Sezatoarea canadiana (54)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Donia spune:

Multumesc Laura!

Eu nu strivesc corola de minuni a lumii (L. Blaga)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ange spune:

Laura,si eu merci.
week. placut

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabid spune:

Si noi am primit pachet cu ele...Lui Moni i-a placut Dumbrava minunata...la inceput se plictisea...dar apoi i-a placut...il pune seara inainte de culcare ca o linisteste,ii place la nebunie!!!Noi cand am plecxat din RO am luat Veronica , nu gasisem Veronica se intoarce dar acum avem si Veronica se intoarce dupa ce am intrat pe site-ul dat de Laura.Noi aveam in RO pe casete video inreg de la TVR amandoua...acum le avem si in Canada...mai ales Veronica cu rata ii place la nebunie!
Noua ne-a pus socra-mea pachetul printre niste carti pt Moni...a fost un plic recomandat!

http://pg.photos.yahoo.com/ph/gabid_2001/my_photos

Gabi si Moni 15.10.2001

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabid spune:

Laura,o sa iau si eu Amintiri din copilarie!Nu m-am gandit!Eu am luat si Mama...ea ii spune Capra cu trei iezi...si Maria Mirabela care ii place la nebunie!

http://pg.photos.yahoo.com/ph/gabid_2001/my_photos

Gabi si Moni 15.10.2001

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabid spune:

Aseara m-am uitat pe Internet,TVR International la filmul Examen ...de sapt asta!Un film fara cap si coada...dar Moni statea langa noi si nu se dezlipea...era tare interesata,tragea cu ochiul si nu e un film tocmai bun pt un copil de 5 ani...de ce copii sunt interesati de filme de astea ... morti,puscarie...nu stiam cum sa o intorc sa nu vada cadavre taiate!Ea era incantata cred ca auzea un film in romana,nu de subiectul in sine!
Nu stiu ce mi-a venit sa ma uit la filmul asta...pur si siumplu vroiam sa vad si eu un fim in romana!

http://pg.photos.yahoo.com/ph/gabid_2001/my_photos

Gabi si Moni 15.10.2001

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ML spune:

Ma bag si eu in ciorba voastra si multumesc Laurei pt. siteul cu filme.
Acum va faceti pomana si spuneti si daca merg pe DVD playerul cu sistem american? Sau voi aveti si si (european si nord american)? Ma intelege careva? Multam!

"Ce verde era valea mea!" (poze)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kim spune:

Denisam, esti o scumpa ca intotdeauna, multumim pentru laude. Dar ce fetita vesela ai tu acolo! va invidiez ca ati fost deja la mare cu ea. Sunteti bine? Tu ai inceput lucrul?
Mikiion, mersi de complimente la adresa printesei dar si Mark e maaare si dulce, nu-mi vine sa cred ce a trecut timpul, uitandu-ne cum cresc copiii realizam si noi ca nu e vis... Ce mica-i lumea, am vazut in poze ca acelasi preot ne-a botezat bebeii. Voi ce mai faceti?

Salutari la canadience (apropo ne-am luat si noi cetatenia!), eu nu prea mai reusesc sa intru pe la voi pe aici, abia tin pasul cu ghioceii de martie-aprilie. Alicia ma tine ocupata mai tot timpul, si n-am ajutoare, in vara am avut un necaz si am stat in Romania 2 luni (deci printesa a zburat de la 4 luni cu avionul) dar acum zicem ca si-a cunoscut familia si stie de unde se trage...
Multe informatii se aduna aici, mai prind si eu cate o frantura de discutie, poate cu vremea asta daca stam "la gura sobei" voi avea mai mult timp sa va citesc si sa scriu.

KIM & printesa ALICIA (29 martie 2006)
photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Emilly spune:

ML se vad chiar bine.Si noi avem multe filme cumparate din Ro.

we frumos!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmençita spune:

Neatza! (la mine e dimineata) Si e frumoasa si placuta. La voi cum e?
Burtica mea nu e cine stie ce, mai ca as zice ca-s un pic mai grasuna, nu prea am cu ce sa ma laud, si eu care speram sa fie gemeni. As fi vrut eu: doi dintr-o lovitura. Dar sigur e numai unul, sau una, ca mi-ar fi zis medicul daca auzea doua inimioare, sau as fi auzit eu ceva, ca am fost si eu atenta.
Sa va spun ce am rezolvat cu concedirea mea, somajul si concediul de maternitate. Am ceva vesti bune, si poate mai intereseaza pe cineva.
Saptamana asta am avut timp si m-am dus cu jalba-n protap pe la Service Canada si pe la Ministerul Muncii. Eu m-am exprimat de fapt gresit cand am zis ca nu se poate trece din somaj in c.m., voiam de fapt sa spun ca somajul nu se poate transforma in c.m., pe tot parcursul lui ( a somajului). Dar, in momentul in care somajul s-a sfarsit, poti lejer sa faci cerere pentru c.m. Si atunci ce m-am gandit eu? Daca iau somaj 10 luni, de ex. iar cand se termina somajul bebel va avea 9 luni, pot beneficia de c.m. platit, si daca da, cate luni?
Ce credeti?
Ei bine, raspunsul e DA, se poate face cerere si dupa alea 9 luni pe care le are copilul, poti beneficia de c.m. inca 40 sau 50 saptamani, in functie de planul pentru care aplici.
Ce ziceti de asta?
Ei bine, si ca toate sa se aranjeze parca, si mai convenabil, calculul sumei pentru concediu de maternitate se face intr-un mod avantajos. Perioada de somaj se considera "perioada extisa", se face media venitului saptamanal, se inmulteste cu nr. de saptamani in care ai beneficiat de somaj, atentie: totalul se adauga la totalul veniturilor din anul civil anterior perioadei de referinta, iar totalul obtinut in final se divide cu 52. In acest fel suma pentru concediul de maternitate iese mult mai mare decat cea calculata anterior, fara perioada de somaj.
Am fost destul de explicita? Mie mi se pare cam cusuta cu ata alba, somajul in loc sa-ti reduca media calculata, de fapt ti-o mareste.
Voi ce ziceti de asta? Eu zic ca e o scapare a lor, insa de sigur e sigur, eu m-am dus la ei cu exemplul meu explicit, cu calcule pe hartie, am intrebat de mai multe ori ca sa fiu sigura si am notat persoana cu care am vorbit.
In plus e o modalitate de a sta cu bebeul mai mult timp acasa, de exemplu un an si noua luni......perioada platita, chiar daca mai putin in somaj, mai mult in c.m. Iar pentru mine asta insemana mult, sa poti sta cu copilul acasa cat mai mult, eu nu cred ca as putea sa il dau la garderie la un an. Pe al mare cand l-am dat la camin, la 2 ani jumate mi se parea ca mi se rupe inima, cat de tare plangea si se agata de mine sa nu-l las. De parca cine stie ce era acolo!
Ei bine, da, era in Ro, mamaicile ale aerau destul de acre, nu l-au ajutat de loc sa se integreze, dar acuma asta e, a trecut....
Am ocupat ditamai spatiul, hai ca trebe' ca ma duc la ale mele.
Azi e duminica si e o zi frumoasa.
Carmençita 18+ Alex, 10 ani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ML spune:

quote:
Originally posted by Emilly

ML se vad chiar bine.Si noi avem multe filme cumparate din Ro.

we frumos!


Cea mai frumoasa si mai profunda traire omeneasca este misterul. (Albert Einstein)






Emilly multumesc frumos! Ce bine!!! De cand cautam si eu asa ceva!

"Ce verde era valea mea!" (poze)

Mergi la inceput