nici nu mai stiu ce sa fac.Am facut un avort in 2000 dupa care fara a ma proteja am ramas insarcinata dupa patru ani (tin sa mentionez ca nu am luat niciodata anticonceptionale)dar... a fost extrauterin fapt pt care mi-a scos o trompa iar cealalta zice medicul ca nu e bine,am facut si testul de fertilitate care a iesit negativ,credema ca nu stiu ce sa mai fac sunt disperata,crezi ca mai pot spera ,ca vreodata sa raman insarcinata (speranta moare ultima dar.....).Va multumesc!

dalya





Nu-mi dau seama ce vrei sa spui prin "test de fertilitate" - poate e vorba de test de ovulatie?
Ai facut histerosalpingografie? - asa se poate vedea daca trompa e permeabila sau nu.
Cat despre a ramene insarcinata dupa extraterina, eu am avut 2 si am o fetita de un an, asa ca...se poate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danalya9 spune:

Buna! ma bucur sa aud ca totusi mai pot spera ,problema e ca timpul trece si eu disper tot mai mult,iar referitor la ce ai spus cu testul de fertilitate asa e salpincografie dar am gandit ca poate nu se intelege .Am mai auzit de alte fete care au ramas insarcinate dupa un extrauterin,dar eu ma gandesc dureaza atat? ca au trecut trei ani de cand s-a intamplat si..........nimic, oare sa fie ca sunt eu prea stresata?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Stanescu spune:

Ai 28 de ani, de ce sa disperi?
In primul rand - sotul sa faca spermograma.
Tu trebuie sa faci dozarile hormonale din zilele 3, 14 si 24 a ciclului. Repeta si echografia. Mergi la Cantacuzoino sao Colentina ptr. culturi din col pentru Mycoplasma, Chlamydia si Ureaplasma si testarile pentru infectille cele mai periculoase (Listeria, Toxoplasma, ureplasma, chlamydia , citomegalovirus, rubella, mycoplasma, hepatite B siC). Intre timp cumpera-ti teste de ovulatie (se folosesc ca testele de sarcina) si fa-le incepand din ziua 11 pana in ziua 20 a ciclului, sa vezi cand ai ovulatia.Si, evident, PAP's.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danalya9 spune:

inca o data iti multumesc pt vorbe,care conteaza mult pt mine.Iar eu sa merg la colentina nu pot ca lociesc in spania si aici mi-am facut toate probele chiar de doua ori ,dar problema e ca medici nu sunt la fel si fac altfel probele si multe nici nu stiu sa le traduc ce sunt ,ce inseamna sau pt ce m-i le fac.Sunt medici buni aici dar problema care e cea mai grava e ca atunci cand mergi la medic iti da progamare de pe un an pe celalat si trebuie sa treci prin trei medici c-a sa ajungi la cel care iti trebuie ,in fine totul e sa am rabdare si sa mai incerc,speranta moare ultima!iar cu testele acelea de ovulatie unde se gasesc in farmacii sau la medicul de familie?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ariel_7000 spune:

va rog din suflet sa ma ajutati cu un sfat, nu mai pot, sunt in pragul depresiei...
am luat gripa de la fiica-mea. joi am avut primele simptome, am dat cu oscillococcinum si cu echinaceea, degeaba.de vineri seara am inceput sa tusesc urat de tot. e o tuse seaca, fara expectoratie, continuua, cu mici pauze de 5 min. sambata si duminica noapte am reusit sa dorm cate 2 ore. sunt terminata!
in tot acest timp am luat:paracetamol, algocalmin, pt febra, doctor mom si tantum verde pt rosu in gat, olynth pt copii pt nas si nazomer si pt tuse:
stodal - am terminat 1 sticla, fara efect, sirop cu nalba, propolis si cimbru, fara efect, decocot de ceapa cu nuci, mi-a ameliorat putin, ceai de cimbrisor de munte cu patlagina si miere si lamaie, a ameliorat putin.
aseara, dupa ce am avut o partida de 1 ora de tusec ontinua si am simtit la un moment dat un lichid, in zona vulvara.m-am speriat ingrozitor.am sunat pe dr. si a zis sa urmaresc daca pierd lichid, daca am dureri, adca misca bebe normal. am sunat-o inapoi dupa cateva ore, nu am mai avut pierderi de lichid, mi-a zis ca cel mai probabil a fost o scapare de urina si sa vin maine la cabinet, pt ca azi (luni) nu e in oras.a mai zis sa incerc sa iau ca sa pot dormi tussin forte, numai ca nu m-a ajutat prea mult nici asta...se amelioreaza crizele daca stau in picioare sau pe scaun, daca ma culc, ma apuca rau de tot.simt cum imi haraie ceva in piept si suier. dr. a zis ca e bronsita si mi-a mai dat sa iau ambroxol pastile si humex sirop, alternativ....
sunt terminata de somn! vreau si eu sa dorm cateva ore macar, sa-mi revin! am uitat sa va zic ca ieri si alaltaieri nu am putut manca nimic, tot ce mancam vomam imediat, asa ca ma ustura si gatul si stomacul acum de nu mai pot...
mi-e si frica de nu mai pot, caci am inteles ca tusea asta agresiva si de lunga durata poate pune in pericol pe bebe (membranele mai bine zis....). chiar am citit un subiect pe forum despre un asemea caz...

va rog din suflet sa ma ajutati cu un sfat!credeti-ma ca sunt in stare acum sa inghit orice, indiferent de gust:)))


alexutza 4 ani + si 23 +Teodor Mihai
http://bd.lilypie.com/WaYCp2.png
http://community.webshots.com/user/paveliucalina
Save the Earth- it's the only planet with Chocolate!

Mergi la inceput