Prematurii-esentele tari se tin in sticlute mici 4

Raspunsuri - Pagina 29

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns andruscka spune:

Dragele mele
In cele trei luni cat am stat cu Andra in spital au mai fost nasteri premature iar Andra era dat exemplu , era mascota spitalului.
Asistentele dar si mdeciul neonatolog care au ingrijit-o au facut tot ce au putut ca s-o salveze.Singurul lucru care i l-am reprosat medicului a fost ca nu mi-a spus de acel control oftalmologic decat atunci cand am iesit din spital.
Si eu sunt nascuta prematur (oare o fi ceva genetic?) dar eu nu am avut nici un fel de probleme.
Eu m-am internat in spital pe data de 16 iulie si am nascut-o pe 22.
Mama mea nu a stiut nimic pana in ziua cand am nascut.Mi-a fost frica sa-i spun (are probleme de sanatate).Nimeni din familie in afara de mine si sotul meu nu a stiut diagnosticul Andrei iar mama mea l-a aflat de la tv (noi am fost la povestiri adevarate pentru ca asa am strans banii).
Cred ca as putea scrie o carte despre tot ce s-a intamplat, dar nu vreau sa ma mai gandesc la trecut.
Stau de multe ori si ma gandesc prin cate incercari am trecut, si nu-mi vine sa cred ca totusi mai avem putere sa mergem mai departe.
Cand ma intorceam din Belgia de la operatie eram daramata psihic si nu stiam ce o sa facem in continuare si in disperarea mea ma rugam la dumnezeu sa se prabuseasca avionul cu noi.
Dar cine eram eu sa hotarasc soarta copilului meu?
Asa ca dragele mele m-am imbarbatat si am continuat sa sper.
Andra este o minune si intr-o zi (poate cine stie peste ani) ea va vedea chipul mamei ei, al taticului ei (dupa care este topita!) a bradului de craciun, pe care acum doar l-a atins cu manutele, a ...





http://photos.yahoo.com/ph/pompipetre/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andruscka spune:

nanaoti poate la vara ne intalnim, pentru ca mi-am propus sa venim in Bucovina in concediu, vreau sa vizitez toate manastirile din Bucovina

Muuuuulti pupici

http://photos.yahoo.com/ph/pompipetre/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nanaoti spune:


ANdruska,
veniti in Bucovina!
SUnt sigura ca nu o sa-ti para rau.
Manastirile sunt foarte frumoase si deosebite. Oamenii sunt si ei speciali. In satele de pe langa unele manastiri se pastreaza cateva din obiceiurile vechi. Oamenii mai merg in costum popular la Biserica.
E o lume profunda (cel putin asa mi se pare mie).

O sa va placa!

Pana atunci mai cresc si copiii nostri si se pot juca impreuna.

Va asteptam cu drag!


Oti & gemenii bucovineni

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andruscka spune:

Eu am mai fost la Vatra Dornei si de asta stiu ca f.frumos si oamenii sunt primitori.
Multumesc tare mult Nana pentru invitatie si sper sa ne vedem


Pupici

http://photos.yahoo.com/ph/pompipetre/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns try spune:

Andruska, stii ce anume m-a intarit pe mine mereu cand nu speram intr-o imbunatatire a situatiei lui Adrian, cand credeam c-o sa fie dependent de transfuzii de sange toata viata? Faptul ca medicina face progrese fantastice de la an la an si cazuri care se considerau insolvabile pana mai ieri, astazi au o rezolvare. Cinci-zece ani reprezinta o gramada de timp pentru performantele medicinii. Sunt sigura ca in ceva ani vom scapa si de cancer, adica se va gasi o rezolvare pentru orice tip de cancer.
Si ma gandeam ca e imposibil ca in 10 ani sa nu se gaseasca ceva sa-l scape de transfuziile-astea si sa-i rezolvam problema. Din fericire Adrian a luptat singurel si sunt 2 luni de cand n-am mai facut transfuzii.

Asa ma gandesc si la Andra ta. Cine stie intr-o buna zi cum un medic prin nu-sh ce colt de lume va reusi sa gaseasca metoda sa repare acest tip de probleme de vedere cum are Andra. Fii increzatoare!

"Tot ceea ce nu te doboara, te face mai puternic"
Alex - 5 Nov. 2004 si Adrian 24 Aug. 2006 ......... poze cu noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sanziana27 spune:

Ne primiti si pe noi in club?
Dragos s-a nascut pe 26.09.2006( din sarcina stagnata la 34 saptamani, cu cezariana) cu 1900g si 43 cm.Am stat cu el in spital 3 saptamani si ne-au externat la 2540g si 49 cm. Are suflu sistolic stadiu I/II si un testicolul stang inca nu e coborat.
A primit doar o luna lapte de mama (eu m-am muls, pt ca nu a vrut sa suga) si acum bea formula.
Azi la 3 luni, o saptamana si 3 zile are 4660g si 56 cm.Am facut vaccinul de 2 luni si asteptam sa ne programeze la cel de 4 luni.Perioada "cumplita" a fost pana 2 luni si 1/2 cand crizele de colici mi-au scos peri albi.Nici acum nu am scapat de tot, dar e incomparabil.
Va admir pe toate pt taria pe care o aveti si dragostea cu care va inconjurati gagalicile.Dragostea noastra ii face sa creasca maaaaaaaari!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andruscka spune:

Try ce copii frumosi ai!!!!!
Hai sa va mai spun ceva.
Cat timp am stat in Belgia am cunoscut o dna care era medic stomatolog de profesie (belgianca la origine casatorita cu un roman) si care spre suprinderea mea nu vedea cu un ochi.
Ei aceasta dna m-a incurajat f.mult si mi-a m-ai spus sa sper in continuare ca medicina evolueaza.
Trebuie sa fim tari si incet, incet viata marge mai departe cu bucurii si necazuri (ce n-as da sa nu mai aud de probleme si necazuri!)


Andra si mamica ei


http://photos.yahoo.com/ph/pompipetre/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns try spune:

Ce inseamna sa n-aiba copilul probleme? Chiar daca-i prematur? Pai, Sanziana, adrian al meu nu avea nici la 7 sapt. 2500 cate a avut Dragos al tau dupa numai 3 sapt.
Suntem cu o luna mai mari ca voi, tot la 34 sapt. ne-am nascut si noi si acum avem aceeasi greutate cu voi. La inaltime mai trebuie sa luptam, avem doar 53,5.

De azi am inceput sa-l invat pe adrian sa adoarma singurel. Dar nu am foarte multa determinare. La alex am fost f. hotarata atunci cand am inceput si nu as fi cedat pana cand nu as fi reusit. Daca nu obtin nimic dupa 3-4 zile, atunci o las balta si incerc mai tarziu, dupa ce-o mai creste un pic. Am vazut ca sunt dati cand adoarme singurel si ma gandeam sa exploatez periaoda asta.

"Tot ceea ce nu te doboara, te face mai puternic"
Alex - 5 Nov. 2004 si Adrian 24 Aug. 2006 ......... poze cu noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andruscka spune:

Try ai reusit cu Adrian?
Sau astepti sa treaca cele teri zile si pe urma vom vedea?
Multa bafta!

Noi abia acum ne-am trezit (nu eu doar Andra) si Andra ma inebuneste cu o caseta. (vrea sa-i pun o caseta cu povesti)
Dar asta dupa ce papam.


Si


http://photos.yahoo.com/ph/pompipetre/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sanziana27 spune:

La ce ce te referi Try cand spui ca vrei sa-l obisnuiesti sa adoarma singur? In camera lui sau pur si simplu sunteti la faza sa-l pui in patut si singur in lumea viselor? EU doar seara reusesc:baita, masaj, putin lapte caldut si adoarme.Dar ziua daca imi impun reusesc uneori, dar de cele mai multe ori cedez si-l iau in brate sau trebuie sa-i tin eu suzeta

Mergi la inceput