Prematurii-esentele tari se tin in sticlute mici 4

Raspunsuri - Pagina 28

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns try spune:

Andruska, imi pare tare rau de situatia Andrei (si mie tot andra mi se spune). Una dupa alta au venit problemele peste voi. Sa-nteleg ca acum trebuie sa mergeti din nou s-o operati in Belgia? Aveti vreun fel de garantie a primei operatii sau trebuie sa platiti din nou?

Nu cumva faptul ca nu merge decat sprijinita se datoreaza faptului ca nu vede? Poate ii este teama ca nu vede. Inteleg ca a avut o perioada cand a vazut, deci stie ce inseamna. Faceti vreun fel de terapie de recuperare psiho-motorie? Stiu ca e important sa recupereze din timp caci altfel decalajul e mult mai greu de recuperat mai tarziu.

Imi pare rau si de sarcina ce-ai pierdut-o. Asta e inca un motiv de descurajare pentru tine. Imi este si greu sa gasesc cuvintele de imbarbatare de care ai nevoie pt ca mi-e teama sa nu sune fals. Noi te primim aici cu bratele deschise si incercam sa te-ajutam cu tot ce putem.

"Tot ceea ce nu te doboara, te face mai puternic"
Alex - 5 Nov. 2004 si Adrian 24 Aug. 2006 ......... poze cu noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns papadie spune:

quote:
Originally posted by dalina2x2

Vrem si noi in listuta!!!
mamica - dalina2x2 si gemenutele Anita - 2.200kg, 44cm, apgar 7 si Miriam - 1.800kg, 42cm, apgar 7.
S-au nascut prematur, la 34 sapt. si jumatate, dar au fost super ok. Am stat 3 sapt. si jumatate in spital si am iesit cu Anita - 2.700 si Miriam 2.300.
dalina, mamica de gemenute care acum au 6 luni si stau in fundulet!



Dalinuta zi-mi, te rog, si data nasterii ca sa fie listuta completa.

Andruska la ce dr. ai mers? Uite am aici pe DC o prietena care a pierdut 3 sarcini intre 24 si 26 de sapt. Prima data au zis ca are col incompetent si abia acum au aflat ca are nu stiu ce sindrom de coagulare a sangelui (nu stiu exact cum ii spun dar poate ne lamureste Sheanna si poti citi pe forumul "Asteptand un ingeras in viata noastra" - pentru ca sunt o gramada de fete cu ac. problema). Acum Lili (nick: lili, poti lua legatura pe PM cu ea) a nascut o fetita dulciroasa foc si la termen. Cu Andra inteleg ca mergeti s-o operati din nou in Belgia? Cand si cat costa? Iarta-ma ca intru asa abrupt in subiect dar ma gandesc ca daca ne mobilizam putin putem sa te ajutam si noi cumva.


va pup



Papadie, mama Mielului turbat si-a delikatului Pescarush

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nanaoti spune:


ANdruska imi pare sincer rau de sitatia ta. Sunt sigura de mamicile de prematuri te inteleg foarte bine.
Sunt sigura ca fetita va fi bine, trebuie sa incercati tot ce se poate pentru ea.
Stim o familie din Iasi care urmau sa aiba un baietel cu probleme grave la inima. Si au incercat, au trimis mail-uri la mai multe clinici. le-a raspuns de la o clinica din AUstria. A nascut acolo si l-au operat la cateva zile dupa nastere. Acum are 1 an si ceva si e bine.
Nu le-au luat bani pentru operatie, numai pentru cazare cateva zile cat a stat in spital.

SIgur sunt sanse mari si pentru fetita ta.
Orice e posibil.

La Dumezeu orice e posibil!
Ne vom ruga pentru voi si pentru fetita.
DOAMNE AJUTA!
Scrie-mi care sunt numele voastre de botez.


Oti & gemenii bucovineni

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marilena12 spune:

Andruska, am citit si eu povestea ta, si vreau sa stii ca sunt multi parinti care au suferit sau sufera, vazandu-si copilasii bolnavi si chinuiti. Imi pare rau ca ai pierdut bebelusul nr. 2, eu te sfatuiesc din suflet, sa nu fii atenta la ce spun sau fac cei din jurul tau, ci sa mergi pana in panzele albe pentru copilul tau. Fetita ta este o minune de la Dumnezeu, si problemele nu o vor impiedica sa se bucure si ea de viata, sa aiba fericirea ei. Ajutati-o sa recupereze si va avea o viata frumoasa. Dumnezeu este mare, si sunt sigura ca a dat viata acestui gandacel cu un scop important. Este minunea voastra si altceva nu mai conteaza. Sa dea Dumnezeu sa fie sanatoasa, iubita si fericita!

Mary si Anna Maria- 08.04.2006
Poze cu Anna http://new.photos.yahoo.com/marilenavladoianu/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andruscka spune:

Multumesc tare mult dragele mele mamici
Am citit mesajele de la voi si am inceput sa plang.
Din pacate pentru Andra momentan nu se mai poate face nimic.
Cat am stat in Belgia (pentru ca eu am stat cu fetita doua luni) am mers la foarte multe spitale.
Noi am stat la o familie in Belgia careia le suntem recunoscatori toata viata cat ne-au ajutat.
Ganditi-va ca Andra Maria (o cheama si Maria) avea atunci cinci luni si doar 3.600 grame si a suportat cinci anestezii si patru operatii,
cate doua la fiecare ochisor.
La ochisorul drept are doua operatii de glaucom iar la ochisorul stang o operatie de glaucom si una pentru dezilipire de retina.
Si a rezistat f.bine chiar si medicii se mirau.
Din ce am citit si eu dezlipirea de retina este pe stadii, iar Andra a ajuns la stadiul V (ultimul)
Daca Andrei i se facea control oftalmologic in maternitate era altceva. Sunt sigura ca Andra ar fi vazut acum.
Nu vreau sa acuz pe nimeni cu toate ca foarte multe cunostinte sar chair si prieteni imi dadusera ideeade a da Ministerul Santatii in judecata.
Ce folos! Mi-ar fi facut copilul bine?Nu.
De asta eu de cate aud sau vad un copil prematur anunt cum pot parintii si-i atentionez de acest control oftalmologic.

Try fetita mea nu a vazut niciodata si noi tot speram intr-o minune. E foarte greu sa vezi cum copilul tau pipaie tot in jurul ei, cum "vede" cu manutele.
Merg de multe ori pe strada si incep sa plang cand vad copii care se joaca, alearga, iar Andra mea nu.
Cred ca Dumnezeu ne-a dat si ne da putere in continuare sa mergem mai departe.
Speranta moare ultima si noi trebuie sa speram ca intr-o zi Andra va vede si ea catusi de putin.

Scuze daca uneori nu sunt coerenta, dar plang si nu ma pot concentra

Andruscka

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ignatica spune:

Andruska si noi suntem alaturi de tine. Imi pare rau de noua sarcina pierduta. Poate ca totusi Andra va vedea intr-o zi, nu va pierdeti speranta, miracole exista printre noi.

Sheannamp revin cu problema mea legata de administrarea de antibiotice la sugari. Noi tot ii dam profilactic doze de Cedax si Augemntin prin rotatie cu 10 zile pauza ( pauza in care i s-a prescris Sumetrolim), am ajuns deja as facem fiecare tura de tratament de 2 ori, iar acum am vorbit cu pediatra la telefon si se pare ca o luam de la capat cu antibioticul. Mentionez ca David nu a mai avut nici o urocultuta pozitiva din 3 noiembrie. Oare e normal sa ii dea in continuare? Eu deja clachez. Pediatra noastra este printre cele mai bune din Brasov, nici nu stiu incotro sa o iau, dar as mai vrea o parere. Maine mai facem o analiza de urina sa vedem cum ne prezentam, dar la atata antibiotic luam, m-as mira sa reziste vreun microbel.
Cum il va afecta pe David pe viitor tot acest tratament? sau nu il va afecta deloc?
Stiu ca te-am bombardat cu intrebari, daca ai putina vreme si poti sa ma ajuti, iti multumesc.

Ignatica - mamica de David (29 iulie 2006)


poze
Nasterea sufletelului nostru David

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andruscka spune:

Papadie multumesc tare mult.
Am sa iau legatura cu lili pe PM
Cu Andra am mers la un alt doctor, dar am nascut-o cu un altul pentru ca cel care ma avusese in grija m-a lsat balta.
Eu am pierdut doua sarcini una acum doi ani (la 17 saptamani) iar dr.care m-a "ingrijit" este dr.cu care am nascut-o pe Andra.
Iar acum la cealalta sarcina am schimbat medicul.
Nu stiu a cui este vina dar acest ultim doctor care de fapt e doctora a facut cam tot ce-a putut.
In sensul ca m-a pus sa fac tot felul de analize si echo.

Pupici
A


http://photos.yahoo.com/ph/pompipetre/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns try spune:

Am crezut ca dupa operatia din Belgia, Andra a reusit sa vada. Imi pare tare rau, suntem alaturi de tine in tot ce faci si simti.

"Tot ceea ce nu te doboara, te face mai puternic"
Alex - 5 Nov. 2004 si Adrian 24 Aug. 2006 ......... poze cu noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sheannamp spune:

Andruscka, ti-am citit povestea si am vazut si pozele cu Andra Maria (am tras cu ochiul dincolo la celalat topic, sper ca nu te superi)!
Am plans pentru ca nu cred ca e drept! Din pacate nu pot hotari eu ce este corect si ce nu pe lumea asta! Incerc insa sa inteleg de ce si sa nu uit nici un moment! Si sa ma rog sa-te ajute Dumnezeu sa vezi cat mai des zambetul pe fata fetitzei tale frumoase!
Multumesc pentru lectia de viatza pe care ne-ai dat-o!
Asa cum a spus si Papa (parca o vad suflecandu-si manecile gata sa rastoarne si muntii daca asta ar fi de ajutor) si Try pentru orice ai nevoie ne gasesti aici!

In ceea ce priveste sarcinile pierdute, cauzele sunt multiple si tot un ginecolog bun te poate ajuta! Papa se referea la sindromul antifosfolipidic, cauza frecventa de avort si prematuritate! Nu stiu daca ai fost investigata in acest sens! Iarasi o alta cauza ar putea fi o infectie latenta dar banuiesc ca si in aceasta directie ai fost investigata!
Mai mult nu stiu ce sa spun!

Ignatica, imi pare bine ca David are o evolutie asa de buna si imi pare rau ca trebuie sa ia in continuare antibiotice! Din fericire, toate antibioticele pe care le-ai enumerat sunt bine tolerate si sunt practic lipsite de reactii adeverse chiar si pe termen lung. Singura problema ar fi daca ar aparea o candidoza supraadaugata dar riscul e mic pentru ca faceti acest regim discontinuu.
Tratamentul dureaza asa demult pentru ca sa fie sigur ca a sterilizat intreg rinichiul. Daca raman germeni acestia pot face rau si, fiind rezistenti, vor fi mai greu eliminai mai tarziu.
Te inteleg prin ceea ce treci! Baietii mei au si acum urme pe manute si picioruse de la perfuzii! Parca sunt acolo sa imi aduca aminte mereu ca i-am nascut prematur.
Dar mai bine va chinuiti acum decat mai tarziu. David nici macar nu-si va mai aminti ca a facut tratament peste cativa ani.
Sanatate!

Flori de cires, ce mai face minunata Marie! Dar voi?



Sau taci sau zi ceva mai bun decat tacerea!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andruscka spune:

Try cu Andra am ajuns prea tarziu in Belgia si asta nu din cauza faptului ca nu am plecat repede sau mai bine zis nu am strans banii pentru operatie ci pentru ca nimeni nu ne-a spus, iar cand i-am facut acel control oftalmologic deja ajunsese la stadiul V cand sansele sunt f.f. mici.
Am strans banii necesari operatiei f.repede (cam intr-o saptamana), numai ca noi am cheltuit mai mult decat era prevazut .Pentru ca au fost si operatiile de glaucom+transportul+o internare in spital (Andra a racit).Norocul nostru daca il pot numi asa e ca am strans mai mult decat cei 8000 euro, si am avut de unde plati.
Stiu ca in Romania se fac operatii cam pana la stadiul IV, la stadiul V deja trebuie sa mergi afara. Puteam merge si in Israel aici era o alta problema pentru ca operatia se facea clasic cu bisturiul pe cand in Belgia se face cu laser.
Acest lucru il stiu de la o mamica si care a operat baietelul in Israel.
Si a mai fost si nenorocitul asta de glaucom...

Andruscka

http://photos.yahoo.com/ph/pompipetre/my_photos

Mergi la inceput