555-OB-GYN

Raspunsuri - Pagina 132

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Stanescu spune:

Pentru danalya: in Romania se pot lua de la farmacie testele de ovulatie, in Spania...nu stiu.
Pentru ariel: sfatul meu e sa te duci la un pneumolog, sa nu fie ceva mai grav - pneumonie, de ex.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bobita spune:

Buna,

Pt. cine nu ma cunoaste, am 39 ani, 2 nasteri, CM regulat la 22-23 zile. UM am avut-o pe 10 noiembrie, sapt. trecuta am facut un test de sarcina care a iesit negativ. Ca met. contraceptiva folosesc peliculele acelea chinezesti si nu am avut surprize.
De la ce poate fi acesta intirziere?
E cazul sa ma alarmez? Pot amana pana dupa Revelion vizita la med. ginecolog?
Multumesc.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristinici spune:

Am si eu un rezultat dela citobacteriol;ogic si pana luni nu este dr si as vrea sa stiu ce repr:
-plancarde de celule exocervicale superficiale si intermediare,
-prezenti bacili gram pozitivi nesporulati, necapsulati,
restul negativ.
multumesc cristinici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns i_fotache spune:

Buna ziua,

Numele meu e Isabela si sunt din Bucuresti. Din 15 sept 2007 sunt o fericita sotie si imi doresc din suflet ca in cel mai scurt timp sa devin si o fericita mamica.

In cursul anului trecut am avut mici probleme cu unele chisturi ovariene, am urmat tratamente cu Orgametril si mai apoi Duphaston iar de 2 luni fac reflexoterapie si pt aceasta cauza.
Menstruatia era la 21 de zile inainte de reflexo, iar acum intervalul s-a marit la 24-25 zile.
Ultima menstruatie a fost pe 12 ianuarie, cand in a 3-a zi am avut eliminari f puternice de chisturi. Apoi totul a fost ok.
Momentan sunt chiar in perioada fertila, insa de 2 zile imi e putin cam rau, in special dimineata, chiar si in momentul acesta cand va scriu, greata este f mare.

Intrebarea mea este : exista posibilitatea ca dupa un ciclu normal, cu cheaguri destul de mari...sa fiu insarcinata?

Si as mai avea o rugaminte : am o rinita alergica careia nu i-am dat de cap. Reactioneaza dor la Ketotifen. Ce as putea sa fac, deoarece daca raman insarcinata e f clar ca nu mai pot lua Ketotifen si nici macar Paracetamol sinus (mai reactiona uneori pozitiv la el..)

Va multumesc din suflet!

Isabela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns virgini@ spune:

salut fetelor:)
sunt noua aici si am nevoie de ajutor. poate imi da si mie cineva un sfat.
sunt insarcinata. ultimul cm a fost pe 15 decembrie 2007. in mod normal sarcina ar trebui sa fie in 3 saptamini si 4 zile. azi am fost la medic si mi-a spus ca se vede fte mic embrionul si k ar trebui sa am deja 6 saptamini.
la 3 saptamini se vede ceva la usg?. si de ce medicul a calculat de la 1 zi a ultimului ciclu virsta sarcinii?. eu nu vreau sa pierd acest copil, mi-l doresc foarte mult. ajutati-ma plzzzz

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns i_fotache spune:

quote:
Originally posted by virgini@

salut fetelor:)
sunt noua aici si am nevoie de ajutor. poate imi da si mie cineva un sfat.
sunt insarcinata. ultimul cm a fost pe 15 decembrie 2007. in mod normal sarcina ar trebui sa fie in 3 saptamini si 4 zile. azi am fost la medic si mi-a spus ca se vede fte mic embrionul si k ar trebui sa am deja 6 saptamini.
la 3 saptamini se vede ceva la usg?. si de ce medicul a calculat de la 1 zi a ultimului ciclu virsta sarcinii?. eu nu vreau sa pierd acest copil, mi-l doresc foarte mult. ajutati-ma plzzzz

virginia



Exista varianta in care sa se fi suprapus sarcina cu ciclul menstrual...s-au mai intalnit cazuri. Ti-ai facut un calcul si cu ante-penultimul cm?

Asta e parerea mea,insa cel mai bine mergi si consulta un alt doctor,pt o a doua opinie si daca e sa coincida cu prima, intreba tot ce te framanta!

Succes, sarcina usoara,fara probleme si sa duci la termen un bebe sanatos,frumos si destept!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

virgini@,asa se calculeaza varsta sarcinii, de la prima zi a ultimului CM. varsta embrionului este in general cu 2 saptamani mai mica. deci ai 6 saptamani de sarcina si embrionul are 4 saptamani de viata. dupa 6 saptamani se poate vedea activitate cardiaca la un ecograf performant. mai fa o ecografie cu un aparat mai performant si succes.

Roxana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crisaa07 spune:

urari de bine la toata lumea!
stiu ca toate avem nevoie de Dumnezeu sa ne asculte!, si ne asculta, caci acolo unde noi disperam, El nu dispera, El ne iubeste....si noi iubim dar poate nu asa de mult cum ar trebui...Atunci sa ne rugam sa putem iubi, iar restul va fi adaugat pe deasupra....


Dumnezeu sa ne ajute!

crisaAV

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Stanescu spune:

quote:
Originally posted by i_fotache

Buna ziua,

Numele meu e Isabela si sunt din Bucuresti. Din 15 sept 2007 sunt o fericita sotie si imi doresc din suflet ca in cel mai scurt timp sa devin si o fericita mamica.

In cursul anului trecut am avut mici probleme cu unele chisturi ovariene, am urmat tratamente cu Orgametril si mai apoi Duphaston iar de 2 luni fac reflexoterapie si pt aceasta cauza.
Menstruatia era la 21 de zile inainte de reflexo, iar acum intervalul s-a marit la 24-25 zile.
Ultima menstruatie a fost pe 12 ianuarie, cand in a 3-a zi am avut eliminari f puternice de chisturi. Apoi totul a fost ok.
Momentan sunt chiar in perioada fertila, insa de 2 zile imi e putin cam rau, in special dimineata, chiar si in momentul acesta cand va scriu, greata este f mare.

Intrebarea mea este : exista posibilitatea ca dupa un ciclu normal, cu cheaguri destul de mari...sa fiu insarcinata?

Si as mai avea o rugaminte : am o rinita alergica careia nu i-am dat de cap. Reactioneaza dor la Ketotifen. Ce as putea sa fac, deoarece daca raman insarcinata e f clar ca nu mai pot lua Ketotifen si nici macar Paracetamol sinus (mai reactiona uneori pozitiv la el..)

Va multumesc din suflet!

Isabela



Chisturile NU se elimina pa cale vaginala.
Test de sarcina ai facut?
Si ce rinita alergica e aia care raspunde la ketotifen si paracetamol? Oricum, paracetamol poti lua linistita in sarcina.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns i_fotache spune:


Chisturile NU se elimina pa cale vaginala.
Test de sarcina ai facut?
Si ce rinita alergica e aia care raspunde la ketotifen si paracetamol? Oricum, paracetamol poti lua linistita in sarcina.
Nici o fapta buna nu ramane nepedepsita.
[/quote]

Test de sarcina am facut...e negativ. Se pare ca ficatul era de vina.
Cat despre rinita alergica este una cauzata de urmatorii factori alergeni : praf, abur si diferente de temperatura! Cedeaza la Ketotifen (este un antihistaminic f puternic) si Paracetamol SINUS. Asta nu cred ca-l pot lua in sarcina...

Mergi la inceput